Hellenic Black Metal

δεν θα ειχε διαφορα αν ηταν Ελληνας,σκυλας και φασιστας ταυτοχρονα…και δεν χρειαζεται να ακους NSBM για να εισαι φασιστακι(και δεν εννοω Oi!,RAC και αλλες τετοιες πιπες)…

8O Μεγαλε!Γιναμε 2!

Οσον αφορα το NSBM εχουμε μια απο τις καλυτερες σκηνες στο ειδος.Τα πρωτεια κατεχουν οι χωρες
του ανατολικου μπλοκ Ρωσια,Ουκρανια και Πολωνια #-o Δεν με ενοχλει καθολου η ιδεολογια τους αλλα
ειδικα σε αυτες τις χωρες ο Χιτλερ εκανε παρα πολλα!

@Voider : Ποτε δεν ειχα σε μεγαλη υποληψη την σουηδικη σκηνη.Τωρα πιστευω με μπαντες οπως οι
Ondskapt,Funeral Mist,Svartsyn,Heresi και τους πολυ γνωστους πλεον Watain οτι ειναι πιο δυνατη απ’οτι
παλιοτερα!

στα Βαλκανια “ακμαζει” περισσοτερο το NSBM…τους εχω σιχαθει…ασε που ενα ματσο μπαντες κρυβονται πισω απ’την ταμπελα του “folk”,αλλα δεν εχουν καμια διαφορα απ’τις NSBM μπαντες(βλ. Kawir,Sarvari,Cry Of Silence)

επίσης πολύ καλή μπάντα είναι οι Astral Aeon αλλά και οι Unholy Ritual αν και είναι σε πιο Cradle Of Filth φάση(οι τελευταίοι)

Απο καινούργιες μπάντες, γουστάρω τους BEHELAL. 'Οποιος έχει το demo τους και θέλει να το ανταλλάξει/πουλήσει, ας μου στείλει ΡΜ… Μέχρι τώρα είδα να αναφέρονται αρκετά συγκροτήματα που δεν είναι αμιγώς Black Metal. Έχει να προτείνει κάποιος μπάντες της raw black metal σκηνής;

σωστός, δεν απέχουν και πολύ από εκει πέρα, είναι η κλασική φάση μπαντών που μπορεί να μη βγάζουν σβάστιγκες στα εξώφυλλα αλλά λίγο περισσότερο να προσέξεις καταλαβαίνεις αμέσως το από που προέρχονται. Στη σκηνή του bm είναι γενικότερα που βρίσκει τον ορισμό της η φράση “ότι δηλώσεις (δεν) είσαι” με κάτι κωλοτούμπες του τύπου Naer Mataron, Acherontas etc (σκατά στη μούρη τους, με το συμπάθειο πάντα!). Ειλικρινά θα προτιμήσω να ακούσω The Shadow Order που μπορεί να είναι τίγκα NS αλλά ποτέ δε τα μάσησαν για να περάσουν στην mainstream σκηνή ενώ σαν μπάντα είναι σοβαρότατοι.

Έχει να προτείνει κάποιος μπάντες της raw black metal σκηνής;

Φαντάζομαι θα εννοείς κάτι σε Blasphemy/Black Witchery φάση που ειλικρινά δεν είναι ανάμεσα στις προτιμήσεις μου, αλλά μπορείς να τσεκάρεις Unholy Archangel, ίσως το Blessed by Aris ή το Archgoat Incantation τα οποία έχουν κάποιο ενδιαφέρον, αν και γενικά η μπάντα είναι εχμ… κακή.

πσ. κάπου στο φόρουμ είχα δει και μία αναφορά για Locust Leaves (νομίζω στο bm albums θρεντ). Όχι ότι έχουν μεγάλη σχέση με bm (περισσότερο με doom και progressive κατα την ευρεία έννοια) αλλά αν ποτέ έχετε την ευκαιρία να ακούσετε μη την χάσετε (ελπίζω να βγάλει και το παλικάρι το πρότζεκτ λίγο παραέξω). Μπεστ γκηκ μπαντ ατ δε μόμεντ, σοβαρά.

respect και στα δυο αυτα ποστ!!! οταν τα ελεγα εγω περι σαβουριαριδων και οτι κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους και μπερδεψαν τα μπουτια τους, καποιοι με βριζαν και λεγαν δε ξερω τι λεω και ειμαι ασχετος με τον χωρο γενικοτερα.

ετσι κι αλλιως πλεον, δεν ακουω συγκροτηματα που καταπιανονται με ναζισμο και παγανισμο, τα θεωρω ακυρα για το ειδος, σα να αυτοακυρωνονται. μα πως μπορουν να ασχοληθουν με κατι το θετικο σαν τον παγανισμο ή τον πατριωτισμο οταν ολο το Black Metal ειναι αρνητισμος και τιποτα αλλο ?

ναι οκ ρε βόιντερ, τα έχουμε ξαναπει αυτά όμως και σε άλλο φόρουμ μάλιστα, δεν είναι ΜΟΝΟ αρνητισμός το black metal, αν ήταν 100% αυτό δε θα άκουγες τα άλμπουμ καν θα τα έβγαζαν σε μία κόπια και θα την έθαβαν στον κήπο τους ξερω γω. Το black metal περιέρχει πράγματα αρκετά διαφορετικά σήμερα μεταξύ τους με πολλά κοινά σημεία όμως, και σε αυτά είναι και οι “παγανιστικές” μπάντες και οι φασιστικές (έτσι, για να μη μπερδεύεται κανένας με τα abbreviations). Δηλαδή για κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα στο χώρο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω τους λόγους που μια μπάντα της blazeberith hall είναι πιο black metal από την πλειονότητα των σατανικ νεγκατιβιστ γουοτέβερ μπαντών.

Αυτο το raw black metal δεν ξερω τι ακριβως ειναι!Εχω δει να χαρακτηριζονται ετσι μπαντες αρκετα διαφορετικες σε ηχο.Οι injekting khaos παιζουν σαν Antaeus και αρκετες αλλες γαλλικες μπαντες,
οποτε μαλλον σου κανουν.

σε ποιο απ’ολα ? ελπιζω να μην εννοεις το ΜF γιατι εχω ριξει τοση αναλυση που δε σηκωνει κατι περισσοτερο το θεμα… :slight_smile:

στις αρχες ναι ισως το καναν αυτο γιατι δεν ειχαν μελλον. ετσι οπως ειναι τα πραγματα ομως σημερα… δες πχ Xasthur, Shining και παει λεγωντας… και μετα πιασε και τις σατανικ νεγκατιβιστ γουοτεβερ μπαντες που λες. ολες αυτες δε νομιζω να περνανε κατι το θετικο προς τα εξω… πχ αγαπατε αλληλους ναουμ ή σωστε τη φυση κλπ ?

ναι ο λογος που τα περιεχει ειναι γιατι πολυ απλα μπασταρδευτικε το ειδος κι ορισμενοι σαν τον αγαπητο μας Varg Vikernes δεν ξερουν τι λενε κι εχουν αλλαξει καμποσες αποψεις. δε γινετε να ξεκινας και καλα σατανιστης και στη πορεια επειδη σε κλεινουν μεσα να αλλαζεις στον παγανισμο και πατριωτισμο για να δειξεις καλουλης και να σε λυπηθουν, επηρεαζωντας ολο το ειδος (κι εξαιτιας του πιστευω εχουμε σημερα τις ns bands αφου ολοι προσπαθουν να τον μιμηθουν και να μας δειξουν ποσο πολυ αγαπανε τη χωρα τους).

δε καταλαβαινω ποιες ειναι οι σατανικ νεγκατιβιστ γουοτεβερ μπαντες που λες και γιατι μια μπαντα της blazebirth hall ειναι πιο black metal ? επειδη ειναι Ρωσσοι ? επειδη ειναι ναζι ? επειδη εχουν κανει και κανα φονο (αρα χαρακτηριζονται true να πουμε κι οτι το ζουν στα στενα) ? επειδη ζουν στο κοσμο τους πιστευωντας θα σωσουν τη λευκη φυλη ? επειδη ειναι ακομα underground και τους ξερουν ακριβως μονο οι ψαγμενοι που λες ή επειδη παιζουν πριονιδια ? γενικοτερα πισω απο τις σβαστιγκες και λοιπα παραφερναλια, αυτα που πιστευουν ειναι κατι το θετικο αρα κι αυτοι αυτοακυρωνονται. :lol:

Voider έχω μια απορία:

Πώς και δεν έχεις αυτοκτονήσει ακόμα, συνεπαρμένος από το τεράστιο κύμα αρνητικότητας που εκπέμπει το bm σου;

Και η ζωή θετικό πράγμα είναι.

Raw black metal είναι οι απόγονοι των Darkthrone κυρίως. Βέβαια αυτό είναι το κλασσικό black metal ουσιαστικά, αλλά με τόσες διαφοροποιήσεις που έχουν επέλθει κάπως πρέπει να το ξεχωρίζουμε.

Drug δοκίμασε Burial Hordes. Καλή μπάντα, τους έχω δει και live. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν αρκετά.

δεν περνάνε και πολλά θετικά ναι, αλλά δε περνάνε και μόνο αρνητικά. Δεν υπάρχει και δεν έχει γενικά νόημα το ένα χωρίς το άλλο, καμιά κατάθλιψη και κανένα μίσος χωρίς την μακρινή ανάμνηση της ελπίδας και της νοσταλγίας, και αυτό θα το βρεις από το transilvanian hunger μέχρι τους xasthur, ψάξε λίγο καλύτερα.

Dude με το συμπάθειο αλλά είσαι εντελώς ανίδεος εδω πέρα, δεν έχεις καμία ιδέα για το τι μιλάς. Αν νομίζεις ότι ο Βικέρνες ξόδεψε 15 χρόνια προπαγάνδας και συγγραφής στη φυλακή για τον “λυπηθούν” τότε τι να πω, να σου θυμήσω ότι δεν υπάρχει καμία σοβαρή “σατανιστική” αναφορά στους δίσκους των Burzum πέρα από το …instrumental Dominus Sathanas, ενώ οι παγανιστικές αναφορές, περισσότερο στο νόημα των στίχων μάλιστα παρά στις αναφορές θεών και διαόλων είναι εκατοντάδες. Επίσης θυμήσου ότι η “παραδοχή” του για το γενονός αυτό στην συνέντευξη ήταν ένα εμπορικό τρικάκι αυτού και του Euronymous για να τραβήξουν την προσοχή και να αυξήσουν τις πωλήσεις στο Χελβέτ, (όπως και 90% αυτών που κάναν γενικότερα μεταξύ μας). Γενικά τρομάζω να ξαναέρχομαι αντιμέτωπος τόσο χρόνια μετά με τα απανθίσματα του Forest και των υπολοίπων black metal καφενείων, έλεος, αποκτήστε λίγο κρίση γαμώτο.

