Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

καραγελαει ο κοσμος.

Επανακυκλοφορούν τα τρία πρώτα demos των [B]Satan [/B]σε βινύλιο:

Satan ?Into the Fire/Kiss of Death? LP+7″+Booklet In Stock Now

Released by Buried by Time and Dust Records based out of the SF Bay Area. This is a must have for all NWOBHM maniacs and traditional metal worshippers! To me this is as good as early Iron Maiden or Angel Witch.

Here?s a description written by Russ from BBTAD:

DUST021-SATAN-INTO THE FIRE DEMO LP+KISS OF DEATH 7 In the months before the legendary Court in the Act was recorded with Brian Ross, most of the songs on the record had already been recorded with Ian Swift who( later went on to Avenger) and issued on cassette only as the Into the Fire demo in late 1982. This will be the first vinyl version of that famous demo, with 2 bonus tracks from the 1981 demo/Roxcalbur Compilation Oppression and The Executioner. Due to time constraints of vinyl the other two tracks from the 81 demo(Heads will Roll and Kiss of Death) will be issued on a reproduction 7″ of the Kiss of Death single. Also included is an A2 size gig poster and 8 page book with original artwork for the demos/articles/Roxcalibur art and info and tons of pix of an incredibly young band caught in the act of Church and Grave desecration. Must be seen to be believed?.

http://www.metal-archives.com/release.php?id=301721

όλα τα λεφτά μου δίσκους :stuck_out_tongue:

Πάρε και φώτο:

Η μαλακία είναι ότι στο site της Nuclear War Now! το έχει στα 22$ αλλά τα ταχυδρομικά είναι άλλα 26$.

Άλλα 2 κομμάτια απ’το καινούριο [B]Vicious Rumors[/B]

Vicious Rumors - Razorback Blade

Vicious Rumors - Axe to Grind

[SPOILER]Πιο speedαριστά από το Pearl Of Wisdom, ειδικά το Axe To Grind Bay Area-ίζει επικίνδυνα.[/SPOILER]

[B]Graven Image - Warn The Children (EP)[/B]

Γαμω τα ιπι.Tρια κομματακια καυτου us metal δια χειρος Rob Griffin και γιναμε.Απλα και ομορφα.

(τα 2 τελευταια ειναι απο τις βερσιον του ep του 84’,ο,τι βρηκα youtube.Γενικα στα βλογσποτς θα το βρειτε)

ωραίος ο αποπάνω, τσεκάτερε και την κυκλοφορία people in hell still want ice water που είναι κάτι σαν ανθολογία του γκρούπ

Ντάξει, ΖΗΜΙΑ ε. Ειδικά το ομώνυμο. Το Pearls of Wisdom δε με είχε τρελάνει, αλλά τούτα τα δυο σπέρνουν. Κι αυτές οι κιθάρες του Thorpe… δεν υπάρχουν δεύτερες σε όλο το heavy/power ρε πούστη. Ειδικά όταν μιλάμε για προσωπικό ύφος.
Θα μας γαμήσουν σκληρά!

Κατά τ’ άλλα, είδα ότι εδώ η τελευταία αναφορά στους [B]Dark Nightmare[/B] έγινε πριν κυκλοφορήσει το full length τους, το [B]The Human Liberty:[/B]

Καλό είναι λοιπόν να πούμε ότι οι επικάδες που δεν έχει τύχει να τους μάθουν πρέπει να το κάνουν χτες. Τα παλικάρια απ’ τα Γρεβενά παίζουν εξαίσιο, ολόσωστα παιγμένο, full Manowar-ικό metal, μ’ έναν τραγουδιστή που θυμίζει και λίγο το Morby (και για να προλάβω κάναν dude που αρέσκεται να σπάει αρχίδια πάνω σ’ αυτό με κάθε ευκαιρία, ΟΧΙ μαν, ΧΩΡΙΣ τα “φάλτσα” =Ρ).
Τέλος πάντων, είναι δισκάρα. Τραμπάκουλα;

εγκρίνουμε φυσικά αν και το θεωρώ ένα κλίκ κάτω από τα ντέμο. δηλαδή με βάση αυτά που παρουσίασαν πριν το άλμπουμ, το περίμενα να είναι πιό σαρωτικό. αλλά και πάλι βγάζει τρελά γούστα ο δίσκος

Δηλαδή τα ντέμο είναι ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, λες εσύ;

Δεν τα χω πολυακούσει βασικά, κυρίως το full length.

έχει και διαφορετικές εκτελέσεις που σαρώνουν. γενικά μπόλικο υλικό

ΕΠΙΚΟ HEAVY METAL

ΤΑΠΕΙΝΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ :stuck_out_tongue:

και είναι κρίμα που άφησαν απέξω το καλύτερο κομμάτι τους imho, Defenders of the Borderland

Οι Ελληνες γενικα ξερουν να παιζουν Epic Metal και να γραφουν μεγαλειωδη τραγουδια !

Ετσι και οι [B]Dark Nightmare[/B] βαζουν τα λιθαρακια τους στη σκηνη με αρκετα Επη οπως ειναι τα ‘‘Invaders’’, ‘‘Blood Land’’, ‘‘Dragonlakes’’, ‘‘Brotherhood Of Money’’ και ‘‘Defenders of the Borderland’’ !

πιστεύω πως ήταν από τις καλύτερες “υπόγειες” κυκλοφορίες της χρονιάς του , ο δίσκος των Dark Nightmare . :wink:

Night*Sky τελικά το τσίμπησες ? :slight_smile:

Οχι, οταν το ειχα μπροστα μου δεν ειχα καταλαβει ποσο καλο ειναι…:roll:

δυο κολληματα του τελευταιου καιρου:

και το “προχω”

καλά το πας! :thumbup:

Κορυφαίοι οι Last Crack.

Λοιπόν, πάμε για κάποια δισκάκια που άκουσα πρόσφατα και μαρέσανε.

[B]Lethal Saint (self titled, 2010)[/B]

Πολύ καλό, πιο-κλασσικό-80’ς-δε-γίνεται metal από τη Λευκωσία. Επιρροές από NWOBHM σε πολλά σημεία, σε άλλα σπιντάρει περισσότερο και power-ίζει, γενικά πολύ ευχάριστο άκουσμα. Ακούστε το εναρκτήριο κομμάτι του δίσκου, [B][U]Chains of the Devil[/U][/B], αλλά και ένα καινούριο, το [B][U]Saint Strikes Back[/U][/B], το ριφφ του οποίου κυριολεκτικά μου πήρε το κεφάλι - από τα καλύτερα που έχω ακούσει εδώ και καιρό.

[B]Crimson Fire - Metal Is Back (2010)[/B]

Προσπερνάμε το “γάμησέ-τα” εξώφυλλο και πηγαίνοντας στην ουσία, το διασκεδάζουμε δεόντως με το δυνατό, μελωδικό αλλά πάντα αρκούντως αμερικανιζέ power των Crimson Fire. Στο μικρόφωνο ο τραγουδιστής των Strikelight. Εντελώς InnerWish καταστάσεις σε σημεία (Silent Faces εποχής), κάτι που βέβαια είναι καλό, έτσι δεν είναι;

Ακούστε το σόλο (αλλά και όλα τα υπόλοιπα) του [B][U]Let There Be War.[/U][/B]

Και τώρα, κάτι πιο παλιό.

[B]Κruiz ( self titled, 1988 )[/B]

Σοβιετικό speed metal αγαπούλες μου! Ναι, ναι.
Κολλάει άνετα και στο απέναντι θρετν θα λεγα, αλλά προτίμησα να κάνω ενιαίο ποστ, άσε που μου φαίνεται ότι οι θαμώνες του παρόντος θρετν θα το εκτιμήσουν περισσότερο (πλην του Τραμπακούλα δηλαδή που εξυπακούεται ότι το έχει ακούσει - χωρίς να τον έχω ρωτήσει καν).
Οι Ρώσοι φίλοι μας, που λέτε, με άφησαν μαλάκα από την πρώτη κιόλας ακρόαση με τις απίστευτες κιθάρες τους και τις εμπνευσμένες συνθέσεις. Τα φωνητικά μόνο είναι λίγο μνιέχ, αλλά πραγματικά στομπούτσο σας, ακούστε και θα καταλάβετε.
[B][U]The Avenger[/U][/B] (καραέπος από τα λίγα γαμώ τημπουτάνα μου)
[B][U]Knights of the Road[/U][/B] (σπέρνει - πιο χαρακτηριστικό του ύφους του δίσκου)

Στηρίζουμε σοβιετικό μέταλ βεβαίως βεβαίως :smiley: