Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Top of the top of the top της χρονιάς

[I][B]Follow your heart[/B][/I]

[B][I]Writing on the wall[/I][/B]

Οι The Magnificent με τη φωνάρα του Eriksen των Circus Maximus

και οι άσημοι Πολωνοί Kruk σε ένα άσμα με τη συμμετοχή του Doogie White

Αυτά ξεχώρισα εγώ για το '11 λοιπόν.

Ξεθαβω πολυ παλιο ποστ, μιλαει για το ομωνυμο αλμπουμ των Voodoo Circle, και θα ηθελα να σταθω στα bold μια και το ακουω αυτη τη στιγμη.

  1. Τα solos, απο μακρια φωναζουν Blackmore & Malmsteen
  2. Θυμιζουν οντως Rainbow, και προσωπικα εμενα λογω του τραγουδιστη μου θυμισαν την εποχη Turner
  3. Oσοι ειστε Blackmore-αδες σαν κι εμενα ριξτε του μια αυτια!!!
  4. Το drumming, ειναι ενελως Cozy Powell
  5. Ο τραγουδιστης θυμιζει Turner και Coverdale στις φωνητικες γραμμες του, ενω η χροια του ειναι κατι αναμεσα σε Turner, Dio & Coverdale

ΥΓ ξαναλεω πρωτη φορα το ακουω, ολοκληρωμενη αποψη δεν εχω, μπορει να επανελθω!!!

Double post αλλα who cares…επειδη εχει χαθει το εξωφυλλο του δισκου και δεν φαινεται, μηπως θυμαται κανεις ποιος δισκος ειναι? Θελω να τον ακουσω γιατι διαβασα στο φορουμ οτι ο τραγουδιστης θυμιζει Coverdale…

Ζήτω το google.

http://www.spirit-of-metal.com/album-groupe-Mydra-nom_album-Mydra_II-l-en.html

Εγω στο metal archives που εψαξα δεν βρηκα τιποτα…βρηκα στο heavy harmonies, αλλα βαριομουν να κανω εντιτ το ποστ!!!


Η καλύτερη ίσως σόλο δουλειά του, υπάρχουν ΠΟΛΥ μεγάλα πράγματα σε αυτό το δίσκο.
Μουσική παιγμένη με πολλά “απίδια”. Δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση ο Λουκυ Λουκ.

Επίσης μιας και βλέπω αναφορά στους Voodoo Circle από τον Stargazer, έρχεται νέο άλμπουμ στα τέλη Φεβρουαρίου και ακούγεται σαν modern Whitesnake. Not bad δηλαδή.


Ballsy enough modern hard rock από τους Heaven’s Basement, όπως είχαν δείξει στα προεόρτια μέχρι τώρα. Πιο πολύ ταιριάζει εδώ. Πιο πολύ θα το εκτιμήσουν θιασώτες του μελωδικού ροκ. Έτσι κι αλλιώς από το περιοδικό Κλασικ ροκ τους έμαθε ο κόσμος.

Ενδεικτικό της αξίας:

Ο τραγουδιστής περνάει και για σωσίας του μεγάλου Freddy Curci άλλωστε:

Καινούριο κομμάτι W.E.T εκεί έξω, και μετά το (λίγο απογοητευτικό είναι η αλήθεια) πρώτο δείγμα Love Heals, βάζει τα πράγματα στην θέση τους! 8)

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑ!

[I][U]Learn to Live Again[/U][/I]

Ανάποδα τα λες ως προς τη σειρά αλλά δεν πειράζει, βγαίνει το ἀλμπουμ έτσι κι αλλιώς. Υπάρχει και βιντεάκι
http://www.noisecreep.com/2013/02/07/w-e-t-learn-to-live-again-video/

ο δίσκος χώνει άσχημα
μοντερνίζον hard rock και φύγαμε για τελικό
κιθαρίστας που δεν ντρέπεται να σολάρει όμορφα ρεφρεν τσαμπουκάς και γενικά βγάζει φρεσκάδα και πολύ πάρτυ διάθεση
τα υπόλοιπα στην προσεχή κριτική

plus
έτυχε να τους δω 2 φορες live και είναι μπόμπα

Μιας και το θρεντ έχει ψιλοξεχαστεί, δεν νομίζω να έχει αναφερθεί κανείς:

Kaisas-Unify[2011]

Ντεμπούτο μελωδικού rock για την μπάντα-project(; ) του Έλληνα κιθαρίστα Μπάμπη Καϊσά, ο οποίος στρατολογεί για τα φωνητικά του δίσκου τον σημαντικότατο στον χώρο και από τις μεγάλες μου αδυναμίες, Tony Mills(Shy, Siam, TNT) και για τα drums τον Acacio Carvalho. Ο ήχος παλαιακός με μοντέρνα, επαρκέστατη παραγωγή και προσέγγιση, η κιθάρα χωρίς να παίζει κάτι το φοβερό δημιουργεί έναν όμορφο καμβά πάνω στον οποίο πατάει ο Mills για να δώσει εξαιρετικά δυνατές ερμηνείες που αναδεικνύουν πλήρως την φωνάρα του, σε χώρο που του ταιριάζει και χωρίς να εγκλωβίζεται σε κλισέ πολυφωνικά ρεφρέν όπως αυτά των τελευταίων TNT, ενώ τα drums κρατάνε την προσοχή του ακροατή κατά την διάρκεια του δίσκου με διάφορες αλλαγές. Δεν προσφέρει κάτι καινούριο αλλά είναι ένα πολύ ευχάριστο και δεμένο άκουσμα και προτείνεται. Bonus track μια ενδιαφέρουσα διασκευή του In My Dreams των Dokken, .

Το κλιπ που γυρίστηκε για το Somewhere Someplace(για μένα απ’ τα highlights του δίσκου): http://www.youtube.com/watch?v=sdhLS9iHl5Y

Υ.Γ. Ίσως να ήταν λίγο αχρείαστη η εκτέλεση του Jingle Bells. :stuck_out_tongue:

Καλο το Kaisas χωρις να κοβω φλεβα ομως!!

Απο νεα του Θεου Tony Mills αναμενουμε το Nergard οπου σε αυτο το συγκεκριμενο κομματι δινει ερμηνεια επιπεδου Siam το λιγοτερο!Βεβαια ισως παει προς το μελωδικο Metal αυτο το project αλλα τεσπα…Τσεκαρετε επος με Mills ολοφρεσκο

συμφωνώ με τον αποπάνω

Ω, δεν είχα ιδέα! Btw, τι θεϊκό το φωνητικό πέρασμα στο 2:00 με 2:30 του βίντεο! 8O Όντως στεκόταν άνετα η ερμηνεία σε έναν σημερινό δίσκο των Siam([-o<[-o<[-o<) Η σύνθεση πάντως είναι απλά καλή με μια πρώτη ακρόαση.


\m/ \m/ \m/ \m/ \m/ \m/

οι γνωστοι αγγλοι vega?

yup!!

Ούτε επαναστατική μέτσαλ να παίζανε κόντρα στο κατεστημένο του καπιταλισμού αλλά το περιεχόμενο είναι έξυπνο μελωδικό, μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο.


Smooth

Melodic

Sexy

Erotic

Suave

Soft

Silky

Μπορώ να συνεχίσω άμα θέλετε αλλά θα πρέπει να γίνω x-rated :stuck_out_tongue: