Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Έχω να προτείνω τους timeless miracle… Είναι Σουηδοί παίζουν euro-power θυμίζουν Sonata Arctica αλλά με μερικά επικά στοιχεία και έχουν βγάλει ένα δίσκο με τη Massacre. Δεν παίζουν τίποτα φοβερό, αλλά τα τραγούδια τους είναι πολύ καλοπαιγμένα και ακούγονται ευχάριστα…8)

Οντως πολυ καλη κυκλοφορια!Και αρκετα up tempo κομματια οτι πρεπει για τον λαιμο!!:slight_smile:

για πειτε ρε μαγκες επειδη δεν εχω ακουσει τοσα πολλα απο 80es…ποια ετσι θεωρουνται απο τα καλυτερα power-epic albums???δεν μιλαω για καινουργιες κυκλοφοριες…γενικα μιλαω απο 80es,90es…

αν θελετε προτεινετε μου ορισμενα albums…

Ola ton MANOWAR

Manowar- Into glory ride/sign of the hammer/kings of metal/battle hymns/
Helloween-Keeper of the 7 keys pt1/pt2 /walls of jericho
Blind Guardian-Somewhere far beyond/Imaginations from the other side/Tales from the twilight world
Europe-Wings of tomorrow
Rage-The missing link
Virgin Steele-Guardians of the flame/noble savage
Warlord-Deliver Us
Manilla road-Crystal Logic
Cirith Ungol-King of the dead
Stratovarius-Dreamspace/episode

ευχαριστω ρε μαγκες…βασικα απο ολα αυτα εχω ακουσει μονο τους manowar…για ενα διαστημα πριν απο καμμια 6-7 χρονια ακουγα manowar φανατικα…8) 8)

Ημουν σιγουρος πως θα σου αρεσει το Heed,φοβερη φωνη,ωραια παραγωγη,ειναι αυτο το νεο ειδος power που παιζουν αρκετοι τελευταια!Αλλα κυκλοφορησε το 2006 οποτε φανταζομαι το βαζεις στην λιστα του 2006!!:smiley:
Ακουσα το τελευταιο Winters Bane και μου φανηκε συμπαθητικο,εχει δυνατες κιθαρες και καποια καλα κομματια μεσα!To Twilightning που κυκλοφορησε τωρα ειναι εντελως αστειο αλμουμ!!Το Plague House μου ειχε αρεσει αρκετα,αλλα με αυτο με ξενερωσαν τελειως!

:roll:

Έχω την πρώτη έκδοση, την ιαπωνική, η οποία κυκλοφόρησε 21 Οκτωβρίου 2005!
Το 2006 (τον Ιούνιο) κυκλοφόρησε η δεύτερη έκδοση, η ευρωπαϊκή, στην οποία αναφέρεσαι… :wink:

Γι΄αυτό το έχω στην λίστα του 2005! 8)

Αν και δεν είμαι και ο πλέον σχετικός με αυτό τω είδος κάποια που “καραγουσταρω”:
Manowar - Battle Hymns, Into Glory Ride, Hail Τω England, Sign Of The Hammer, Kings Of Metal
“βροκας” Helm - Into Battle (αν και με κάπως κακή παραγωγή που πιστεύω ότι θάβει κάπως τον δίσκο), Black Death
Cirith Ungol - Frost And Fire, King Of The Dead, One Foot In Hell

Οπα,ωραιος,απο νετ το πηρες?Τι μπονους εχει?

Πολυ καλος και ψαγμενος epic/heavy δισκος ειναι το Capture The Magic των ανερχομενων Icarus Witch,βεβαια ειναι σε αγνωστη και αθλια εταιρια οποτε θα το βρειτε μονο στο net…εγω το ειχα παρει απο το ebay.

Επισης πολυ καλο και το The Dogma-A Good Day To Die,πολυ ανερχομενη μπαντα!

Από το net, πού αλλού; :roll:

'Εχει bonus το “The Flight”, μετά κάποια λεπτά κενό και στο τέλος ένα μικρό hidden track, το “Heed The Call”! :wink:

Και το “Roses On White Lace” (ΕP), αλλά και το “Capture The Magic” (LP), πέρα από 2 - 3 πολύ καλά tracks (π.χ. το “Storming the Castle” που είναι έπος), δεν μου άρεσαν σχεδόν καθόλου…:dunno:

Ούτε τα βρήκα και ιδιαίτερα επικά… :-k

U.S. power, αλλά, δυστυχώς, ανέμπνευστο, είναι για μένα… :-s

Aποψεις…:smiley:

communic-waves of visual decay(τα καλυτερα ριφς στο χωρο του heavy power)
ragenheart-in the name of god(ελληνικη μπαντα απλα απιστευτη)
morgana lefay-aberrations of mind(σουηδικη βαρβατιλα)
metalium-nothing to undo(το τελευταιο album εχει καταπληκτικα riffs)
Stormwarrior-nothern rage(aκουστε το και θα παθετε την πλακα σας)
Brainstorm-liquid monster(πολυ καλος δισκος)
firewind-forged in fire(το καλυτερο album τους)
Εidolon-The Parallel Otherworld(παιζουν 2 μελη των Megadeth)
Αυτες ειναι οι καλυτερες κυκλοφοριες τα δυο τελευταια χρονια

Ακομα τσεκαρετε
Τitan Force-Titan Force
Tad Morose
Heavens Gate-Livin In Hysteria
Control Denied
Metal Church-Blessing In Disguise
Destinys End
Jag Panzer-Ample Destruction,Mechanized Warfare
Kamelot-Eternity,Dominion
Biomechanical

ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ EUROPOWER MALAKIES(Sonata arctica,freedom call,stratovarius,at vance,thunderstone,axenstar και λοιπα)

Τα περισσότερα απ’όσα προτείνεις είναι αρκετά γνωστά και αυτοί πού ασχολούμαστε με αυτό το τόπικ τα έχουμε ακούσει ήδη. Επίσης, με τη δικαιολογία ότι σε ένα forum ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψη του, δεν σημαινει ότι πρέπει να βρίζουμε/θάβουμε ότι δεν μας αρέσει…

  1. τις προτασεις για τις κυκλοφοριες 2005-2007 δεν τις ειχε αναφερει κανεις
    2)πες μου ενα λογο για τον οποιο εχει νοημα το europower(ανουσια πληκτρα,ανυπαρκτες κιθαρες,χαζοχαρουμενα ρεφρεν)

Nice thread guyz! Melodic metal e ? Kalo akougetai… egw by the way hmoun kai eimai poly entypwsiasmenos me to Allen/Lande - The Battle, ki ap oti kseroume pleon 8a vgei kai to deftero album tou project The Revenge! Fovera fwnhtika apo tous typous , poly kales syn8eseis kai tromeres melwdies!!

Btw exei akousei kaneis to kainourgio tous ?

Μου άρεσε αρκετά το revenge αλλά μάλλον το battle είναι πιο καλό… Πάντως κορυφαίες φωνές και οι 2

2)Για σένα μπορεί να μην έχει νόημα, αλλά για κάποιον άλλον μπορεί να έχει.

Ειναι σαν μου λες να μην βριζω την καλομοιρα επειδη υπαρχουν καποιες κοπελιτσες που γουσταρουν τη μουσικη της.ΟΚ!