Τhe poll of the rings

Και οι τρεις τα σπανε…η πρωτη μου εχει κατσει πιο καλα,διοτι μαλλον εχει να κανει πως ηταν η πρωτη πρωτη,δεν ειχα ξαναδει κατι παρομοιο,ηταν διαφορετικη κτλ…πιο πιστη κ στο βιβλιο,λιγοτεροι χαρακτηρες κ τα ορυχεια της μορια,απο τις αγαπημενες μου φασεις εβερ…η δευτερη ειναι η πιο ισοοροπημενη απο ολες,με την καλυτερη μαχη κ απο τις τρεις κατα τη γνωμη μου(επος δλδ) ενω η τριτη εχει κ αυτη τα σημεια της,οπως η μαχη στο πελενορ,η πορεια των χομπιτ στην μορντορ κτλ,κ φυσικα το μεγαλο φιναλε…ολες γαμ@τες,ισως για μενα 1 κλικ παραπανω η πρωτη,για καθαρα προσωπκους λογους…παντως αξιζει να δει καποιοςτα extended,ειναι ο ορισμος του επους,απειρως καλυτερα σα συνολο απο τις βερσιον του κινηματογραφου-κ εχουν κ πολλα σημεια που υπαρχουν στα βιβλια κ οχι στις πρωτοτυπες ταινιες,οπως το Στομα του Σαουρον κτλ…-…κ ναι,ειναι πολυ καλες μεταφορες των βιβλιων,με χολιγουντιανα μερη που προσωπικα δε με ενοχλησαν…το υφος κ οι ιδεες του βιβλιου εμειναν ανεπηρεαστες…επη κ τα τρια…

Πάντως διαβάστε και τα βιβλία όσοι τυχόν δε το έχετε κάνει παιδιά, και σας άρεσαν οι ταινίες… Δε ξέρω βέβαια πως μπορεί να φανεί σε κάποιον το βιβλίο αφού έχει δει πρώτα την ταινία… Αλλά ισχύει πως έγινε απίστευτος ντόρος γύρω απο αυτή την τριλογία ταινιών (και το ανάλογο χολλυγουντιανό merchandising), ενώ τα βιβλία υπάρχουν και αναγνωρίζονται στους κύκλους τους εδώ και δεκαετίες.

Και πραγματικά, αξίζει να διαβάζει κανείς το μοναδικό στυλ γραφής του Τόλκιν, ο οποίος δημιούργησε ολόκληρο κόσμο με τη μυθολογία, τους λαούς και τη γλώσσα του. Δε ξέρω αν είναι ό,τι καλύτερο έχει γίνει στον χώρο της επικής φαντασίας, υπάρχουν και άλλα μεγάλα ονόματα και έργα, αλλά πάντως αξίζει.

Μια μικρή παρένθεση. :slight_smile:

Οντως τα βιβλια ειναι απιστευτα,οποιος διαβασει,θα δει ενα απιστευτο τροπο γραφης του Τολκιν…μοναχα μην φαει καμια στραβη αν διαβασει σιλμαριλιον ετσι με τη μια,διοτι ειναι λιγο καπως χαοτικο…το ειχα διαβασει πρωτο πρωτο στο δημοτικο,προς το τελος δλδ,κ ειχα πελαγωσει…μετα βεβαια γυμνασιο ολα τα αλλα…οποιος γουσταρει,ας ξεκινησει με κανα χομπιτ,που ειναι κ πιο παραμυθι κ πιο ευχαριστο(οχι πως δεν γ@μ@ει δλδ κ αυτο…)…

Γω θελω πολυ να διαβασω τα βιβλια αλλα ακουγα οτι ο τροπος γραφης ειναι καπως απελπιστικα αργος και δεν ξερω, τα βαριεμαι γω αυτα. Δεν εχω ορεξη να καθομαι να μου περιγραφει μια ωρα ξερωγω την φατσα του Ορκ. Ισχυει;

Bασικα θα σου πει για τη φατσα του ορκ, για τη φατσα του θειου του ορκ, για το οπλο και τη μυρωδια του ορκ και μετα θα μπει στο ζουμι. Αλλα γιαυτο αγαπαμε τολκιν :smiley:

διαβασε χομπιτ πρωτα,κ αν δεν την παλευεις με αυτο,τοτε ναι,θα σε ζορισει λιγο η τριλογια…αλλα ναι,η γλωσσα του τολκιν σκιζει…

Το Χόμπιτ είναι γραμμένο με τη μορφή παραμυθιού (λόγος για τον οποίο παλιά πολύς κόσμος το μπέρδευε με “παιδικό βιβλίο”), και είναι αδύνατο να μην προσελκύσει τον - όχι τόσο συνηθισμένο σ’ αυτά - αναγνώστη.

Η τριλογία είναι η συνέχεια του Χόμπιτ και σαφώς ανώτερη λογοτεχνικά, αλλά πιστεύω είναι θέμα γούστου του καθένα αν θα του κάτσει ή όχι. Στα ελληνικά τουλάχιστον, δεν θα λεγα πως είναι δύσκολο στην ανάγνωση, απλά είναι κάπως πιο περίπλοκο (όχι τόσο όμως ωστε να αναλύει και την περούκα της θείας του ορκ, χαχα, αυτό μάλλον υπερβολή είναι).

Το απόλυτο έργο του Τόλκιν βέβαια (για μένα) είναι το Σιλμαρίλλιον, το οποίο ΔΕΝ το συνιστώ παρά μόνο σε όσους ξέρουν και θέλουν… Αλλά γι’ αυτό έχω αναφερθεί εκτενώς στο αντίστοιχο τόπικ, εδώ θα βγούμε εκτός θέματος…

Οπως σωστα ειπε η σοφι που ειναι η επιλογη ολα ?
Δεν υπαρχει τριλογια παιδες!Ο εκδοτης του Τολκιν το εκανε τριλογια.Το βιβλιο θα ηταν
κανονικα ενα.Απο οσο ξερω δηλαδη.Καμια ταινια δεν με χαλαει να την ξαναδω.Δεν εχω δει ολες
τις κομμενες σκηνες αλλα οσες εχω δει ειναι πολυ καλες.
Σωστος ο Nightwing οσον αφορα τον Γκλορφιντελ και ρε παιδες που ειναι ο Τομ Μπομπαντιλ ? :frowning:

Μοντε γιατι την θεωρεις υπερτιμημενη ? Και btw ωραια τα λες για το Sex And The City στο cine.gr

Λοιπον για μενα η καλυτερη μεταφορα ηταν το Two Towers, που ψηφισα, απλουστατα διοτι θεωρησα οτι ειχε λιγοτερη αποκλιση απο το πνευμα των βιβλιων (αν και δε μου αρεσε που ολο το σικουελ του κιτιθ ουνγκολ βρεθηκε στην τριτη, χρονικα ηταν πιο σωστο) .

Θυμαμαι οταν ειχα βγει απο την αιθουσα απο τη συντροφια ειχα το αρχικο ψαρωμα 8O, ενω οταν βγηκα απο τους πυργους, αρχισα να τραγουδαω το LOTR των Blind Guardian κι ολοι με κοιταζαν σαν…ξωτικο! Αυτη η μαχη του Χελμ σε γονατιζε, ενω ειχε και θεουληδες οπως εντς, εομερ, γκριμα (για μενα ο καλυτερος απο ενα κορυφαιο ηθοποιο)

Απο χαρακτηρες της συντροφιας θα ελεγα οτι ο Γκανταλφ/Μακελεν εσπειρε. Μου την εσπασε η κομικη προσεγγιση του Γκιμλι, που οταν μιλαγε στα βιβλια τα εκανες πανω σου! Τωρα περιμενω το Χομπιτ απο Ντελ Τορο, αν και θα ψοφαγα να δω στο πανι το Silmarillion (ΤΟ αριστουργημα), κατι που δε γινεται, θα ταν σα να προσπαθεις να μεταφερεις την αρχαια ελληνικη μυθολογια σε 1-2-ποσες? ταινιες.

Για μένα το πρώτο ήταν το καλύτερο και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον monte που μίλησε για υπερτιμημένη ταινία, για να το συμπληρώσω για μενα ειναι το πιο υπερτιμημένο sequel στην ιστορία του κιν/φου. Καλή σκηνοθεσία αλλα πολύ αργό plot ,και τα 3 κανουν καπου στη μεση την ίδια¨" κοιλιά".Αν και εκτιμώ απεριόριστα το director’s cut του Jackson ,τον προτιμώ σε άλλες ταινίες χωρίς να σημαινει με τπτ οτι βρηκα τις ταινίες κακές ή μέτριες απλα προτιμώ τη γλώσσα του Τόλκιν …

To oτι ειναι ενα βιβλιο κανονικα το ξερουμε. Απλα την εποχη εκεινη δεν ηταν δυνατον να αγορασει καποιος ενα τεραστιο βιβλιο οποτε για εμπορικους και μονο λογους το χωρισαν σε τρια μερη. Εβαλαν τον Τολκιεν να διαλεξει τιτλους με την μονη διαφορα που η εταιρια διαλεξε παρα τις διαφωνιες που ειχαν με τον Τολκιεν “Η επιστροφη του βασιλιά” που στην ουσια ελεγε την καταλυξη του “παραμυθιου” πραγμα που ο συγγραφεας δεν ηθελε. Οσο για τους δυο πυργους κανεις δεν γνωριζει πραγματικα ποιοι ειναι στην ουσια αφου υπηρχαν τεσσερις…

Από τα βιβλία έχω διαβάσει μόνο το πρώτο μέρος (όλες οι ντομάτες προς τα εδώ παρακαλώ! Αν και σκοπεύω να επανορθώσω στο προσεχές μέλλον) δυστυχώς, αλλά ακόμα κι έτσι μπορώ να πω ότι ο Τζάκσον σεβάστηκε απόλυτα το ύφος του Τόλκιν και ότι θα μπορούσε να έχει πολύ περισσότερα “επικά” κλισέ (και προς τιμήν του δεν το έκανε). Η μάχη στο φαράγγι του Χελμ θέτει τον πήχη πολύ ψηλά όσον αφορά τις σκηνές μαχών, αλλά θα ψηφίσω την Επιστροφή του Βασιλιά με πάρα πολύ μικρή διαφορά από τις άλλες δύο γιατί εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας και η ψυχοσύνθεση πολλών ηρώων…

Ο Τόλκιν και τα βιβλία του έχουν χρόνια αμέτρητα fan club ανά τον κόσμο, δεν περιμέναν τις ταινίες…

Off topic, ο Χάρυ Πόττερ σαν βιβλίο δεν έχει καμία σχέση με τις ταινίες (που είναι για παιδάκια), ειδικά στο πρωτότυπο… Σεβασμό στην κυρία Ροουλινγκ και στην πλοκή που έδωσε στην ιστορία… Όσοι έχουν διαβάσει το 7ο βιβλίο με νιώθουν απόλυτα… :wink:

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε , αλλά καλώς ή κακώς αυτή η τριλογία άλλαξε τον κινηματογράφο.
Είναι κλασικές ταινίες πλέον , όχι μια υπερπαραγωγή.

Και σε αυτό το σημείο να θέσω μια ερώτηση που αξίζει να έχει ένα δικό της θέμα:
Βγαίνουν πια κλασικές ταινίες?
Γιατί μπορεί ο Άρχοντας να είναι πλεόν κλασικός , αλλά μου φάνηκε ότι στο 3ο μέρος ο Τζάκσον έκανε τα πάντα για τα Όσκαρ.
Γενικά οι περισσότερες ταινίες στην εποχή μας βγαίνουν για τα Όσκαρ. (βλ ταινίες Σκορτσέζε)

Ειμαι αρκετα του βιβλιου αλλα δοκιμασα να διαβασω το πρωτο βιβλιο πριν τις ταινιες και κοντεψα να πεθανω. Ουτε στην μεση δεν εφτασα. Το μεγαλυτερο κακο ειναι οτι αν δεν εχεις διαβασει κανα Χομπιτ ή να εχεις δει καμμια ταινια, τοτε βρισκεις παρα πολλα αγνωστα πραγματα που στο βιβλιο θεωρουνται δεδομενα.

Κριμα που δεν θα το κανει ο Τζακσον το Χόμπιτ παντώς… :frowning:

Το δευτερο μέρος είναι μακράν το καλύτερο και ειδικά οι μάχες είναι στην κορυφή.
Γενικά θεωρώ ότι είναι απο τις καλύτερες μεταφορές βιβλιων που έχουν γίνει ποτέ, και αυτό το λέω γιατι διάβασα τα βιβλία μετά τις ταινίες, χωρίς να περιμένω να δω αν θα μου αρέσουν τα βιβλία γιατι αυτό το ήξερα ήδη ότι θα συμβεί, απλά παρατηρώντας το πόσο πιστή είναι αυτή η μεταφορα. Νταξει έχει αφήσει καποια κομμάτια απέξω αλλα Χολυγουντ είναι αυτό, εχει δικούς του κανόνες.
Όταν όμως βλέπεις σε ταινία τη μεταφορά ενός ήδη αγαπημενου σου βιβλίου, τότε κρίνεις πιο αυστηρά το ποσο έχει ασελγήσει ο σκηνοθέτης πάνω στην αγαπημένη σου ιστορία…

πχ κωδικας Da Vinci…

Aκριβέστατο παραδειγμα…

Ναι,αλλα θα κανει σεναριο-μαζι με τη γυναικα του κ μια αλλη,το τριο δδλ που εκανε κ αρχοντα- κ παραγωγη…κ με τον ντελ τορο-λαβυρινθο του πανα-,πισω απο την καμερα,εγω περιμενω τα μεγιστα:wink::)…

Οντως αν εξαιρεσεις οτι δεν εγινε ουτε καν αναφορα στον Tom Bombadil,ηταν απ τις καλυτερες μεταφορες βιβλιων στο πανι…

Ψηφισα το 2ο μερος που ειναι ενα επος…

(Νομιζω οτι ηδη ετοιμαζεται το Hobbit για ταινια καθως κι ενα κεφαλαιο απ το Silmarillion)