Hellenic Black Metal

Voider ξέρεις πολύ καλά τι λέει γνωστό ελληνοπαγανιστικό ρητό: “όποιος έχει τη μύγα…” και εσύ μάλλον την έχεις, γιατί εγώ απλά είπα ότι είναι καλή η συμβουλή σου.
Και επειδή τυφλός δεν είμαι και ξέρω και να διαβάζω, μάθε ότι με αφορμή αυτό το σημείο που κουόταρες έγραψα ότι έγραψα και σκεπτόμενος ότι ίσως απλά δεν σου ταιριάζει το black metal ρε παιδί μου. Άκου τίποτα άλλο.
Όσο για τις ξεκάρφωτες απαντήσεις μου… τα έχουμε πει και χιλιο αναλύσει και παλιότερα τα ίδια θέματα και άκρη δεν βγάλαμε. Και δω έχεις τόσα άτομα να σου λένε πάλι τα ίδια και συ το χαβά σου. Ε, σιγά μην μπω ξανά στο τριπάκι της συζήτησης και της ανάλυσης. Βαριέμαι.
Goodnight και άκου και λίγο Satanic Warmaster γαμάνε!

edit: πείτε και τίποτα για την Ελληνική σκηνή, προτείνετε καμιά μπάντα. Άντε γιατί πολύ ξεφύγαμε.

Και παλι οτι να’ναι ειναι ο χαρακτηρισμος αλλα τελος παντων.Δεν ειναι εκει το θεμα μας.
Το αλμπουμ των Burial Hordes ειναι παρα πολυ καλο!Εχουν καποια κοινα μελη με τους
Enshadowed αν θυμαμαι καλα.

Εγω Burial Hordes πρωτοακουσα σε ενα split με eschaton και δεν μπορω να πω οτι ηταν τρομερο

Τhou art lord ρεεεεεε!!!

λοιπον μετα απο ολα οσα διαβασα εχω να δηλωσω πως ειναι καλο να δεχεσαι οτι πλασαρε-πουλαει-εκπροσωπει-δηλωνει ο καθενας ειτε μπλακ ειτε επικ ειτε οτι αλλο.το αν ειναι μουφα θα αποδειχτει.εκ των προτερων ειναι βλακεια να κρινεις τρου η φολς κατι ετσι απο προκαταληψη.
οσο αναφορα τωρα το μπλακ μεταλ σαν ειδος η σαν ορισμος ειναι ακραιος οσο αναφορα πολλα πραγματακια.υπαρχουν 2 περιπτωσεις για να τα χωσεις-βρισεις-παρεξηγησεις το μπλακ μεταλ.
ο πρωτος λογος ειναι να μην εισαι ακραιος τυπος ειτε σαν προσωπικοτητα ειτε σε μουσικα ακουσματα.να εισαι δηλαδη χαρακτηρας που εξορισμου το ακραιο το περιεργο το διαφορετικο το εxtreme να σου φενονται βλακιες.σαυτην την περιπτωση το να αναλυεις συγκεκριμενες μπαντες και να λες γιατι ειναι φαλς και αλλα ειναι εξορισμου ακυρο.οπως εμενα αν δεν μαρεσει το power το να προσπαθω να δειξω οτι οι blind guardian ειναι ετσι η αλλιως δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.
η δευτερη περιπτωση ειναι να σαρεσει ο μπλακ μεταλ ηχος και πολλες μπαντες απλα να τα εχεις με καποιες συγκεκριμενες για συγκεκριμενους λογους.αυτο το θεωρω θεμιτο και εχει και καποιο νοημα συζητησης.
υ.γ. το οτι ο γκαλ ειναι γκει σημαινει πως δεν ειναι σατανιστης και οτι πουλαει παραμυθι?οι γκει δηλαδη ειναι φολς?ισα ισα το αντιθετο μερικα απο τα μεγαλυτερα ονοματα στο χωρο του ροκ και του μεταλ ηταν πιο τρου και απο τους αλλους.πχ χαλφορντ,μερκιουρι κ.α.

Παίδες, από όσο διάβασα και εγώ μπορώ να πω πως έχουν γίνει μερικές παρανοήσεις.
Hellenic blackmetal είναι διαφορετικό από το ελληνικό blackmetal.
Εξηγούμαι:
-το hellenic bm είναι υποκατηγορία του genre blackmetal. Δηλαδή όπως λέμε norwegian bm, USBM και έτσι. Είναι το είδος που χρίζει μελωδικότητας, όπως είναι οι Rotting Christ, όχι ξερό γρατσούνισμα όπως ακούμε στην Νορβηγία (βλ. Carpathian Forest, Gorgoroth, Darkthrone). Μπάντες που παίζουν hellenic bm είναι οι Rotting Christ, Varathron, Nergal, Necromantia, Zemial, Kawir, Dodsferd(Nadiwrath) κυρίως από Ελλάδα, Shores Of Sheol από Αυστρία και άλλες πολλές. Γενικά, hellenic bm είναι αυτό το οποίο έχει ένα χαρακτηριστικό riffάκι με heavy καταβολές.
-από την άλλη, αναφέρετε μπάντες σαν Naer Mataron, End και άλλες που ναι μεν είναι ελληνικές, αλλά ο ήχος τους είναι τελείως νορβηγίλα. Αυτοί δεν παίζουν hellenic, αν και είναι από Ελλάδα.

Denial το thread η ελενη το ξεκινησε με σκοπο να συζητησουμε για την ελληνικη ΒΜ γενικα και οχι μονο
για το στυλ μουσικης που λες.
Ειχαμε εξαιρετικη σκηνη παλιοτερα αν και τωρα κατι παει να γινει.

Αν νοώ αυτό που λες, τότε το thread θα έπρεπε να λέγεται greek blackmetal και όχι hellenic (γιατί καλώς ή κακώς με τον όρο hellenic blackmetal εννοούμε την συγκεκριμένη υποκατηγορία του bm).
Απλή διασαφήνιση κάνω, ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

/corrected

σε λιγους μηνες θα κυκλοφορησει επιτελους, αποτι ξερω τωρα βρισκονται στο μαστεριν.
μου εχουν κανει και σποϊλ, ετσι στα πεταχτα. και οκ, μιλαμε για αριστουργημα.

For Marcosias.Ακαταπαυστο drumming,νορβηγικη σχολη,δεν σε κερδιζει.Αλλα 3 κομματια ειναι στο ιδιο μοτιβο,To Visitors(στιχοι για τις τυψεις) πολυ καλυτερο με εντελως ψυχρο ηχο οπως λατρευεται γενικοτερα απο τους raw blacksters και Ved Buens Ende καθαρα φωνητικα, το To Gremory το καλυτερο της 4αδας και τοThe Swordwraith που ειναι απλα καλο,στα 3¨30 δινει γαματο ριφ. Black metal riffing στο Alloces.ΣΠΕΡΝΕΙ.διακριτικα πληκτρα-μουσικο πεπλο.Θα το ζηλευαν πολλα ''Μεγαλα" μπλακ συγκροτηματα.κοψιματα που σου δινουν μια ανασα πριν σου αφαιρεσουν τα πνευμονια.Gateway To Silence.Ξεκιναει με πληκρα και φωνη μονο,ατμοσφαιρικο.κιθαρες σε mid tempo.ξανα πληκτρα,φωνη-που υποδηλωνει οργη(δεν νιωθω προσποιημενα μπλακ φωνητικα,λες και του βγαινουν εντελως φυσικα),σολο κιθαρα,καπακι σολο σαξοφωνο απο τον παραγωγο του δισκο,Βαρβογλη που ξενιζει μεν αλλα επιτυγχανει τον στοχο του δε.Πολυ ενδιαφερουσα η παυση του καταιγισμου με ενα ορχηστρικο κομματι,το Eibon,συνοδευομενο απο ηχους βασανισμου-ουρλιαχτα.Απιστευτα εντονες επιρροες Mercyful Fate/King Diamond.Spellbound διασκευη απο Souxsie and the Banshees.ΤΕΛΕΙΟ.Σκετη ομορφια.Το προτιμω απο το αυθεντικο.Τhe Cleansing Hand.θυμιζει Septic Flesh η αρχη,παιζει κιθαρα ο Βαγενας (και Ο Χρηστος Αντωνιου βοηθα σε αλλα),Rotting Christ στη μεση αλλα ολα αυτα μεσα απο το πρισμα των O.O.T.E.H…Εξαιρετο και αυτο το κοματι.
Αξιοι οι O.O.T.E.H,ξεχωριζουν απο τον συρφετο.αντε βγαλτε και τπτ καινουριο,6 χρονια περασαν

