Hayao Miyazaki appreciation thread-Favourite movie

Την άλλαξα, αν και δεν φαίνεται τώρα το όνομα σου στα αποτελέσματα. Not a big deal i guess.

Το περίμενα αυτό το άκρως διαφωτιστικό thread :slight_smile: εγώ έχω δει μόνο το κινούμενο κάστρο το οποίο μου είχε κάνει εντύπωση κ απ’ό, τι κατάλαβα οι υπόλοιπες είναι ακόμα καλύτερες οπότε σύντομα θα στρωθώ και θα τις δω…

για όποιον ενδιαφέρεται, αρκετές ταινίες του studio ghibli σε προσφορά στο play.com, 15 ευρώ οι 2 ταινίες [U]εδώ[/U].

και για να μην ξεχνιόμαστε -> http://www.youtube.com/watch?v=aSZeL0IxzBE :hippy:

όσον αφορά το πωλ, έχω δει τα πάντα πλην ponyo.

το laputa το χα δει σίγουρα όταν ήμουν πιτσιρίκος, θυμόμουνα έστω και αμυδρά αρκετά σκηνικά όταν το ξανάδα πριν μερικούς μήνες. το mononoke είναι η πρώτη ταινία που θυμάμαι να βλέπω όμως, κάποια χριστούγεννα το χε παίξει η τιβί. έπειτα είδα το spirited away, ενώ σχετικά πρόσφατα πήρα τα υπόλοιπα αμπάριζα. όλα είναι δεκάρια ακατέβατα και δεν ακούω κουβέντα. θα ψηφίσω απλά και μόνο για τυπικούς λόγους.

Ανάμεσα σε Nausicaa και Porco. Αλλά κέρδισε η Nausicaa λόγω παιδικών αναμνήσεων :slight_smile:

Δεν έχω δει μόνο το Kiki’s Delivery Service, όλα τα άλλα του τα έχω δει. Αγαπημένα μου τα Nausicaa of the Valeey of the wind, και Princess Mononoke, και χειρότερο το υπερεκτιμημένo για’μενα (μάλλον γιατί οι περισσότεροι που το κρίνουν δεν έχουν δει και πολλά άλλα anime) Spirited Away, που με έκανε να βαρεθώ άσχημα.

Δεν έχω δει κανένα αλλά μόλις μου συνδέσουν το adsl θα το φροντίσω!8)

Δεν τα έχω δει όλα ακόμα, ωστόσο ψήφισα το Kiki’s Delivery Service για πολλούς και διάφορους λόγους που θα τους αναφέρω κάποια άλλη στιγμή. Να πω επίσης πως πρόσφατα είδα το Princess Mononoke και βρήκα υπερβολικά “προβλέψιμο” το όλο στόρυ, ιδίως την κατάληξη του, αυτό ανεξάρτητα της μεγάλης ομορφιάς που έχει μέσα της η ταινία.

Αφού διάβασα το θρεντ ειδα το Nausicaa και το Lupin the 3rd και έχω δεί από παλιότερα το Spirited Away και το Howl’s moving castle…Αυτά που έχω δει είναι όλα καταπληκτικά με το δικό τους τρόπο το καθένα… [SPOILER]ένα μπράβο στον Lupin που άνοιξε το θρεντ :thumbup:[/SPOILER]

Kριμα κι αδικο να χει κατονομαστει ο αποπανω μονο απ τον θρεντ σταρτερ.Μιλαμε οτι ο Hisaishi ειναι ενα 30-40% των ταινιων κατα τη γνωμη μου.Up there με Uematsu,Kondo κλπ και καταλαβαινεις το vibe του απο χιλιομετρα.Θεος.

http://www.youtube.com/watch?v=6Za9O0Z0_qQ Αντε γεια.

Προσφατως τα εχουμε πιασει με φιλο και τα ξαναβλεπουμε(βουλωνοντας παραλληλα και τα κενα μας)χρονολογικα ενα ενα σε φουλ αναλυση και μπομπα ηχο,οπως πρεπει.Θα επανερθω για αγαπημενη κλπ οταν τις τελειωσουμε ολες,μενει το Howls και το Ponyo.

Μ’αυτην εδω ξερουμε τι παιζει?Την εχει δει κανεις?

Βασικά κατα τύχη το είδα το thread και πρώτη φορά ακουσα τώρα για αυτά τα anime. Ποιο να δώ για αρχή?

γαμαει το Αραητη, δες το ασαπ παμκιν

ο αποπανως, Ναυσικα και Κινουμενο καστρο ειναι τα πιο αντιπροσωπευτικα κατ εμε, μετα βλεπεις μονονοκε και μετα εδω ειμαστε…

:bow2: miyazaki, θεος κ στανταρ τοπ σε ανιμε αλλα κ γενικα, ειναι απο τις πρωτες αποδειξεις που φερνω σε οσους δν γουσταρουν κινουμενα σχεδια οτι το ανιμειτιον δν εχει να ζηλεψει απολυτως τπτ απο μια “κανονικη” ταινια…μονονοκε κ ναυσικα ιδιαιτερα λατρεμενα…δν τα εχω δει ολα ομως δυστυχως

Nausicaä of the Valley of the Wind

μονο αυτο εχω δει
θα φροντισω να δω και τα υπολοιπα

Διαβασα οτι ο director της(στη συγεκρκιμενη ο Miyazaki εχει επιμεληθει μονο screenplay)ειναι ο νεοτερος στην ιστορια των Studio Ghibli(αυτη ειναι το ντεμπουτο του)και ειδα οτι εχει συμβαλλει στις περισσοτερες απο τις ταινιες του Miyazaki και απο σειρες στα ΠΕΛΩΡΙΑ Lain και Monster οποτε δε παιζει να μη γαμει η ταινια:D

θα το δω σημερα η αυριο και θα φιντμπακαρω κι εγω

δεν προλαβαινα να γραψω πολλα τις προαλλες + πολλα <3 στο σχολιο για Hisaishi, αν σου αρεσει πολυ ψαξε κατεβασε τα piano stories vol. 1-2-3, εχει ολα τα κλασσικα του κομματια απο Miyazaki μεσα + εκεινα με τον Κιτανο-γτ ναι, ειναι και με αυτον το ιδιο απιστευτο διδυμο και εχει γραψει εξισου μουσικαρα, ολα παιγμενα με πιανακι κτλ, πολυ γαματοι δισκοι…

+1 για τα osts

Αξιώθηκα να δω την Πριγκίπισσα Μονονόκε κ φυσικά τα λόγια είναι περιττά. Απλά όποιος δεν το έχει δει πρέπει να το κάνει άμεσα. Σκεφτόμουν ότι αν ένα παιδί δει μια τέτοια ταινία πραγματικά γίνεται καλύτερος άνθρωπος. Οι εικόνες και τα νοήματα δε συγκρίνονται με καμία άλλη ταινία κινουμένων σχεδίων που έχω δει. Έχω βάλει στο πρόγραμμα να δω κ τις υπόλοιπες κ θα κάνω μια επανάληψη κ στο Κινούμενο Κάστρο που θυμάμαι ότι μου άρεσε αλλά δεν μου είχε κάνει την ίδια εντύπωση με αυτό το αριστούργημα.

Διάβαζα το θέμα και ψήθηκα να τις ξαναδώ τις ταινίες του μεγάλου ρε. Πάντα πρωτόγνωρα συναισθήματα συνοδεύουν τις ταινίες του, αγάπη μόνο. 4 από τις ταινίες του τις έχω πάντα στο τοπ μου.

εχω δει μονο τις 2 τελευταιες και ηταν φανταστικες(Spirited Away&
Howl’s Moving Castle).τωρα τα χριστουγεννα επειδη οσο να ναι τραβαει η εποχη λιγο παραμυθι,θα δω και κανα δυο τρεις ακομα:D

εγώ μόνο το Porco rosso δεν έχω δει. Τα άλλα πάντως είναι ένα κι ένα. Το Nausicaa έιναι το αγαπημένο μου και γενικά πολύ μπροστά για την εποχή του. Υπερ-έπος. Μετά ακολουθούν Μονονόκε και Λούπεν.