Hammers of Misfortune - Fields/Church of Broken Glass

Για την ιστορία πάντως μάγκες και το “The August Engine” και το “The Locust Years” το M.H. τα είχε βάλει και τα δύο σε πλαίσιο και μάλιστα τους είχε βάλει εννιάρια. :wink:

Ο πραγματικός λόγος που το “The August Engine” είχε περάσει στο ντούκου ήταν επειδή τότε δεν είχε διανομή για σχεδόν ένα χρόνο, αν θυμάμαι καλά. Οσο για το “Locust…”, η Cruz del Sur (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα της εταιρίας) είχε πλέον κανονική διανομή και ήδη είχαν γίνει γνωστοί σε αρκετά περισσότερο κόσμο. Εγώ π.χ. θυμάμαι όταν είχε βγει πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα και όλο μου λέγανε “τέλειωσε, ξαναπέρνα άλλη φορά”. Δεν το συζητάμε ότι τώρα που βγήκε δίσκος του μήνα θα ασχοληθεί περισσότερος κόσμος μαζί τους, κάτι που γίνεται μάλλον καθυστερημένα και σε βάρος των προηγούμενων δίσκων που ήταν πολύ καλύτεροι από το τελευταίο, αλλά ξέρετε τί λέει ο λαός έτσι; Κάλλιο αργά παρά ποτέ. :wink:

Λοιπον ποιος θελει να βαλει ενα παχουλο στοιχημα…???

Εχω μπροστα μου το Χαμερ για το locust years για αυτο το λεω8)

Ναι ειχε βαλει καλους βαθμους αλλα περα απο αυτο κ μια συνεντευξη απο αυτες στα γρηγορα(με λαθος φωτογραφια:p) δεν ειχε γινει καμια αλλη αναφορα.

Τεσπα οι hammers αποτελους απο τα αγαπημενα μου νεα συγκρτοημα και εδω φαινεται σαν να λειτουργω εναντιον τους οποτε το σταματαω…:slight_smile:

Λοιπον κ στα δυο ειχε 8,5 και μονο το August σε πλαισιο!!!

Ξεθάβειν γιατί ο δίσκος είναι πραγματικά απίστευτος. Και στις πρώτες ακροάσεις τότε μου είχε φανεί ότι έχανε. Ακροάση με την ακρόαση όμως μεγάλωνε μέσα μου και τώρα, τόσο καιρό μετά είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για το τέταρτο στη σειρά masterpiece που βγάζει η μπάντα. Αριστούργημα.

Ναι λείπει ο Scalzi αλλά οι συνθέσεις για άλλη μια φορά είναι θεϊκές.

Πολύ δύσκολος ο δίσκος. Και μεγάλος σε διάρκεια, κάτι που τον κάνει ακόμα πιο δύσκολο να εμπεδοθεί. Δεν πλατιάζει πουθενά όμως. Οι φαινομενικά απλές συνθέσεις των HOM είναι πιο πολυεπίπεδες από την πλειοψηφία των wannabe progressive groups. Γι’ αυτό και όλοι οι δίσκοι είναι growers. Δεν περιμέναμε αυτήν τη διπλή κυκλοφορία για να το διαπιστώσουμε. Ήταν ακόμα μία επιβεβάιωση.

Οι HOM σίγουρα είναι στα 5 καλύτερα metal συγκροτήματα των 00s. Και πολλά λέω.

Και γω λιωνω το δισκο αυτη την εποχη…Αλλα ρε γμαωτο δεν ξερω/…Καποια κομματια μεγαλωνουν μεσ αμου…Αλλα οχι ο δισκος ως συνολο…Ισως συμβει και αυτο…August engine οσο και να θελουν δεν βγαζουν…Ειδικα χωρις τη φωνη:D…fields pt2 κομματαρα ασχημη

άσχημα νέα για τον john cobbett, ο οποίος βρίσκεται στο νοσοκομείο για σειρά εγχειρήσεων και υπάρχει έκκληση, μέσω των wolves in the throne room, για βοήθεια κάλυψης των εξόδων της ανασφάλιστης νοσηλείας του και της ζημιάς από τα show των ludicra που ακυρώθηκαν. για όποιον μπορεί και θέλει να βοηθήσει, υπάρχουν εδώ κι εδώ λεπτομέρειες.

πολύ κρίμα. όποιος μπορεί να βοηθήσει, καλά θα ναι. η αφισούλα είναι συμπαθητική πάντως.

παίζει κάνα νέο περί cobbett?

Ρε παιδια τι γκρουπαρα ειναι αυτη!!!
Μολις ακουσα το ‘‘The Locust yEars’’!!!

Πλάκα πλάκα, δεν έχουμε θρεντ για Hammers of Misfortune στο Groups and Artists, ε;

Καλά η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν ξέρω αν θα χει νόημα, γιατί δεν είμαστε και πολλοί που τους ακούμε…

Τέλος πάντων, jiopa άκου, αν δεν το χεις κάνει, και τα δύο πρώτα τους, δηλαδή το The Bastard και το The August Engine. Ήταν η χρυσή εποχή τους, τότε που είχαν Mike Scalzi στη φωνή…

Ευχαριστω φιλε.Ακουσα τραγουδια απο αυτους τους δισκους αποσπασματικα κ φυσικα μου αρεσαν!

Δεν ξέρω από που ξεθάφτηκε αυτό αλλα είναι πραγματικά απίστευτοι! Σκαλωμα με το πρώτο ακουσμα ( you should have slain me) και από κει και πέρα κόλλημα! Όταν η μουσικη συναντησε το παραμύθι… :slight_smile:

Kαι αυτό εδώ να ακούσεις. Μπορεί όντως να λύπει η φωνή του Scalzi αλλά είναι κλάσεις ανώτερο από τα τελευταία Slough Feg με Scalzi. Γενικά οι Hammers δεν έχουν κυκλοφορήσει δίσκο κάτω του γαμάτου. Τεράστια μπάντα.

Ε ναι, αφού στα τελευταία Slough Feg λείπει κάτι πολύ βασικό: η κιθάρα του John Cobbet.

Βέβαια εγώ ως (κατά βάθος) Scalzi-ικός γουστάρω τα πάντα που κάνει και τολμώ να πω ότι και τα τελευταία Slough Feg τα απολαμβάνω σχεδόν το ίδιο με το τελευταίο Hammers of Misfortune, παρ’ όλο που ξέρω ότι είναι κατώτεροι δίσκοι.

Παιδια το μονο album που εχω ακουσει απο Slough Feg κ φυσικα καραγουσταρα ειναι το ‘‘Traveller’’.Σε αυτο ποιος τραγουδαει?

Μα φυσικά ο Mike Scalzi, ο ίδιος που ακούς στο Locust Years. Σε όλα τα Slough Feg αυτός τραγουδάει, είναι ο ιδρυτής και ηγέτης της μπάντας.

επειδη εχω δει πολλες αναφορες σαυτους, αλλα ο,τι εχω ακουσει δεν το πολυπαλεψα να ρωτησω: εχουν κανα καθαρο ντουμ αλμπουμ αριστουργημα που χανω η ολα ειναι στο ιδιο ‘πειραματικο’ (δεν βρισκω πως αλλιως να το πω, ειναι και αργα) στυλ με τα τραγουδια που ακουσα?

Όχι δεν έχουν κανένα καθαρό ντουμ άλμπουμ αριστούργημα, όλα είναι στο ίδιο “πειραματικό” στυλ με τα τραγούδια που άκουσες :!:

Άκου κάναν ολόκληρο δίσκο τους μωρέ να νιώσεις κι άσε τις ταμπέλες! :stuck_out_tongue:

σωστος

μιλαμε για μπαντα με χαρακτηρα και προσωπικοτητα
πολυ ξεχωριστο στυλ
φοβερη εμπνευση
κλπ κλπ

σε τετοιες μπαντες δεν κοιταμε τι ειδος παιζουνε…
:slight_smile:

το λιγοτερο που με ενδιαφερει ειναι η ταμπελα. απλα ρωτησα επειδη αυτα που ακουσα δεν μαρεσαν…