Τhe poll of the rings

Τελικά ποιός ήταν πραγματικά ο Tom Bombadil? Εμφανιζόνταν από το πουθενά, ειχε δυνάμεις ίδιες με τους Βαλαρ, δεν γινόνταν αόρατος όταν φορούσε το δακτυλίδι…κτλ…
Εχει καταλάβει κανείς? :-k

Το 3ο μέρος αν ξεχάσεις τα πολλαπλά φινάλε του είναι καταπληκτικό.

Return of the King… το πιο μεγάλο, πιο επικό, πιο συγκινητικό, πιο πωρωτικό, πιο καλογραμμένο, πιο… κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Απλά ταινιάρα, πρέπει να την έχω δει κάπου 10 φορές…

preorder 10% εκπτωση στο ελληνικο blu ray extended εδω http://www.blu-rayshop.gr/product_info.php?manufacturers_id=76&products_id=3093

Μιας και εγινε το bump ας πουμε τη γνωμαρα μας.

Κατ’αρχας το να λεμε οτι οι ταινιες υστερουν σε σχεση με τα βιβλια ειναι λιγο lol. Ποιος περιμενε οτι οι ταινιες θα ηταν καλυτερες δηλαδη? Και πως θα μπορουσαν να ειναι? Παντα κατι θα εμενε εκτος. Ειναι ετσι τα βιβλια που εξηγουν τοσα πολλα πραγματα (ειδικα το πρωτο) που αναποφευκτα θα υπαρχουν πολλες παραλειψεις. Εκτος και αν βγαλουν ταινια 8 ωρων :stuck_out_tongue:

Η καλυτερη ταινια ηταν το Return of the King για μενα. Και για τη μαχη (οχι οτι αυτη του Helm’s Deep δεν γαμαγε. Απλα στης Μινας Τιριθ εγινε της ποπης. Ορκ, τρολ, ναζγκουλ, ροχιριμ, ιπποτες του ντολ αμροθ… ολοι μεσα) αλλα και επειδη η ψυχολογια και το ηθος των χαρακτηρων φαινονται πιο καλα νομιζω και οι ιδιοι φτανουν στα ακρα τους ειτε με την φαινομενικα απεγνωσμενη μαχη μεχρι θανατου στην Μινας Τιριθ και στη Μαυρη Πυλη, ειτε με την υστατη προσπαθεια του Φροντο και του Σαμ, πραγμα που κανει την ταινια ΑΚΟΜΑ πιο επικη.
Ωραιες επισης και οι κομμενες σκηνες.

Εμενα η αγαπημενη μου ειναι το return of the king.H μαχη στη Μινας Τιριθ ειναι κατι παραπανω απο επικη .Βεβαια και η μαχη στο φαραγγι του χελμ ειναι τρομερη αλλα οπως αναφερθηκε και απο καποιον αλλο η κορυφαια στιγμη της τριλογιας ηταν οταν ο Αραγκορν και οι υπολοιποι προσκυνησαν τα χομπιτ:bow: Μιλαμε μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο :roll:

όλες μου άρεσαν γενικά αλλά πιο πολύ το “the two towers”.με μικρή διαφορά ακολουθεί το “return of the king”.

Kαι εμενα η τριτη ειναι η αγαπημενη μου.Μαλλον ε.Οποια εχω δει πιο προσφατα βασικα.
Αλλα για αλλες σκηνες.Η πρωτη ειναι ο μονολογος του Θεοντεν στην μαχη της Μινας Τιριθ
και η κραυγη Deeaaaaaaathhhhhhhhhhhhhhh απο ολους.


Και η δευτερη σκηνη ειναι μπροστα στην Μαυρη Πυλη οπου αφου ο Ελεσσαρ εχει μολις φορεσει
τα ρουχα της Gondor και εχει πει τον μονολογο του,γυριζει προς την συντροφια και με
ματια γεματα δακρυα λεει for Froddo…

Μου κάνει εντύπωση που δεν είναι πρώτο το Fellowship! Νομίζω είχε μακράν τη καλύτερη σκηνοθεσία! Αξέχαστες στιγμές! Η μετάβαση από την μυθολογία του δαχτυλιδιού στην γαλήνη του Shire παίζει να είναι τα καλύτερα 20 λεπτά που έχω δει. Όλη η εισαγωγή! Breathtaking! Δεύτερο βάζω το Two Towers κυρίως για την απόγνωση και δραματικότητα που επικρατεί στο Rohan και απεικονίζεται με εξαιρετικά τραγικό θεατρικό τρόπο. Υπερλυρικές στιγμές! Τέσπα όλη η τριλογία είναι καταπληκτική και δεν ξέρω αν θα υπάρξει ποτέ στο μέλλον ταινία που θα ευχαριστηθώ έστω και στο μισό από όσο ευχαριστήθηκα αυτές τις 3εις!
Αυτό που μου επίσης μεγάλη εντύπωση είναι η αρέσκεια που βλέπω για την πολιορκία της Minas Tirith! Θεωρώ ότι συγκριτικά, σκηνοθετικά ήταν από τις πιο αδύναμες σκηνές των ταινιών. Αν εξαιρέσεις τα επικά σκηνικά με τους Rohirim κατά τα άλλα μου έβγαζε μια φτήνια και μια διεκπεραιωτική διάθεση! Μια φτήνια που δεν υπήρχε πχ στο φαράγγι του Χελμ. Μια πλαστικούρα και υπερβολική κομπιουτερίλα. Το εφφέ πχ των νεκροζώντανων που τα σάρωσαν όλα σαν overlay ήταν εντελώς κακόγουστο και μη δραματικό! Συν ότι ήταν και πολύ μικρή συγκριτικά με την σημασία που είχε στα βιβλία! Όλα αυτά πάντα συγκριτικά με την τριλογία! Ακόμα και έτσι την καταφχαριστήθηκά!

θα μου άρεσε να έδειχνε πιο πολύ τους ιππότες του ντόλ άμροθ στο 3ο αλλά και τους γιούς του έλροντ.

ενώ στο 2ο δεν με πείραξε τόσο το οτι έβαλε τον έομερ να έρχεται για βοήθεια ενώ κανονικά έρχεται ο έρκενμπραντ(ο έομερ βρίσκεται ήδη μέσα στο χόρνμπουργκ).

LOTR geek spotted

Nαι ειναι απο τις διαφορες ταινιας-βιβλιου που κανανε λιγο μπαμ.

Οπως στην τριτη ταινια που σκανε τα καραβια των κουρσαρων της Umbar στη μαχη της Μινας Τιριθ και απο μεσα βγαινουν ο αραγκορν με τον κοντο κια την αδερφη και απο πισω τα φαντασματα τα οποια καθαριζουν ολη τη μαχη.
Στο βιβλιο αυτο δεν υπηχε πουθενα. Τα φαντασματα απλα σκοτωσαν τους κουρσαρους στα καραβια τα οποια τα πηραν Αραγκορν με τους αλλους 2 και τους Ντουνενταιν.
Τα φαντασματα δεν πηγαν ποτε στην Μινας Τιριθ.

Kαλά αν αρχίσουμε να λέμε διαφορές βιβλίων-ταινιών δεν τελειώνουμε ποτέ!!! :stuck_out_tongue:

αν πρεπει να επιλεξω καποιο ειναι το “the to towers”,χωρις να θελω να επισκιασω κανενα αλλο κομματι της τριλογιας

για να καταλαβω ψηφιζουμε καλυτερη μεταφορα σε σχεση με το βιβλιο?ε?
μια συντομη γνωμη

λοιπον προσωπικα μακραν η πρωτη.δε ξεφευγει καθολου σχεδον απο το πνευμα του βιβλιου.ΠΑΡΟΛΟ που εκοψε το καλυτερο του μερος(τομ μπομπαντιλ ρε:D).σε γενικες γραμμες αψογη μεταφορα.

η δευτερη να το αφησουμε καλυτερα.εφαγε ολο την ωρα στο φαραγγι με αποτελεσμα να μεταφερθει μεγαλος μερος του βιβλιου στη τριτη…

…κατι το οποιο παντα πιστευα οτι εγινε σκοπιμα προκειμενου να γινει πιο εντυπωσιακο το φιναλε.

Μην εχοντας διαβασει τα βιβλια, θα τις κρινω καθαρα ως ταινιες, και θα πω οτι το τριτο μερος ειναι η μονη ταινια απο τις τρεις που πραγματικα δε με κουρασε καθολου. Τη θεωρω πανεμορφη και εικαστικα, και σαν ιστορια, και με αγγιξε και συναισθηματικα. Αντιθετα το δευτερο μερος το βαρεθηκα απο αρκετα εως πολυ, σε κατι φασεις δεν την παλευα… το Fellowship επισης πολυ καλο, αλλα δεν εφτασε τα επιπεδα του τριτου για μενα.

Δε μπορώ να διαλέξω ρε παιδιά. Και οι τρεις ταινίες έχουν τις διαφορές τους με τα βιβλία, και στις τρεις υπάρχει ένα συγκεκριμένο μοτίβο που ακολουθεί ο σκηνοθέτης… Ουσιαστικά, όπως και τα βιβλία συνιστούν ΕΝΑ βιβλίο χωρισμένο σε τρία μέρη (δεν είναι τυχαίο οτι στο εξωτερικό βρίσκετε συχνά την έκδοση του Άρχοντα σε ένα βιβλίο, όχι σε τρία - έτσι σκόπευε και ο ίδιος ο Τόλκιν), έτσι και η ταινία είναι ΜΙΑ ταινία χωρισμένη σε τρία μέρη… (σε αντίθεση με το Star Wars ας πούμε).

Ακόμα και τα γυρίσματα της ταινίας έγιναν όλα μαζί, απλά προβλήθηκαν χωριστά.

Τώρα αν μείνω στο ποιά ταινία μου άρεσε πιο πολύ απο τις τρεις, ας πούμε η τρίτη, λόγω της κορύφωσης της. Το ίδιο ισχύει και με τα βιβλία.

Το Star Wars ειναι μια ταινια σε 6 μερη, και ειναι η βιογραφια του Vader.
Οποιος διαφωνει, ας το συζητησει με τον Lucas που το εχει δηλωσει, κατι θα ξερει παραπανω

…Ας προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ λοιπόν, μια που το ύφος σου έχει κάτι το “περίεργο” (όποιος διαφωνεί ας το συζητήσει με τον Λούκας, κλπ).

Λέγοντας “μια ταινία”, εννοώ οτι [B]γράφτηκε[/B] μονομιάς, ενιαία. Και είχε σκοπό να [I]παρουσιαστεί[/I] ενιαία. Μια συνέχεια, αρχή-μέση-τέλος, που λόγω έκτασης χωρίστηκε στα τρία. Και ειδικά όσο αφορά τις ταινίες, οτι [I]γυρίστηκε[/I] ενιαία.

Δεν εννοώ οτι δεν συνιστούν μέρος την ίδιας ιστορίας, [U]προφανώς[/U]. Γι’ αυτό και συνιστούν [I]τριλογία[/I] (ή εξαλογία αντίστοιχα). Αλλιώς θα μιλούσαμε για τρεις νοηματικά συνδεδεμένες μεν ταινίες, όχι για μια τριλογία όμως. Το Star Wars υπήρχε εξαρχής σαν στόρυ στο μυαλό του Λούκας (γι’αυτό και η πρώτη ταινία ονομάστηκε part IV)… ωστόσο γυρίστηκε ξεχωριστά. Με διαφορετικούς σκηνοθέτες η κάθε ταινία, και σε διαφορετικές περιόδους.

Μάλιστα το πρώτο Star Wars (το IV δλδ) είχε προβληθεί με το σκεπτικό οτι μπορεί να μην υπάρξει συνέχεια στον κινηματογράφο. Και απο τη στιγμή που δεν υπήρξαν και αντίστοιχα βιβλία, δε θα υπήρξε συνέχεια γενικώς (παρά μόνο στο μυαλό του Λούκας). Η σαρωτική επιτυχία της ταινίας όμως άνοιξε δρόμο όχι μόνο για τη συνέχεια αλλά και για τη δημιουργία ολόκληρου franchise…

Ελπίζω να μπορεί να γίνει κατανοητό το τι θέλω να πω λοιπόν. Αν όχι, δε πειράζει, δε θα πεθάνουμε κιόλας. Σόρρυ για το off topic.

Οχι μωρε δικιο εχεις σε ολα, απλα ξεχασα να βαλω αυτο —> :stuck_out_tongue:
Πολλες φορες ξεχναω οτι ο γραπτος λογος φαινεται πιο σοβαρος απο οτι ειναι.
Σορρυ που σε εκανα να γραψεις σεντονι χωρις λογο.