Τhe Avant-Garde/Εxperimental Thread

αμαπαλοσυνη αλερτ ομως.

1,3,5,6,8 (αυτο εντελως αρκουδος) τραγουδαρες, να τα τσεκαρεις

Szervetlen, Köd Utánam, Piroshátú, Esõlámpás και Õszi Varázslok…maggyar ftw :smiley:

λοιπόν, το Róka Hasa Rádió πάλι μουφίτσα μου φάνηκε. Κίτρινη κάρτα σε νομιστεράκι.

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ όμως, τούτο δω με έψησε πάρα πολύ άσχημα! :smiley:

Thy Catafalque - Tûnõ idõ tárlat (2004)

Πολύ πιο trippy, πιο πειραματικό, πιο γεμάτο, πιο “φεύγα”. πολύ όμορφο άλμπουμ.

Η κίτρινη κάρτα διαγράφεται από την ΚΕΔ. :stuck_out_tongue:

εδω ειδικα απειρες συγκινησεις.

ε ψψψιτ, μπορεί εσείς που ασχολείστε με το θρεδι αυτό να το έχετε πάρει πρέφα, αλλά εγώ πριν λίγο το αντιλήφθηκα τελείως τυχαία και άργησα να κοιμηθω κ ποιος ξυπνάει αύριο 6¨30. Σκατά. Ρε υπάρχουν πολλοί καμένοι εκεί έξω.

αυτό στην φώτο είναι το avant - garde metal. Τουλάχιστον έτσι λέει ο τύπος που έγραψε 12 σελίδες με τίτλο "“What Is Avant-Garde Metal?”.

http://www.avantgarde-metal.com/content/stories2.php?id=105

Καληνυχτα.

Όχι ρε, τι έχει γράψει ο τύπος! Έξοχο λινκιο, κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη για ψαξίματα (και χασίματα στη στρατόσφαιρα του avant garde, όπως φαίνεται) θα το μελετήσω. 8)

Nachtmystium απο eperimental παντως εγω λιωνω.Θεοι απλα.Μονο βγαλανε ενα αλμπουμ ψιλομουφα πριν τη φετινη δισκαρα.

το Doomsday Derelicts ιπι εννοεις;

:-k

Οχι…Καπως αλλιως λεγοτανε.

εδιτ:Instincts : Decay νομιζω.Αυτο που βγαλανε το 2006 anyway.Δεν το πολυγουσταρα.Δεν ξερω,εγω την πορωση την επαθα με το φετινο

το Doomsday Derelicts ιπι ειναι το φετινο, αυτο που λες ειναι το Assassins: Black Meddle Part I.

Ωπα κατσε εγω δεν εχω ακουσει το doomsday που λες.Το assasins με το οποιο πορωθηκα ειναι του 2008,λαθος μου που το ειπα φετινο,αυτο του 2006 δεν μου αρεσε.Το φετινο δεν το’χω ακουσει,και μολις τωρα μαθαινω οτι υπαρχει.Εχεις κανα λινκ?

Μάλλον εδώ είναι το κατάλληλο θρεντ αφού λέει experimental. Aυτό είναι το νυχτερινό μου soundtrack τα τελευταία βράδια.

Menace Ruine - The Die Is Cast 2008

Καναδοί. Μέσα στο 2008 έβγαλαν και ένα ντέμο κι άλλο ένα άλμπουμ που κινούνται στο χώρο του black metal. Οκ? Ντάξει, το ξεχνάμε. Αυτό το άλμπουμ δεν έχει καμία σχέση. Όχι μόνο με bm αλλά και με οτιδήποτε “συμβατικό”.

Κατά βάση εδώ έχουμε πολύ αργές ταχύτητες, επαναληπτικότητα, distorted ήχους και “τελετουργικά” τύμπανα. “Α ωραία, drone λοιπόν!” ΝΟΤ! Ακόμα κι αν είχαμε drone thread, πάλι οφτόπικ θα’τανε, γιατί δεν έχουν καμία σχέση ούτε με τον ηχητικό τρόμο των Khanate, ούτε με τη χαώδη αντίληψη των Halo.

Το άλμπουμ είναι κατατονικό μουσικά, και δεν ξέρω αν είναι παιγμένο με φυσικά όργανα ή μόνο synths, πάντως το distorted droning δεν είναι θόρυβος για τον θόρυβο και πέρα από μια-δυο διάσπαρτες noise εκρήξεις (στο λαστ.φμ λέει ότι έχουν powerelectronics επιρροές, αλλά εγώ είμαι βλάχος και δεν τα καταλαβαίνω αυτά) δεν δοκιμάζει τις αντοχές του ακροατή. Απλά φανταστείτε να ακούτε το “Marche Funebre” του Chopin στο ράδιο και η βελόνα να μην πιάνει καλά το σταθμό. Οι ρυθμοί είναι (φυσικά) αργοί με έντονο τελετουργικό χαρακτήρα, και πάνω απ’όλα Η ΦΩΝΗ! Γυναικεία, ανθρώπινη, ψυχρή και αιθέρια. Οδηγεί τα κομμάτια με ερμηνείες που παραπέμπουν στο neo-folk (ή πωσδιάολο τα λένε αυτά που ακούνε οι γοτθοχίππηδες) και δίνει έντονο pagan αέρα στο δίσκο. Παίζουν και κάποιες folk-ιές που και που. Αμέ. Tα κομμάτια πάντως είναι χτισμένα πάνω στην υπέροχη φωνή της κοπέλας, οπότε ο δίσκος κυλάει σα νεράκι.

Γενικώς πολύ ταξιδιάρικος ο δίσκος. Εγώ προσκυνώ, εγκρίνει κι ο Νομιστεράκης.


Σε ένα δύο σημεία δύσκολο, αλλά γενικότερα ενδιαφέρον το βρήκα. Όντως όλα τα λεφτά είναι το τελετουργικό φίλιν που βγάζει.

Α, και προχωρώντας τα βίντεο στο tube τους έχει να κάνουν dj set.

Ψήθηκα πάντως να το ακούσω ολόκληρο.

ρε παιδια celtic frost σε αυτο το είδος δεν ανήκουν?Οι στίχοι τους με τι ασχολούνται?

Πω ρε το κακόμοιρο το θρεντάκι μου είχε μείνει μόνο του στην τελευταία σελίδα της rockipedia. Να το αναστήσουμε, τι λέτε;

Για φέτος έχουμε το νέο δίσκο Shaolin Death Squad. Ξέρετε τα παλικάρια που λατρεύουν Mr Bungle και είχαν βγάλει την απιστευτη δισκάρα Intelligent Design. Το καινούριο τους, Five Deadly Venoms είναι ένα σκαλί παρακάτω αλλά γαμεί και πάλι.

Επίσης έχουμε καινούριο Kayo Dot με κλασικά avant-garde αλά-RIO πνευστά, σπαραχτικά φωνητικά και τις γνωστές καινοτομίες τους. Γαμεί και αυτό. Στοχεύει ψηλά.

μέχρι στιγμής μέσα στο top 5 της χρονιάς για μένα.

Το μειονέκτημα των kayo dot είναι οτι πάντα όλες τις κυκλοφορίες τους τις συγκρίνω με το choir of the eye και ψιλοαπογοητεύομαι, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι κακοί δίσκοι.

Αγαπώντας υπερβολικά τους Maudlin of the well, η μετεξέλιξή τους και το CHoirs of the eye με απογοήτευσε αρκετά. Όχι απαραίτητα γιατί ήταν κακός δίσκος, αλλά γιατί μπροστά στη συμπυκνωμένη πληροφορία που είχαν τα album των πρώτων, το Choirs έμοιαζε αρκετά φτωχό και κάπως βαρετό. Στο Dowsing anemone έδωσα μερικές ακροάσεις αλλά το παράτησα αρκετά γρήγορα, ενώ το τρίτο δεν το πήρα χαμπάρι καν. Το καινούριο μου ξανακίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ και θελω να τους ξαναακούσω μπας και έχει αλλάξει κάτι αυτά τα χρόνια.

To περσινό πάντως, Part The Second, το άκουσα αρκετά. Πολύ καλό. Και δεν είχα και καμία επαφή πιο πριν με τη μπάντα.

'Εστω κι ενάμιση χρόνο μετά απ’αυτό που είπες, υπάρχω για να επαληθεύσω ότι αυτός ο δίσκος είναι ο καλύτερος που έχω βρει μέσα από αυτό το άτιμο φόρουμ.

ελα ρε, αυτο ειχα να τ’ ακουσω απο τοτε, το ξεθαψα προχτες και ηταν μια ομορφια.