Hellenic Metal Forces

Άκου πραγματικά ότι θέλεις, δεν είμαι αστυνομία μουσικής εξάλλου ούτε και μένα μου αρέσουν οι firewind. Επειδή όμως τυχαίνει να προβάρω στο στούντιο που πριν κάνα μήνα ηχογράφησαν αυτοί και μπόρεσα να δω κάποια πράγματα, ασ’το… δεν υπάρχει καμία σχέση και μιλάμε για εντελώς άλλα κυβικά.

Αναφέρθηκα στην παραγωγή εν πρώτοις και εκεί δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση. Κατά τα άλλα, όντως ο (αντιπαθητικός) μπαμπ είναι έκτη δημοτικού… οι παραπάνω; Φτάσανε ως εκεί ή μείνανε στο steel και το fight;

Ναι το πιστεύω ότι από άποψη παραγωγής και “επαγγελματισμού” οι firewind σκίζουν, όμως όπως και να το κάνουμε το ζητούμενο είναι οι συνθέσεις και η αισθητική. Τώρα το ότι φτάσανε να πουλάνε πολύ, καλή μπάντα δεν τους κάνει. Όπως και να έχει, στην μουσική μπορεί να βγουν αριστουργήματα από τον onemanband που ηχογραφεί με κασετοφωνάκι, μέχρι την υπερμπάντα με τους 50 μάνατζερς και την κρυστάλλινη παραγωγή, οπότε για μένα δεν είναι και τόσο ζητούμενο ο ήχος και ο επαγγελματισμός

Σου λέει το εξής απλό: ο Κατσιώνης είναι επαγγελματίας, δουλευταράς, δεν ψάχνει δικαιολογίες και όλα αυτά τα ωραία, αλλά παρ’ όλα αυτά οι περισσότεροι ακούμε και αυτόν και τα συγκροτήματα όπου παίζει και γελάμε. Άρα μήπως ο επαγγελματισμός και η δουλειά είναι δώρον άδωρον αν δεν υπάρχει το ταλέντο, το πάθος και ο χαρακτήρας; Ναι οκ ξέρω θα πεις πάλι ότι οι Raging Storm και οι κάθε Raging Storm παίζουν σκατένιο ξεπερασμένο heavy/power οπότε “τί μου λες τώρα ρε φίλε”, αλλά εδώ δε συζητάμε προτιμήσεις αλλά το αν μια μπάντα καλύπτει τις απαιτήσεις των οπαδών του είδους στο οποίο ανήκει. Ε, και το θέμα είναι ακριβώς ότι οι απαιτήσεις των οπαδών σ’ αυτό το είδος ΔΕΝ έχουν να κάνουν ΚΥΡΙΩΣ με θέματα παραγωγής κτλ. κτλ. και ότι προτιμούν “ερασιτεχνικές” για σένα μπάντες τύπου Raging Storm χίλιες φορές περισσότερο από άψογους επαγγελματίες αλλά άχρωμους μουσικούς τύπου Κατσιώνη. Αυτό τί σου λέει;

Α, btw, τους Phantom Lord οι περισσότεροι όντως τους ξεχάσαμε ε. Κι αυτοί για μένα εκεί ψηλά παίζουν.

επίσης Denial Price από τον κάμπο

demo του 89:
[B]Blood On Silver Stone [/B]
[B]On the Edge[/B]

ε αμα ειναι να το παμε στα ντεμο, Deceptor demo 89, Marauder “the die is cast” demo 93, και εκεινο το θεικο “Crazy dream” απο το ντεμο του 91 (try to live)

[B]ΗΕΑD CLEANER[/B] ΜΕ ΜΕΓΆΑΑΑΑΑΑΛΛΛΗΗΗΗΗΗΗΗ -σαν τη π****α- ΔΙΑΦΟΡΑΑΑΑ!!!

:smiley: :slight_smile:

αν και ο τιτλος δεν διευκρινιζει τι ειδους “hellenic forces” εννοει, παρολαυτα εισαι τρελα εκτος κλιματος και μαλλον ηθελες να εκτονωθεις καπως και να τρολαρεις… ας ειναι…

Aυτό το demo το άκουσα πρόσφατα από ένα φίλο, οποίος ακούει 90s prog metal όσο κι εσύ (και επίσης θεωρεί απίστευτη μπάντα τους Mekong Delta). Μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση. Αν η παραγωγή ήταν καλύτερη (εκτός των άλλων σε σημεία είναι εντελώς άδειο), θα μιλάγαμε για απίστευτο διαμάντι του είδους. Ο τραγουδιστής είναι πολύ καλός, αλλά τον έχει εκθέσει ο ήχος. Είναι μοναχός στα αγγούρια και παρόλα αυτά κάνει εντύπωση.

EKTΟΣ κλίματος;;; 8O μα…για ελληνικές μέταλ μπάντες δεν μιλάτε εδώ μέσα;

Καταρχάς, [B]ξέρεις σε ποιους αναφέρομαι…;;[/B]

[COLOR=“DimGray”]edit: Δεν φταίω εγώ αν είναι άγνωστοι. Αλλά και για μένα, ορισμένες μπάντες του ποουλ και άγνωστες είναι και -στο γιουτουμπ βάζοντας ν ακούσω- δεν μου καναν εντύπωση. Σόρρυ…[/COLOR]

Αν τις άκουσες όμως θα είδες πως έχουν κάποια κοινά μεταξύ τους στον ήχο,κοινούνται σε συγκεκριμένο χώρο…:wink:

Είναι άνθρωπος με γούστο πες του :stuck_out_tongue:
Εντάξει το 89 στην Λάρσα τι ήχο να έχεις… Πάντως κρίμα γιατί και αυτοί απογοητευτήκαν και το διέλυσαν. Βέβαια ο τραγουδιστής, τους επανάφερε με άλλη σύνθεση αλλά όχι τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα. Ο κιθαρίστας έκανε μαθηματικά στο φροντιστήριο που πήγαινα, αν και δεν τον είχα και έμαθα και κατόπιν εορτής την ιδιότητά του

ο γράκχος βασικά απάντησε σαυτό. το θέμα είναι αν οι οπαδοί ενός συγκεκριμένου ιδιώματος βρίσκους τις συνθέσεις και τα τραγούδια κακές ή όχι εμπνέυσεις ή μετριότητες.
ειδικά στο epic/heavy/power έχουν βγει 10000000000 κουκουρουκουμπάντες ,που έχουν φάει θάψιμο.είτε το έπαιζαν tru metal defenders είτε όχι. είτε είχαν καλή παραγωγή, είτε όχι. το ότι πολλές μπαντάρες κυκλοφόρησαν τα αριστουργήματα τους (για τον χώρο και τους οπαδούς του) σε εποχές και υπό συνθήκες που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο από άποψη παραγωγής και εξοπλισμού έχει οδηγήσει ίσως εμάς του πιο “παραδοσιακούς” να μην νοιαζόμαστε τόσο πολύ για τον “τελειο” ήχο κτλ κτλ. αλλά το να λες ότι βαφτίζουμε τη μετριότητα ψυχή κτλ ,είναι πιο γραφικό από όσο μας παρουσιάζεις :wink:

…όλοι καλοί είναι…πάρα πολύ καλοί…απλά οι Innerwish…ένα κλικ καλύτεροι:):!:

Ρε σεις, τώρα που το σκέφτομαι, πού είναι οι Horizon’s End;

Σωστή η σκέψη, αλλά υπάρχει κίνδυνος ένστασης από τους πιο τρου τύπους :stuck_out_tongue:

Ενώ οι Denial Price ήταν εντελώς τρου και καθόλου προγκ ας πούμε, ε; Για πες μας, άνθρωπε του κάμπου…

ναι αλλά είχαν το πρώιμο fates ύφος, που όσο να ναι είναι πιο κοντά στο ύφος του τόπικ, αλλά και μόνο που είναι από τον κάμπο και θα έχουν αρμέξει και μια κατσίκα στην ζωή τους, τους κάνει πιο τρου \μ/

\m/

Κανω quote εσενα χωρις να απευθυνομαι μονο σε σενα…
Γαμα τις ελληνικες μπαντες, ας δεχτουμε οτι δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα και ολα ειναι θεμα γουστου. Θα σου πω ενα αλλο παραδειγμα:
Ηρθαν τις προαλλες οι Tokyo Blade, δεν πήγα το ξεκαθαριζω, πηγε ομως φιλος μου που ειναι στη φαση. Μου ειπε οτι η συναυλια ηταν εντελως μουφα, η μπαντα σκατα, επαιζε λες και εκανε αγγαρεια. Την παρτιδα εσωσαν οι dark nightmare γιατι οι headliners δεν…
Ε ολοι γυρνουσαν και λεγανε για μαγεια, μεγαλειο και ψυχη. Αυτα μονο στο επικ μεταλ. Οποιουδηποτε αλλου ιδιωματος μπαντα με τετοια αποδοση θα ετρωγε χοντρο κραξιμο. Ολα αυτα τα λεω με το ρισκο του οτι δεν ημουν εκει.

Κατα τα αλλα εχω δει και γω τετοιες συναυλιες (απο τελειωμενες μπαντες του παρελθοντος δηλαδη, πχ ομεν) που νταξει αυτο το αισχος δεν υπηρχε και οποιος ειδε μαγεια εκει περα, πολυ φοβαμαι οτι βλεπει και φαντασματα.

Τεσπα, δεν εχω σκοπο να σας χαλασω το τοπικ και συγγνωμη γιαυτο.

Η μόνη σχέση που έχουν οι Tokyo blade με επικ μέταλ είναι η καμμία…