Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Nαι μωρε ετσι ειναι. Απλα κ οι Hess εχουν αυτες τις Τσαμικες μελωδιες, που ναι πολυ χαρακτηριστικες των Ελληνικων μπαντων. Αχ τι μου θυμισατε τους War Dance. Toυς λατρευω. Κριμα που δεν προχωρησε/προχωραει η φαση. Ειχα ακουσει και ενα ακυκλοφορητο και ειχα παθει την πλακα μου

2 Likes

Λατρεια και για μενα οι War Dance, ειχα παθει την πλακα μου οταν τους πρωτο ειδα το 2011 οταν ηταν support στους Atlantean Kodex στο 7 sins. Αληθεια πως και δεν προχωρησε η φαση? Πριν 3-4 χρονια ειχα κανονισει με τον Τασο που παιζει κιθαρα, για να παρω ενα tshirt τους, και μου ειχε πει οτι κανανε προβες για καινουργια τραγουδια κτλ, μετα απο οτι καταλαβα ο τραγουδιστης τους πρεπει να εφυγε και εμειναν στασιμοι?

Καπου εκει αρχισε να χαλαει η φαση. Οταν εφυγε ο Λευτερης ο τραγουδιστης. Πηγε να γινει πολυ καλο σκηνικο με τον Βικτωρα των Maidenance, με αυτον ειχα ακουσει το ακυκλοφορητο, κανανε και ενα φοβερο λαιβ μαζι, αλλα δεν προχωρησε και εκει αρχισε να βαλτωνει η κατασταση.

Ε ο αλλος είχε παιδια οικογένεια δεν κάνει πράγματα λογικά αν δεν προσφέρει κάτι η φάση.
Αιώνιο πρόβλημα αυτό σε Ελληνικές μπάντες.
Ε Hess + Crystal Sky αξιολογά. Τα άλλα αμα είχαν και παραγωγή ίσως. Δεν είναι 1978 αλλα και να ήταν η παραγωγή παίζει να ναι και χειρότερη.

1 Like

Κινέζοι 80s classic/speed αν εξαιρέσεις οτι η φωνη είναι “καπώς”, πατάει πολλά για πλάκα…

Aργεντινοί που φέρνουν σε Angra κτλ.

Ρίξτε μια αυτιά,είναι ιδιαίτερο και ξεχωρίζει…δεν ήξερα πού αλλού να το βάλω

1 Like

Τρομερο το Hess!Μου θυμισε διαφορα (απο maiden-piece of mind era μεχρι Domine)
αλλα ωραια και με αποψη χωνεμενα.Η φωνη Φωναρα και το Heroes(με ισπανικο στιχο παρακαλω καθοτι η τραγουδιστρια τουλαχιστον ειναι Αργεντινα) επος!
Παραγγελθηκε απο discogs παραυτα!

3 Likes

μας εφτιαξες κανονικα!!!

1 Like

Πολύ καλοί οι Hess! Από τα καλύτερα κλασικά heavy του 2019.

έχουν πάρει τα πιο λυρικά-μελωδικά mid tempo σημεία των Maiden και έχουν ως τραγουδίστρια μια soprano-ειδή έκδοση του Dickinson.

3 Likes

Το πατήσαμε το play και όντως άξιζε τον κόπο! Έχουν ενδιαφέρον αυτοί οι Hess και δεν είναι καθόλου… hess mess!
Απ ότι διάβασα εδρεύουν στην Αργεντινή. Με την ευκαιρία, μου κάνει εντύπωση που η Λατινική Αμερική με το πολύ και φανατικό metal κοινό της, δεν έχει να παρουσιάσει πολλές μπάντες που να ξεχωρίσαν – με την εξαίρεση της “κραταιάς” Βραζιλίας βεβαίως, βεβαίως!

2 Likes

Εκτός Βραζιλίας όντως η ‘σοδειά’ είναι πενιχρή, αλλά αξίζει να αναφερθούν οι επίσης Αργεντίνοι V8 με κάποιες πολύ καλές δουλειές πίσω στα 80’s, και φυσικά οι τρομεροί Κολομβιανοί Kraken (αυτοί μάλιστα υφίστανται και δισκογραφούν ακόμα), που παίζουν μια μπαλίτσα… τύφλα να 'χει ο Βαλντεράμα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Rata Blanka αν και πιο κλαkικοί.

Σωστός, έχω χάσει εδώ και χρόνια τα ίχνη τους αλλά κάποια βινύλια/cd τους βόσκουν στη δισκοθήκη μου.

Θα μπορούσαν κι αυτοί να είχαν κάνει λίγο μεγαλύτερο όνομα αν τραγουδούσαν στα αγγλικά, αλλά προτίμησαν (όπως και πολλοί άλλοι, τόσο από Λατινική Αμερική όσο και από Ισπανία μεριά) να παραμείνουν πιστοί στη μητρική τους γλώσσα.

Θα ελεγα παντως οτι γενικα η Λατινικη Αμερικη εχει αρκετες αξιολογες κυκλοφοριες, οι οποιοι διαλεγουν οπως αναφερθηκε και απο πανω να παραμεινουν στην μητρικη τους γλωσσα.
Καποιες που ξεχωριζω (ανεξαρτητα την γλωσσα)

Lucifer’s Hammer - Beyond The Omens

Inquisición - Black Leather from Hell

Panzer - Tierra Des Metales

TRIDDANA "Ripe for Rebellion

Skiltron - Beheading The Liars

Tribuzy - Execution

Revenge - Harder Than Steel

Black Sun - The Puppeteer

Voltax - Hiding into Flames

MASACRE - Sin Piedad

Blizzard Hunter - Heavy Metal to the Vein

2 Likes

ειχαν βγάλει ενα δίγνωσσο με barillari/doogie white σε κάποια φάση με πολύ ωραία εκδόση.

1 Like

Προσπεράστε ονόματα-τίτλους και ρίχτε μια ακρόαση, το βρήκα κάφρικα απολαυστικό. Δεν ξέρω πόσο είναι το κατάλληλο τοπικ, αλλά το πρώτο δείγμα μάλλον εδώ κολλάει.

4 Likes

λυρικά σκατένιο, με την καλή έννοια. αλλά που είναι οι άλλες 660 κατσίκες/τράγοι ?

Δες καλύτερα το εξώφυλλο… :sunglasses:

Και πάλι λείπουν. ας γράψει i own 666 goats, 6 of them are dragging my chariot while about a 100 of them roam free in hell’s fiery meaddows, the rest are in the pen. Αμέ ! Εχεί το χαβαλέ του όμως. Ρε το μπαρμπα Herve.

1 Like