Η heavy metal βλάπτει σοβαρά την υγεία

Η heavy metal βλάπτει σοβαρά την υγεία

Σύμφωνα με έρευνες που έγιναν σε πανεπιστήμιο της Βαλτιμόρης, η αγχωτική και δυνατή μουσική όπως η heavy metal μπορεί να αποδειχθεί βλαβερή για την καρδιά! Συγκεκριμένα, είδη μουσικής όπως η metal έδειξαν σε πειράματα πως στενεύουν τις αρτηρίες του ανθρώπου!

Βέβαια ο Dr Μiller που ηγήθηκε της έρευνας, συμβούλεψε να μην πάρουν τοις μετρητοίς τα αποτελέσματα της έρευνας. Σε γενικές γραμμές πάντως, οι αρτηρίες των 10 υγιών εθελοντών άνοιξαν κατά 26% σε μουσική μέσης έντασης, ενώ στένεψαν κάτα 6% σε πιο «έντονη» μουσική.

Πηγη: www.pop-rock.gr

:lol:#-o

Nα ακουτε υμνους

Γι αυτό όλοι ΛΕ.ΠΑ! 8)

Τωρα εξηγουνται ολα. Γιαυτο εχω ασπρες τριχες απο τα 20. Α ρε χεβι μετσαλ με ελιωσες στο αγχος…:blow:

Εδιτ @Bleedin: all the money flowers :stuck_out_tongue:

Mα αυτό κάνουμε!8):smiley:

Εσυ αν δεν παινέψεις το σπίτι σου…:stuck_out_tongue:

Αυτές οι έρευνες είναι χαζές. Πάντα. Τέλος.

Kαι Αντύπα…

χαίρομαι για σένα… 8)

KAI JEFFREY MALE :lol::lol::lol:

χαχαχα
αφού το ξέρεις, δηλώνω φαν.:stuck_out_tongue:

Πλαστογράφε.

  1. Δεν χρειάζονται πολύπλοκες έρευνες. Σύμφωνα με μια έρευνα που πραγματοποίησα ο ίδιος, με πειραματόζωα δύο συντάκτες τους rocking.gr, εξ ων ο ένας είμαι εγώ, κατά την ακρόαση του “Death Magnetic” μέσα σε κινούμενο ΙΧ, η οδική συμπεριφορά άλλαζε ραγδαία και ενίοτε μαγνήτιζε τον θάνατο.

  2. Με την απλή μου λογική, πιστεύω σοβαρά, πως πιθανώς το heavy metal να έχει πολύ κακές επιπτώσεις στη φυσική και στην πνευματική υγεία, όταν αυτός που το ακούει δεν του αρέσει. Αυτό το έλαβαν υπόψη. Προφανώς, αν βάλεις 5 ώρες death metal, σε έναν 86χρονο οπαδό της country, θα σου μείνει στα χέρια, ντουχ!

Στο Σαουθ Αφρικα κατηγορουν τους Σλιπνοτ για school shootings. :-s

και συγκροτηματα όπως τους Judas Priest τους έχουν κατηγορησει για αυτοκτονίες θαυμαστών τους.#-o
Δε τους φταίει η μουσική (και οι μουσικοί) αν οι ίδιοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα.(είτε στην πρωτη (school shootings) είτε στη δευτερη περίπτωση (αυτοκτονία))

Tου Ολυμπιακου να τον ακουμε?:smiley:

Ενώ κάτι δεκαετίες φυλετικού μίσους στη συγκεκριμένη χώρα σίγουρα δεν έχουν σχέση με τη βία…:roll:

Με κάλυψες…

Μα και στους γονείς μου αν βάλω death, που δεν έχουν κανένα πρόβλημα οι άνθρωποι, θα πάθουν εγκεφαλικό. Τι σόι έρευνες είναι αυτές;…

Α να γεια σου…!!

