Καλυτερο βιβλιο Harry Potter

Η πρώτη από ποια άποψη σου φάνηκε λίγη;

Σε όποιες ταινίες ενεπλεκόταν ο Columbus (1η, 2η, 3η), το αποτέλεσμα ήταν τουλάχιστον ικανοποιητικό.

Και οι 2 πρώτες είχαν τον Richard Harris που ήταν καταπληκτικός.

trolling?
Μια χαρά είναι για ηλικίες 10-17. Τι να διαβάζουν τα παιδιά μόνο Καμύ και Κάφκα;

Neniel χαχαχα…δίκιο έχεις…

Αwake τα χεις διαβάσει;;;
Εγώ για να μαι ειλικρινής είχα ξεκινήσει το πέμπτο και το έκτο μία φορά (πρώτα το έκτο :P). Μπορώ να πω ότι έχει έναν τρόπο να σε καθηλώνει…στην αρχή …μετά, όμως, προς το τέλος το παράτησα η άχρηστη (βαριόμουν :P). Και άιντε να τα πιάνεις πάλι απ’την αρχή…το πέμπτο ούτε μέχρι τη μέση!!!

[SPOILER]τα γράφω κιόλας τα ‘‘ρεζιλίκια’’ μου :P[/SPOILER]
Ήμουν πιο μικρή τότε…ε, τώρα δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα…ούτε με τις ταινίες, και όπως σωστά είπε ο από πάνω οι ταινίες είναι ‘‘λίγες’’ μπροστά στα βιβλία…εννοείται πάντα τα βιβλία έχουν πιο ενδιαφέρον απ’τις ταινίες, στις τελευταίες ούτε τα μισά δείχνουν…
Και πάντα, κατά τη γνώμη μου, το βιβλίο σε κρατά σε αγωνία για τη συνέχεια, ενώ όσο διαβάζεις παράλληλα μπορείς να αναπλάθεις την ιστορία κ τους ήρωες της στο μυαλό σου… Η τελευταία ταινία που βρήκα ενδιαφέρουσα ήταν η τέταρτη, η πέμπτη μάπα, η έκτη έτσι κ έτσι, ενώ την τελευταία δεν την έχω δει ακομη…

Λοιποον εδω εχει μινι κωλοτουμπα!Τις ταινιες τις εβλεπα οποτε βγαιναν και οσο πιο πισω η ταινια,τοσο πιο πιτσιρικας την εβλεπα.Λοιπον στις πρωτες ταινιες ειχα θεοποιησει τα βιβλια,ειχε βγει μεχρι 4ο-5ο και μπηκα στο τριπακι συγκρισης βιβλιου-ταινιας που κατα 90% η ταινια υστερει ισως γιαυτο που εχουν αφησει ακομα πικρη γευση!:stuck_out_tongue:

Επισης συνεπεσαν με τους αρχοντες,που ελπιζω να συμφωνεις οτι κινηματογραφικα δε τιθεται συγκριση,και μου ειχαν φανει λιγες και ως προς τον αρχοντα(ειπαμε ημουν μικρος και συγκρινα!)

Τωρα ομως με μια πιο ωριμη σκεψη,και αποσο θυμαμαι τις ταινιες(τις θυμαμαι αρκετα καλα btw)η πρωτη στεκεται αρκετα καλα και ας ειναι αρκετα παιδικη,εξαλλου και το 1ο βιβλιο ειναι,η 2η πιο μετρια αλλα για τη 3η δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα γιατι ειχαν κατακρεουργησει και το βιβλιο σε μεγαλο βαθμο και γενικα δε τη παλεψα,ισως ειχα μεγαλες προσδοκιες γιατι το 3ο ειναι μαλλον το αγαπημενο μου.

Οσο για τον richard harris γαματος,ειδικα σε συγκιση με τον “λιγο” για να υποδυεται τον 2ο πιο σημαντικο χαρακτηρα των βιβλιων μετεπειτα νταμπλντορ.

Awake μας εχουν λειψει αυτες οι αιρετικες επιθεσεις hit n run :smiley:

Αν έχεις όρεξη άνετα…
Εμένα μου έπαιρνα 2-3 μέρες να διαβάσω το κάθε βιβλίο την πρώτη φορα

τα διάβασες και δεύτερη δηλαδή;; :-k

Εκτός από τα πρώτα 4 που δεν τα έχω…τα υπόλοιπα τα είχα “περάσει” αρκετές φορές
:-s

τα τεσσερα πρωτα σε ηλικια 12 χρονων τα ειχα διαβασει πεντε φορες το καθενα:blues:

Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να βάλω το 6ο σαν καλύτερο… Είμουν ανάμεσα σε αυτό και το 1ο! Αλλά τελικά λόγω των πάαρα πολλών σοβαρών γεγονότων που γίναν στο 6ο το ψίφησα τελικά!

[SPOILER][/SPOILER]

Το 4ο μου αρεσε ισως λιγο παραπανω απο το 5ο-6ο(που τα θεωρω πολυ καλα επισης)
Ειχε περισσοτερο συναισθημα θαρρω.Βεβαια και το 6ο τωρα που θυμαμαι με κρατησε σε μια αγωνια μεχρι το τελος και ειχε επισης εντονη συναισθηματικη φορτιση.Το ειχα διαβασει σε 2-3 μερες θυμαμαι.

Είμαι η μόνη εδώ μέσα που ξεκίνησε να διαβάζει τα βιβλία της σειράς (στ’ Αγγλικά) για πρώτη φορά στα 27. Ντρέπομαι. Ο βασικός λόγος που ξεκίνησα αρχικά ήταν για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου, γιατί είναι ευκολονόητα και πολύ ευχάριστα βιβλία. Από λογοτεχνικής άποψης είναι απλά οκ, αλλά ως παραμύθι είναι πολύ όμορφο. Οκ, παραμύθι=λογοτεχνία, αν και δεν ήμουν φαν για χρόνια, μέχρι που κατάλαβα πόσο μεγάλη επίδραση έχουν στη ζωή ενός ενήλικα, ο οποίος από καιρό ζει μια ρουτινιάρικη καθημερινότητα. Θα τη διαβάσω όλη τη σειρά, μέχρι ώρας όμως δεν έχω άλλο βιβλίο εκτός του πρώτου.

Γνώμες?

3 Likes

Ναι
Εισαι τοσο απεγνωσμενη να βελτιωσεις τα αγγλικα σου? :slightly_smiling_face:

Ναι. Δεν ξέρω, θέλω να ξανασπουδάσω στο εξωτερικό. Μάλλον…
Έχω ξεχάσει τί θέλω.

Ρέιζορ, πόσο χρονών είσαι? (άσχετο)

1 Like

Απο τη φωτο ποσο με κανεις? (μη βγουμε και πολυ off topic)

28?

1 Like

Ηδη σε συμπαθησα πιο πολυ τωρα
Σε κερναω belvedere
34 ειμαι

1 Like

Σ’ έκανα συνομήλικο χαλαρά.

Νιώθω ότι στα 28 είμαι πλέον μεγάλη για πολλά πράγματα. Σκέφτομαι ότι θέλω να κάνω πολλά πράγματα και δεν έχω καταφέρει τίποτα…για το τίποτα.

2 Likes

Πετάγομαι στην κουβέντα σας για να πω οτι η ζωή ξεκινάει στα 30.

7 Likes

Ε ναι ρε εννοειται αυτο
Εγω ακομα παιδι νιωθω (και ειμαι :slightly_smiling_face:)

3 Likes