Hellenic Black Metal

Αφου δεν βρήκα κατι τέτοιο και δεν εχω και κατι καλυτερο να κανω είπα να το ξεκινησω. Αν και δεν υπαρχουν πολλοί blackαδες στο forum πιστευω οτι θα είναι καλό να γνωριζουμε καποιες μπαντες που ειναι συμπατριώτες μας. Περιμένω αποψεις γενικοτερα για το είδος και όχι το τύπου οι Rotting Christ είναι τρομεροι ή οτι το corpsepaint είναι αστειο.
Ας αναφερω καποιες μπαντες (για να δούμε αν θα ξεκινησει συζητηση οχι μονο απο οπαδους ή θα καταλήξουμε οπως στα live, εμεις και εμεις, 30 άτομα:p )
Λοιπον, Ravencult, Shadow Order, Naermataron, Eschaton, Kawir, Enshadowed, Dodsfered, Nadirwrath, Bannerwar, Faceless God, Legion Of Doom. Κουράστηκα απο την πολυ σκεψη!#-o

Όπως είπαμε και στο άλλο θρεντ: Τranscending Bizarre? :!:

ε? τεσπα μαλλον ειναι λαθος και ο χωρος που το εβαλα#-o
sorry, new here

Ας μην ξεχνάμε συγκροτήματα όχι ιδιαίτερα γνωστά αλλά τα οποία άφησαν εποχή, όπως οι Necromantia. Για μένα επίσης κάποια πολύ καλά κομμάτια έχουν οι Kawir. Γενικώς το ελληνικό black metal έχει να προσφέρει πολλά, αλλά η συγκεκριμένη μουσική σκηνή εδώ στην Ελλάδα έχει θαφτεί παντελώς, για τον περισσότερο κόσμο δεν υπάρχει καν. :frowning: Οι μόνοι οι οποίοι έχουν προβληθεί λίγο είναι οι Rotting Christ, οι οποίοι οκ, έχουν καλά κομμάτια, αλλά για μένα πολλή ποζεριά ρε παιδί μου.

edit: Sorry τώρα πρόσεξα οτι τους Kawir τους έχεις αναφέρει και εσύ. Δεν πειράζει! :slight_smile:

Που είναι οι Zemial και οι Nocternity οέο που μου το παίζετε και ψαγμένοι?
Kαι είναι Naer Mataron, όχι μία λέξη.

Kάποτε ο Blackheim των Katatonia είχει δηλώσει:Kαλά πως υπάρχει black metal σκηνή στην Ελλάδα?Εκεί κάνει ζέστη…#-o

Don’t worry! Δε θα αφήσουμε την Ελένη να σου πάρει τα σκήπτρα! :stuck_out_tongue:

Έπισης μία πολύ καλή ανερχόμενη μπάντα που παρακουλούθησα live στο Αν club πρίν μερικούς μήνες που παίζει black μπασταρδεμένο με industrial στοιχεία είναι οι Nyne. Αυτοί έπαιξαν φέτος στο Wacken Open Air που σημαίνει ότι ξέφυγαν για λίγο τουλάχιστον απο την ελληνική μιζέρια των 30 ατόμων.

Τι λες ρε… οι Nyne δεν ακουγονται. :?
Τους ειχα δει support στους R.Christ περυσι και γελουσαμε μαζι τους…Ακομα και οι ‘‘βαμμενοι’’ blackαδες της παρεας…

κάπου έχω ξαναγράψει ότι το Thy Blackest Love των Deviser είναι από τα καλύτερα ντεμος που έχουν υπάρξει ποτέ. Αυτους που δεν έχω ψάξει είναι οι Elysian Fields και θα πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή!

Για τα οπισθοδρομικά ελληνικά δεδομένα κ για τους “κλασικούς” black-metallers οι Nyne δεν ακούγονται…αλλά ακόμα κ στην μουσική υπάρχει εξέλιξη. Οσο για το live στην Θεσσαλονίκη άκουσα τα καλύτερα κ ότι γινόταν χαμός με την πάρτι τους.

Sorry αν σε εθιξα παλικαρι και ξεχασα να πατησω το space στους Naer Mataron, δεν προσπαθω να το παιξω ψαγμενη και σε ποιον σε ατομα που δεν ξερω??!?!Anyway, ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες για να μου την πεις:roll:

This Is Past,Transcending Bizarre?,Culto Apokrypho,Death Aura,Insidius Infernus,Spectral Lore,Tenebrae Semitarius,Tomb Of…

δεν μου αρεσει τιποτα αλλο απ’την ελληνικη σκηνη…ασε που εχουμε πηξει στις NSBM μπαντες…ουτε ολες οι πρωην δυναμεις του Αξονα δεν εχουν τοσες NSBM μπαντες :roll:

Αλήθεια που χαθηκαν οι Order of the ebon hand?Ξερει κανείς?:-k

Άστους, καλά είναι εκεί χαμένοι. :stuck_out_tongue:

Απο τις μπαντες που ειναι τωρα ενεργες οι καλυτερες κατα τη γνωμη μου,αν και δεν εχω ασχοληθει οσο
θα ηθελα με την ελληνικη σκηνη,ειναι οι
Nocternity
Zemial
Enshadowed
End (βγαζουν καινουριο αλμπουμ :vibrate: )
Ravencult
Naer Mataron
Injekting Khaos (τιγκα στις γαλλικες επιρροες!)

Καλα λογια ακουω επισης για Sad,Dodsferd & Riddle Of Meander.

Ενω η σουηδικη που ειναι τιγκα στη μελωδια και στο ιματζ ειναι καλυτερη!

ενα respect στον Deathster που ανεφερε Injekting Khaos, προσωπικα για μενα αποτελουν μια αξιολογη και σωστη προσπαθεια στο ειδος, παρολο που αντιγραφουν Antaeus. επισης και για End, αν κι αυτους καπου τους ειχα χασει γιατι νομιζω διαλυθικαν (ειχα μονο το δευτερο αλμπουμ τους).

απο κει και περα γουσταρα Enshadowed κυριως το Messengers Of The Darkest Dawn, και Ravencult κυριως τα demo (το αλμπουμ τους δε με ξετρελανε και τοσο, average Darkthronιστικο black metal το βρηκα).

απο οσα συγκροτηματα προαναφερθηκαν εχω ακουσει κι εχω αλμπουμς των: Order of the Ebon Hand (το XV : The Devil), Insidius Infernus (ενα απο τα δυο, δε θυμαμαι ποιο ακριβως αλλα symphonic black metal παιζαν ή κατι με πληκτρα), Transcending Bizarre? (το πρωτο τους, ακομα ψαχνω χρονο για να ακουσω και το δευτερο), Ezgaroth και φυσικα τους πρωτεργατες της ελληνικης σκηνης Rotting Christ, Necromantia, Varathron… και παλιοτερα ακουγα και Naer Mataron με Nocternity, οχι πλεον! εχω και το demo των Nyne, παρολο που ξενιζουν λιγακι στους tr00 blackmetallers και δεν τους θεωρουν black metal, πιστευω εχουν μελλον!

σκορπια κομματια εχω ακουσει απο Kawir και Zemial (που νομιζω αντιγραφουν Bathory) που δε μαρεσουν, και Cross Denied με Devathorn που ξεχασατε να αναφερετε.

    1. εγω απλα δεν θεωρω το nsbm black metal, αλλα ας μην ασχοληθουμε περισσοτερο με ορισμενους καθυστερημενους που ετυχε να την δουν πατριωτες και σωτηρες της χωρας ή και της λευκης φυλης (?)

δικιο ειχε αφου η σκηνη ειναι ανυρπακτη, δεν υπαρχει ιχνος πρωτοτυπιας (και να υπηρχε στο ξεκινημα μονο θα ηταν που πηγαν να κανουν κατι με δικο τους ξεχωριστο ηχο) πλεον αποτυχαν κι ολοι αντιγραφουν Νορβηγιες και Γαλλιες περνωντας λανθασμενα για το ειδος μηνυματα…

φυσικα και ειναι :!:

Θα έλεγα ότι οι μόνες μπάντες της μετα Rotting Christ-Varathron κλπ εποχής που έχουν κάνει κάτι αξιοσημείωτο (δηλ. θα βάλω να ακούσω και να ξανακούσω τον δίσκο τους για λόγο διαφορετικό από το να-η-μπάντα-του μπάμπη-του-γείτονα σαπορτ δε σην etc) είναι οι Nocternity, End και ORDER OF THE EBON HAND (έτσι κεφαλαία για να το εμπεδώσετε). Από κει και πέρα ο Dodsferd φαίνεται ότι πάει σιγά σιγά να κάνει κάτι σημαντικό, ο Sad/Insidious Infernus δείχνει δυνατότητες αλλά μέχρι εκεί, οι Injecting άμα δουλέψουν σε προσωπικό στυλ έχουν πιθανότητες, οι Ravencult και οι Enshadowed είναι βαρετοί, και μάλλον ο σημαντικότερος δίσκος των τελευταίων χρόνων για εδω πέρα θα είναι το full length των Acrimonious. Τσεκάρετε για το μέλλον No Hand Path και Thy Darkened Shade. Μακριά από Transcending Gayness, Nyne και τέτοιες παπαριές (όχι επειδή δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το Bm, λόγω κακού γούστου γενικότερα)

Kαπου το εχω ξαναγραψει εδω μεσα… το 36 με αποφαση του χιτλερ απαγορευτηκε στην ναζιστικη γερμανια η τζαζ μουσικη με την αιτιολογια της ηχορρυπανσης (εδω ριχνουμε ενα μεγαααααλο γελιο)… Τωρα καποιοι διατεινονται οτι παιζουν ns black metal. Αφενος το μεταλ γενικοτερα εχει χωμενες τις ριζες του και στην τζαζ μουσικη εκτος των αλλων, αφετερου με τα αισθητικα κριτηρια του αγαπημενου τους Αδολφου, οχι μονο το black metal, αλλα η σκληρη μουσικη θα επρεπε να απαγορευτει ως ηχορρυπανση. :stuck_out_tongue: Τωρα οσον αφορα συγκεκριμενα τους ελληνες nsbm, οταν υπαρχει στην ιστορια μια σφαγη του διστομου ή ένα ολοκαυτωμα των Καλαβρυτων (ενδεικτικα αυτα), πρεπει να εισαι πολυ ανεπαρκης εγκεφαλικα για να εισαι ns. Ελληνας και μεταλλας , και φασιστας ταυτοχρονα ???καπου εχει λαθος η εξισωση.

:-k :-k ενδιαφερον επιχειρημα…