Hayao Miyazaki appreciation thread-Favourite movie

Ολοι πανω κατω γνωριζουμε το studio Ghibli του Hayao Miyazaki,του ‘‘Ντισνεη’’ της ανατολης οπως τον αποκαλουν(και ο ιδιος τα παιρνει-ρησπεκτ,σκατα στο Ντισνεη,παντα-:P)…

Οι ταινιες του εχουν γινει αρκετα πιο in τα τελευταια χρονα,μετα την επιτυχια του spirited away πριν 7-8 χρονια…δεν εχω να πω πολλα,ο τυπος για μενα ειναι ο προσωπικος μου Θεος,ειτε σε ανιμε,ειτε σε κινουμενα σχεδια,ειτε σε μανγκα,ειτε σε ολα…ειναι ενας απο τους 3 αγαπημενους μου σκηνοθετες,διχως να διαχωριζω ανιμεησιον απο κανονικη ταινια,και εν τελη πιστευω πως ειναι μια ιδιοφυια…

Οι ταινιες του μου χτυπανε κοκκινο και με κανουν να τις γουσταρω τοσο,επειδη μπλεκει παρα πολυ ομορφα επι το πλειστον,παιδικη αφελεια με ενηλικες προεκτασεις,διαθετουν φαντασια που ολες τις ταινιες της Πιξαρ να μαζεψεις,δεν την φτανουν ουτε στο νυχι,εχει χαρακτηριστικη σκηνοθεσια που την καταλαβαινεις εξ αρχης,εχει περασει απο επικο-τραγικα concept μεχρι ταινιες για παιδια με την ιδια επιτυχια και στο φιναλε φιναλε,τραβατε δειτε καμια ταινια του γτ δν μπορω να γραφω μλκιες,ειναι τα παντα ολα ολες,μια και μια…

1.Nausicca of the valley of the wind

το αριστουργημα του για μενα,τοποθετημενο σε ενα Post apocalyptic τοπιο του μελλοντος που αγαπηθηκε και επηρεασε απο ταινιες μεχρι κομικ και βιντεογκεημ,επικη ιστορια,με το καλυτερο soundtrack του μονιμου συνεργατη του Τζο Χισαισι να σαρωνει τα παντα,οικολογικες ανυσηχιες,αντιπολεμικο,με πρωταγωνιστρια το αρχετυπο καθε ηρωιδας στο πανι,απο δω και μετα…υποθεση δεν γραφω,οποιος δεν τοχει δει,να το δει asap

2.Laputa,castle in the sky

2 παιδια,σε ενα alternative κοσμο,ψαχνουν ενα μυθικο ιπταμενο νησι,στο οποιο πανω υπαρχει μια πολιτεια που βρισκεται τεχνολογικα αιωνες μπροστα…μαζι τους στο ψαξιμο,μπλεκεται ο στρατος και καποιοι failed εναεριοι πειρατες…μεγαλο επος και αυτο,με μαγικες στιγμες και εικονες,ομορφα δωσμενα μυνηματα περι εξουσιας κτλ,γενικα jawdroping ταινια…εδω θυμαμε Γρακχο να ζοριζεται να μελαγχολει,βλεποντας το…αυτο τα λεει ολα

3.Τοτορο

Η πρωτη αμιγως παιδικη του ταινια,ταινια-υμνος στην παιδικη ανεμελεια και αφελεια…2 κοριτσακια μετακομιζουν με τον πατερα τους σε ενα μικρο σπιτι στην ιαπωνεζικη εξοχη,ωστε να βρισκονται κοντα στο νοσοκομειο που αναρωνει η μητερα τους…εκει θα αρχισουν να βλεπουν ενα τεραστιο τριχωτο βοδι,το οποιο θα τις παρασυρει σε περιεργες περιπετειες και μια διαφορετικη σταδιακα εναλακτικη αντιμετωπιση της ζωης τους…αν και παιδικο,βλεπεται χαλαρα απο τον καθενα,και κρυβει μεσα του τρομερη νοσταλγια,μελαγχολια και αισιοδοξια παραλληλα,που ακομα και σημερα,καταριεμαι που εκεινη την εποχη,αντι για αυτο εβλεπα αλαντιν και πιπες…

4.Kiki’s delivery service.

οτι ισχυουν και για το αποπανω,δευτερη σερι παιδικη ταινια,βουτηγμενη και αυτη μεσα στην μελαγχολια και τη νοσταλγια,με τις μερες μιας νεαρης μαγισσας,η οποια πηγαινει σε παραθαλασσιο χωριο ωστε να μεινει μονη της και να ζησει λιγο ανεξαρτητα απο γονεις…δεν εχω να πω και τιποτα,οσοι λατρεψαν τοτορο,ας το δουνε επιτοπου…

5.Porco Rosso


Η αγαπημενη μου ταινια μια περιοδο,τοποθετημενη σε μια εναλακτικη Αδριατικη των 30ς,με αεροπειρατες που συχναζουν ολοι στα ιδια μπαρ,φασιστοκυβερνησεις,μοιραιες γυναικες,αερομαχιες και στη μεση,ο Porco Rosso,ο καλυτερος πιλοτος-μισθοφορος της περιοχης,ο οποιος για ενα περιεργο λογο,εχει μαπα γουρουνιου…εδω υπαρχει τρελο tribute σε παλιες ταινιες του Χολυγουντ,αξεπεραστοι και διαχρονικοι χαρακτηρες,ενα απο τα καλυτερα φιναλε σε ταινια του,οπως και στη Ναυσικα,αρκετες πολιτικες νηξεις,αλλα και αφθονη κωμωδια,που κυριως πηγαζει απο το πραγματικα καταπληκτικο καστ χαρακτηρων…η αγαπημενη και του ιδιου,μιας και ο ιδιος εχει μια μανια με τα αεροπλανα και εδω τα εδωσε ολα…αριστουργημα…

6.Πριγκηπισα Μονονοκε

Ε,απο εδω και μετα μας εσκασε μυτη και στην Ευρωπη,και εγινε ακομα πιο γνωστος στο μεηνστρημ κοινο,μια ιστορια που πολλοι ειπαν πως ειναι κατι σαν ενναλακτικη ναυσικα,με πλεον ομως το απαραιτητο μΠπατζετ για μεγαλυτερα ακομα πραματα…τοποθετημενη στην φεουδαρχικη Ιαπωνια,η μαχη μεταξυ ανθρωπων και Θεων παιρνει χωρα,ενω στη μεση θα βρεθει ενας νεαρος πολεμιστης και μια μυστηριωδεις πριγκηπισα του Δασους,αναθρεμενη απο Λυκους…
Η ταινια αγγιζει Κουροσαβα σε σημεια,οπως εδω νομιζω τα σχολια σταματανε…η πιο βιαιη αλλα και σοβαρη του ταινια,ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος ενας εικαστικος θριαμβος και ενας θριαμβος του storytelling…

7.Spirited away


Απο δω τον μαθανε και οσοι δεν τον ειχαν ακουσει ποτε,γνωστα πραματα,εχει περασει στην δευτερη του φαση εδω ο Μιγιαζακι,και αποφασιζει να πιαστει σε πιο ονειρικα-μεταφυσικα παραμυθια,μακρυα απο straight ιστοριες οπως της Λαπουτα ή του πορκο…αριστουργημα και εδω,πολλα βραβεια,παγκοσμια αναγνωριση,το καλυτερο εργο αυτης της δευτερης του φασης,που συνεχιζεται μεχρι σημερα…

8.Howl’s moving castle

Πολυ δυνατη ταινια επισης,αλλα μαλλον τελικα η πιο αδυναμη του,ριχνοντας το φταιξιμο κυριως στο χαωτικο σεναριο…ομως εικαστικα κοβει κωλους,εχει παρα πολλες γνησιες στιγμες μαγειας,περναει ομορφα αντιπολεμικα μυνηματα,ειναι ψυχεδελεια και τελικα,αν οχι απο τις καλυτερες του,μιας αξιοπρεπεστατη ταινια-και με το παραπανω…

