Heavy Metal κιθαρίστες ψηφίζουν τους αγαπημένους τους ...κ&#

τωρα εισαι ωραιος…ο becker ανετα θα στεκοταν στη πρωτη δεκαδα οπως και ο chuck, ο paul gilbert,κλπ ισως και γω ψηφιζα Δημητρη Κατη ετσι…για την ελλαδα ρε γαμωτο!8O
αλλα sorry εχουμε και Gus G. που το παλικαρι …και δερνει

ασχετο και πειτε το αμα ειδα λαθος .

αλλα δεν ειναι στη λιστα ο Criss Oliva 8O 8O . ΕΛΕΟΣ!!!

Sentient δεν νομίζω ο Becker να έχει επηρεάσει περισσότερο κόσμο από τον Lynch. Εκτός του ότι η δισκογραφία του lynch είναι πολύ μεγαλύτερη (λόγω της κακοτυχίας του Becker έστω…) ο Lynch τη δεκαετία του '80 ήταν σε ένα συγκρότημα που έπαιζε στάδια και ήταν στο MTV (και στον όσο χώρο έβρισκε σε αυτό το περιβάλλον έπαιζε παπάδες). Όταν ο Becker είχε την ευκαιρία να παίξει για τόσο μεγάλο κοινό το 91 με τον David Lee Roth αρρώστησε και δεν πρόλαβε δυστυχώς ούτε να ολοκληρώσει την περιοδεία…
Η ιστορία πάντως έχει γράψει πως οι κιθάρες του Βecker στον δίσκο του Roth είναι πολύ πιό πίσω στη μίξη σε σχέση με του Lynch στα άλμπουμ των Dokken.

H λιστα μου φανηκε να εχει πολλα ακυρα αλλα και πολλα καλα.Δεν περιμενα σε λιστ απου ψηφιζαν μεταλαδες κιθαριστες ουτε να δω 1. τον Hendrix αλλα ουτε και να υπαρχουν κιθαριστες οπως ο Holdsworth,ο McLaughlin και ειδικα ο Django Reinhardt

Σωστό.
Αλλά τελικά τι σημαίνει “μεταλάς κιθαρίστας” κάποιος που τυχαίνει να παίζει κιθάρα σε metal συγκρότημα και γουστάρει και metal ανάμεσα σε άλλα ή κάποιος που ακούει μόνο μέταλ;
Mε τον πρώτο ορισμό μεταλάς κιθαρίστας είναι και ο Skolnick που μας έρχεται σε 15 μέρες με τους Testament. Δεν υπάχει καμμία έκπληξη στο να ψήφιζε ο συγκεριμένος McLaughlin και Reinhardt. :wink:

Oντως.O Skolnick ομως αποτελει εξαιρεση.Μεταλας κιθαστας ειναι αυτος που βαζει 3ο το Malmsteen και τον SRV κοντα στο τελος :stuck_out_tongue:

Για τον Hendrix είναι λογικό! Απόλυτα λογικό! Για τους άλλους όντως είναι λίγο περίεργο το ότι υπάρχουν στην λίστα αλλά όπως λέει και ο mule, το ότι παίζουν μεταλ δεν σημαίνει οτι ακούν και θαυμάζουν μόνο μέταλ κιθαρίστες!

Γι’ αυτό μ’ άρεσε και την πόσταρα τη λίστα. Έχει από McLaughlin μέχρι Loomis :wink:

Jimi Hendrix παντού και πάντα No 1! Όλα τα άλλα μπορούν να συζητηθούν και να αμφισβητηθούν.

εγω το αμφισβητο:) …βαλε π.χ. τον hendrix να παιξει διπλα στον michael schenker…απο τονο,καθαροτητα ηχου,vibrato ειναι κλασεις ανωτερος ο schenker…

ετσι κι αλλιως λεει αγαπημενος,οχι καλυτερος…

Δεν εχεις αδικο. Εγω αναγνωριζω και σεβομαι τον Χεντριξ παροτι δεν ειναι πολυ του γουστου μου, γιατι εφερε επανασταση με το παιξιμο και τον ηχο του. Αν εβγαινε 20 χρονια μετα, τοτε μαλλον θα ηταν ενας κιθαριστας του σωρου.

Τι πάει να πει αν έβγαινε 20 χρόνια μετά?

Τον κάθε μουσικό τον κρίνουμε με βάση το υπόβαθρο της εποχής του.

