Heir Apparent

Νταξει δεν εχουν κανει και πολλους…αλλη μια επισημη κυκλοφορια και ενα ντεμο…:stuck_out_tongue:

Thanks to γνωστο Savatage-ακια του ροκιν (ναι Ασταλδε για 'σενα λεω) εχω τον Gorle στους friends μου στο facebook και η παρακατω ατακα ειναι απο πριν λιγο που μιλαγαμε για ο,τι μπορεις να φανταστεις…ο κερατας δεν πρεπει να χει αλλαξει μουσικα γουστα απο το 1988!!!

I approach solos with emotion and chaos… and chaos usually wins.

:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

Τεράστιος Gorle!

Ισχυει!!! Πολυ γαματος τυπος!!! Και πολυ προσγειωμενος!!! Ανεβηκε παααααρα πολυ στην εκτιμηση μου

Αλλο ενα quote αν επιτρεπεται:

Thank you Panos! Love is a wonderful thing. I really hope we can return one day and I look forward to meeting you.
Best regards, Terry

Λες να μην ηταν αυτο το τελος? Λες να ξαναδουμε Heir Apparent?

μόνο εμένα ανησυχεί που σου γράφει ότι love is a wonderfull thing??? τι κουβέντα είχατε ακριβώς δηλαδή??:-k

μιλαγανε για τη πεγκυ ζηνα…

Mιλαγαμε για Μanowar-ικο ερωτα στα λιβαδια με ξανθιες αιθεριες πριγκιπισσες τις οποιες εχουμε σωσει απο τον φοβερο και τρομερο μαυρο δρακο τραβας κανα ζορι :p? ΟΚ σοβαρα τωρα, απλα το πρωτο μηνυμα που του εγραψα στο fb ηταν γεματο “respect”, “you guys kick serious ass”, “we love you all”, “we wanna see you live again” και τετοια!!! :smiley:

Double post…απο το facebook του Gorle:

I’m happy to announce in the wake of our trip to Europe that Ray, Derek, and I will begin writing new songs…

Για να δουμε…

Θα τραγουδαει ο τυπος που ηρθε στην Ελλαδα; :slight_smile:

Ακομα δεν εχει απαντησει αν και τα μισα comments ηταν του στιλ “that is great Terry! do we know who will be the singer?” :p. Αν παντως θελεις τη γνωμη μου, τωρα ο Τerry που γυρισε στην Αμερικη και δεν εχει προβληματα με διαβατηρια και βιζες θα μπορεσει να δουλεψει με τον τραγουδιστη που ειχε απ την αρχη στο μυαλο του ειτε αυτος λεγεται Davidson ειτε Benito ειτε ακομα και ο Hagan. Ετσι κι αλλιως ο Carrell ηταν λυση αναγκης μονο και μονο για να μην ακυρωθουν οι συναυλιες. :slight_smile:

Έχει πάρει κανείς πρέφα ότι πήραν καινούριο (μόνιμο) τραγουδιστή;

oh…yes… we are extremely pleased to introduce Mike Gorham as the new vocalist for Heir Apparent. Here’s an example of his diversity:
http://www.youtube.com/watch?v=g7rVzrNnhCo

Απίστευτος!

Πάνω που ήθελα να το σχολιάσω. Πολύ καλός indeed ο τύπος. Άιντε να δουλέψει το θέμα αυτή τη φορά

Heir Apparent - Graceful Inheritance

                            Δυο δίσκοι. Δυο από τους καλύτερους τραγουδιστές που η φωνή τους έχει ηχογραφηθεί ποτέ. Δυο μνημεία που στέκονται αναλλοίωτα στο χρόνο και πάντοτε θα μνημονεύονται ως κορυφαία στον ήχο του λυρικού Power/Progressive metal. Το να ξεχωρίσω καλύτερο από τους δυο δίσκους, μου είναι αδύνατο. Εξάλλου η ίδια ομάδα έπαιξε και στα δυο Θάυματα, με μοναδική διαφορά ότι η τελειότητα της φωνής προερχόταν από διαφορετικό στόμα. Και μιας και το ??Graceful Inheritance ?? γίνεται σύντομα 30 ετών, ας είναι αυτό το τυχερό (μάλλον εγώ είμαι ο τυχερός που ξαναδίνω ευκαιρία στον εαυτό μου να το ξανακούσει).

                     Η 8η κυκλοφορία της Black Dragon Records δεν υστερεί πουθενά. Από το πανέμορφα διαστροφικό εξώφυλλο, από την ζεστή παραγωγή του Tom Halls, τους ενδιαφέροντες στίχους που εξιστορούνται και σε συνεπαίρνουν. Πάνω από όλα οι συνθέσεις. Τα εύσημα των περισσοτέρων συνθέσεων και στίχων ανήκουν στον Gorle, με λαμπρές εξαιρέσεις δυο συνθέσεις που ανήκουν στον Peace και μια σε κάποιον Cory Rivers (??Hands Of Destiny??και στίχοι για 3 τραγούδια). Λεπτομέρειες μιας και πιστεύω στον τετραθεισμό.

                      Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει μετατρέψει το ??Graceful Inheritance?? σε επιστήθιο φίλο και σύντροφο τόσα χρόνια. Ένα μουσικό επίτευγμα, πλασμένο από τέσσερα νεαρά μυαλά . Εγκάρδιοι τόνοι, λυρισμός, ζωηράδα. Η διανομή των ριφς δεν είναι φειδωλή, έχουν εκατοντάδες και τα εξακοντίζουν ασταμάτητα με μοναδική άμβλυνση τα πλήκτρα για ένα πιο γλυκό και νοσταλγικό πόνο. Η μεγαλοπρέπεια των συνθέσεων αναβλύζει από τον πίδακα της έμπνευσης. Η φωνή του Davidson παραδεισένια, αναπαράγει, αναμεταδίδει και ενισχύει κάθε λέξη που εκφέρει με την γοητευτική του φωνή. Πραγματικό θέλγητρο γι αυτούς που έχουν αμπαρώσει τις καρδιές τους με το Αμερικάνικο US power/prog metal. Κάθε τραγούδι, μια υμνωδία στον βωμό του εύρυθμου λυρισμού. Χωρίς ίχνος οίησης, κάθε σύνθεσή στέκει ως γρανιτένιος βράχος που έχει αρμονιοδαρθεί από στρόβιλους τέχνης. Μια δίνη κρουστικών εμβόλων περιχυμένη με γενναιόδωρες δόσεις μελωδίας.

                     Οι ήχοι των έγχορδων οργάνων είναι χτισμένοι έτσι ώστε να λειτουργούν ως αντερείσματα στην βάση της Ουσίας. Μουσική από Μούσες. Μουσική από ανθρώπους για ανθρώπους .Πλημμυρισμένο από συναίσθημα, νιώθεις τις χορδές να γλιστρούν στην καρδιά σου σαν λόγχη. Οι υπόλογοι των ρυθμικών μερών διαπλέκουν ισχυρά πλέγματα που κρατούν σταθερό τον ακονισμό των αισθήσεων. Το στόμα που ηχεί σαν να πνέει τα λοίσθια και άλλοτε τα μένεα αλλά πάντοτε 100% αυθεντικά και εξ΄καρδίας. Και αυτό μεταφέρεται στον ακροατή. Εάν το Θαύμα τεκνοποιούσε την Μουσική, το Graceful Inheritance θα ήταν ο γόνος.

Πάντα ευχαριστιέμαι να διαβάζω κάτι τέτοια posts… :slight_smile:

Θυμάμαι αυτό το cd είχε βρεθεί στα χέρια μου πριν από καμμιά 15αρια χρόνια ως δώρο από κάποιο περιοδικό αλλά δεν έκανα τον κόπο να το ακούσω όχι μόνο γιατί είχα άλλα άλμπουμς στη σειρά αλλά και επειδή - νομίζω - δε μου έκαναν εντύπωση τα πρώτα λεπτά του πρώτου τραγουδιού, οπότε, όντας έφηβος, το παράτησα.

Αλλά θα το βάλω στη λίστα μου να το ακούσω σύντομα γιατί πάντα μετάνιωνα για κάτι τέτοια συγκροτήματα που δεν τους έδωσα την ευκαιρία όταν ήμουν μικρός (Riot, Jag Panzer, Manilla Road κάποια άλλα… Κοινό σημείο: Για όλα είχε δώσει δωρεάν cd το Metal Hammer).

Ειναι απο τα συγκροτηματα που δεν ξερω πιο απο τα δυο αλμπουμ τους ειναι καλυτερο απο το αλλο.Φοβερες μελωδιες ωραια πληκτρα και ωραια ερμηνεια απο τον DAVIDSON.Αγαπημενα τραγουδια tear down,hands of,keeper of kai another candle χωρις να υστερει κανενα απο τα υπολοιπα.[Για αλλη μια φορα εκπληκτικη περγραφη απο τον DARGAARD]

Φίλε plex27, κάνε μία χάρη στον εαυτό σου και άκου το όχι σύντομα, αλλά… χτες! :slight_smile: Και μετά άκου και το One Small Voice και θα απορείς πώς γίνεται το ίδιο (σχεδόν) συγκρότημα να έχει κυκλοφορήσει ένα διαμάντι λυρικού US Power και ένα διαμάντι λυρικού Progressive.

Στο δεύτερο υπάρχει και μνημειώδης διασκευή στο “The Sound of Silence”. Μέχρι και ο Κωστάκης Ανάν σε βιβλίο του έχει αναφερθεί σε αυτή τη διασκευή (μου έσκασε από εκεί που δεν το περίμενα!)

Παιδια επειδη δεν βλεπω θεμα για το Up the hammers θα γραψω εδω. Πoσο φοβεροι ηταν παλι σημερα στο Κυτταρο; Παιξαν τα παντα σχεδον.17 τραγουδια. Καταπληκτικη αποδοση. Ο νεος τραγουδιστης που χουν ειναι απιθανος. Κανει οτι θελει. Μοναδικη μπαντα πραγματικα. Καθε τραγουδι ενας λυρικος θησαυρος. Ειτε απο τον ενα ειτε απο τον αλλο δισκο. Με συγκινησαν σημερα κ σκεφτηκα ποσο αδικημενοι ειναι.

Ευκολα η μεγαλυτερη εμφανιση του 2μερου

Συγκινητική εμφάνιση! Όχι μόνο εξιλεώθηκαν για την προηγούμενη εν Ελλάδι συναυλία τους, αλλά συνέβαλαν κι αυτοί στο να ξεχαστεί το φιάσκο των Virgin Steele (ή μάλλον του DeFeis…) της 1ης μέρας.

Κάποιοι φίλοι που ήρθαν μόνο για τους VS (κακώς, θα μου πείτε), το κλαίνε με μαύρο δάκρυ το 35άρι…

την παρασκευη ζησαμε εφιαλτικες στιγμες,ισως το χειροτερο λαιβ που εχω ζησει,ντε χειζζζζ