HammerFall!

:lol: :lol:

εκπληκτικά πράγματα!

απλα νομιζω οτι εχει μπερδεψει το κλασικο μεταλ με το χαρντ ροκ

@ Paoktsis

λογω εισαγγελικης παρεμβασης μπαινω απο το pc του μειντεν1821. σορυ κιολα, αλλα οταν βλεπω τετοιες αποψεις γινομαι ανγκμαρ1453. οι περισσοτεροι το πιανουν το (χιουμοριστικο) σχολιο.

κοιτα, το κακο δεν ειναι η αγνοια. οκ, και γω καποτε ημουν στην ηλικια σου, αλλα αν εβλεπα ενα ολοκληρο φορουμ να με κραζει, θα ελεγα “παει στραβα ο γιαλος, ή μηπως στραβα αρμενιζω;”

αν και το ποστ φαινομενικα ειναι ειρωνικο, δε μιλαω ειρωνικα. απλα θελω να καταλαβεις οτι λες ανυποστατα πραγματα. γιαυτο και μερικες φορες το downloading κανει τεραστιο κακο. επειδη ο κοσμος δε μαθαινει πολλες φορες την ροκ/μεταλ/οποιαδηποτε μουσικη. οι νεοι μενουν αμορφωτοι και οι παλιοι μπουχτιζουν. ο λογος; αλλιως ακους το mp3 και αλλιως το cd. τι cd το λιωνεις.

τα κομματια που σου ανεφεραν τα ακουσες μια φορα; δυο; τρεις; εδω μουσικοι που υποτιθεται εχουν ‘‘καλο αυτι’’ δε τα πιανουν τοσο καλα. αυτα τα λεω με καλη προθεση.

καποτε ειχες πει οτι σου αρεσουν οι in flames. αυτοι δηλαδη, τι νομιζεις οτι ακουγαν πιο νεοι;

ελπιζω το οφ τοπικ να ληξει συντομα.

ακολουθει σχολιο μειντεν:

Ελα ας σοβαρευτουμε λιγο, φτανει πια με το downloading, δηλαδη εμεις οταν ημασταν 15 και λεγαμε βλακειες η δεν ξεραμε πιο ειναι το μπλακ και πιο το ντεθ εφτεγε το downloading που δεν ειχαμε (εγω δεν ειχα τουλαχιστον)? η μηπως να αγοραζουν οι νεοι cd για να αποκτησουν “γνωσεις” πανω σε μια μουσικη και οταν μεγαλωσουν να βλεπουν αλμπουμ στη δισκοθηκη τους με 0 συναισθηματικη αξια που απλα τα πηραν γιατι ηταν μεσα στο τριπακι του να “ξερω απο μεταλ”? μην φτασουμε σε επιχειρηματα μεταλ χαμερ. Και για μουσικη μιλαμε τι θα πει “αμορφωτοι” ελεος η μουσικη δεν ειναι θεμα γνωσεων. Και οτι λιωνεις το σι ντι αυτα ειναι μπουρδες, ξερεις ποσα σι ντι εχω στην δισκοθηκη μου που δεν τα εχω ακουσει πανω απο 2 φορες η που τα αγορασα επειδη ηταν στον “δισκο του μηνα” και ποσα κατεβασμενα αλμπουμ εχω που τα ακουσα απειρες φορες? Τι τεραστιο κακο δηλαδη, αν καποιος κατεβασει πριστ και δεν γουσταρει και αυθεντικο να το αγοραζε θα το αφηνε να πιασει σκονη και θα ειχε δωσει και λεφτα τσαμπα.

Βαγγελη εχει δικιο ο Ανγκμαρ. Δεν ειναι θεμα “να αγοραζουμε cd” αλλα το downloading οντως κανει αυτο το κακο. Ωπ κατεβασα ενα κομματι, το ακουσα στα πεταχτα, δεν ειναι καλο, παμε παρακατω. Και μετα ακουμε αποψεις του στυλ οι Priest εκαναν σουξεδακια λογω εποχης…

Εσυ που εχεις ακουσει ενα σωρο πραγματα, πλεον ειτε κατεβαζεις ειτε αγοραζεις ειναι το ιδιο…

ναι μωρε γιατι οταν δεν υπηρχε νταουνλοαντινγκ ηταν ολοι ψαγμενοι?? ισα ισα που ηταν λιγοτεροι. Η μηπως δεν υπηρχαν αυτοι που ειχαν 5 δισκους και 10 κασσετες (το αντιστοιχο του σημερινου με τα μπ3) και ελεγαν απιστευτες βλακειες ? οταν εχεις την διαθεση και το μπ3 το προσεχεις και το ακους, αν δεν την εχεις ουτε με τα σι ντι θα γινει τιποτα. Στην ουσια αυτο που αλλαξε το νταουνλοαντινγκ (για τη μερια του ακροατη) ειναι οτι βοηθησε αυτους που θελουν να ψαχτουν, δεν μπορει να κανει κακο σε καποιον που εχει την ορεξη να ακουσει μουσικη, μη λεμε οτι θελουμε. Ασε που και αυτο με τα αυθεντικα μου βγαζει ενα κομπλεξ του στυλ “εμεις ξερουμε απο μεταλ που αγοραζουμε και σι ντι δεν θα πεταχτει τωρα ο καθε ασχετος που κατεβαζει απο το νετ να μας πει οτι ακουει”. Επισης ξερεις ποσα ατομα εχουν μεγαλες δισκοθηκες πανω σε ενα στυλ μουσικης αλλα η νοοτροπια τους σε σχεση με την υπολοιπη μουσικη ειναι για τον μπουτσο και ποσα ατομα χωρις να εχουν απιστευτες δισκοθηκες μεσω του downloading δημιουργησαν μαι πιο σφαιρικη και ανοιχτομυαλη αντιληψη της μουσικης?

Δεν διαφωνω καπου σε αυτα που λες. Απλα, η ενσταση μου ειναι, οτι ειναι πολυ ευκολο να κατεβασεις 1 κομματι (η και δισκο), να το ακουσεις στα πεταχτα και να πεις δεν μ’ αρεσει παμε παρακατω. Και καλα να πεις οτι δεν σ’ αρεσει, αλλα να πεις οτι η μπαντα ειναι μετρια και η μπαντα αυτη να ναι οι Judas Priest… :doh:

Η γνωμη μου ειναι οτι εστω οτι αγοραζει καποιος ενα cd και κατεβαζει 50, τοτε το ενα που θα χει αγορασει θα το ακουσει πολυ πιο προσεκτικα απο τα 50…

Τεσπα, ειδικα οι δυο μας εχουμε συζητησει αρκετα πανω σ΄ αυτο το θεμα και εχουμε διαφορετικες αποψεις. Σεβαστη παντως η δικη σου…

υπαρχει μια μικρη διαφορα βαγγελη. εσυ το βλεπεις ετσι το 2007 στην ηλικια που εισαι τωρα.

επειδη μιλαω αρκετα με το ζαφειρη, θα σου πω τι βλεπω. μια υπερπροσφορα στα ακουσματα. τουλαχιστον τοτε βγαιναν πολλα καλα κλασσικα σι ντι και ειτε μεσω αγορας, ειτε μεσω αντεγραμμενης κασσετας εσυ, εγω και οι φιλοι μας τα ακουγαμε. λεγαμε τοτε:

  • ρε μλκ, βγηκε νεο ‘ταδε’ και το πηρα.
  • παρε μια κασσετα ρε μλκ να μου το γραψεις!

αν ρωτησεις τους μεταλλαδες της εποχης στην οποια αναφερεσαι, τις κασσετες τις εχουν με το κιλο. συμφωνοι, ο κοσμος ψαχτηκε περισσοτερο με το downloading. ομως ηρθε και η αρνητικη επιδραση. αρκετοι παλαιοι / νεοι μεταλλαδες ‘‘την ειδαν’’ ολιγον τι. το εχω παρατηρησει πολλακις.

και ας μη κοροιδευομαστε, οποιος ηθελε να ακουσει κατι εβρισκε. δεν ημασταν και ζιμπαμπουε. αντιθετως τωρα, οι μικροι ειδικα σε ηλικια δε ξερουν τι να πρωτακουσουν. χανονται σε χειμαρρο πληροφοριων. οποτε μη το κρινεις στην ηλικια που εισαι και στο ετος που εισαι, επειδη εσυ ειχες καποιες καλες βασεις για να σκεφτεσαι και να αναφερεις τα παραπανω γραφομενα.

