Helloween - Release Festival

Καλά στην προκειμένη άλλο εννοούσα… Αλλά δεν γαμιεται και γω κάγκελο ήμουν όλα καλά…

Τρομερή εμφάνιση από τις κολοκύθες! Ωραία χημεία με το κοινό και η συναυλία έγινε πάρτι. Ηχος βελτιωμένος, αλλά σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Κόσμος νομίζω λιγότερος από Nightwish.

3 Likes

Λυπαμαι οποιον ειχε παει απο πολυ νωρις για να πιασει καγκελο αλλα ειχε διπλο εισητηριο

Ειμαι @Rebel, η συναυλια ηταν μια απολαυση επειδη τους ειδα στη Σοφια και ειχα αποβαλει το hype της αναμονης. Ποναω σε σβερκο, ποδια, μεση. Τα παλικαρια σαρωσαν. Αυριο παλι, ισως με συγκροτημενη σκεψη.

Big cheers @Sh_Wo_f (υπερλαμπρο αστερι), @GRACCHUS_BABEUF, @Chaos, @drenie (ηρωας με παντουφλες) που συναντηθηκαμε ελαχιστα ως πολυ και τα ειπαμε. @pantelis79 δεν περιμενε ουτε να γυρισω απο την τουαλετα για να πει γεια, τετοιος ειναι. @Rebel αποφασισε οτι η καταλληλη θεση ηταν διπλα στην κανουλα του μπαρ, οποτε δεν βρεθηκαμε. On to the next one.

9 Likes

Καλές οι κολοκύθες νταξ, μέτρησε και το σετλιστ, δεν λέω για ζεσταμα.

Ομιχλαρα τώρα βέβαια σαρώνει γεωπονικό :stuck_out_tongue:

4 Likes

Φανταστική συναυλία-πάρτυ!!! Περιμέναμε πολλά χρόνια!!! Συγκίνηση και ανατριχιλα στο μεγαλύτερο μέρος

Συνεχίζουμε με Ομίχλη και Sonderkommando για σβησιμο

9 Likes

Σπουδαια συναυλια (δυνατοι κ οι Jinjer παρεμπιπτοντως), εξαιρετικο set list, φανταστικες εκτελεσεις - ενα μεγαλο παρτυ!

Μοιραια πεφτει στη συγκριση με την εμφανιση του 2017 στο Βουκουρεστι οπου ηταν απο αλλο πλανητη, αλλα, δεν εχει σημασια, μιλαμε για συναυλιαρα που θα μεινει στην ιστορια ως μια απο τις καλυτερες και σημαντικοτερες επι ελληνικου εδαφους.

4 Likes

2 videakia από χτες (υπόσχομαι ότι δεν σήκωσα άλλο το κινητό) // αν μπορεί κάποιος να
επιβεβαιώσει το τραγούδι των jinjer.

Χάρηκα όσο τίποτα το κόσμο που ήταν από παιδάκια μηνών με τους γονείς τους μέχρι 60φευγάρηδες. Και όλοι το διασκέδαζαν.

Στα συν και ο καιρός, άψογες συνθήκες για συναυλία

4 Likes

Κανονικά, θα έπρεπε να γυρίσει την πλάτη, να βγάλει το “κουνάβι” και να το πετάξει στο κοινό με το τέλος της συναυλίας, όπως κάνουν οι νύφες με τα μπουκέτα στις αμερικάνικες ταινίες! Αλλά προφανώς δεν είχε υπ’ όψιν του ότι εδώ είχαμε συζητήσεις επί συζητήσεων για το εν λόγω φλέγον θέμα!

Πέρα από τα αστεία, μπράβο που περάσατε καλά, έναν ενθουσιασμό μας τον μεταδώσατε και σε εμάς που δεν βρεθήκαμε εκεί!

13 Likes

Η φάση χτες

13 Likes

Τι δωραρα το I’m alive!

5 Likes

Παίζει να είμαι ο μόνος που είχα φτιαχτεί για save us και ξενέρωσα λίγο που το φάγανε :rofl:

6 Likes
10 Likes

Ας ξεκινήσουμε απο τον καιρο που ηταν ο,τι καλύτερο σε καλοκαιρινή συναυλια και ας συνεχίσουμε με το οτι ξύπνησα βραχνιασμενος και με πριαπισμο. Απίστευτη συναυλία, 2 ωρες μονο δάκρυα χαράς. Ενιωσα ξανα εφηβος! Kai εισαι λατρείας, Kiske φωνη απο άλλο πλανήτη, Andi τεράστιος frontman… γενικά ολο το παρεακι σε τρελα κέφια. Άντεχα αλλη μία ωρα αλλα οκ δεν εχω παράπονο. Καλύτερος ο ηχος απο την προηγούμενη φορά… γενικά συναυλία 10αρι.

18 Likes

Εν κατακλείδι.

Τεράστια συναυλία. Μεγάλη βραδιά. Μπήκα 10 και 25, μετά από 12 ώρες στη δουλειά.
Χαλάλι όλα. Κι ας πονάω ΠΑΝΤΟΥ. Κυκλοφορώ σε τεύχη σήμερα.

13 Likes

Ξανανιώσαμε χτες ρε. Τυπάρες, σχεδόν μόνο ύμνοι, ωραίο show, σχετικά καλός ήχος και φουλ καλή διάθεση.

Θέλουμε ξανά.

16 Likes

Για τετοια φιναλε συναυλιων ζουμε.

15 Likes

Νομίζω η εκτέλεση του Keeper χθες μπήκε στο πάνθεον των συναυλιακών μου στιγμών. Τεράστια συναυλία. Για 2 ώρες χοροπηδούσα σαν το κατσίκι και δεν με ένοιαζε τίποτα άλλο. Είδα άπειρο γνωστό κόσμο, αγκαλιές, φιλιά, 100% Helloween vibes, όλοι (μα όλοι!) ήταν με ένα χαμόγελο στα χείλη! Και γενικά το κοινό ανταποκρίθηκε στο απόλυτο, σούπερ ατμόσφαιρα. Για το σετ δεν με νοιάζει και πολύ στην τελική, πήγα χωρίς να πολυξέρω τι θα παίξουν και έφυγα πλήρης (ένα Halloween ήταν ευσεβής πόθος αλλά δεν με πείραξε καν). Χρειαζόταν αυτό το βράδυ, 2 ώρες πάρτυ και χέβυ μέταλ με την μπάντα να δίνει ρεσιτάλ. Πολύ μεγάλο λάηβ.

17 Likes

Το τελευταίο μου παιδικο συναυλιακο απωθημένο επιτέλους εκπληρώθηκε, μετά από τριάντα χρόνια, με τον καλύτερο δυνατό τροπο.

Hellοween παραπάνω κι από μεγαλειώδεις, ξεκάθαρο κλάμα καθόλη την διάρκεια των δυο δεκατριαλεπτων - στην έναρξη κ λιγο πριν απο την ολοκλήρωση αυτου του απίστευτου λάιβ
(οχι ψιλοβουρκωμα ε - μιλάμε για απόλυτη καταρρευση-καθαρση-αναταση).

Όλο το ενδιάμεσο ήταν μια μυθικών διαστάσεων ονείρωξη βγαλμένη κατευθείαν απο το φαντασιακό των 15χρονων που υπήρξαμε όταν λιωναμε τις κασσετουλες αυτής της τόσο ξεχωριστης μπαντας.
Το κλείσιμο με το I want out, παραπάνω κι από εκστατικο.

Χανσεναρας ξανά η ψυχή αυτής της τεράστιας μπάντας, κ ο πιο συγκινητικος απ όλους.

Weiki λοξος όσο παντα, αρχοντικος κ αυτοσαρκαστικος, παραμενει ο αφανής αρχηγός αυτής της απίστευτης συναξης.
Μarkus ο πιο λατρείας μπασιστας του συμπαντος. Αν ο Χάνσεν είναι η ψυχή της μπάντας, ο Grosskopf ειναι σιγουρα η καρδιά της.

Οι δυο “νέοι” (που μετράνε πλεον κάπου δυο δεκαετίες στο συγκρότημα) ήρωες κ μονο για το ποσο αβίαστα στέκονται δίπλα στους θρύλους.
Κ ενα έξτρα kudos ειδικά για τον Dani κ την ακούραστη απόδοσή του στα τυμπανα επί δυο ωρες.
Στο δικό μου κεφάλι, τιμάει την κληρονομιά του Ingo με τον καλυτερο τρόπο.

Όσο για τους δυο πρωταγωνιστές της βραδιάς, μου είναι αδυνατο να περιγράψω το ποσο τυχεροί θεωρώ ότι είμαστε - όλοι οι οπαδοί αυτής της μπανταρας- για αυτή την απίστευτη σύμπραξη, για την κατάσταση της φωνής του Kiske, για την σκηνικη παρουσια κ ενέργεια που εξακολουθεί να έχει ο αγαπημένος Andi, κ πανω απ ολα, για το ποσο ΑΨΟΓΑ λειτουργεί η χημεία τους επί σκηνής
(δεν είχα καταφέρει να τους δω το 18-19, σε κάποιο από τα λάιβ που μπορεσαν να παραβρεθουν πολλοι συμφορουμιτες, οποτε το ψαρωμα που έφαγα χθες δεν είχε προηγουμενο - ο,τι βιντεάκια κι αν είχα δει).

Χωρίς πολλα πολλα, ο Kiske ειναι η Φωνή των Helloween
(παραμενεις ο κορυφαιος όλων των καθαρων φωνών που υπαρχουν εκεί έξω, γαμω την τρελα σου - αντε μαζί με Adams, για να μην ξεχνιόμαστε),
Κι ο Deris ειναι ο Frontman τους
(κ αδιαμφισβήτητος ενορχηστρωτής των όσων φοβερών κ σπουδαίων βλέπαμε χθες).

Κ ναι, στις μέρες μας, πολλα μπορουν να στηθουν τεχνητά κ διεκπαιρεωτικα.
ΑΥΤΗ την γαμημενη ενέργεια που εκπέμπουν οι Κολοκύθες όμως, ΔΕΝ μπορείς να την προσποιηθεις.
Ή την έχεις ή όχι.
Ε, guess what:
Οχι απλά την είχαν, αλλά την μετέδωσαν, κ με το παραπανω.

Κλείνω το παραλληρημα με το εξής:
Ειχα την τυχη να δω κυριολεκτικά εκατοντάδες λάιβ στη ζωή μου, ωστόσο ξυπνώντας σημερα το πρωι , μετά το χθεσινό, κ διαβάζοντας την δήλωση του @SvenN

μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να διαφωνήσω.

Κ για να το τερματισω, να προσθεσω πως σε μια εποχή που είναι όλα θεοσκοτεινα
(από τον καιρό, μέχρι την χώρα/τον κόσμο/την καθημερινότητα/τον βιοπορισμό)
οι Κολοκύθες ήρθαν, μαγεψαν, κ - έστω κ για δυο ωρες (κ κάτι) - επέβαλαν το Happy Happy Halloween.

ΥΓ1. Περίπου τρία εκατομμύρια φορες καλυτερος ήχος απο την πρωτη μερα του Release.
Λέτε να άκουσαν τα κραξιματα που τους ρίξαμε στο ερωτηματολόγιο;;
ΥΓ2. Silent Winter δυστυχώς δεν προλαβα, αν κ ήθελα.
Beyond the Black κ Jinjer, αναπαντεχα συμπαθεστατοι (Jinjer τους ευχαριστήθηκα υπερβολικά περισσότερο από τις δυο προηγουμενες φορές που τους είχα δει).
ΥΓ3.Συγκινημένους χαιρετισμούς σε όσους/όσες συναπαντησα.

26 Likes

Ρε φέρτε τους αύριο λέμε.

8 Likes