Πολύ καλή μπάντα οι [B]Order of the Ebon Hand[/B], και πολύ καλά παιδιά απ’ όσο είχαμε μιλήσει μαζί τους πέρσι μετά το live στο Harley.
Τότε είχαν πει πως κάτι καινούριο ετοιμάζανε σιγά σιγά. Για να δούμε…

Λοιπόν ας πώ κι εγώ τη γνώμη μου εδώ. Δε θα πώ για RC προφανώς, πάμε σε μπάντες που με τρελαίνουν από ελληνικό Black:
[B]Zemial[/B] που έχουν και επικά κομμάτια, και Black/Thrash κομμάτια και κλασσικά ελληνικά Black κομμάτια
[B]Deviser[/B] με το γαμηστερό demo Thy Blackest Love και το πολύ ωραίο μέχρι στιγμής που έχω ακούσει Unspeakable Cults
[B]Naer Mataron[/B] ή αλλιώς ελληνικός Black metal ήχος σε Νορβηγικά πλαίσια. Το Faethon είναι τρελή κομματάρα
[B]Enshadowed[/B] σε πιο σουηδοπρεπή ήχο για μένα και πιο δυσαρμονικοί. Ερχεται σιγα σιγά το καινούριο:)
[B]Gospel Of Grief[/B] ωραιότατο μελωδικό Black metal

Επίσης πολύ καλή εντύπωση μου έχουν κάνει οι [B]Nadiwrath[/B] και οι [B]Burial Hordes[/B] που άκουσα στη συλλογή Razorchristfukk του Bowel Of Noise:wink:

Οι BURIAL HORDES ειναι μπαντάρα με σιδηροδρομικά κομμάτια.
Όχι τυχαίο αφού στις κιθάρες υπάρχει ο Psychaos των DEAD CONGREGATION.

Τσεκάρετε και τις δύο fl δισκάρες όπως και το “Secta Nova” split, όπου υπάρχει η υπερκομματάρα [I]“Bloodpainted Vortex”[/I].

Ξέχασα να αναφέρω τους Thou Art Lord:

Death/Black συγκρότημα με γνωστά μέλη της σκηνής, οι περισσότεροι τους ξέρετε πάρτε εδώ κομματάρες:

Societas Satanas

Hate Is Thicker Than Love

Society Of The Dilettanti

:metal::metal::metal:

Εγω θα ελεγα και Disharmony - The Gate of Deeper Sleep

Ωραίοι πράγματα και οι Disharmony!:smiley: Να ευχαριστήσω και εδώ τον ChrisP για τους Burial Hordes!:thumbup:

Επ’ ευκαιρία της επανακυκλοφορίας τους από την Kill Yourself Prod. (του τραγουδιστή των EMBRACE OF THORNS), ρίξτε μια αυτιά και στα demos των TATIR. Θα βρείτε όλα όσα αγαπάτε στην ελληνική bm σκηνή.

[I]Vast Land of the Eternal Torments[/I] ~~> www.youtube.com/watch?v=go8p5n0jBYo

http://www.metal-archives.com/bands/Tatir/22689

[B]Aasgard - Nekriki Mistagogia EP (2011)[/B]

Ωραιότατο ωμό Black metal Νορβηγικού στυλ από ελληνική μπάντα. Τα φωνητικά είναι λίγο θαμμένα αλλά τα drums ακούγονται γαμώ και ανεβάζουν το συνολικό αποτέλεσμα :slight_smile: Μου άρεσε πολύ 3-4 φορές που το χω ακούσει. Ειδικά το ομώνυμο έχει ένα φοβερό riff προς το τέλος! Πείτε γνώμες όσοι τους ξέρετε :slight_smile:

πάμε ρε πατρίδα… οι VARATHRON και πάλι στο στούντιο, ελπίζω τα καλύτερα για την ιστορική τούτη μπάντα

ο Χάρης στα τύμπανα τα σπάει, μόνο γέλιο μετά το 5:39 του [B][U]studio report[/U][/B]

Πολυ δυνατο το Untrodden Corridors of Hades… περιμενουμε.