Οι σανάνικ νέγκατιβιστ μπάντες είναι οι μπάντες που φωνάζουν ΚΑΚΙΑ, ΚΑΚΙΑ, ΜΙΣΟΣ, ΜΑΥΡΙΛΑ, ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΜΙΣΩ, ΘΑΝΑΤΟΣ, ΘΑΝΑΤΟΣ, ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ!! Pretty much ένα μέρος των αποξενωμένων εφήβων του σήμερα που το ρίχνουν στις νεγκατιβιστικές φαντασιώσεις της καταστροφής ή της εξύψωσής τους σαν νιτσεϊκοί υπεράνθρωποι πάνω από την παρακμή σαν απάντηση για τα καθημερινά τους προβλήματα. Θα μπορούσε να είναι κάτι παραπάνω από φαντασίωση, αλλά όταν αφού βγάλουν το corpsepaint τους, αγκαλιάσουν το γκομενάκι, γυρίσουν πίσω τα τάπερ της μαμάς και πάνε να πάρουν την επιταγή από την κοινωνική πρόνοια κάπου καταλαβαίνεις ότι το πράγμα μπάζει. Αν είναι λοιπόν να συνδέσουμε το πόσο black metal είναι κάποιος με την ειλικρίνεια και το practise what you preach, τότε αυτοί που πιστεύουν σε αυτό το “κάτι θετικό” όπως τα “παλικάρια” από την Blazeberith πχ κερδίζουν εύκολα. Βλέπεις, αυτοί δε χρειάζεται να “τραγουδήσουν” για την αρνητικότητα, πηγαίνουν απλά και την πραγματοποιούν, σπάζοντας το κεφάλι οποιουδήποτε μετανάστη βρουν στο διάβα τους. Κουβαλάνε μία ιστορία η οποία έχει την ευθύνη για τον θάνατο και την εξαφάνιση εκατομμυρίων ανθρώπων, και αυτή η έπαρση, η χυδαιότητα και η σκατοψυχία βγαίνει στη μουσική τους όσο κι αν αδυνατείς να το δεις. Ο σκοπός τους είναι φαινομενικά όντως κάτι το “θετικό” όπως η επικράτηση της φυλής/ιδεολογίας/χώρας τους έλα όμως που η επικράτηση ενός στη ζωή φέρνει εξ’ ορισμού την καταστροφή και τον θάνατο του άλλου… και αυτό είναι κάτι το περισσότερο “blackmetal” με βάση τον απλοϊκό ορισμό που προτιμάς από οτιδήποτε μεγαλόστομες δηλώσεις και φαντασιώσεις του κώλου. Για αυτό και το black metal είναι μια μουσική η οποία πάντοτε θα έχει τουλάχιστον στην πιο “λαϊκή” της εκδοχή φασιστικές τάσεις, για αυτό και ο οποιοδήποτε σκατόψυχος χρυσαυγίτης, διεφθαρμένος πολιτικός, καπιταλιστής-εκμεταλλευτής είναι περισσότερο blackmetal από εσένα που είσαι απλά ένα καλό παιδί που γράφει στα φόρουμ και γουστάρει την αισθητική του αρνητισμού.

καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν ακουω μονο black metal (για τον zafrock αυτο κι οποιον αλλον θελει να πεταχτει και να πει τη μαλακιουλα του και να μου το παιξει υπερανω), ακουγα ΜΟΝΟ black metal μεχρι τα 20, απο κει και μετα το βαρεθηκα και ψαχτικα και με αλλα ειδη μουσικης, και πλεον αν και το σνομπαρω, ακουω μονο επιλεκτικα και πραγματα απο το χωρο του black metal που εγω βρισκω σωστα και φυσικα γουσταρω. λιγα και καλα κι οχι ασχετα κι ακυρα! :slight_smile:

Dude με το συμπαθειο αλλα ναι ειμαι ανιδεος με τον συγκεκριμενο και δεν τον εχω σε εκτιμηση καθολου, γιατι πιστευω οτι μολυνε τη σκηνη κι εξαιτιας του μπλεξαν oι nazi πατριωτες και λοιποι ακυροι μεσα, κι εσυ ομως παιρνεις υπερβολικα σοβαρα τα λογια ενος ανθρωπου που χει αλλαξει καμποσες αποψεις και δεν ξερει τι του γινεται και συνεχιζει φυσικα να αλλαζει (οπως η δηλωση του και καλα δεν προκειται να κυκλοφορησει τιποτα με το ονομα Burzum που φυσικα το ακυρωσε μετα, και τελικα δε ξερω που κατελιξε και τι προκειται να κανει οταν βγει, αν δε φαει το κεφαλι του ετσι οπως παει). αρχικα ναι ειχε ενα σατανικ γουοτεβερ στυλακι οπως λες, κι οταν ειδε οτι ο Euronymous το προχωραει πιο σοβαρα (φτιαχνωντας και δικια του label, τη Deathlike Silence, που απο κει θα κυκλοφορουσε και το πρωτο των Mysticum, αλλα ο βλακας ο Vikernes τον σκοτωσε κι ετσι δε κυκλοφορησε τιποτα) αρχισε να αλλαζει πιστευω… φτανωνας να ειναι φυλακη και να γραφει τα παπαρολογηματα περι παγανισμου και πατριωτισμου, μηπως και συγκινισει κανεναν Νορβηγο και δεν τον βλεπουν πλεον σαν τον κακο σατανιστη εφηβο γουοτεβερ δολοφονο που σκοτωνει ανθρωπους και καιει εκκλησιες!!! τωρα περι Forest και λοιπα που λες εγω δεν τα ξερω, ποτε μου δεν αγοραζα περιοδικο για μουσικη, κι αυτο ισως φαινεται με τις μαλακιες που λεω, ενω ολοι λατρευουν τη Νορβηγικη σκηνη εγω γουσταρω Σουηδιες και Γαλλιες. αυτα ποιο Forest ή Metal Hammer ή οποιαδηποτε ανεγκεφαλια του περιπτερου μου τα μαθε ???

aha, σε καταλαβαινω. αλλα οκ καταλαβαινω και τις αναγκες που εχει μια ψευδο-σατανικ average black metal wannabe εφηβικη band να περασει προς τα εξω αυτο το image για να το παιξει tr00 evil γεματη κακια κλπ και φυσικα να πουλησει, και να αποκτησει fans like-minded ακολουθους και να ριξει και γκομενακια οπως λες, ενω απο πισω κρυβεται ισως ενας μαλακακος του κερατα που απλα επηρεαστικε απο οσα του δειξαν οι Νορβηγοι (τυπου Gaahl ειδικα), και αν ειναι κι ελληνακι ισως θελει και να το παιξει πατριωτης οτι κατι κανει για την ελλαδα και γαμαει τον χριστιανισμο να φερει παλι πισω το δωδεκαθεο να πουμε (δηλαδη ψευτο-σατανιστης που κανονικα ειναι παγανιστης, οπως σωστα ειπες στο black metal οτι δηλωσεις ΔΕΝ εισαι) ή απλα ειναι σαν κι εσενα κι εμενα κι ολους γενικοτερα! η διαφορα ομως καποιου που παιζει και προσπαθει να περασει προς τα εξω τις αποψεις του μεσω της μουσικης αυτης, που ειτε το θελουμε ειτε οχι εχει συγκεκριμενο θεμα (και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ο ναζισμος και πατριωτισμος γιατι το black metal ειναι θρησκευτικη κι οχι πολιτικη μουσικη), με καποιον που απλα ακουει και κρινει (ειναι απλα ακροατης δηλαδη), ειναι οτι ο πρωτος βγαζει προς τα εξω τη δουλεια του και πλεον εχει ο καθενας δικαωμα να τον κρινει αρνητικα γι’αυτο του το κυκλοφορημα!!! και επειδη πλεον ολοι μπορουμε να κρινουμε τη δουλεια του αλλου, και καποιοι βλεπουμε ποιοι ειναι ασχετοι με το συγκεκριμενο ειδος μουσικης και παιζουν ιστοριες για αγριους και ποιοι οχι, γι’αυτο γινεται η κουβεντα τωρα και πιστευω φτασαμε να λεμε αν ο ταδε σκοτωσε πχ κι αν το ζει στα στενα για να ειναι tr00 ή οχι. κι ο Πασαρης αν επαιζε μουσικη πχ και συγκεκριμενα black metal ισως ηταν πιο tr00 απο ολους τους αλλους. τα ιδια γινονται και στη Hip Hop, ολοι προσπαθουν να ξεχωρισουν ποιος το ζει στα στενα, ποιος εχει σχεση με ναρκωτικα, ποιος πηγε φυλακη, ποιος σκοτωσε κλπ κλπ κι απο κει ξεχωριζουν την αυθεντικοτητα του αλλου και κατα ποσο αυτα που τραγουδαει τα πιστευει. εμενα δε με ενδιαφερει το αν κυκλοφορει κι ο παππους στο χωριουδακι cd και λεει για τις κατσικες και τα προβατα του, ειναι δικαιωμα του και φυσικα δε με ενδιαφερει να το ακουσω, μπορω να το κρινω ομως εφοσον το εβγαλε προς τα εξω και δεν το κρατησε μονο για τα εγγονια του. και ναι αυτος μπορει να ειναι πιο tr00 κι απο τους παλικαραδες της blazebirth hall που ανεφερες γιατι πηγε στο πολεμο και πολεμησε τους Γερμανους, και τι να λεει ? ειναι σωστο ομως το θεμα αυτο που καταπιανεται ο οποιοσδηποτε ασχετος με αυτο που ουσιαστικα ειναι (ή θα πρεπε να ειναι) το black metal ? πως απο κει που το black metal ελεγε για θεους και δαιμονες εφτασε να ειναι πολιτικη μουσικη ? ε και γι’αυτο βρισκω ακυροτιτες το nsbm και τον παγανισμο εφοσον ειναι κατι το θετικο. κι αν θελω να ακουσω κατι με θετικη ενεργεια, ακουω trance, δε χρειαζεται να το ψαξω στο black metal. εν κατακλειδι για να καταληξουμε καπου, εαν καποιος γουσταρει nsbm ας κατσει να το ακουσει απλα επειδη σκοτωνουν oι τυπαδες της blazebirth hall και αυτο του δειχνει ποσο πιο tr00 ειναι ή οντως φαντασιωνεται οτι θα σωσει τη χωρα του και τη λευκη φυλη ολακερη, εαν για μενα ειναι πιο θρησκευτικου υφους κι αρνητικου περιεχομενου αυτη η μουσικη ισως γουσταρω να ακουσω κατι αλλο, και ψευτικο ουσιαστικα, και να βρισκω ακυρα τα προηγουμενα θεματα που προσπαθει να παιξει ο καθενας τυχαιος.

Noir Hiver, Deathster, Nihilist, thx για τις προτάσεις σας! Βέβαια, μετά απο πολλαπλές ακροάσεις των albums των Injekting Khaos, Behelal και άλλων συγροτημάτων κατά καιρούς, νομίζω πως η πλειοψηφία των ελληνικών συγκροτημάτων δεν είναι τπτ άλλο πέρα απο χρυσή μετριότητα(εκτός των Dead Congregation). Εννοώ οτι με το που ακούς τη μουσική τους σου έρχονται κατευθείαν στο μυαλό οι επιρροές τους χωρίς να παρεκλίνουν στο ελάχιστο.

Παιδιά πιστεύω οτι η έννοια “true” 'εχει πάψει να υπάρχει εδώ και καιρό. Τα συγροτήματα συνήθως ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο περαν της μουσικής τους, οι επικοινωνία με τους οπαδούς τους έχει πάψει να είναι ειλικρινής(απόλυτα λογικό στις μέρες μας που το ebay κυριαρχεί) κτλ κτλ. Επίσης το καλύτερο promotion trick είναι η anti-everything attitude. Δλδ, δηλώνεις anti-human, anti-religion κτλ και έχεις 1000++ “φίλους” στο gayspace;; Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλα αυτα…

γι’αυτο λεω οτι δε με νοιαζει αν ολοκληρη η blazebirth hall ή οποιας αλλης κλικας που και καλα σκοτωνει και κανει και δειχνει ειναι δολοφονοι ή οχι, δε με νοιαζουν τα προσωπικα του καθενος και ειδικα οι πολιτικες του αποψεις. το black metal ΔΕΝ ειναι για τα σωψυχα του καθενα μαλακα προσωπικα και να εκφραζει τις ασχετες μαλακιες του, ουτε για να προπαγανδισει κοσμο του στυλ “η χωρα μου γαμαει”. εχει συγκεκριμενο θεμα και κατα την αποψη μου ειναι θρησκευτικο.

απο κει και περα επειδη πολλα μπορουν να υποθουν, οκ θα μπορουσα να δωσω κι εγω παραδειγμα τους Ofermod που ακομα φυλακη βρισκονται να πουμε και γι’αυτο δε κυκλοφορει τοσα χρονια το αλμπουμ τους. δε το εκανα γιατι προφανως και χεστικες γι’αυτους Noir Hiver, οπως αντιστοιχα χεστικα κι εγω για τους τυπους απο blazebirth hall κι οποιονδηποτε σουπερ γαματο ναζι παγανα ψυχρο δολοφονο γουοτεβερ που το ζει στα στενα ή πιο σωστα σε σπηλιες στο δασος.

και τελος, ειδικα στο myspace ειναι απιστευτα να δηλωσεις οτι εισαι κι ο superman και παιζεις black metal!!! ενα βιογραφικο που λεει οτι ξεκινησες πριν το 99, δυο τρεις γαματες φωτο στο δασος με corpse paint κι ας δειχνεις clown, και πεντεξι τραγουδακια-γρατζουνισματα κι οκ, εκανες συγκροτηματα μεγαλε!!! πραγματικα get a life σε ολους τους, κι ασχοληθητε με κανενα καλυτερο ειδος μουσικης.

Η καλύτερη συμβουλή μεγάλε! :wink:

από πότε ο εθνικισμός και τα φασιστιλίκια είναι “κάτι το θετικό”;

καθεσται και συζητατε μωρε ποιος ειναι πιο true και μαλακιες??..για μουσικη μιλαμε…και ο καθενας,ακουει ο,τι τον εκφραζει…αφηστε τους black metal προσυλητισμους και διδαγματα και βαλτε κανα δισκακι ν’ακουσετε…ο ενας μπορει να γουσταρει avant-gardιες,ο αλλος rawκιες(καπως ακουστηκε αυτο :lol: )και ο αλλος kinder happy hippo black metal…σας εβαλε κανεις το μαχαιρι στο λαιμο για ν’ακουσετε την μουσικη που γουσταρει??..

εγω φιλε Mundus_Senescit οπως θα ειδες και στη πισω σελιδα, τρεις προτασεις εγραψα απλα την αποψη μου περι παγανισμου και nsbm οπως καναν και οι υπολοιποι, ουτε ξεκινησα κανα καβγα ουτε επεβαλλα σε καποιον να ακουει οτι γουσταρω. απο κει και περα αλλος ανεφερε blazebirth hall και οτι ειναι πιο tr00 επειδη και καλα σκοτωνουν και practise what you preach και λοιπες μαλακιες που αφορουν τη ζωη τους και τα πιστευω τους (που ξαναλεω ειναι κατι το προσωπικο δικο τους κι οχι του black metal γενικοτερα).

ο φασισμος οχι, ο εθνικισμος ομως βεβαιως και ειναι για τη χωρα του εθνικιστη.

και μιας κι αναρωτιομουν ποιος λειπει απ’το πανηγυρακι φιλε nihilist που πεταχτηκες χωρις να πεις κατι ουσιαστικο, θα με συγχωρεσεις που πρωτον δε γουσταρω Νορβηγικο και που σου προσβαλα τα ειδωλα ομως αυτες ειναι οι αποψεις μου τι να κανουμε. κι ας ερθει μετα να μου πει o Noir Hiver οτι ειμαι προβατο του καθε ενα κωλοπεριδικου ενω εντελως τυχαια οι δικιες σας αποψεις ειναι ιδιες κι εγω ειμαι αυτος που λεει το “λαθος και το ακυρο” και ξεχωριζει. και δευτερον να ξανακανω quote αυτο που ειπα περι μουσικης γιατι φαινεται εισαι τυφλος και δε το ειδες…

καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν ακουω μονο black metal, ακουγα ΜΟΝΟ black metal μεχρι τα 20, απο κει και μετα το βαρεθηκα και ψαχτικα και με αλλα ειδη μουσικης, και πλεον αν και το σνομπαρω, ακουω μονο επιλεκτικα και πραγματα απο το χωρο του black metal που εγω βρισκω σωστα και φυσικα γουσταρω. λιγα και καλα κι οχι ασχετα κι ακυρα!

και καπου εδω να ριξουμε μια ματια στα ποστς σου να δουμε ποιος χρειαζεται να get a life. αλλα ξεχασα εισαι και Rocking.gr Editor και δικαιολογησε να καιγεσαι και να απαντας στον καθενα χωρις λογο κι αφορμη.

cheers beers λοιπον παω να get a life οπως μου προτεινε ο nihilist, γιατι με τους ελληνες μεταλλαδες δεν μπορεις να συνεννοηθεις.