Hellfest 2014

Σημερα η πρωτη ανακοινωση για το Hellfest του 2014.
Ξεκινησαμε δυναμικα και ελπιζουμε σε περισσοτερα!
Αναμενομενοι οι Emperor μετα την ανακοινωση για Wacken και περιμενουμε πολλα καλα ονοματα!
Περσυ ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια και κατα πασα πιθανοτητα θα το ξανακανω το ταξιδι!

Tα πρωτα ονοματα:

Emperor
Trivium
Carcass
Hatebreed
Death
Iced Earth
Watain

Annihilator
1349
Behemoth
Brutality Will Prevail
Conan
Crowbar
Dagoba
Dordeduh
Downfall of Gaia
Downset
Dozer
Equilibrium
First Blood
Fueled by Fire
Gehenna
Impaled Nazarene
In Solitude
Kataklysm
Last Resort
Loudblast
Lowrider
Mad Sin
Mars Red Sky
M.O.D
Nightmare
Powerwolf
Pungent Stench
Repulsion
Satan’s Satyts
Shining
Solstafir
Tagada Jones
Terror
Toxic Holocaust
Trollfest
Tsjuder
Ulcerate
Vreid / Windir Sognametal
Weekend Nachos
Year of the Goat
Zodiac

ulcerate λέει…
καλά θα το σκεφτώ

Death.

α

αναστήθηκε ο Τσάκ?

Δεν καταλαβαινω γιατι βαζουν το λογκο των Death, το ειδα κ σε ενα φεστιβαλ στην Ολλανδια που ειναι σε 2 μηνες, κι εμεινα λιγο μαλακας. Death to all λεγεται κανονικα, και ειναι κατι σαν tribute band, αλλα με πρωην μελη των Death (Paul Masvidal, Steve DiGiorgio, Sean Reinert) και τον Max Phelps στα φωνητικα.

το death to all αν δεν κανω λαθος ητανε στην αμερικη οπου συμμετειχε κι ο hoglan κι ο harvey (exhumed,dekapitator) κι ολα τα εσοδα πηγαν σε φιλανθρωπιες.τωρα αυτοι ειχαν βγαλει ανακοινωση οτι επιστρεφουν με live εμφανισεις κανονικα.εξου και το death σκετο.ντροπη παντως.

τα δικαιώματα από το όνομα ποιος τα έχει?

η γυναίκα του Τσακ νομίζω

Δεν είχε γυναίκα ο Τσακ. Την μητέρα του εννοείς.

Βασικά υπάρχει κάτι σαν ίδρυμα Schuldiner που έχει τα δικαιώματα και το διαχειρίζεται ο Eric Greif, που ήταν παλιός μάνατζερ των Death μέχρι να τα σπάσει με τον Chuck στην περιοδεία του Human. Τα ξαναβρήκαν όταν ήταν άρρωστος ο Chuck.

Σίγουρα η οικογένεια χρώσταγε πολλά, δεν ξέρω τι έχει γίνει με αυτό, αν ξεχρέωσαν κλπ, πάντως σίγουρα είχαν μείνει χρεωμένοι για αρκετά χρόνια μετά το θάνατο του Chuck (ειδικά η μάνα και η αδερφή του).

Ο Eric Greif εμένα δεν μου πολυγεμίζει το μάτι. Βγάζει φραγκοφονιάδικη λογική αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι είδα με πολύ καλό μάτι τις πρόσφατες επανεκδόσεις, πραγματικά και ποιοτικές πολύ και γεμάτες πολύ καλό bonus υλικό. Τώρα ανοιχτά λέει ότι το DTA είναι για να παραμείνει ζωντανό το brand name και το legacy των Death. Αν από αυτό βγάλει κάτι η φαμίλια του αν το έχει ανάγκη, εγώ είμαι ΟΚ. Ακόμα και αν βγάλει κέρδος, πάλι ΟΚ είμαι, χαλάλι τους. Αν τα λεφτά πάνε για να μπορέσει να τελειώσει το θέμα με το When Man and Machine Collide, πάλι ΟΚ.

Το τελευταίο είναι το μεγάλο μου παράπονο. Δηλαδή πριν από επανεκδόσεις και τρίμπιουτ τουρς και merch, προηγείται ο δίσκος ρε. Δεν μπορείς να μιλάς για legacy και να κρατάς έναν δίσκο μισοτελειωμένο, ειδικά όταν υπάρχουν όλα τα μέρη του Chuck ηχογραφημένα. Βέβαια δεν ξέρω το παρασκήνιο και τι παίζει αλλά όπως και να’χει έχουν περάσει πολλά χρόνια και νομίζω είναι αδικαιολόγητη τόση καθυστέρηση.

Λάιβ οι Death δεν βάζανε φωτιά στο δρόμο, κατά συντριπτική ομολογία των περισσοτέρων που έχω ρωτήσει και κρίνοντας προσωπικά από τα άπειρα βίντεο που έχω δει, παραβλέποντας την οπαδική κάψα. Οπότε δεν με καίει ιδιαίτερα το θέμα.

Στο κάτω-κάτω είναι μουσική που θα έπρεπε να παίζεται και να ακούγεται, όπως ακριβώς παίζεται σήμερα ο Mozart. Εντάξει, άλλη φάση το rock/metal performance και άλλο η κλασσική ορχήστρα αλλά ναι. Δεν με χάλαγε να το δω αυτό. Καθόλου.

ναι, τη μητέρα του εννοούσα, my bad =/

20 Ioυνιου

Mainstage 1 : Iron Maiden, Rob Zombie, Queensrÿche, Therapy?, Satan, Crossfaith, Nightmare.
Mainstage 2 : Slayer, Trivium, Sepultura, Death Angel, MOD, Toxic Holocaust, Fueled By fire, Angelus Apatrida.
The Altar : Death, Kataklysm, Pungent Stench, Nocturnus AD, Loudblast, Blockheads.
The Temple : Watain, Enslaved, Turisas, Impaled Nazarene, Destroyer 666.
The Valley : Electric Wizard, Godflesh, Kylesa, Kadavar, Royal Thunder, Downfall Of Gaiia, Caspian, Conan, Mars Red Sky.
The Warzone : Walls Of Jericho, Pro Pain, Downset, Slapshot, Defeater, First Blood, Brutality Will Prevail, Stick Your Guns.

21 Ιουνιου

Mainstage 1 : Aerosmith, Deep Purple, Status Quo, Skid Row, Buckcherry, Walking Papers, Lez Zeppelin, Killers.
Mainstage 2 : Avenged Sevenfold, Soulfly, Hatebreed, Dagoba, We Came As Romans, While She Sleeps, Of Mice And Men, Darkness Dynamite.
The Altar : Carcass, Nile, Gorguts, Hail Of Bullets, Incantation, Supuration, Weekend Nacho?s, Benighted.
The Temple : Gorgoroth, Eluveitie, Tsjuder, Shining, MGLA, Gehenna, Trollfest, Temple Of Baal.
The Valley : Monster Magnet, Clutch, Acid King, Witch Mountain, Subrosa, Saviours, Herder, Hark.
The Warzone : Millencollin, 7 seconds, Bl?ast !, Misconduct, Burning heads, Ays.

22 Ιουνιου

Mainstage 1 : Black Sabbath, Soundgarden, Megadeth, Alter Bridge, Seether, Crowbar, Lofofora, Blue Pills.
Mainstage 2 : Emperor, Iced Earth, Behemoth, Annihilator, Angra, Powerwolf, In Solitude, Scorpion Child, Year Of The Goat.
The Altar : Paradise Lost, Soilwork, The Black Dalhia Murder, Unleashed, Repulsion, Ulcerate, Obliteration.
The Temple : Vreid Sognametal, 1349, Solstafir, Equilibrium, Urfaust, Dordeduh, The Ruins Of Beverast.
The Valley: Unida, Spirit Caravan, Dozer, House Of Broken Promises, Lowrider, Zodiac, Satan?s Satyrs, Watertank.
The Warzone : Turbonegro, Floggin Molly, Misfits, Mad Sin, Last Resort, The Bones, Tagada Jones, Crushing Caspars.

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΦΕΤΟΣ ΓΑΜΩ

Πού τα είδες ολα αυτα???Στο σαιτ τους αναφερουν καποια λιγα μονο…Αν ειναι ετσι ξεκιναω απο τωρα να παω…

Τι line-up είναι αυτό;;;;; 8O8O

Ρε σεις στο επισημο site λεει η ανακοινωση ειναι αυριο.
Αν και δεν μου φαινεται καθολου απιθανο λαηναπ για hellfest.

To ανεβασαν οι Kadavar στο Facebook τους! Νομιζω το φεστιβαλ θα κανει μια ανακοινωση συντομα, και ελπιζω να μην ειναι μουφα.

Kadavar confirmed for Hellfest 2014. what a lineup: Black Sabbath, Iron Maiden, Aerosmith, Deep Purple, Status QuoRob, Zombie, Queensrÿche, Therapy?, Electric Wizard, Monster Magnet, Clutch and many more…

http://theheavychronicles.com/2013/12/annonce-headliners-hellfest-2014/?fb_action_ids=10201443775790891&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=[633245963388843]&action_type_map=["og.likes"]&action_ref_map=[]

Iron Maiden και εδώ

Και official :

Για καποιον που εχει ξαναπαει, το ολο πακετο ποσο ερχεται περιπου; Δεν θελω λεπτομερειες, μια χοντρικη τιμη για το φεστιβαλ και τα μεταφορικα.

450-550e +διαμονή αν πεις οχι στο camping

ποοο ρε πραμα.να δουμε που θα παμε του χρονου.περιμενω παντως κατι και για πιο κοντα.