Hayao Miyazaki appreciation thread-Favourite movie

ειχα δει καιρο τωρα spirited away και howl’s moving castle και ειχα εντυπωσιαστει αλλα τι θα πει Miyazaki καταλαβα προσφατα που ειδα nausicaa,mononoke hime και totoro… συνεχιζω με τις υπολοιπες και επανερχομαι… η nausicaa το αγαπημενο μου μεχρι στιγμης…

Και με αφορμή το [I]άρθρο του Rocking[/I] να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι πρόκειται για ένα σπουδαίο καλλιτέχνη.

Δηλαδή 8O
Όλα αυτά τα έχει κάνει αυτός…

Αν και δύσκολα νομίζω να επιλέξει κανείς αγαπημένη ταινία… Από που να ξεκινήσεις και που να καταλήξεις. Από το πώς παρουσιάζει την παιδική ηλικία, τα αντιπολεμικά μηνύματα, την εσωτερική δύναμη των χαρακτήρων…

Και να μην ξεχάσουμε και την ονειρική μουσική του [B]Joe Hisaishi[/B] που ήρθε και στόλισε τις κινούμενες εικόνες…

H μουσική του Nausicaa είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε soundtrack ταινίας με μόνη εξαίρεση τον Μorricone. Δεν ψήφισα καθώς έχω δει μόνο Ναυσικά Τότορο και Μονοκόνε - όλες δεκάρια φυσικά. Αλλά μπήκα τώρα στο τρυπάκι να δω και τις υπόλοιπες!

εχει βγει κι αυτο με το γιο του στην σκηνοθεσια

[B]Τελικά ο Μιγιαζάκι θα ξανακάνει σινεμά! [/B]

Ο Χαγιάο Μιγιαζάκι διεκδικεί επάξια το χαρακτηρισμό «Στίβεν Σόντερμπεργκ του ιαπωνικού animation», αφού για ακόμα μια φορά δε θα πραγματοποιήσει την υπόσχεση-απειλή του να εγκαταλείψει τον κινηματογράφο και ήδη εργάζεται επάνω σε ένα ακόμα manga εποχής.

Τα νέα ότι ο 72χρονος δημιουργός του στούντιο Ghibli, με το πιο πρόσφατο δείγμα της δουλειάς του, το «The Wind Rises», να περιμένει υπομονετικά στη λίστα των πρώτων επιλογών για το όσκαρ κινουμένων σχεδίων, επεξεργάζεται νέο πρότζεκτ με ήρωες τους παραδοσιακούς σαμουράι της πατρίδας του, διέρρευσαν από παραγωγό του στούντιο: «Νομίζω ότι σχεδιάζει να μεταφέρει σε σίριαλ κάποιο μάνγκα» ήταν η απάντηση του Τόσιο Σουζούκι όταν ερωτήθηκε για τα μελλοντικά σχέδια του «συνταξιούχου» Μιγιαζάκι. «Δε σταματάει να σχεδιάζει τα πράγματα που του αρέσουν. Αυτό είναι το αντι-στρες του» είπε ο παραγωγός, που επιβεβαιώνει ότι η καινούργια ιστορία του auteur θα έχει ως ιστορικό φόντο την περίοδο των φεουδαρχικών πολέμων κατά το μεσαίωνα της Άπω Ανατολής, αλλά δεν τολμά να αποκαλύψει περισσότερες λεπτομέρειες: «Θα θυμώσει αν πω περισσότερα. Ας σταματήσουμε εδώ».

Το ίδιο το στούντιο είχε ανακοινώσει το Σεπτέμβριο στο φεστιβάλ της Βενετίας την απόσυρση του συνιδρυτή και συνεργάτη Μιγιαζάκι από τη βιομηχανία, μετά από 11 μεγάλου μήκους ταινίες, ένα όσκαρ και πολλές θριαμβευτικές κριτικές. Παρόλο που η ανακοίνωση ήταν επίσημη, πολλοί ήταν εκείνοι που δεν πίστεψαν για ακόμα μία φορά ότι ο ακούραστος καρτουνίστας ήταν αποφασισμένος να τερματίσει την καριέρα του.

Στα 72 του ο Μιγιαζάκι εξακολουθεί να μαγεύει με τις εικόνες του, αλλά και με το πάθος που αντιμετωπίζει την τέχνη του, επενδύοντας στην τελευταία ελαφρώς αμφιλεγόμενη δουλειά του, ένα κεφάλαιο από την ιστορία της αεροπορίας, με λυρισμό και εικαστική ομορφιά. Η πλοκή του «The Wind Rises» εμπνέεται από τη ζωή του Τζίρο Χορικόσι, του ανθρώπου που σχεδίασε το πολεμικό αεροσκάφος Zero, το οποίο έπαιξε σημαντικό ρόλο στο βομβαρδισμό του Περλ Χάρμπορ, το συμβάν που σηματοδότησε την είσοδο της Αμερικής στον πόλεμο.

«Ούτε που σκέφτηκα ότι το εννοεί» δήλωσε ο σκηνοθέτης Ισάο Τακαχάτα ( δημιουργός του «Τhe Tale of Prinsess Kaguya» κάτω από την ομπρέλα της Ghibli), όταν ερωτήθηκε πώς ήταν το κλίμα στο στούντιο όταν το επίσημο σενάριο μιλούσε για απόσυρση του μεγαλύτερου ονόματος της εταιρείας. Μαζί τους χαιρόμαστε κι εμείς που θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε περισσότερες μαγικές εικόνες από τη δημιουργική φαντασία του.

http://www.e-go.gr/cinemag/article.asp?catid=10167&subid=2&pubid=129550670

Πριν από λίγο το διάβασα. Σιγά που θα τα παρατούσε. 2-3 φορές είπε πως σταματάει αλλά μετά από λίγο καιρό είπε πως ετοιμάζει ταινία.

STUDIO GHIBLI ANNOUNCES CLOSURE Toshio Suzuki has announced the closure of Studio Ghibli. Here

:frowning:

:(… ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες αυτες τις υπεροχες ταινιες