9.Ponyo on a cliff

Φετινο,ειχα γραψει και για αυτο παλι στο ‘‘τι ταινια ειδατε σε dvd’’,εδω αγγιζει εποχες τοτορο και κικι,με μια αντιστοιχη παιδικης αθωοτητας ταινια,αριστουργημα κατα τη γνωμη μου και αυτο και αδικα φετος δεν προωθηθηκε,με ολα τα background ζωγραφισμενα με νερομπογιες και τεμπερες…με καπως πιο απλοικο σκιτσο,λεει την ιστορια ενος μικρου αγοριου,που ανακαλυπτει ενα μικρο θηλυκο ψαρακι,την Πονιο,το οποιο ερωτευεται και εκεινο αντιστοιχα,προσπαθει να γινει ανθρωπος(πρακτικα η ιστορια της μικρης γοργονας,απο τη δικη του ομως σκοπια)…

bonus

Lupin the third-castle of Cagliostro

Η παρωτη δικια του ταινια,πριν φτιαξει το στουντιο,μια ταινια πανω στην γνωστη σειρα μανγκα και ανιμε,του Λουπιν του 3ου,δισεγγονου του Αρσεν Λουπιν,κλεφτη και γυναικα,γκαφατζη και καραγκιοζη,τυχοδιωκτη και αλανι και εμπνευστη και του νικνεημ μου…μεγαλες στιγμες γελιου,περιπετειας και δρασης,με απειρες σκηνες ανθολογιας-φορο τιμης σε μεγαλους σκηνοθετες και λατρεια γενικα…μεγαλοι χαρακτηρες,απειρο γελιο…

κατι λαστ,στις ταινιες του ΜΙγιαζακι,μπορεις να δεις Ταρκοφσκυ να συνανταει τον Τσαρλυ Τσαπλιν και τον Χιτσκοκ και οση φαντασια και φαντασμαγορικες εικονες δεν εχεις δει,παιρνοντας μια χουφτα τριπακια και ακουγοντας Χεντριξ…τα σεναρια του,μονο τυπικα και κλισε δεν ειναι,οπως πχ στην Κικι,οπου πρακτικα δεν γινεται κατι,δεν εχει ενα straight-forward story απλα σου δειχνει την ζωη της,simple as that και εσυ συμπασχεις αναλογα…

ο τυπος ειναι μαστορας,σκατα σε εκεινους που απο μικρους μας πλασαραν Ντισνεη-παπαριες και οχι μια απο τις ταινιες του(ευτυχως ειχα προλαβει καποιες μικρος),και μεγαλο hail σε αυτον,διοτι ειναι πραγματικα δασκαλος σε αυτο που κανει,παραμενει πιστος στο σκιτσο και στα χρωματα και απεχθανεται υπολογιστες,cgi,γραφικα και πιπες,γιατι κανει Τεχνη και οverall,γιατι δεν εχει απογοητευσει ποτε ,μετα απο τοσα χρονια καριερας…οποιος δεν το εχει κανει και το ψηνει,ας δωσει μια ευκαρια σε ολη την ταινιοθηκη του,και δεν θα χασει…

α,επισης μεγαλο ρησπεκτ σε μονιμο συνεργατη του,joe hisaishi,μουσικου και δημιουργου ολων των soundtrack του(καθως και του ΚΙτανο)…η μουσικη παιζει μεγαλο ρολο στις ιστοριες του Μιγιαζακι και αυτοι οι δυο,ειναι ενα διδυμο Λεονε-Μορικονε,με εξισου καταπληκτικα αποτελεσματα…

α,και οποιος μπει και πει κλασσικη πιπα ‘‘δεν μπορω τα γιαπωνεζικα,με τα ματια κτλ’’,ειναι αμπαλος εξ αρχης και να πα να δει lion king να στρωσει…

edit,ας διορθωσει κανας μοντ το ονομα βασικα του τιτλου,γτ μου ξεφυγε το ‘‘Hayao’’

εδιταρω ξανα,ΜΗΝ δει κανεις τιποτα,με αγγλικο ντουμπλαρισμα…ειναι τραγικο,και χαλαει ολη τη ταινια,ενω σε αρκετες(πχ Λουπιν),αλλαζουν τελειως και το κεντρικο νοημα…τραγικο…ιαπωνικα η γλωσσα,βρειτε subs(αν οχι,καλυτερα μην το δειτε καν,στα αγγλικα και περιμενετε να βρεθουν subs)

(ειδικα στις πριν την Μονονοκε,ειχαν γινει αθλιες μεταγλωτισεις στα αγγλικα,απλα για να βγουν στην αγορα,διχως καμια προσοχη και τις αφησαν ετσι απο τοτε)…

Εχω δει μονο το 8 (το’ χε δωρο σ’ εφημεριδα), και μ’ αρεσε, και απ’ οτι καταλαβα απο τα σχολια τα αλλα θα μ’ αρεσουν περισσοτερο.

Τα’ χεις κατεβασει απο καπου? με υποτιτλους? Αν ναι που βρηκες το καθετι?

Βασικα,εγω τα εχω αγορασμενα ολα σε dvd απο αξωτερικο…αλλα εχουν βγει τα περισσοτερα και σε ελληνικα dvd νομιζω,αλλα ακομα και αν δεν βρεις τπτ,παντου στο ιντερνετ τα εχω βρει,και greek subs παιζουν παντου εννοειτε…

Μονο κατι που ξεχασα να πω….ΜΗΝ δει κανεις τιποτα,με αγγλικο ντουμπλαρισμα.…στις μισες και βαλε ταινες,αλλαζουν τελειως το νοημα και αφηνουν και τα μισα αμεταφραστα…η γλωσσα ειναι ιαπωνικα,και βαλτε ελληνικα subs…

εγώ έχω δει τα 7 και 8 και απ’αυτά ψηφίζω spirited away.αν υπάρχει κάποιο λινκ στείλε μου σε πμ γιατί έχουν κλείσει κάποια sites που κατέβαζα και δεν ξέρω που να τα βρω με greek subs.

γεια σου Lupin με τα ποστ σου…!! :smiley:

ηθελα να δω το Spirited away…
απο οτι βλεπω(γραφεις) μαλλον πρεπει να το δω…

Έχω δει λίγες ταινίες του ως τώρα, μόλις το 1/3 απο αυτές του poll, αλλά αυτό θα αλλάξει στο προσεχές διάστημα. Εδώ και κανένα χρόνο τουλάχιστον λέω συνεχώς να ψάξω να δω τα παλιά του, αλλά πάντα το ξεχνάω. Το thread αυτό θα λειτουργήσει ως μια καλή υπενθύμιση να τα δω άμεσα.

Κατα τ’ άλλα αυτά που είδα ήταν αρκετά για να μου προκαλέσουν τον θαυμασμό. Πραγματική τέχνη. Στα συν επίσης το οτι πρόκειται εξ’ολοκλήρου για good-old school animation, φτιαγμένο στο χέρι… κάτι που στις μέρες του 3d γίνεται ακόμα πιο δύσκολο (ο Λουπιν ανέφερε την Pixar πάνω, που όσο και αν θαυμάζω πολλές δουλειές της, οκ, έχει καπελώσει κυριολεκτικά το σύγχρονο animation στις ΗΠΑ όσο αφορά το ποιό στυλ κυριαρχεί…).

Θα επανέλθω κάποια στιγμή για να ψηφίσω, όταν θα έχω δει περισσότερα.

Πολύ ωραίες όσες ταινίες του έχω δεί (Nausicaa, Totoro, Howl’s Moving Castle, Spirited Away, Porco Rosso, και πρέπει να έχω δεί και ένα μικρού μήκους αλλά τίτλο δεν θυμάμαι :-k).

Παρόλο που το στυλ του μου αρέσει, η αλήθεια είναι ότι όλες του οι ταινίες έχουν πολλά κοινά η μία με την άλλη και αυτό κάπως με χαλάει. Μην ζητήσετε να το εξηγήσω, είναι πιο πολύ μία αίσθηση που μου βγάζει έργο του κάθε φορά που το βλέπω παρά συγκεκριμένα στοιχεία. Πάντως δεν μπορεί κανείς να μην τον παραδεχτεί για το τι έχει καταφέρει και σίγουρα θέλω να δώ και άλλα έργα του.

Για εμένα η σειρά ως τώρα πάει ως εξής

Totoro
Howl’s moving castle
Nausicaa
Porco Rosso
Spirited Away (λίγο υπερεκτιμημένο πιστεύω…)

ίσως αδικώ λίγο το Porco Rosso αφού έχω να το δώ 3-4 χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι ήταν εργάρα. :slight_smile:

Ψαχτητε ομως,για τα προ-spirited away,την χρυση του περιοδο δηλαδη…μην κολλατε σε αυτο…ειναι πχ να κολλαει καποιος στο black album και να αγνοει τα προηγουμενα αλμπουμ των μεταλικα…στο προσωπικο μου τοπ5,θα το σκεφτομουνα δλδ να εβαζα το spirited away…

anyway,enjoy…

Περι subs,δεν εχω ψαξει προσφατα,δεν ξερω που θα βρειτε,απλα θυμαμε πως γενικα με ενα Google search εβρισκα αρκετα…οπως και ναχει,για οτι δεν υπαρχει,υπαρχουν και english subs(με english subs τα εχω δει και γω αρχικα)…υπενθυμιζω,δεν βλεπουμε τιποτα με αγγλικη μεταγλωτισση:p,γαμαει κανονικα την ταινια
(ο Μιγιαζακι,ουτως ή αλλως,εδινε πολυ βαση παντα στην μεταγλωτιση των ταινιων του οταν τις εκανε,και οι ιαπωνες που δινουν τις φωνες τους,μονο διεκπαιρωτικα δεν το κανουν:wink:

δεν ψηφίζω ακόμα γιατί δεν κατέχω το 100%. έχω δει ναυσικα, τοτορο, πορκο ροσσο, μονονοκε, spirited away, το κινουμενο καστρο και τον λουπεν και είναι όλα recommended. νιώθεις πολύ όμορφα όταν βλέπεις αυτές τις ταινίες, άλλος άνθρωπος… δεν είμαι των μεγάλων ποστς, με καλύπτει και το εισαγωγικό, ένα έχω να πω μόνο. φτιάχνω αρχείο για να μεγαλώσω με αυτές τις ταινίες τα παιδιά μου και τα παιδιά της αδερφής μου, τπτ άλλο.

βασικα αυτο,και γω τα ιδια σκεφτομαι…αλλος ανθρωπος τελειως…παντως ξανα,για οσους ψηθουν να δουν και δεν βρισκουν για download με ιαπωνικο ηχο και σαμπς καλα,υπαρχει και το βιντεοκλαμπ,που εχει αρκετες απο τις παλιες,βγηκαν προσφατα και ειναι κομπλε,με ηχο και σαμπς…αξιζει το διευρο παντως…

Από τις παλίες πρέπει να εχω τις περισσότερες αλλα τις θυμαμαι πολύ αμυδρά. Εχω ξεκινησει πάντως επανάληψη αυτές τις μέρες και θα επανέλθω δριμυτερος. :smiley:

Πάντως απο τα λίγα που θυμάμαι και την επανάληψη της Nausicca προχθές είμαι σαφώς υπερ της δευτερης και πιο ονειρικης περιόδου. Spirited Away, Howl’s Moving Castel είναι διαμάντια, όχι πως τα παλία υστερούν φυσικά. Ο άνθρωπος είναι μακραν ο καλύτερος δημιουργός anime που υπάρχει και από τους καλύτερους κινηματογραφικούς δημιουργούς γενικότερα.

Τα υπόλοιπα μετά την επανάληψη που έπεται.

Το τελευταίο του, το Ponyo δεν το έχω δει ακομα.

Έτυχε χτες να δω τω Nausicca of the valley of the wind και μου άρεσε πάρα πολύ, αν και γενικά με άνιμε, μάνγκα και γιαπωνέζικη κουλτούρα κρατάω διακριτικές αποστάσεις. Αυτό που ξεχώρισα είναι ο απαίδευτος τρόπος με τον οποίο έρεε η ιστορία, ένα παζλ εικόνων ενός παράλληλου κόσμου όπου κάθε κομμάτι έρχεται να δέσει με το προηγούμενο. Ας πούμε ένα πανέμορφα ειπωμένο παραμύθι. Οι αρχικές σκηνές απίστευτες (με την κούκλα να γίνεται σκόνη και με τη Ναυσικάαααα μέσα στο τοξικό δάσος (or whatever you call it) και τι να πω για μουσική; Ότι έχω σε repeat από χτες αυτό http://www.youtube.com/watch?v=du-p9clNt_c&feature=related συνέχεια. Πάω τώρα να διαβάσω τι γράψατε, δεν το έκανα για να είναι unbiased η γνώμη μου

Σήμερα είδα τη Ναυσικά.

Σε γενικές γραμμές πολύ ωραίο έργο με κορύφωση κατά τη γνώμη μου προς το τέλος. Προς τη μέση έκανε μια κοιλίτσα πουρ μουα, αλλά ντάξει σιγα…

Η μόνη μαλακία είναι ότι η ταινία μου φάνηκε ότι είχε άπειρα κλισέ. Και βασικά σ’ αυτό δενν φταίει ο ίδιος ο σκηνοθετης (του οποίου η ταινια ειναι και παλιά απ’ ότι διάβασα), αλλά φταίνε οι νεότεροι σκηνοθέτες που από κάπου πήραν αυτό το κωλοστόρυ και το χιλιοέπαιξαν.

Ωστόσο ο τρόπος που τα παρουσιάζει ο μιγιαζάκι κάνει την ταινία να ξεχωρίζει. Φοβερές εικόνες, ωραια μουσικη. Συμπαθης φυσιογνωμια: ο Yupa

Μόνο το Spirited Away έχω δει και είναι ίσως το κορυφαίο κινούμενο σχέδιο που έχω δει. Εν καιρώ θα τσεκαριστούν και τα υπόλοιπα.

Παντως,για οποιον ενδιαφερεται,προσωπικα εμενα ενα τοπ 10 των ταινιων του,θα πηγαινε καπως ετσι:
1.Nausicaa
2.Porco Rosso
3.Laputa
4.Princess Mononoke
5.Lupin the 3d
6.Spirited Away
7.Totor
8-9.Ponyo/Kiki(εξισου και τα δυο)
10.Howl’s moving castle

(τα 7-9 απλα θα τα εβαζα λιγο πιο χαμηλα απο τα αλλα,μιας και ειναι κυριως πιο παιδικα απο τα υπολοιπα,δεν σημαινει ομως αυτο με τιποτα οτι υστερουν σε κατι παραπανω)…ειναι οπως παντως ξαναειπα,ενα κι ενα ολα…

Μαλακες ο καμερον ομως πόσο αντεγραψε αυτη τη ταινια.


Ειδικά εκεί που τυλιγεται με τα πλοκαμια του εντομου η ναουσικαα και γιατρευεται. Σα το δεντρο στο αβαταρ ειναι

να ρωτησω το κλασικο λουπιν το naushika manga η anime??

ε,ειναι διαφορετικο…το ανιμε καλυπτει τον 1μιση πρωτο τομο…μετα ο Μιγιαζακι αποφασισε να το συνεχισει,οπου τελειωσε αρχες 90ς νομιζω,φτανοντας τα 7 τομακια νομιζω…και τα δυο ειναι εξισου επικα,το μανγκα προχωραει την ιστορια,προσθετει εκατονταδες αλλους χαρακτηρες και στοιχεια,το παει τελειως αλλου,ενω το ανιμε ειναι οκ,κλασσικο οσο δεν παει και αυτο στο τομεα του…δες την ταινια,και μετα διαβασε το κιολας αμα ψηθεις…δεν μπαινεις παντως στη λογικη ‘‘α,ετσι συνεχιζεται η ταινια’’,το καθενα τελειωνει εκει που πρεπει και δεν μπλεκονται περαιτερω(ελπιζω δλδ να ειμαι κατανοητος:p)

Πλήρως thnx man…:thumbup:

Ε ρε πούστη μου, έκανα μαλακία και αντί για Ναυσικά ψήφισα Μονονόκε. #-o

Μοντς αλλάξτε μου την ψήφο πλιζ.