και ναι ρε φιλε στο κατω κατω, αν δεν αγοραζεις σι ντι, και δε πληρωνεις για λαιβ, τοτε τι σε κανει να πιστευεις οτι ακους ‘‘εγκεφαλικη’’ μουσικη; αν δε το πονας, δε το αγαπας.

λοιπόν, βαρετή κουβέντα, αλλά βαριέμαι οπότε πρέπει κάτι να κάνω. τα άλλα που ειπώθηκαν τα αφήνω στην άκρη λέγοντας απλά ότι ναι, όντως το downloading σε πολλούς έχει επιδράσει αρνητικά όσον αφορά το πόσο εμβαθύνουν σ’ αυτά που ακούνε. στους περισσότερους συνέβη, σε άλλους για μεγάλο διάστημα σε άλλους για λιγότερο. οι περισσότεροι από ένα σημείο και μετά βαριούνται την τόσο μεγάλη μουσική πληροφορία και επίστρέφουν σε ποιο παραδοσιακές φόρμες ακρόασης … λολ (δεν εννοώ τα σιντι, εννοώ ότι αρχίζουν ξανά να ακούν προσεκτικότερα).

πάμε τώρα στο κουότ που καταρρίπτει ολόκληρη τη φιλοσοφία της μουσικής και βάζει στη θέση της το εμπόριο. θα το χαρακτήριζα πίπα αυτό που υπάρχει στο κουότ, αλλά θα είμαι κόσμιος. φίλε άνγκμαρ (δεν είναι καθόλου ειρωνικό το φίλε, ε. για να μην παρεξηγηθώ), η μουσική είναι συναίσθημα, από τη στιγμή που ανακαλύφθηκε χρησίμευε στο να συνοδεύει στιγμές και συναισθήματα των ανθρώπων. όταν δεν υπήρχε η βιομηχανία και δεν ξόδευαν χρήματα γι’ αυτήν παρά μονάχα φαιά ουσία ώστε να τη συνθέσουν δεν αγαπούσαν τη μουσική; όταν μαζεύονταν παρέες και τραγουδούσαν χωρίς να πληρώσουν τίποτα, δεν αγαπούσαν τα τραγούδια; δεν τα συνέδεαν με καταστάσεις; όποιος δεν είναι στο τριπ του να αγοράζει μουσική, αλλά παρόλα αυτά ακούει, δεν τη νιώθει; ο παππούς μου που δεν έχει κανένα σιντί - βινύλιο - άλλο φορμάτ εκτιμάει λιγότερο τον καζαντζίδη από μένα που έχω σιντί του και το ακούω μια στα χίλια χρόνια παρόλο που ξόδεψα χαρτζιλίκι για να το αγοράσω; όλοι αυτοί που έχουν μάθει να εκτιμούν το περιεχόμενο αγνοώντας το περιτύλιγμα πλανώνται; αγοράζοντας έναν δίσκο των φλόυντ δείχνω ότι νοιάζομαι για τη μουσική; γιατί; βοηθάω το συγκρότημα; για τη συλλογή το θέλω. γιατί έτσι ξοδεύω τα χρήματά μου. είναι το χόμπι μου. δεν έχουν όλοι το ίδιο χόμπι, τι να κάνουμε τώρα.

επίσης τι είναι “εγκεφαλική” μουσική;

Ναι ρε φιλε αλλα ξερεις τι μου λες τωρα? οτι επειδη υπαρχει η περιπτωση να μην ακουσεις προσεκτικα ενα αλμπουμ σε μπ3 καλυτερα να το αγορασεις? ενα αμπουμ που δεν εχεις ξανα ακουσει με το ρισκο να μην σ’αρεσει και να δωσεις τσαμπα λεφτα γιατι ετσι μπορει να το ακουσεις πιο προσεκτικα? Δεν ειναι τωρα αυτο παραλογο?

Διαφωνω, συγνωμη που ειμαι απολυτος αλλα ειναι ισως επειδη αυτα μου θυμιζουν λιγο προπαγανδα χαμερ για να ανεβασει τις πωλησεις με επιχειρηματα του στυλ “ποιος αγπαει πραγματικα την μουσικη και ποιος οχι”.
Ειδικα σε μια μουσικη οπως το μεταλ ειναι πολυ ευκολο να πεσεις στην παγιδα του οπαδου και να αγοραζεις σι ντι για να “στηριξεις” μια σκηνη χωρις να προλαβεις να σκεφτεις αν ολα αυτα που αγοραζεις σ’αρεσουν πραγματικα.Και τα λεω αυτα απο προσωπικη πειρα επειδη αγοραζα σι ντι με το κιλο (μιλωντας συγκεκριμενα για το χωρο του μεταλ) και εφτασα σε ενα σημειο να εχω καμμια 100αρα σι ντι και βαλε που δεν τα ακουω ποτε.Δικια μου συμβουλη στα πιτσιρικια ειναι να αγοραζουν οτι τους αρεσει πραγματικα και να κρατησουν τα λεφτα τους για οταν θα εχουν πιο κατασταλαγμενο γουστο. Μακαρι και γω στην ηλικια τους να ειχα νετ και να μην αναγκαζομουν να αγοραζω, σε τσουχτερες τιμες, οτι εφερνε το δισκαδικο για να τσεκαρω ΑΝ θα μ’αρεσουν οι ταδε που πηραν καλες κρητικες. Γιατι απο οτι καταλαβα δεν μιλαμε για την περιπτωση του να ξερεις οτι σ’αρσει κατι και να μην το αγοραζεις αλλα να αγοραζεις στα τυφλα για να δεις αν θα σ’αρεσει.
Και τι εννοεις ακριβως λεγοντας “εγκεφαλικη” μουσικη?

Α! και επισης για κατι αλλο. Οταν λεμε οτι καποιος κατεβαζει και δεν ακουει προσεκτικα τι ακριβως γινεται εχετε καταλαβει? Οταν εγω εχω περιεργεια να ακουσω τι ειναι αυτοι οι ταδε θα κατεβασω και θα ακουσω προσεκτικα να δω τι λενε. Οταν ομως θα πεσω σε κατι που δεν ειχα καμμια ιδιαιτερη διαθεση να ψαξω, ναι μπορει να το ακουσω στα πεταχτα. Αυτο τι σημαινει? δεν μου κανει κακο το νετ απλα δεν εκμεταλευομαι πληρως (κατι το οποιο δεν γινεται βασικα) τις δυνατοτητες που μου ΜΟΝΟ αυτο μου δινει, δηλαδη το να ακουσω προσεκτικα κατι που αν δεν υπηρχε το νετ δεν θα εψαχνα να ακουσω.

Καλα παιδια, αν ειναι να ξεκινησουμε κουβεντα αν ειναι σωστο να αγοραζουμε η οχι, βγαινουμε εντελως οφφ-τοπικ…

Προσωπικα προτιμω να πιω λιγοτερους καφεδες και να αγορασω λιγοτερα ρουχα και να δωσω τα λεφτα μου σε cd. Προφανως και δεν με κανει πιο τρου. Ο καθενας ο,τι θελει κανει…

anyway, το θέμα με το παοκτσάκι είναι πως όταν ακούσει 1000 πράγματα παραπάνω (σε βάθος χρόνου ώστε να τα αφομοιώσει) και αποκτήσει μια σφαιρικότερη άποψη, (πιθανότατα) θα αντιληφθεί με διαφορετικό τρόπο τα πράγματα. για τους χάμερφολλ δε, συνεχίζουν -τι έκπληξη!- να ισχύουν όσα είχα πει πριν μέρες.

