Helloween vs Gamma Ray

Για να δούμε τι θα πείτε εδώ… για μένα πάντως η συνέχεια των Helloween είναι οι Gamma Ray. Hansen και ξερό ψωμί.

Αυτους που δημιουργησαν το αγαπημενο μου metal genre,που τυχαινει να ναι και αγαπημενο μου συγκροτημα:lol:

Καλες οι συγκρισεις ανα χρονικες περιοδους και τα λοιπα,αλλα η καρδια λεει Helloween:)

ειναι λες και λεμε hellowen με ή χωρις χανσεν…
μαλλον με θα πω…και οτι εκανε μετα απο αυτους…

Κατ’αρχάς οι Helloween πλέον είναι οι μισοί από τα βασικά μέλη οπότε πιστεύω πως δεν μπορόυν να συγκριθούν τώρα. Συγκρίνοντας όμως την βασική τους σύνθεση (εννοώ αυτή των keepers) είναι σαφώς ανώτεροι από τους Gamma Ray και οι λόγοι είναι ξεκάθαροι…

Παρόλο που αγαπημένος μου δίσκος και από τα 2 συγκροτήματα είναι το Land Of The Free, δεν τίθεται καν θέμα επιλογής. Helloween και πολύ εύκολα μάλιστα. Η σημαντικότερη πάουερ μέταλ μπάντα, με κλασσικούς δίσκους όπως τα walls of jericho με τον ακατέργαστο δυναμικό ήχο και τα 2 keepers με τραγούδια ορόσημα όπως πρώτα-πρώτα το μεγαλειώδες Halloween και τα Future World, I Want Out, Keeper Of The Seven Keys.

+Την αξιόλογότατη πορεία τους και την αλλαγή του ήχου επί Deris με αποκορύφωμα το The Dark Ride.

Fly high touch the sky
Never know the reason why it ends
Victim of fate :metal: :band:

Τι να λέμε τώρα, επιδραστικοί όσο ελάχιστα συγκροτήματα (μετρημένα στα δάχτυλα των 2 χεριών)

Helloween σαφώς…

Είναι λίγο άδικο το thread καθώς οι κλασικοί δίσκοι των Helloween κατά πολύ οφείλουν τη δημιουργία τους στον Kai Hansen…

Γενικά οι Gamma Ray παρέδωσαν ορισμένους πολύ καλούς δίσκους, ενώ το Land Of The Free είναι (και για μένα) ο αγαπημένος μου όχι απλά των Gamma Ray, αλλά ίσως και ολόκληρης της power σκηνής των 90s… και, ναι, μάλλον ξεπερνάει και τα Keeper των Helloween! Με άλλα λόγια, είναι ο κορυφαίος ίσως δίσκος ευρωπαικού power metal (τον συγκρίνω μόνο με καναδυο άλμπουμ των Guardian).

Κατά τα '80ς λοιπόν, Helloween (αν και έβγαλαν και μετά δισκάρες όπως το Dark Ride), κατά τα 90s όμως μάλλον Gamma Ray.

Η ψήφος τελικά πάει στους Helloween, τι να γίνει, τα Keeper ήταν και δημιούργημα του Hansen (αφού υπάρχει και θρεντ “Hansen vs Kiske” θα ψηφίσω εκεί τον Hansen, χεχεχε!)

Gamma ray. Καλοι ειναι και οι helloween αλλα πιστευω οτι δεν μπορουν να φτασουν μετα την αποχωρηση του kiske και hansen

Δε μιλάμε για τους τωρινούς Helloween και Gamma Ray. Γενικότερο είναι το πολλ :wink:

GAMMA RAY φυσικα !!!

ακομη και οι δισκοι των Helloween που γουσταρω ειναι κατα μεγαλο ποσοστο δημιουργηματα του ηγετη των Gamma Ray…

oποτε GAMMA RAY και γεια σας !!! :slight_smile:

οι helloween φεραν επανασταση στον χωρο ταρακουνησαν τα νερα και τα 2 κιπερς μεγαλωσανε γενιες και γενιες.επισης επηρεασαν πολλοι κοσμο.ενω οι γκαμα ρει περα του λαντ οφ δε φρι κανενα αλλο δισκακι τους δεν ειχε καθολικη αποδοχη.

Εύκολα Helloween. Μπορεί οι Gamma ray να είχαν Land Of The Free και τρια απλά καλά πρώτα Albums αλλά από εκεί και πέρα είναι κακοί και αστείοι. Οι Helloween μπορεί να είχαν στραβοπατήματα μετά την αποχώρηση του Hansen αλλά δεν το βάλαν κάτω, σηκώσαν κεφάλι και με τον Deris βγάλαν πολύ καλά Albums όπως το Dark Ride και το πρόσφατο Gamble With The Devil.

Tα Somewhere Out in Space και Powerplant ειναι κακα και αστεια?Ειδικα το πρωτο πολλοι το χουν για αγαπημενο(μεταξυ αυτων κι εγω…)

Προσωπική άποψη αλλά ναι. Ειδικά το Somewhere out In Space το πήρα με το που βγήκε με μεγάλες προσδοκίες μιας και είχα λατρέψει το Land Of The Free. Για 3 μήνες σχεδόν προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι γαμάτο και έλεγα από μέσα μου “όχι ρε δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια” αλλά μετά σταμάτησα να προσπαθώ. Πάντως το Beyond The Black Hole και το ομώνυμο είναι καλά τραγούδια ενώ το Valley Of The Kings θα μπορούσε να είναι στο Land Of The Free. Το Powerplant ήταν καλό album και άδικα είχε φάει τόσο θάψιμο μιας και είναι(προσωπικά μιλώντας πάντα) χαλαρά το καλύτερο τους στην μετα-Land Of The Free περίοδο τους. Τώρα για τα υπόλοιπα ζήτημα είναι αν αντέχω να ακούσω κάποιο ολόκληρο.

(+march of time, a tale that wasn’t right, dr stein μπλα μπλα μπλα μπλα)

Ολα τα ειπες:D Δισκαρες επι Hansen εποχη και υστερα επι Deris αξιολογοτατη δουλεια. Δημιουργοι της power σκηνης(αγαπημενο μου ειδος) ε τι αλλο να πει κανεις :smiley:

A και νταξ, συμφωνοι οτι μετα την αποχωρηση του Hansen δεν πηγαν πολυ καλα τα πραγματα. Αλλα λετε μερικοι ‘‘μετα την αποχωρηση του kiske δεν λενε και πολλα’’. Εμ οχι δε:roll: Εχει γραψει κατι πατατουλες κι αυτος:wink: Ο Deris εχει γραψει και γαμω τα σονγκια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι helloween σε αυτη την περιοδο ειναι τοσο αντιπαθεις…

Θες να πεις οτι απο τα No world order, Somewhere out in space, Majestic και το δευτερο Land of the free, δεν μπορεις να ακουσεις κανενα ολοκληρο?
Νταξει, δισκαρα το Land of the free, αλλα εσυ το παραεχεις ψηλα:p Anyway προσωπικα γουστα(και αυτια) ειναι αυτα. Απλα μου κανει εντυπωση που δεν βρισκεις εστω και ‘καλο’ εναν απο αυτους τους δισκους (εκτος απο το powerplant που ειπες οτι το θεωρεις το καλυτερο αμεσως μετα το land of the free…)

είχε φάει τόσο κράξιμο γιατί κλέβανε τους Manowar :!: πώς το λέγανε πώς το λέγανε???

τέσπα ένα που λεει cause it’s a heavy metal universe, with a heavy metal sound κλπ κλπ.
Αυτό ήταν ίδιο με ένα κομμάτι των Manowar από το Louder Than Hell. To The Gods Made Heavy Metal.

(βασικά από ότι θυμάμαι δεν είχε φάει και πολύ κράξιμο πάντως. Και εξώφυλλα στα χαμμερ θυμάμαι που φιγουράρανε οι Rays, λουσμένοι με την μπλέ αστρόσκονη κλπ κλπ)

Heavy metal universe:p (powerplant)

Νταξει λιγο να ψαξεις youtube θα βρεις καμια 50αρια βιντεακια με τις ‘‘κλεψιες’’ του Hansen σε διαφορα κομματια, κυριοτερα απο το land of the freeII…

Καλά αν μιλάμε για κλεψιά στο Powerplant, στο No World Order τι να πούμε? Κάπου εκεί μέσα θυμάμαι αυτούσιο το βασικό Riff του Rapid Fire μόνο που ακούγοταν λες και βγήκε καμια δεκαριά χρόνια πριν το original.#-o . Το προτιμούσα γιατί μου ακουγόταν πιο κεφάτο και πιο ζωντανό και οι κλεψιές του πιο πολύ σε χαβαλεδιάρικη παρωδία μου κάναν.

Πάντως για το θάψιμο, εγώ μιλούσα για τους οπαδούς και όχι για περιοδικά κτλ. μιας και ειδικά στην Ελλάδα ο Hansen είναι πολύ χαιδεμένος σε αντίθεση με τους Helloween, το παμε είναι μαλάκας ο Weikath αλλά τι κάνουν οι Gamma Ray και τι οι Helloween μουσικά μας απασχολεί.

@*Faceless_Rania

Για τους “βαμμένους” οπαδούς του τευτονικού ήχου μπορεί να είναι καλά αλλά εμένα προσωπικά με κουράζουν. Καλές ιδέες έχουν απλά σαν σύνολο δεν μου αρέσουν και με κουράζουν.

Για εμενα οι Helloween επι εποχης Deris ειναι απλα αγευστοι και ανουσιοι (εκτος του Dark Ride).

Oι δισκοι Somewhere Out In Space, No World Order και Majestic των Gamma Ray ειναι παρα πολυ καλοι και κατα πολυ ανωτεροι και πορωτικοι απο οποιοδηποτε δισκο των Helloween χωρις Kiske/Hansen…

Και σ’αυτο δε συμφωνω βεβαια…Μπορει για παραδειγμα να χαρακτηριστει ανωτερο το Majestic απο το Time of the Oath?Δε νομιζω…