Καλυτερο βιβλιο Harry Potter

Ο vedder με καλυψε… δεν συγκρινω τα χαρι ποτερ με τον ηλιθιο του ντοστογιεφσκι για παραδειγμα… ουτε καν τα χαρακτηριζω ολα αριστουργηματα… Αυτο που εννοω ειναι οτι το 6ο αγγιζει τα ορια του masterpiece στην κατηγορια του

Χμμ… θεωρώ ότι το 5ο τα βάζει όλα κάτω από άποψη πλοκής και περιγραφών και χαρακτήρων, αλλά personal favorite είναι το 3ο (Σείριος φτγ).

Kαταρχάς εννοείται ότι τα βιβλία είναι μακράν καλύτερα από τις ταινίες.
Προσωπικά το αγαπημένο μου ήταν το 6ο αλλά και τα προηγούμενα μου άρεσαν. Το 7ο δε μου άρεσε (ειδικά το 19 χρόνια μετά που το θεώρησα τελείως ανούσιο), γιατί το βρήκα πολύ κουραστικό. Πλατίαζε πολύ στο μεγαλύτερο μέρος του και μετά ξαφνικά γκάζωσε…ξενέρωτο βιβλίο ενώ τα άλλα ήταν πιο όμοεφα γραμμένα!

ξενερωτο το της ποπης το καγκελο που εγινε στο σχολειο στα τελευτεα κεφαλαια???το 7ο τα εχει ολα λεμεεεεεεεεε

εχοντας διαβασει τα 5 πρωτα θεωρω καλυτερο για μενα, την καμαρα με τα μυστικα.

Εχω διαβασει τα 5 πρωτα και θα λεγα Κυπελο της Φωτιας. Εθισμος μιλαμε.

Ημιαιμος πριγκιψ κ μετα Κληροι του Θανατου !!
Σοκ σε καθε κεφαλαιο !

Χμμ,οταν τα ειχα διαβασει,ο αιχμαλωτος του Αζγκαμπαν μου αρεσε παρα πολυ,σκοτεινο,μυστηριο,ενδιαφεροντες νεοι χαρακτηρες και γενικοτερα,μετα τα δυο πρωτα καλα παιδικα βιβλια,ηρθε λιγο πιο ανελπιστα ενα αρκετα πιο σκοτεινο σικουελ…και επισης,με το καλυτερο στορυ για μενα…κατα τα αλλα,ολα τα διαβασα με αρκετο ενδιαφερον,μιας και σε κρατανε στη τσιτα επαρκως…παντως,δεν νομιζω πως νοειτε να θεωρουντε και σοβαρα βιβλια λογοτεχνιας,μιας και ειναι γενικα γραμμενα με πολυ απλα αγγλικα(My name is tom επιπεδου),ενω με καθαρα λογοτεχνικα κριτηρια,οκ,αμα δεν εχει διαβασει καποιος αλλο βιβλιο στη ζωη του,ισως του φανουν και αριστουργηματα…καλα παιδικα βιβλια και ακομα καλυτερα best sellers αλλα μεχρι εκει…τα τελευταια τα διαβαζα μονο απο απορεια του τι θα γινει,ειχαν οκ αγωνια(οση αγωνια μπορει να εχει ενα χαρυ ποττερ δλδ) αλλα το φιναλε φλωρικο και αναμενομενο…

Να μη μπω στον κόπο να διαβάσω δηλαδή…

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το 3ο (εμφανίζεται ο Σείριος) και η πλοκή είναι πάρα πολύ καλή.
Τα 2 τελευταία είναι επίσης πολύ ωραία από άποψη πλοκής και σε τραβάνε να τα διαβάσεις(ειδικά άμα δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις).
Στο 5ο τολμώ να πω ότι στεναχωρήθηκα πολύπου πέθανε ο Σείριος:( και γενικά μετά το 5ο περίμενα να δω τι θα γινει καθώς άφηνε πολλά ερωτηματικά για το τι θα γίνει στη συνέχεια…

Χμμ,οταν τα ειχα διαβασει,ο αιχμαλωτος του Αζγκαμπαν μου αρεσε παρα πολυ,σκοτεινο,μυστηριο,ενδιαφεροντες νεοι χαρακτηρες και γενικοτερα,μετα τα δυο πρωτα καλα παιδικα βιβλια,ηρθε λιγο πιο ανελπιστα ενα αρκετα πιο σκοτεινο σικουελ…και επισης,με το καλυτερο στορυ για μενα…κατα τα αλλα,ολα τα διαβασα με αρκετο ενδιαφερον,μιας και σε κρατανε στη τσιτα επαρκως…
παντως,δεν νομιζω πως νοειτε να θεωρουντε και σοβαρα βιβλια λογοτεχνιας,μιας και ειναι γενικα γραμμενα με πολυ απλα αγγλικα(My name is tom επιπεδου),ενω με καθαρα λογοτεχνικα κριτηρια,οκ,αμα δεν εχει διαβασει καποιος αλλο βιβλιο στη ζωη του,ισως του φανουν και αριστουργηματα…καλα παιδικα βιβλια και ακομα καλυτερα best sellers αλλα μεχρι εκει…τα τελευταια τα διαβαζα μονο απο απορεια του τι θα γινει,ειχαν οκ αγωνια(οση αγωνια μπορει να εχει ενα χαρυ ποττερ δλδ) αλλα το φιναλε φλωρικο και αναμενομενο…

Θα συμφωνήσω με Lupin,καθώς είναι απλά παραμυθάκια,αλλά θεωρώ ότι κάποιος θα μπορούσε να τα διαβάσει και να του αρέσουν (μπορεί όχι όλα) μόνο από άποψη πλοκής…Θεωρώ ότι η J.K Rowling έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο να τραβάει τον αναγνώστη να “ρουφήξει” το βιβλίο(κάτι τέτοιο έκανα και εγώ με το 3ο,καθώς το διάβασα σε μιάμιση μέρα(:!:):stuck_out_tongue:

οχι οχι,δες παρακατω…

Ισχυει,και γω,αν και 24,τα διαβασα με ευχαριστηση και αρκετη αγωνια σε μερικα σημεια…παιδικο ξεπαιδικο γραψιμο,η πλοκη ειναι ευχαριστη και παιρνας ενα ευχαριστω πχ 5ωρο μεχρι να τελειωσεις κανα βιβλιο…ειναι σαν φαση Lost στην τιβι ενα πραμα…σαν σειρα δεν ειναι κατι το τοσο αξιολογο ή κατι το καινοτομο,απλα εχει φτιαχτει με τετοιο τροπο,που να ελκυει τους παντες να το δουν χωρις να βαριουντε,ξεροντας οτι βλεπουν κατι απλοικο και διχως τα ποιοτικα στοιχεια που θα αναζητησουν σε μια πραγματικα αριστουργηματικη σειρα ή ενα αριστουργηματικο βιβλιο στην προκειμενη περιπτωση,αλλα θα το δουν/διαβασουν επειδη παιρνανε καλα…

4, 3 και μετά 1 και 2. Έχω διαβάσει και το 5, αλλα δε το πολυθυμάμαι, τα έχω παρατήσει πάντως, τις ταινίες τις βλέπουμε λόγω Εμμας!

τωρα εχει μεγαλωσει η εμμα και Θα γλιτωσεις την κλουβα:p

διερρευσε λεει και τοπλεςς.

για οποιον βεντερ ενδιαφερεται

λωλ. απαίσιο βυζί. το έκρυβαν οι φωτοζ που βρήκα αλλά φαίνεται ότι είναι απαίσιο

Το 6ο και το 7ο.Η μια ανατροπη πισω απο την αλλη8O

Μεχρι το 4ο εχω διαβασει αν και εχω και το 5ο και πιστευω το 3ο ηταν το πιο καλο,αν και ολα ηταν ενδιαφεροντα

Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα βιβλία Harry Potter, αλλά το πέμπτο μου άρεσε και το διάβασα δεύτερη φορά. Τον μόνο άλλο που έχω διαβάσει δις είναι το Prisoner of Azkaban, που έδεσε με την τότε ηλικία μου.

Πάντως τώρα βλέπω ότι ως αναγνώσματα δεν λένε τίποτα. Μόνο για να πέσω για ύπνο θα τα ξαναδιάβαζα. Κρίμα.

θα συμφωνήσω με τον κλώνο πιο πάνω.Και εμένα αυτό που με ενθουσίασε ήταν by far το 6ο βιβλίο της σειράς.
Και αυτό το διαπιστώνεις αργότερα όταν έχεις διαβάσει και το 7ο.

Ότι και να πούμε ο Severus Snape είναι από τους καλύτερους και μπορώ να πω και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.Σε όλα τα βιβλία λες και ήταν διχασμένη προσωπικότητα, ποτέ δεν μπορούσες να προβλέψεις τις κινήσεις του ή το τι σκεφτόταν.Δεν μπορούσες να ξέρεις αν ήταν με τους “καλούς” ή τους “κακούς”, μέχρι που φτάνεις στο τελευταίο όπου εκεί τελικά μαθαίνεις το ποιος πραγματικά είναι και ο ρόλος του σε όλα τα γεγονότα.

edit:Δεν ξέρω αν είναι off topic, αλλά η πρώτη ταινία είναι η καλύτερη μεταφορά σε ταινία.

Now playing: Amorphis - Nightfall
via FoxyTunes

Gia emena to kalytero vivlio einai o aixmalwtos tou azkaban kai o hmiaimos prigkhps.San tainies pali tis 8ewrw tis xeiroteres.Me kourase ligo to tagma tou foinika enw h tainia mou arese arketa.