Ειναι και Αρειανος!!! :smiley:

Παντως και γω απο τοτε που αρχισα να ακουω μετσαλ εχω αρχισει να εχω αυχενικα προβληματα. 8)

Power και prog ειναι οκ.

:lol::lol::lol:
χαχα σωστος!!!

Καλα ο,τι να ναι ομως ε. Εγω σε μια αλλη αμερικανοτετοια ερευνα ειχα διαβασει για το συσχετισμο που προσπαθησαν να αποδειξουν οτι υπαρχει μεταξυ του ειδους μουσικης που ακουει καποιος και της προσωπικοτητας του!! Ε λοιπον, αν και δεν θυμαμαι τα αποτελεσμα για τα υπολοιπα (χεστηκαμε για αυτα:p…) ειδη, τα καμαρια μας κατεληξαν στο συμπερασμα πως οσοι ακουνε Heavy Metal ειναι κατα βαθος ανθρωποι ηπιοι (ενω περιμεναν ακριβως το αντιθετο) που τα εχουν βρει με τον εαυτο τους και που διακατεχονται απο αισθηματα λογικης+ευθυνης στις πραξεις τους! Μαλιστα ελεγε πως αυτοι οι ανθρωποι ειναι πιο δημιουργικοι απο τους υπολοιπους και ισως να εχουν κατα μεσο ορο ενα υψηλοτερο IQ αν και το τελευταιο δεν μπορουσαν να το πουν με βεβαιοτητα απο τα αποτελεσματα της ερευνας!!!
Εεεεεετσι ρε, παρτε τα!!!:metal::metal:
ΟΚ, δεν θυμαμαι πηγη να παραθεσω. Παντως σχολιαζε χαρακτηριστηκα οτι οι “επιστημονες” εμειναν εκπληκτοι (καλα, αλλιως το λεμε εδω) απο τα αποτελεσματα σχετικα με το συγκεκριμενο ειδος αφου πολλοι απο αυτους περιμεναν ακρως αντιθετα!!!

Καλα, τον Υψιστο που ξεχασε να τους χορηγησει ικανοποιητικη ποσοτητα φαιας ουσιας σκεφτηκαν να τον κατηγορησουν?#-o

Είχα διαβάσει κι εγώ για τη συγκεκριμένη έρευνα και να κι η πηγή:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/7598549.stm

It suggested classical music fans were shy, while heavy metal aficionados were gentle and at ease with themselves.

Τι είναι, gentle? Αχαχαχα, καλά, εδώ που τα λέμε, όλοι ξέρουμε πως πίσω απο τις καφρίλες όλοι είναι αρκουδάκια!

Κατα τ’ άλλα με λυπεί το γεγονός πως ΚΑΝΕΝΑΣ σας δεν έχει πάρει στα σοβαρά το θρεντ ως τώρα. Διαβάζω μόνο κοροιδευτικές απαντήσεις. Μα καλά, γιατί τέτοια στάση? Έγινε μια σοβαρή επιστημονική έρευνα και το μόνο που βλέπω είναι ειρωνίες. Αυτή είναι η στάση των μεταλλάδων απέναντι στην επιστήμη λοιπόν? Λυπάμαι που μία τέτοια συζήτηση, η οποία θα μπορούσε να μας κάνει όλους καλύτερους, μας αποκτηνώνει ακόμα πιο πολύ.

Εξάλλου εγώ θα σας έλεγα να πάρετε στα σοβαρά όσα λέει για το μέταλ και τα καρδιακά προβλήματα. Εγώ για παράδειγμα απο τότε που άρχισα να ακούω μέταλ, παρατήρησα με έκπληξη μου ορισμένα τέτοια προβλήματα να προκύπτουν.

Και τώρα δα που ακούω, με την ένταση στο φουλ, εδώ και κάτι ώρες, νιώθω λίγο περίεργα. Έναν πόνο… κάπου… αχ… μήπως είναι η… ιδέα…μου…μπα…μα λ λ ο ν…

ΑΓΚ-.

τέλος.