Μονος σου το ειπες. Τελειως διαφορετικο μουσικο υποβαθρο υπηρχε στα τελη της δεκαετιας του '80 σε σχεση με αυτη του '60.

  • 1 (σχεδόν). Αν έβγαινε 20 χρόνια μετά, θα είχε καθυστερήσει 20 χρόνια η επανάσταση! Τέλος πάντων, απλά με χαροποιεί που πάντα ο Hendrix σε οποιαδήποτε λίστα με κιθαρίστες είναι το Νο 1 και πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο.

To ότι στη λίστα έχει από McLaughlin μέχρι Loomis και Schuldinger δείχνει ένα πράγμα:

Oι μουσικοί (για τους οποίους τσακωνόμαστε σαν κατίνες ποιος είνα ο καλύτερος) είναι 10 φορές πιο ανοιχτόμυαλοι από τους οπαδούς.

Κατά τ’ άλλα, θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευση μου που για μια ακόμα φορά σε λίστα με τοπ κιθαρίστες (απ’ όπου κι αν προέρχεται) δεν υπάρχει το όνομα του Donald Roeser (Blue Oyster Cult).

ο schenker ειναι στην κορυφη συγκρινομενος και με οποιαδηποτε σημερινο…και το λεω χωρις να ειναι top αγαπημενος μου κιθαριστας…

θα πρεπε να εχει αναγνωριστει σαν ο κορυφαιος rock κιθαριστας ever αν επαιζε ρολο ποσο καλος εισαι σαν χρηστης του οργανου…αλλα δυστυχως αλλα πραγματα παιζουν ρολο…

Aυτό ακριβώς! Και αν δεν είχε υπάρξει, η μουσική που βασίζεται σε κιθάρες σήμερα δεν θα ήταν όπως την ξέρουμε.

Eίναι λίγο όπως στην ταινία “Βack to the future” που ο πρωταγωνιστής μεταφέρεται 30 χρόνια πίσω, γνωρίζει τους γονείς του ως εφήβους και συνειδητοποιεί πως αν δεν τα φτιάξουν ο ίδιος δεν θα υπάρξει ποτέ :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

=D> =D> :respect:


τοσο χαλια δεν παιζει ουτε κ το μικρο μου ξαδερφακι…:wink:
οκ λαλακια μου τον αγαπαω παρα πολυ τον μιχαλακη αλλα μην λεμε οτι νανε!:wink:

αυτο δεν ειναι επιχειρημα! καποιος πρεπει να ξεκινησει κατι! αυτο ειναι το δισκολο παντα να ακνεις το πρωτο βημα! αυτο που εκανε ο Hendrix! ο Hendrix εδωσε το υφος κ την χροια στην ηλεκτρικη κιθαρα!
πρωτος στην λιστα δεν μπαινει γιατι ειναι ο καλυτερος αλλα γιατι ειναι ο πρωτος που επαιξε ετσι! αυτο ειναι που πρεπει να καταλαβετε ολοι σας!
ετσι κ αλλιος εαν καποιος μελετησει εκ βαθος τον Hendrix θα δει οτι ο τροπος που εγραφε μουσικη σε συνδιασμω με τα chords κ τα ρυθμικα του ηταν το απιστευτο σεαυτο κ οχι η σολιστικες του ικανοτιτες!:wink:

:wink:

  1. Μπλουζλικ, διαλεξες μια απο τις χειροτερες εμφανισεις του Σενκερ. Οσοι παρακολουθουν τα νεα του, τοτε ηταν σε ενα all-time low της καριερας του, εχοντας μυρια προβληματα και βρισκομενος σε βαρια αλκοολικη εξαρτηση. Ο ιδιος δεν θυματε πολλα πραγματα απο ολη την ζωη του ολο το 2007.

  2. Και 'γω αυτο ακριβως λεω! Οτι αυτο που το αναγνωριζω ειναι οτι ηταν ο ΠΡΩΤΟΣ. Και φυσικα αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικο. Δηλαδη πολυ θα τον ακουσαν τοτε οταν δημιουργουσε και θα ειπαν: “τι κανει αυτος ο ανθρωπος??”, με θαυμασμο βεβαια και μη εχοντας δει κατι αναλογο.

Και ετσι δεν παιζει ουτε ο θεος ο ιδιος: http://www.youtube.com/watch?v=DgY_w6M6Fnc

To solo του που ξεκιναει καπου στο 6:45 μετα το break του Cozy, ειναι ενα απο τα πιο πωρωτικα σολος της ροκ/μεταλ.