Τhe poll of the rings

Ποια ηταν η καλυτερη μεταφορα στην τριλογια απο τα βιβλια του Tolkien? Tι δεν σας αρεσε/σας αρεσε και γιατι? Ποια ηταν η πιο επικη μαχη σε αυτα? Ποιος αξιζε τον ρολο του τελικα εκει μεσα και ποιος οχι? Επρεπε να κοπουν σκηνες και γιατί? Αυτα και αλλα πολλα ερωτηματα…

Κατα τη γνωμη μου πιστευω οτι η καλυτερη ηταν “Η επιστροφη του βασιλιά”. Αν και ηταν η ταινια με τα περισσοτερα deleted scenes ηταν πιο κοντα στο βιβλιο. Ειχε περισσοτερο μαχη αν και αυτη των “δυο πυργων” ηταν πιο epic/dark αν μιλησω με την γλωσσα της μουσικης που ακουμε. Καλυτερος ρολος για μενα ο Αραγκορν! Δεν γινονταν καλυτερος… Περιμενω τη γνωμη σας…

(Εllanor πρωτος παρακαλω να μη χαλαμε την παραδωση :wink:)

Λοιπόν αρχικά να πω ότι όλοι πρέπει να δουν τις ταινίες με τις κομμένες σκηνές.
Προσφέρουν περισσότερη αγωνία και άλλη αίσθηση στην κάθε ταινία.
Έχει απολαυστικές σκηνές , ειδικά στο 2ο και 3ο μέρος.

Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει.

Η 2η ταινία είναι η αγαπημένη μου και ακολουθούν με μικρή διαφορά πρώτα η 1η και μετά η 3η.

Δεν βαριέμαι ποτέ να τις ξαναβλέπω.:slight_smile:

Πωω, άντε να γράψω σύντομη/περιεκτική απάντηση τώρα!

Έχοντας ασφαλώς διαβάσει τα βιβλία καιροοοο πριν τις ταινίες, είχα πάει να τις δω με μεγάλη λαχτάρα, περιέργεια αλλά και κάποια επιφύλαξη (βλακείες λέω. ήμουν μες στον ενθουσιασμό!)

ΔΕΝ εχω δει τις εκδοχές με τις έξτρα σκηνές (ντροπή μου), επομένως δε νομίζω πως μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη, ως τολκινόφιλος (και φαντασυ-οπληκτος). Ωστόσο ασφαλώς μια χολλυγουντιανή υπερπαραγωγή δε μπορεί κατά τη γνώμη μου, παρά να υστερεί σε σχέση με τα βιβλία.

Η μαγκιά με τη συγκεκριμένη τριλογία είναι πως δεν υστερεί πάρα πολύ. Πιστεύω σε γενικές γραμμές πως ο περισσότερος κόσμος έμεινε λιγότερο ή περισσότερο ικανοποιημένος, ακόμα και οι οπαδοί του Τόλκιν. Και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός οτι ο σκηνοθέτης υπήρξε ο ίδιος φαν του Τόλκιν, με αποτέλεσμα να σεβαστεί αρκετά το πνεύμα του βιβλίου (βάζοντας και το απαραίτητο (?) χολλυγουντιανό κλισέ εδώ και κει όμως)

Δε μπορώ να ψηφίσω ακόμα κάποια, μάλλον θα επανέλθω.

ΥΓ - Spiros, είδες αν υπάρχει αλλού τέτοιο poll? Δε θέλω να κλειδωθεί!!

ΥΓ2 - Με πρόλαβε ο Scourge.

Και οι 3 ταινίες τα σπάνε αγριως αν κ σε καμια περιπτωση δν μπορουν ν φτασουν τα βιβλια. Αγαπημενη μ ταινία παντως ειναι η δευτερη. Τη μαχη στ φαραγγι του χελμ ουτε ξερω ποσες φορες τν εχω δει…

Συμφωνω απολυτα για τον Τζακσον! Οι αναγκες του Χολυγουντ ηταν αυτες που τον έκαναν μερικες φορες να βαλει διαφορες σκηνες που δεν υπαρχουν καν στο βιβλιο.
Αυτο που μου τη σπαει ωρες ωρες ειναι τοτε που ειχε βγει η πρωτη ταινια, ξαφνικα ολοι εμαθαν για τον Αρχοντα και το επαιζαν ψαγμενοι. Αυτο με χαλασε παρα πολυ τοτε.
Θυμαμαι οτι καποιες φορες το Μεταλ χαμερ διαφημηζε τα βιβλια και τα ειχα παρει αμεσως απο περιεργεια. Το πρωτο ηταν το Σιλμαριλιον και μετα τα δαχτυλιδια. Το χομπιτ το διαβασα τελευταιο και μου εφυγε το κενο του Αρχοντα. Αυτο αν θυμαμαι καλα το 95…

ΥΓ. δεν βρηκα…Oχι poll τουλαχιστον… Με εχετε τρομοκρατησει με τα λουκετα πια…:stuck_out_tongue:

το δεύτερο είναι μακράν το καλύτερο

η τριλογία είναι μακράν υπερεκτιμημένη, αλλά οκ, φανμπόηδες είστε !

:αγάπη:

Να δεις που αυτος γουσταρει Ποτερ!!! Γι αυτο τα λεει… :stuck_out_tongue:

o πότερ εκτός από υπερεκτιμημένος, είναι κ σπαστικός…

dang i hate to break it to everyone…αλλά δε με ξετρλέλαναν, τα είδα πιο πολύ σαν καταναγκαστικό έργο.Γενικά δε τα πάω καλά με τις επικούρες.

[SIZE=“1”][FONT=“Franklin Gothic Medium”][/FONT][/SIZE]Έχοντας δει την τριλογία σερί στην σπέσιαλ έκδοση,λέγω ότι έτσι καταλαβαίνεις την ταινία πιο εύκολα στην ολότητά της,και αν κάτι ξεχωρίζει τη μία ταινία από την άλλη, είναι η ατμόσφαιρα της κάθε μίας. Στο ένα υπάρχει αγωνία και ενίοτε μυστήριο, στο δύο επικρατεί σκότος και ενίοτε έρεβος και στο τρία,ελπίδα και φως. Από τη στιγμή που η ταινία είναι μεταφορά βιβλίου,κακώς γίνεται σύγκριση με τα βιβλία.Όσο για το αν είναι υπερεκτιμημένη, μπορεί να ισχύει αν το εξετάζουμε γενικά στην ιστορία του σινεμά. Στο είδος της όμως, είναι απλά κορυφή. Όπως είναι και τα βιβλία.

ιδια αποψη

α,και αυτο που με ενοχλησε συτην ταινια ηταν που ελειπε ο glorfindel.που ειναι ρε μπασμενα ο glorfindel?πουθενα ο γλορφινδελ…ευτυχως που to battle for middle earth 2 τον τιμουσε οπως επρεπε,μιας και ελειπε απο την ταινια και οπως ελειπαν ολοι οι αλλοι,gloin,king dain,thranduil.το παιχνιδι σαςτο συσητνω ανεπιφλακτα.για οσους δεν ξερετε για τι μιλαω μιλαω για την αργουεν η οποια βρισκει τον αραγκορν στο δασος ακι μετα μεταφεριε τον τραυματια φροντο στο ριβεντελ κτλ,κτλ ξερετε τι λεω.
ε λοιπον ολα αυτα τα εκανε ο γκολοφιντελ,αλλα για να δειξουν οτι η αργουεν ητανγκομενα του αραγκορν βαλανε αυτη σαν κεντρικο ρολο…επισης στο συμβουλιο του ελροντ διπλα στον ελροντ καθεται η αργουεν ενω στην αληθεια καθεται ο γκλορφιντελ!!!καταλαβαινετε ποσο σπουδαιος και δυνατος ηταν ο γκλοφιντελ.επισης ο γκανταλφ πριν μιλησει για τη δυναμη του σαουρον λεει οτι και ακομη αμα αυτος πηγαινε μαζι με τη συντροφια θα ηταν πολυ δυσκολο να μεινει ενωμενη μεχρι το τελος

Mα καλα κανεις δεν ψηφισε το πρωτο;Μακραν το αγαπημενο μου μερος της τριλογιας.Αν και δεν ειμαι πολυ φαν των επικων ταινιων η συγκεκριμενη μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση.Το δευτερο μερος τωρα δεν μπορω να πω πως μ αρεσε τοσο,το βρηκα λιγο επιφανειακο με πολλα κλισε και χωρις την απαιτουμενη (σκοτεινη) ατμοσφαιρα που ειναι απαραιτητη σε μια ταινια τετοιου ειδους.Βεβαια εκει κανει και την εμφανιση του το Gollum!Τι να πω,ισως φταει που κι εγω δεν τα παω τοσο καλα με τις επικουρες.

Συμφωνω με το coyoteΧαλαρα η πρωτη και διαφορα η χειροτερη η δευτερη.Γενικα η δευτερη και η τριτη ταινια ειχαν μια απιστευτη επικεντρωση στη μαχη και αφησει απεξω πολλα σημαντικα στοιχεια του βιβλια,καθως και πολλα νοηματα που δινει.Ειδικα η ελεινη δευτερη που το ενα κεφαλαιο του βιβλιου(ενα κεφαλαιο λεμε παροτι μεγαλο)το εκαναν ολοκληρη ταινια(με τον Λεγκολας να κανει skateboard με τις ασπιδες και αλλα χαριτωμενα).

Η πρώτη είναι για μεγάλους ύπνους. Ειδικά στην αρχή.

Η δεύτερη αρκετά ωραία, ειδικά οι μάχες 8)

Η τρίτη αριστουργηματική! Από την αρχή μέχρι το τέλος. Προσκυνάμε :band:

Εγώ πάντως προσκυνώ το braindead.αυτό.

Παλι καλα που συμφωνουμε…

Το πρωτο μ’αρεσε περισσοτερο σαν στορυ.
Το δευτερο σαν μαχες και αλληγορια.
Και το τριτο σαν φιναλε(σχεδον βουρκωσα στο σινεμα:oops:).
Δεν μπορω να ψηφισω. Που ειναι η επιλογη ολα;:frowning:

Εγω βουρκωσα οταν προσκυνησαν τα Χομπιτς ο Αραγκορν και οι αλλοι… Δεν ξερω γιατι…

[gay mode on]Γω στην σκηνη του αποχαιρετισμου.:oops:[gay mode off]

H καλυτερη ειναι η δευτερη. σιγουρα στην τριτη γινεται κορυφωση των μαχων αλλα νομιζω η τριτη δεν τοσο καλη οσο η δευτερη αφου με το που βαλει το στεμα ο αραγκορν αρχιζει το νανι… στη δευτερη δεν βαριεσαι καθολου. συμφωνω με αυτον που ειπε να δει αυτες με τις κομμενες σκηνες. οχι απλα αξιζει. ειναι στο συνολο 2 ωρες παραπανω (και για τις 3 ταινιες) και εχει αρκετα που συμπληρωνουν πολυ καλυτερα τις ταινιες. στις συγκρισεις με τα βιβλια ας μιλησουν αυτοι που τα εχουν διαβασει. εγω δεν μπορω να τα διαβασω τωρα αφου εχς δει τις ταινιες…