HammerFall!

All for one, our burning hearts will live forever
One for all, together standing strong

Hammerfall - we will prevail
Hammerfall - let us hail

Mε αφορμή τους στίχους από το “Metalwrath” των Amon Amarth που πόσταρε ο Γιώργος, θυμήθηκα μια (γνωστή στετικά) ιστορία σχετική με τα 2 groups που δεν τους τιμάει καθόλου!

Οι Amon Amarth σε promo συνεντεύξεις του 1998 και του 1999,ταυτόχρονα με αυτά που λέγανε για τους δίσκους τους, δεν χάνανε την ευκαιρία να θάψουν τους συμπατριώτες τους Hammerfall! :?

Φλώρους, κλέφτες των '80s, ποζέρια και διάφορα άλλα ακούγονταν κατά καιρούς σε μια εντελώς μονόπλευρη “κόντρα”… :thumbdown:

Προφανώς, είχαν σκάσει από τη ζήλια, όταν ενώ οι ίδιοι, έχοντας κυκλοφορήσει 2 demos και 1 E.P. μέχρι το 1996, κατάφεραν μόλις το 1998 να τους προσέξει η Metal Blade και να τους προσφέρει συμβόλαιο, οι Hammerfall, μέσα σε λίγους μήνες είχαν γίνει πασίγνωστοι… :lol:

Τώρα πώς γίνεται κάποιος που παίζει '80s Ηeavy Metal να είναι φλώρος, ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί… :-k

Επίσης, οι Hammerfall είναι δηλωμένοι οπαδοί των Warlord, Stormwitch, Running Wild, Accept, Judas Priest, Picture κ.τ.λ.
Οι (πολύ συμπαθείς κατά τα άλλα) Vikings έχουν την εντύπωση ότι οι Running Wild επιρροές τους (και όχι μόνο!) δεν είναι παραπάνω από κραυγαλέες; :-k
Και οι 2 μπάντες λόγω των '80s “υπάρχουν”, μόνο που οι μεν το έχουν τούμπανο, ενώ οι δε κρυφό καμάρι… [-X

Όσο για το ποζέρια, αν το όλο Viking στυλ δεν είναι από μόνο του ποζερίστικο (με την καλή έννοια πάντα!), τότε δεν ξέρω και εγώ τί είναι… :dunno:

Η πλάκα είναι ότι από το “Versus the World” (2002) και μετά σε συνεντεύξεις τους παραδέχτηκαν ότι ήταν “κολλημένοι”, ότι απλά είχαν σπαστεί για την γρήγορη μεγάλη επιτυχία των Templars, ότι γνώρισαν από κοντά τον Cans και τον Dronjak και κάνανε καλή παρέα, ότι είναι κρίμα οι μεταλλάδες να έχουν κόντρα μεταξύ τους και τέτοια ωραία… [-X

Όλα καλά λοιπόν, αλλά οι ελεεινοί στίχοι του “Metalwrath” έχουν μείνει για να μας δείχνουν ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού… :wink:

Δεν εχω ακουσει τιποτα απο αυτους…:-s

Ειναι αρκετα καλοι!!! Το τραγουδι που με ξεσηκωνει… Απο το αλμπουμ GLORY TO THE BRAVE το I BLIEVE!!!
Ειναι κομματαρα!!!8O :vibrate: :yahoo: =D> :metal: :metal: :metal:

το πρωτο αλμπουμ φοβερο, το δευτερο πολυ καλο, το τρίτο καλο και παει λεγοντας…το τελευταιο δε το χω ακουσει παντως. εχουν κατα τη γνωμη μου φθινουσα πορεια δυστυχως…

ειναι λογικό για μένα επειδη σε τόσους δίσκους βασικα πανω κατω τα ίδια παιζουν. η εξέλιξη τους είναι μικρή έως μηδαμινή. το τελευταίο αλμπουμ όμως το χω ακούσει μόνο μία φορά αρα δεν εχω αποψη. ευτυχως δε μου φανηκε τυπικο hammerfall. ειπαμε, καλο το στυλ τους, αλλα δεν ειναι κάτι το τρελά ιδιαίτερο όπως π.χ. των running wild ή των blind guardian. ο κορεσμος ειναι κατι το λογικο…

Eμενα με εχει χαλασει στα τελευταια αλμπουμ τους που εχουν ριξει παρα πολυ τις ταχυτητες!Δεν υπαρχoυν πια κομματια με την ταχυτητα του The Dragon Lies Bleeding ας πουμε…

βασικα υπαρχουν καποια γενικα speed-ατα, αλλα δεν εχουν τις ριφφαρες του… εχεις δικιο παντως εχουν πέσει σχετικα οι ταχυτητες…

Βασικά η απαντά παίζει ή προσπαθεί να παίξει metal των 80s 8) δλδ κλασσικό Heavy Metal :metal: :metal:
γι’ αυτό έχει χάσει λίγο από την ταχύτητα που είχαν τα πρώτα album :wink:

Let The Hammerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr…FALL!!!

Ανεμπνευστοι αμα σας πω,θα μου πειτε ετσι ειναι η κλασικη μεταλ…

Οκ παω πασο…

Ελαχιστα καλα τραγουδια,μικρα σε διαρκεια με ενα ριφ να παιζετε συνεχεια

το πρώτο είναι δίσκαρος κι ας γαβγίζουν οι ψαγμένοι και οι ελιτισταί της πούτσας (με το μπαρδόν). το δεύτερο ακούγεται ευχάριστα χωρίς να το θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. από 'κει και πέρα τους έχω χάσει. μόνο το crimson thunder έχω ακούσει ολόκληρο. Ελαφρώς διαφορετικό στυλάκι, προς το πιο “φλώρικο”, αλλά έχει μερικά ωραία χιτάκια μέσα. τα υπόλοιπα δεν τα έχω ακούσει.

να ακούμε κάτι πιο προσεχτικά πριν το κρίνουμε. ο πρώτος δίσκος δεν έχει καμιά σχέση με το αποπάνω.

Το Glory to the Brave και το Chapter V:Unbent, Unbowed, Unroken είναι εκπληκτικοί δίσκοι…

μ’αρεσουν αρκετα αλλα δεν ειμαι και φανατικος. ειναι λιγο κουραστικοι σε σημεια οσων αφορα τους στιχους περισσοτερο αλλα ειναι ωραιοι.

Όπως ο ίδιος έχεις δηλώσει πριν κάποιους μήνες, έχεις ακούσει ελάχιστα συγκροτήματα μιας και είσαι αρκετά μικρός!
Για αυτό το λόγο, καλό είναι να προσέχεις όταν μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις ακόμα! :wink:

Το κλασσικό metal την δεκατία του '80 ανέδειξε πολλές εκατοντάδες δίσκους απαράμιλλης ποιότητας, στους οποίους η έμπνευση ξεχειλίζει! :yes:

Άρχισε να τους ακούς και σε 10 χρόνια ξαναγράψε την γνώμη σου για την “κλασικη μεταλ” που την έβγαλες και ανέμπνευστη… #-o

Sorry alla Classic Metal kai Anebneysth poly apla einai 2 lekseis pou einai antidiametrika antithetes!:wink:

Η πλάκα είναι πως όταν πρωτοείδα το θρεντ περίμενα θάψιμο - κράξιμο όπως ακούω από γνωστούς κ.λ.π. :lol: :lol: :lol: :lol:

Toυς μισω μονο και μονο επειδη τολμησαν να πιασουν στα χερια τους το Child of the damned [-X [-X

που ομως φαινεται οτι αρεσε στο Bill Tsamis αν σκεφτει κανεις οτι προτεινε στο Cans να τραγουδησει στον τελευταιο δισκο των Warlord:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

πες μου ενα απτα υπερτατα κομματια της κλασσικης μεταλ…

Hammerfall… Το πρώτο τους υποφέρεται κάπως, τα υπόλοιπα δεν με πολυενθουσιάζουν.

Η αλήθεια είναι οτι οι τύποι έπιασαν όλα τα κλισέ του metal των 80ς και με το ταλέντο που έχουν (γιατί έχουν) κατάφεραν να βγουν στην επιφάνεια. Για τα δικά μου αυτιά είναι πολύ ΠΡΟΚΑΤ και κάτι τέτοιο δεν με πολυενθουσιάζει.

Α και κάπου διάβασα το εξής …επικό για τους Hammerfall… “Οι εκπρόσωποι του True Metal”. :lol: :lol: :lol: