Ποση αποσταση πιστευετε οτι υπαρχει μεταξυ Hard Rock και Μεταλ?

  1. Έχεις χάσει λίγα επεισόδια :p, εδώ και πολλά χρόνια οι Venom δε θεωρούνται πια οι πατέρες του black αλλά μόνο οι νονοί του. Στη δεκαετία του '80 τα πιο κοντινά στο black συγκροτήματα ήταν οι Celtic Frost και οι Bathory, και προφανώς τα πιο επιδραστικά για την εξέλιξή του, αλλά τo black σαν αυτοτελές πια είδος γεννιέται στις αρχές των 90’s με τους μνημειώδεις δίσκους των Darkthrone (A Blaze in the Northern Sky) και των Mayhem (De Mysteriis Dom Sathanas). Fact.
  2. Δεν έχει σχέση μ’ αυτό που συζητάμε το πόση ποιότητα είχε ο ακραίος ήχος στα 90’s. Ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λες περί αναμασημάτων (δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να κρίνω, αφού γενικά δεν πολυακούω black/death), δεν αλλάζει το γεγονός ότι αυτός ο ήχος στα 90’s διαδόθηκε ραγδαία και είχε πολύ μεγάλη απήχηση στους metal fans.
  3. Ντάξει απλά γενικεύεις. Σε πληροφορώ ότι υπάρχει πολύς κόσμος που ανδρώθηκε μουσικά με ακραία ακούσματα στα 90’s και συνεχίζει ν’ ακούει metal μέχρι σήμερα, έχοντας μάθει προφανώς και τα κλασσικά πράγματα στο μεταξύ αλλά στην ουσία παραμένοντας μπλακντεθμεταλλάδες. Δε βρίσκω κάτι προβληματικό σ’ αυτό ε! Καλό θα ήταν να αρχίζανε όλοι με Priest και Sabbath όπως εμείς οι δυο, αλλά τί να κάνουμε, δε συμβαίνει.

Και οι Bathory Γράκχε, για τα '80ς, τους ξέχασες.

Αυτό, όσα άλλα είχα να πω στο παρόν θρεντ εξαντλήθηκαν στο πίσω ποστ.

Ρε γαμώ την πλάση δεν τους έγραψα τελικά τους Bathory; Μα τη Μπαναγία αυτό σκόπευα να γράψω, Celtic Frost και Bathory! Ε, αυτά παθαίνεις όταν πας να γράψεις σεντόνι μετά από live Pentagram. =Ρ

Μιλάει και ο Γρακχος για black metal. :lol:

Μπροστά μου όμως κάνει μόκο, δε λέει κουβέντα! :lol:

Ον τόπικ: 3 μέτρα είναι καλά νομίζω.

Τί λες ρε μαλάκα

Λέω να πας εδώ:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1120752&postcount=726

Και ν’ ακούσεις το ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ :!:

Μαλάκα το πιστεύεις ότι δεν είχα προσέξει ότι τραγουδάει ο θεούλης των Griftegard; :oops:

ΟΚ στο υπόσχομαι, θα τ’ ακούσω. Όχι τώρα όμως. Τώρα είναι Pentagram time. 8)

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τί σχέση αυτό το γαμημένο κομμάτι με το black metal που συζητάμε.
Τί λες δηλαδή, ότι δε λέω για black σε σένα; Ε χαίρω πολύ ρε μαλάκα. Τί να πει κανείς σ’ εσένα για black metal;

Το πήρε σοβαρά, απαντάει σοβαρά, γουατδεφάκ… :frowning:

Ό,τι θες μπορείς να μου λες, δεν είμαι γνώστης μπλακ μέταλ εγώ.

Αλήθεια τι απόσταση πιστεύετε ότι υπάρχει μεταξύ μπλακ μέταλ και ντρημ ποπ?

Μισή ίντσα.

Σόρι μαν, αν δεν το χεις καταλάβεις ακόμα μετά το χτεσινό θα μου πάρει μέρες να συνέλθω…

[QUOTE=Mule;1123707]Nα’σαι καλά και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :slight_smile:
Έχουμε σχεδόν τόση πλάκα όση και το Γαλατικό χωριό εδώ, γιατί έχουμε μαζευτεί διάφορες γραφικές μορφές, θα δεις…:D:lol:

:smiley: Πραγματικο Γαλατικο χωριό. Πολύ εκπαιδευτικό το θρεντ. Δεν περιμένα τόσες πληροφορίες, πραγματικά. Θέλω λιγο χρόνο να επεξεργαστω και βέβαια δεν τολμω στην παρούσα στιγμη να κάνω σχόλιο. Respect!

Μr. στο φόρουμ προσφωνείται μόνο ο Whatshisname, αν και τελευταία δηλώνει raccoon! :stuck_out_tongue:
Το Μr. το πρόσθεσα από σεβασμο κι λίγο από black/dark humor :wink:

:smiley:

Nice!