δεν ειπαμε τιποτα για το αν πρεπει να αγοραζουμε η οχι αλλα για το αν ειναι καλυτερο η διαδικασια της αναζητησης και της ανακαλυψης της μουσικης να γινεται μεσω αγορων η κατεβασματος και το πως επιρρεαζει τον ακροατη

Το οτι ψαχνομαστε μεσω Ιντερνετ να βρουμε νεα πραγματα κι αν μας αρεσουν εννοειται. Η ενσταση μου ειναι στο να απορριπτει καποιος κατι εχοντας ακουσει στα πεταχτα…

αρα δεν ενδιαφερεται πραγματικα γιατι αν ενδιαφεροταν δεν θα το ακουγε στα πεταχτα αρα δεν φταιει το νετ αλλα αυτος

α και ον τοπικ δεν ειμαι φαν των χαμερφολ αλλα εχω γκλορυ και ρενεγκειτ και τα γουσταρω γιατι μου θυμιζουν ωραια χρονια και ωραιες φασεις με παρεα

“Φταιει” και το νετ υπο την εννοια οτι εχεις τη δυνατοτητα να κατεβασεις αμεσως ενα αλλο κομματι (η δισκο). Ενω αν δεν την ειχες, θα εδινες περισσοτερο χρονο σε αυτο που μολις ακουσες. Εγω για παραδειγμα μισησα το Blackwater Park την πρωτη φορα. Αλλα εκεινη την περιοδο στη δισκοθηκη μου δεν ειχα πανω απο 30-40 cd ξερωγω. Τα περισσοτερα τα ειχα ακουσει απειρες φορες, οποτε λεω ας το ξανακουσω μερικες φορες ακομα. Ε, μετα απο 4-5 ακροασεις που καταλαβα καπως τι παιζει αρχισα να το λατρευω…

Τελικα για μια ακομα φορα δεν φταιει το μεσο (Ιντερνετ εν προκειμενω) αλλα οτι δεν ειμαστε ωριμοι να το χρησιμοποιησουμε σωστα…

ναι αλλα ολα τα ποστ που κανουμε απο δω και περα ειναι υποθετικα. μου λες οτι το μπλακγουοτερ το πηρες αυθεντικο απο οτι καταλαβα αρα υπηρχε η πιθανοτητα να μην σ’αρσει και με 100 ακροασεις, αρα να το ειχες παρει τσαμπα. Αν τωρα το ειχες κατεβασει παλι παιζει να το ακουγες πανω απο 2-3 φορες γιατι προφανως ηξερες τους οπεθ η σου ειχε κινησει το ενδιαφερον αυτη η κυκλοφορια αρα σε ενδιεφερε αλλιως δεν θα το αγοραζες απο την αρχη. Αρα παλι μιλαμε για προσωπικη κριση και το οτι το νετ σου δινει τη δυνατοτητα να ακουσεις πολλα πραγματα δεν ειναι δικαιολογια γιατι υπαρχει και υποθετικη περιπτωση του στον χρονο που ξοδεψες για να ακουσεις το μπλακγουοτερ να ακουγες αλλους δισκους απο το νετ που μπορει να τους γουσταρες και παραπανω και να ξανα ακουγες το μπλακγουοτερ μετα απο 1-2 χρονια και να το γουσατρες. Επισης εχουμε ξεφυγει τελειως και ειναι 5:30 η ωρα και γραφουμε μαλακιες :lol:

  1. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα για το downloading, αλλά γιατί τα γράφετε στους Hammerfall και όχι εδώ; :roll:
    http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4858

  1. Λέτε όλοι βλακείες και είστε άσχετοι! Όλοι σας όμως! :lightsabre:
    Ένα άτομο βρέθηκε να ξέρει κάποια πράγματα και του την πέσατε όλοι… [-X

Φίλε Paoktsi!
Έχεις δίκιο! Μπερδεύτηκα και εγώ και νόμιζα ότι οι Maiden πάιζουν κλασσική μέταλ… #-o
Sorry αλλά 2 φίλοι μου στο σχολείο, μου το είχαν πει πριν λίγο καιρό και νόμιζα ότι έτσι είναι… :-s
Αύριο που θα έχουμε κατάληψη και θα πάμε για καφέ, θα τους πω πόσο άδικο είχαν! :wink:
Ευτυχώς, του χρόνου που θα πάω λύκειο, θα έχω μεγαλώσει και δεν θα τους ακούω πια… :smiley:

Μα να έχω πιστέψει και εγώ ότι το “Number of the Beast” είναι κλασσική μέταλ; :tomato:

Και αυτές οι βλακείες που σου πρότεινε αυτός ο Chrisp, πώς τους είπαμε Priest και Accept, τί είναι αυτά ρε;
Βάλτε λίγο Mötley να ακούσουμε αληθινό μεταλ! 8)

Nα είσαι καλά που υπάρχεις και μας χαρίζεις τις γνώσεις σου! :smiley:


  1. Για να σοβαρευτούμε λίγο και για να το γυρίσω στο on topic:

Πριν λίγο καιρό οι Hammerfall κυκλοφόρησαν ένα best of που περιείχε και 3 καινούργια κομμάτια ως δωράκι για τους οπαδούς!

Μια νέα εκτέλεση του κλασσικού “Hammerfall” από το ντεμπούτο τους και 2 brand new tracks: Tα “Last Man Standing” και “Restless Soul”!

Ως δηλωμένος φανατικός οπαδός τους από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του “Glory to the Brave” βρίσκω την επανεκτέλεση πολύ δυνατή, αλλά το feeling του πρωτότυπου (στα δικά μου αυτιά) δεν το φτάνει!
Σε κάποιον όμως που δεν έχει ακούσει το αυθεντικό, θα προτιμήσει αυτό γιατί η παραγωγή του σπέρνει!

Τα δύο άλλα, τα βρίσκω ανώτερα συνθετικά από το μέσο όρο του “Threshold”, με πολύ ωραίες κιθάρες (κυρίως solos), αλλά είναι στο κλασσικό μοτίβο ‘love or hate’ των τελευταίων δίσκων τους…

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ…

Πω ρε,ειναι αδυνατο να απαντησω σε ολους οσους με κραζουν…ανοιξα παρα πολλα μετωπα…:lol: :lol: .Θα απαντησω σε διαφορα σχολια,που δε θυμαμαι ποιος τα πε γιατι ειστε μπολικοι:p .Διαλεγετε και περνετε

καποια σκορπια που θυμαμαι για να τελειωνει το θεμα αυτο.

1)οταν ενα cd μαρεσει το αγοραζω,αλλα οχι επειδη εχει ενα τραγουδι η δυο που γαμανε.
2)λογω της ελειψης προμο στην ελλαδα για το μεταλ,αν δεν ειχα το pc,θα ακουγα ενας θεος ξερει τι
3)σχετικα με αυτο που ελεγα περι κλασσικου,εβαλαν το λιθαρακι τους αλλα ως εκει.Αμα δεν ειχε ανακαλυφθει η ασπρομαυρη τηλεοραση,δε θα χε βγει και η εγχρωμη.Δε σημαινει οτι η ασπρομαυρη ειναι καλυτερη ομως:wink:
4)Μπορει να μουν λιγο ακραιως σχετικα με τα σχολια μου,αλλα αυτο που πιστευω για κλασικη μεταλ αλα judas priest,ειναι οτι ειναι συμπαθητικα,δηλαδη δε με χαλαει να βαλω ενα δισκο τους να παιζει,και να ακουω.Αμα με ρωτησεις τη γνωμη μου για τους πριστ δε θα σου πω πως γαμανε ομως.Τελος
5)οι μειντεν ειναι heavy metal,δεν εχουν και μεγαλη σχεση με judas priest,saxon,accept.Επισης καποιο τους θεωρουν ως power-metal,πραγμα που πηγαζει απο εποχη somewhere in time,και γινεται καπως εμφανες στα τελευταια αλμπουμ
6)Φυσικα αναγνωριζουμε τη μουσικη αξια καποιυ ειδους που ακομα δεν ακουμε.Πχ ελαχιστοι απο δω μεσα ακουνε κλασσικη μουσικη,αλλα ολοι ξερουμε πως μπορει να κρυβει την μεγαλυτερη ποιοτητα στο χωρο της μουσικης.

μπορει να ξεχασα και τιποτα αλλα δε βαριεσαι

cheers:drunk:

ΥΣ:Να και ο ορισμος της κλασσικης μεταλ συμφωνα με τολκιhttp://www.youtube.com/watch?v=CBGMW86u1Qk

:stuck_out_tongue:

[SIZE=“2”]Δεν μου λένε τίποτα, τα ίδια και τα ίδια![/SIZE]:roll:
[SIZE=“2”]Ασε που η αντιγραφή πάει σύννεφο, το Heeding the call, είναι το Riding the storm των Running Wild [/SIZE]:lol2: