Heavy Metal κιθαρίστες ψηφίζουν τους αγαπημένους τους ...κ&#

bluezlick καλα ρε διαλεξες ενα αισχρο βιντεο…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: το συγκεκριμενο το χω ξαναδει…:roll: :roll:

μ αρεσει ο hendrix και τον σεβομαι απεριοριστα…8) 8) μη με παρεξηγησεις:wink: :wink:
βεβαια ο αγαπημενος μου ειναι ο blackmore…8)

αλλα οταν ακουω το rock bottom, το rock you to the ground,το into the arena,η το οn with the action ακουω τον κορυφαιο παικτη που επιασε ποτε ηλεκτρικη κιθαρα…
και το αποκορυφωμα του παικτικα ηταν στα 80ες οταν δυστυχως δεν μπορεσε να διαχειριστει σωστα την καριερα του…

βεβαια το γενικοτερο συμπερασμα ειναι πως στη μουσικη ειναι λιγο ανουσιες αυτες οι συγκρισεις…

Όπως κάποιος έγραψε, αυτές οι λίστες είναι απλά χάσιμο χρόνου και χώρου. Στην συγκεκριμένη βλέπω μέταλ κιθαρίστες που δεν έχω ξαναδεί το όνομά τους στην ζωή μου (λογικό, δεν ξέρω πολλά πράγματα από μέταλ) και δεν βλέπω μουσικούς που είχαν αρκετό ταλέντο για να ταΐσουν ολόκληρη την Αμερική. Είπαμε είναι υποκειμενική λίστα και δημιουργήθηκε για να δούμε τους αγαπημένους μας κιθαρίστες μέσα και να χαρούμε…

…+1

Δεν είναι χάσιμο χρόνου ρε παιδιά… είναι απλά οι απόψεις κάποιων μουσικών για κάποιους κιθαρίστες!
Όπως και στο forum λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας, και κάνουμε τα poll μας, έκαναν κι αυτοί το πολλ τους για την πλάκα τους! :slight_smile:

Απο κει και πέρα, ο καθένας έχει τις απόψεις του!

Μουσικοι της μεταλ ειναι λογικο να εχουν περισσοτερες επηροες και να θαυμαζουν μουσικους της μεταλ.

Ναι, έχεις δίκιο, απλά οι γνώμες αυτών των μουσικών είναι κάτι παραπάνω από τις δικές μας και ως εκ τούτου μπορούν να επιρρεάσουν κόσμο και κοσμάκη (με ό,τι αυτό συνεπάγεται)…

Αν ισχύει αυτό στη μέταλ πάω πάσο… Δεν ισχύει σε όλα τα είδη όμως.

Εγραψα περισσοτερες. Σε ολα τα ειδη οι μουσικοι κατα βαση (αλλα φυσικα οχι αποκλειστικα και οχι ολοι) εχουν επιρροες κυριως απο μουσικους του ιδιου χωρου.

Μα δεν βλέπω κάτι άλλο εκτός από hard rock και metal κιθαρίστες (εκτός από 2-3 εξαιρέσεις). Εάν 330 κιθαρίστες ψήφισαν για ένα αποτέλεσμα που έχει ονόματα από ένα μόνο είδος (και τα παραμφερή), τότε δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιρροές.

Αν ακούς ροκ/μεταλ, τότε οι αγαπημένοι σου κιθαρίστες ανήκουν στη συντριπτική πλειοψηφία τους στον ροκ/μεταλ χώρο. Τι το περίεργο σε αυτό?

Ποιός είπε ότι είναι κάτι περίεργο;
Σύμφωνα με το άρθρο του rocking ψηφίζουν τους καλύτερους κιθαρίστες όχι τους αγαπημένους. Γιαυτό λοιπόν έγραψα και εγώ το εξής :

απλά οι γνώμες αυτών των μουσικών είναι κάτι παραπάνω από τις δικές μας και ως εκ τούτου μπορούν να επιρρεάσουν κόσμο και κοσμάκη (με ό,τι αυτό συνεπάγεται)…

Προφανώς είναι λάθος στη μετάφραση. Από το original άρθρο (blabbermouth):

Top Heavy Metal Musicians Select Favorite Guitarists Of All Time - May 19, 2008

Thiago Sarkis of Roadie Crew magazine (web site) organized a poll in which 330 guitarists were asked about their favorite guitarists of all time.

Αν είναι έτσι παίρνω πίσω τις ενστάσεις μου :slight_smile:

Τo rocking φταίει για όλα!! :lol:

ΧΑ! Εφαγε ολους τους ψευτοκιθαριστες…!

Θα ήθελα μέσα

MARK KNOPFLER
MIKE OLDFIELD
RICHIE SAMBORA

Eκτός αν αφορά μόνο hm κιθαρίστες!

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιον λόγο να υπήρχαν στη λίστα αυτή τα παραπάνω ονόματα. Και δεν έχει να κάνει με την αξία τους. Απλά η λίστα αντικατοπτρίζει τους αγαπημένους συναδέλφους heavy metal κιθαριστών.

οι μονοι death κιθαριστες ειναι οι 44 & 35 η κανω λαθος?

παντως νομιζω οτι εξαρταται κ απο το ποσες μπαντες απο το καθε ειδος επιλεχθηκαν,
προφανως ο κιθαριστας απο Scorpions δεν θα ψηφιζε chuck shuldiner,επισης μετραει κ η ηλικια των συγκροτηματων,πχ καποιος που εμαθε κιθαρα στα 80’s ειναι πιο πιθανο να εντυπωσιαζεται απο van halen παρα απο richie blackmore.

εν ολιγoiς θα επρεπε ισως να ειχε γινει πιο δικαιη επιλογη στις μπαντες που ερωτηθηκαν,
αλλα σιγουρα ειναι σαφως καλυτερο απο κατι δημοψηφισματα του στυλ iron maiden ή metallica

O Mustaine πού είναι???:-s Να μου πείτε είναι ο Friedman αλλά ντάξει.Οι εμπνεύσεις του Mustaine έχουν επηρεάσει τόσο κόσμο αν δεν κάνω λάθος.Βασικά με εκπλήζει πως δεν τον επέλεξαν οι metal κιόλας κιθαρίστες.

Περίεργο θα ήταν να ήταν μέσα στη λίστα.

Kαλό είναι να βάζουμε κάποια όρια στην εμπάθεια μας:roll: