Helloween - Gambling With The Devil

να το διορθωσουμε λιγο…
ολες οι μεταλ μπαντες εχουν riffs…το θεμα ειναι πως τα παρουσιαζουν…
αλλιως τα παρουσιαζουν οι jag panzer αλλιως οι καινουριοι helloween
kai στο μυαλο μου ως riff εχει χαρακτηριστει ο τροπος παιξιματος στα ample destruction,heaven and hell που ηταν και τα πρωτα album που ακουσα

Eμένα πάντως τα Better Than Raw, Master Of the Rings και Time Of the Oath μου αρέσουν πάρα πολύ. Και το Dark Ride εννοείται. Αλλά ειδικά το Μaster Of The Rings είναι αδυναμία μου! Ειδικά ένα κομμάτι που λέγεται Still We Go, είναι από τα καλύτερα που έχουν γράψει οι Helloween, κατά την αποψή μου. Από την άλλη το Rabbit δεν μου έχει κάνει κλικ, πέραν κάποιων κομματιών. Όσο για το τελευταίο πάλι κάτι του λείπει.

Βασικά εγώ είμαι ειδική περίπτωση με τους Helloween. Το μόνο που είχα ακούσει μέχρι το 94, ήταν το Walls of Jericho. Ως πιτσιρικάς, πάω και αγοράζω το Master Of The Rings με το που το φέρνουν στην Λαμία ( παλιά εκεί έμενα) και έπαθα την πλάκα μου! Ήταν και περίοδος χριστουγέννων, οπότε αυτός ο δίσκος μου θυμίζει έντονα την συγκεκριμένη γιοτή! χαχα!Η μάνα μου μάλιστα μου την έλεγε όταν είδε το εξώφυλλο του δίσκου με τα δαχτυλίδια, νόμιζε ότι ήταν ήταν κάποιο είδος τελετής!! χαχα!

Καλα εγω ειπα για κομματια στηριγμενα σε riffs γιατι ειναι η στροφη που θελω να κανουν οι Helloween στη μουσικη τους,αλλα δεν σημαινει οτι δεν μ’αρεσουν αυτα που εχει βγαλει σε ολη την era του.Μια φορα παντως το Rabbit ριχνει round house kick στη μουρη και του Pink Bubbles και του Chameleon…:stuck_out_tongue:
Αλλα θελω γενικα να το σκλυρηνουν λιγο ρε γαμωτο…:roll:

ρε ειστε ολοι ιεροσυλοι…οι helloween εχουν ριφαρες,φοβερες ενορχηστρωσεις κ μελωδιες…κ το dark ride k to rabbit k to legacy γαμανε τα παντα…!!!
οποιανου δν αρεσουν τους προκαλω να κατσουν να γραψουν καλυτερα…
και powera…φιλε το γαμησες το θεμα…εισαι κ poweras τρομαρα σου…!
μαλλον θα επρεπε να το παρατησεις το αθλημα αφου δν σε παει…
ε μα πια…! τι αλλο θα δω βραδιατικα??!#-o

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

ναι ρε ειμαι poweras και απλα γελαω με το καταντημα των Helloween…
Εσενα φαινεται σε εχει πειραξει το πολυ happy metal:lol3: :lol3:
Οσο για τις ριφαρες που μονο στον υπνο σου βλεπεις, απλα βαλτο καλα στο μυαλο σου οτι
μπαντες σαν sonata arctica,masterplan,helloween και ολο το υπολοιπο συνδικατο δεν παιζουν κιθαριστικο
μεταλ!!!

Ναι,Ναι,γαμανε τα παντα στο περασμα τους…σκορπιζουν τον ολεθρο… ασε μας ρε φιλαρακο τωρα…
οι helloween εχουν παρακμασει,ενα τιποτενιο συγκροτημα εχουν γινει που αν κυκλοφορησαν δισκους με αλλο ονομα δε θα αναφερονταν πουθενα και απο κανενα…

Happy metal οι Masterplan; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πού κάποιος ο οποίος λέει πώς έχει συνδέσει τα riffs με albums σαν τα Ample Destruction, Heaven and Hell από τη μια να θάβει τους Helloween των 90’s κι έπειτα, κι από την άλλη αποθεώνει σε άλλα topics τους Machine Head!

ρε eagleheart δν βγαζεις ακρη…το παιδι εχει χασει την μπαλα δν εχει αποφασισει ακομα τι του αρεσει να ακουει…δν θα πω τπτ παραπανω…πιστευω οτι η ιστορια μιλαει απο μονη της κ οτι κατι γελιοι τυποι σαν τον ψευτο-powera θα επρεπε να το χαν γυρισει στα σκυλαδικα κ οχι να ακουνε metal για να το παιζουν αγριοι…!
κ καλο θα ταν να ξερεις οτι η καλη μουσικη δν ειναι αυτη που κατακλυζεται απο ενα σορο riffs,κομμενα κ ραμμενα το ενα πισω απ’το αλλο…
κ αν θελεις μια δικαιολογια για να κοπανιεσαι με κατι ακουγοντας υτα τα riffs,χτυπα τον τοιχο σ στο κεφαλι…μπας κ συνελθεις λιγο…

Τον εχεις γνωρισει ρε τον powera και ξερεις τι ανθρωπος ειναι? Γελοιος εισαι εσυ με αυτα που λες… Το παιδι τη γνωμη του ειπε, αν δεν συμφωνουσες θα μπορουσες απλα να σχολασεις πανω σε αυτη, και οχι να καταφευγεις σε αστοχους χαρακτηρισμους…

χαχα! το περιμενα αυτο το κραξιμο…:stuck_out_tongue: ναι το γαμησα λιγακι οφειλω να ομολογησω…:lol:

Φιλικα ηταν ολα αυτα, απλα νταξ, οι χαρακτηρισμοι ητανε που με ενοχλησαν…

:lol3: :lol3: :lol3:

ρε δικιο εχεις απλα οταν μ λενε κατι κακο για helloween βλεπω κοκκινο…ισως θα πρεπε να ξεκολλησω λιγο…:lol:
sorry…

ωχ μου φερνει λιγο…:lol: :lol: :lol:

Γιατι σου κανει τοσο εντυπωση αυτο???
1.δεν νομιζω οτι τa Ample Destuction,Heaven and Hell εχουν ηχητικη συγγενεια με τους Helloween των 90s.
2.δεν ειναι κακο καποιος που κατα βαση εχει power/heavy ακουσματα να αναγνωριζει την αξια μεγαλων
συγκροτηματων,οπως οι Machine Head, που προερχονται απο διαφορετικους χωρους…
3.δε χαρακτηρισα happy metal τους Masterplan…H αναφορα μου σε αυτο το συγκροτημα αφορουσε το θεμα με τις κιθαρες και τα riffs…

καταρχας…
1.το οτι ακουω power δε σημαινει πως πρεπει να μου αρεσουν οι helloween
2.το οτι δεν μου αρεσουν οι helloween δε σημαινει οτι ειμαι γελοιος και ολα τα ακυρα που εγραψες…
3.δε το παιζω αγριος…εσυ αρχισες τους χαρακτηρισμους και τις ψευτομαγκιες αλλα απο ο,τι βλεπω ανακαλεσες οποτε δν χρειαζεται να απαντησω παρομοια
4.δν ειπα οτι το riff-driven μεταλ ειναι καλυτερο…συζητηση καναμε για το τι ρολο εχουν οι κιθαρες στους helloween
5.ξεκολλα και ελα να κανουμε διαλογο ομορφα και ωραια

Δεν εννοούσα αναγνώριση. Κι εγώ αναγνωρίζω πχ ότι οι My Dying Bride είναι η κορυφαία doom/death μπάντα αλλά δεν μου αρέσουν.
Απλώς όταν λές ότι όλες οι μπάντες έχουν riffs αλλά εσένα ουσιαστικά σου αρέσει περισσότερο έτσι όπως παρουσιαζόντουσαν στο 80’s μου κάνει εντύπωση πού από τη μία θεωρείς κατάντια τη πορεία των Helloween και σου αρέσει μία μπάντα η οποία δεν έχει και πολύ σχέση με τα “riffs” πού σου αρέσουν.

νταξει σε αυτο που λες…δε περιοριζομαι και δεν πρεπει να περιοριζομαι ομως στα 80ς…μου αρεσουν τα riffs των Jαg Panzer αλλα γουσταρω καργα και τις riffατες κιθαρες των Machine Head…
θεμα γουστου καθαρα ειναι…απλα δεν μου αρεσε η ολη προσεγγιση των helloween στα 90s

Ρε παιδια ελεος με τα riffs. Τι συγκρινουμε τωρα?

Υπαρχουν τα heavy riffs, τα hard-rockin’ riffs, thrash riffs, black riffs και δεν ξερω γω τι αλλο. Ο καθενας επιλεγει αυτα που τον εκφραζουν περισσοτερο. Εχω την εντυπωση οτι ο poweras εχει δικιο στη λογικη του οτι συγκρινει Ηelloween των 80’s τοτε που ειχαν riffs που εσπερναν (Iron Maiden on speed δεν τους αποκαλουσαν?) με Ηelloween πιο συγχρονους που ειναι ενα αρκετα πιο, ας πουμε, χορωδιακο συγκροτημα που εχει μεν riffs αλλα οχι τοσο πρωταγωνιστικα οπως στο παρελθον…

Εκει που ο poweras κανει λαθος κατ εμε ειναι που χαρακτηριζει τους Ηelloween τιποτενιους επειδη δεν συνεχισαν σ’ αυτο το μοτιβο. Το να μην εχεις τα σουπερ κοφτερα riffs δεν ειναι απαραιτητα κακο. Δηλαδη εγω που παραδεχομαι οτι ισχυει κατι τετοιο για τους Ηelloween εξακολουθω να υποστηριζω οτι το Dark Ride ειναι δισκαρα…

ok ολα τα αλλα,αλλα αυτο που λες δν στεκει…ολο το power απο helloween ξεκινησε κ τωρα ειναι σαν να μ λες οτι ακους heavy κ δν σ αρεσουν οι iron maiden …
εκτος βεβαια κ αν αναφερεσαι αποκλειστικα κ μονο στο u.s power το οποιο κ ειναι τελειως διαφορετικο…:-k