Καλυτερο βιβλιο Harry Potter

Aυτο ακριβως.

Η τυπισα επλασε ενα κοσμο που πειθει και που κανει την αναγνωση αρκετα εθιστικη,δεν ειναι λιγο αυτο,θελει ταλεντο.Εγω προσωπικα στο πολυ ανετο διαβαζω αν το θελησω ακομα και τωρα καποιο απο τα βιβλια…

Kαι τις 4 πρωτες ταινιες που χω δει αν και “καθε περσι και καλυτερα” που λεμε,ανετα τις ειδα.Το theme παντως γαμει:p (http://www.youtube.com/watch?v=5xjGZrZ2OcE&feature=related)

το πρωτο γιατι ηταν τελειως πρωτοτυπο ενω στις συνεχειες εχεις ψιλοκαταλαβει τι παιζει και δεν εκπλησσεσαι τοσο.καπως σαν τις ταινιες matrix δηλαδη

το 7ο ανετα…τουλαχιστον εθιστικο!

lol
Βλέπω πως όλοι ψηφίζουν με μια σχετική άνεση… εγώ πραγματικά δυσκολεύομαι να επιλέξω [B]ένα[/B]! :stuck_out_tongue: Δεν τα έχω πολύ πρόσφατα σα βιβλία στη μνήμη μου, ωστόσο θυμάμαι τις εντυπώσεις που μου δημιουργούσαν κάθε φορά- είχα που είχα μικρούλα ένα κολληματάκι με τους “μαγικούς κόσμους” (το οποίο ίσως και να έχω ακόμα ;ρ), με καθήλωναν! Από το καθένα μου άρεσε και κάτι ξεχωριστό… Κάθε φορά προστίθετο και κάτι!

Τελοσπάντων, τελικά μάάάάλλον θα καταλήξω στο πρώτο και το τελευταίο από την άποψη ότι στο πρώτο τέθηκαν τα θεμέλια της ιστορίας και στο τελευταίο την είδαμε να ολοκληρώνεται. Παρεμπιπτόντως, θυμάμαι είχα ρίξει πολύ κλάμα στο διάλογο Βόλντεμορτ-Χάρι Πότερ του τελευταίου βιβλίου, που ακολουθεί τη στιγμή κατά την οποία ο Χάρι είναι μέσα στο Χόγκουαρτς και (πάνω που ο Βόλντεμορτ προσπαθεί να βεβηλώσει τη μνήμη του, λέγοντας σε όλους πως παρακάλαγε για τη ζωή του πριν πεθάνει κλπ. κλπ.) βγάζει τον αόρατο μανδύα και αποκαλύπτεται μπροστά σε όλους όσους τον θεωρούσαν νεκρό :b

Goblet of Fire. Γιατί είναι σαν να ανοίγουν νέοι ορίζοντες στους αναγνώστες αφού βλέπουν την ύπαρξη κι άλλων σχολείων μαγείας και διαπιστώνουν την έκταση της μαγικής κοινότητας. Γενικά το θεωρώ πιο ενδιαφέρον και εντυπωσιακό από τα υπόλοιπα.

Ε καλά δε το λες και προτώτυπο! Σε φάσεις νόμιζα ότι διάβαζα μια μεταφορά του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών για παιδιά!

το 6ο μαλλον…κατα τη γνωμη μου το πιο σκοτεινο+οτι εξηγει πολλα πραγματα…:wink:
δυστυχως την ταινια την γαμησαν…

Aπό τα πρώτα 4(τα διάβασα μαζί) πιο πολύ μου άρεσε το 3ο(Sirius Black 8))…την ταινία βέβαια την γάμησαν κανονικά!
Από τα υπόλοιπα πιο πολύ μου άρεσε το 6ο το οποίο ψήφισα κιόλας!

