HammerFall!

Πες μου οτι κανεις πλακα…

Πλιζ ομως, πες το…

Μπερδευτηκα. Oι Maiden που ακους δεν ειναι κλασικο metal?

H’ mas kanei plaka h’ nomizei oti klassikh metal leme tin Metsal me violia…

Δε το ειπα σαρκαστικα.Μου ειπε πως κανω λαθος για αυτο που πιστευω σχετικα με το κλασικο μεταλ,και του ειπα να μου πει καποια τραγουδια οροσημο του κλασσικου μεταλ γιατι πραγματικα θελω να αλλαξω γνωμη…

Τι το περιεργο βρηκατε?

Φυσικα ξερω κομματια απο πριστ οπως painkiller και απο sabbath war pigs,iron man κλπ κλπ,αλλα αμα ειναι μονο αυτα τοτε μαυρο φιδι που μας εφαγε.Εμπρος πειτε μου μερικα πολυ ωραια κομματια

σου φαινονται αλμπουμ οπως 7th son ,κλασσικο μεταλ?Οχι ειπα,μηπως

Ακομα και το πιο κλασσικο αλμπουμ ,το number of the beast,που θεωρειται οροσημο,δεν υπαγεται στη ταμπελα κλασσικο μεταλ.

Ισως τους μπερδευεις λογω της εποχης τους,αλλα οι μειντεν ηταν παντα μια δεκαετια μπροστα.

Τα χω δει ολα πια…

Τεσπα, τσεκαρε:

Judas Priest:
[ul]
[li]Breaking The Law
[/li][li]Beyond The Realms Of Death
[/li][li]Vicrim Of Changes
[/li][li]Freewheel Burning
[/li][li]The Sentinel
[/li][li]Living After Midnight
[/li][li]Desert Plains
[/li][li]Exciter
[/li][li]Metal Gods
[/li][li]Night Crawler
[/li][/ul]

Saxon:
[ul]
[li]Crusader
[/li][li]And The Bands Played On
[/li][li]Power And The Glory
[/li][li]Princess Of The Night
[/li][li]Wheels Of Steel
[/li][/ul]

Accept:
[ul]
[li]Fast As A Shark
[/li][li]London Leatherboys
[/li][li]Princess Of The Dawn
[/li][li]Metal Heart
[/li][li]Balls To The Wall
[/li][/ul]

Γι αρχη…

:lol: :lol: :lol: :lol:

Εντάξει… αυτοί οι διάλογοι που εμπίπτουν στη σφαίρα του “μεταφυσικού”, είναι όλα τα λεφτά.

Σε λίγο θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε. Κι όχι μόνο αυτό αλλά καλούμεθα να εξηγήσουμε και τα αυτονόητα.

Ω καιροί ω ήθη.

Γιατί εγώ δε βγάζω το παραμικρό νόημα απ’ αυτήν τη συζήτηση?:-k

Πολύ σουρεάλ ρε παιδί μ

@ChrisP

Τα τραγουδια που ακουσα τα βρηκα απλως συμπαθητικα.Δεν υπηρχε τραγουδι που να με πορωσε.Αυτα τα τραγουδια εμειναν στην ιστορια και εγιναν σουξε λογω εποχης.Eβαλαν το λιθαρακι τους ενταξει,αλλα μπορω να πω πως δε με ελκυει αυτη η μουσικη…

Τοτε γιατι ακους Maiden, Dickonson?

αυτο που λες ειναι ακυρο.Τι σχεση εχουν οι μειντεν με τους accept kai priest.μπορει να λενε NWOBM,αλλα τετοιοι ειναι και οι motley crue.Εχουν ιδιο ηχο?

Οπως ειπα προ μερικων ορων,οι μειντεν ηταν μια δεκαετια μπροστα

ακου ερωτηση…#-o #-o

Επειδη ειμαι και λιγο χαζουλης, τι εννοεις με τον ορο κλασικο μεταλ και καλυτερα, ποιες μπαντες εννοεις?

Γιατι κανεις ερωτησεις που εχουν ηδη απαντηθει?
Κλασικο μεταλ = Μεταλ με κλασικη μουσικη π.χ Haggard

Rhapsody ρε. Oι Χαγαρδ έχουν πολλές φορές κάτι μουγκριτά που με φοβίζουν.

Καλα ντε, μη βαρας…:stuck_out_tongue:

Κλασικο μεταλ,ειναι μπαντες που οι πλειοψηφια των τραγουδιων τους ηταν rockers τυπου judas priest κλπ.Αυτες οι μπαντες ξεκινησαν δεκαετια 70,οπως και αρχες 80.Δε σημαινει ολες οι μπαντες που αρχησαν εκεινη την εποχη επαιζαν κλασσικο μεταλ.Οι μειντεν δεν ειναι απο αυτους που παιζαν κλασσικο μεταλ,αλλα που ειχαν τις επιρροες.

Η αληθεια ειναι πως πολυ θεωρουν το κλασσικο μεταλ ως εποχη,που δε θα διαφωνουσα δεδομενου,του οτι το 98% των τοτε μπαντων παιζαν τετιου ειδους μουσικη.

#-o #-o #-o

Σε παρακαλω πριν βγαλεις εγκυκλοπαιδεια του μεταλ, κανε λιγακι ερευνα ε!

1η φορά βλέπω troll με 500 + ποστ … #-o #-o #-o

ρε Paoktsis, ειλικρινα, καταλαβαινω εν μερη αυτα που λες αλλα δε στεκουν…δηλαδη θες να μας πεις οτι ολες οι μπαντες που ξεκινησαν στα μεσα του '70 ειναι κλασσικη metal αλλα οι Maiden οχι? δηλαδη αμα τους ρωταγες τοτε τι παιζουν τι θα σου ελεγαν? progressive metal ή τιποτα τετοιο?? δεν νομιζω, θα σου ελεγαν πολυ απλα heavy metal! το οτι εσυ βρισκεις πολλα κομματια απ’την “κλασσικη metal” απλα και μονο ενα λιθαρακι στην εξελιξη της μουσικης δεν λεει κατι, ειναι η γνωμη σου και ειναι τελειως υποκειμενικη. για πολλους αυτα τα κομματια λενε πολλα ακομα και σημερα. μπορει εσυ να βρισκεις ανεμπνευστες ολες αυτες τις μπαντες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και οι Maiden δεν συγκαταλεγονται στην κλασσικη metal, οσο μπροστα και να ηταν.

παοκτζης,το απαυτωσες και ψοφησε.
το γουστο ειναι υποκειμενικο.πιστευω το γνωριζεις αυτο
αλλα υπαρχει και το αντικειμενικο,που μπορει να μην το ασπαζεσαι λογω γουστου,αλλα πιστευω οτι μπορεις να το αναγνωρισεις.