Και το 7ο ήταν πολύ δυνατό αλλά με το που το τελείωσα(κλασικά σε 2 μέρες-μεγάλη βλακεία) και δεν είχα να περιμένω ένα ακόμη ξενέρωσα

τα χω διαβάσει όλα, δεν θυμάμαι βέβαια το κάθε βιβλίο ξεχωριστά αλλά θυμάμαι το 7 είναι από τα καλύτερα. δεν θέλω καν να δω την ταινια για να μην μου χαλάσει την εικόνα. θυμάμαι καθόμουν μέχρι τις 6 το πρωί κάθε μέρα και το διάβαζα, πολύ εθιστικό βιβλίο μέσα σε 3 βδομάδες το χα βγάλει όλο

Χαχαχα! Εγώ πρέπει να το είχα τελειώσει μέσα σε τέσσερις μέρες, αν θυμάμαι καλά. Κάψιμο :stuck_out_tongue:

πρέπει να το νιώσεις όμως αλλιώς δεν έχει νόημα. το πήγαινα σιγά σιγά για να μην τελιώσει και μέτα δεν ξέρω τι να κάνω αφού ήταν το τελευταίο βιβλίο. :stuck_out_tongue:

Μωρέ, ακριβώς επειδή το ένιωθα, δεν μπορούσα να το αφήσω… Είναι σα να βάζεις μια ταινία και πατάς συνέχεια pause: πρέπει να τη δεις όλη μια κι έξω, αλλιώς θα πεθάνεις από την αγωνία μέχρι να μάθεις τη συνέχεια!
Ισχύει, πάντως, ότι όταν τελικά το τελειώνεις και συνειδητοποιείς ότι “αυτό ήταν”, απογοητεύεσαι. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε καλό βιβλίο. Γι’ αυτό όμως μπορούμε να τα ξαναδιαβάζουμε! Scripta manent! :smiley:

Εμένα τα αγαπημένα μου είναι το 3ο και το 5ο!! Τα χω διαβάσει γυρω στις 4-5 φορές το καθένα! (φυσικά και δεν είναι υπερβολές!!!)

Το τρίτο ήταν ανέκαθεν το αγαπημένο μου! Επίσης ξεχωρίζω το 4ο και το 6ο για τις ανατροπές και το σασπένς που έκρυβαν!

Επίσης το 7ο έχει μια άλλη αίγλη καθώς είναι το φινάλε… Δεν με απογοήτευσε καθόλου

[SPOILER]Εκτός ίσως απ’ το τελευταίο “επιλογικό” κομματάκι το οποίο ήταν κάπως γλυκανάλατο… Ήταν ωραία η ματιά στο μακρινό μέλλον πάντως από μια άποψη.[/SPOILER]

Και οι ταινίες ήταν πολύ καλές -εκτός λίγο από την έκτη…- και μάλιστα η έβδομη, καθώς ακολουθεί πολύ πιστά το βιβλίο, με ενθουσίασε! Ανυπομονώ για το Part II απ’ όταν βγήκα απ’ την αίθουσα!

+1 Σε ντομινο!
Το 3 παραμενει η παντοτινη μου αγαπη με 4,6 να ακολουθουν και μετα θα πηγαινε το 7 αλλα με ψιλοξενερωσε το τελος του.
Ευκολα χειροτερο το 5ο για μενα,ηταν το μονο που με κουρασε.
Διαφωνω καθετα για τις ταινιες τις οποιες βρηκα πολυ “λιγες” συγκριτικα με τα βιβλια αν εξαιρεσεις τη τελευταια που ηταν οτι καλυτερο μπορουσαν να βγαλουν και ελπιζω το παρτ 2 να ειναι εξισου γαμω.

[SPOILER]Να χαμε αλλη μια 7αδα χαρρυ ποττερ βιβλιων :frowning: [/SPOILER]

Νά’χαμε άλλο ένα βιβλίο όπου θα βλέπαμε τα πράγματα απ’τα μάτια του Lord Voldemort. Ω ναι, αυτό θα γούσταρα :slight_smile:

Για προσαναμμα , ολα.

Αυτό είναι το καλύτερο, μην μπερδεύεσαι

Αυτό.

Όπως επίσης θα ήθελα και κάποια βιβλία με τις ιστορίες για τους 4 μάγους που προς τιμή τους είναι χωρισμένο το Hogwards! (spelling)

Είμαι στα μισά του Chamber Of Secrets, προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα πριν βγει η τελευταία ταινία; :p:lol::lol: