Helloween

Ρε πστμ, χωρίς να υποβαθμίσω το How many tears (ΓΑΜΕΙ), μόνο εγώ θεωρώ τοπ του σόου το Keeper;

4 Likes

και τα 2 του Weikath ετσι; να τα λεμε ολα :grin:

το how many tears το χρησιμοποιω οταν η συζητηση σε παρεα φτανει στην “ωρα του ποσο τεραστια μπαντα ειναι οι μεταλικα” και το χρησιμοποιω κολλημενο με την προταση “τετοιο τραγουδι η μεταλικα ουτε στα ονειρα τους”

γενικα το walls of jericho ειναι το τεραστιο οπλο μου οταν οι πανκ/ο/θρασαδες φιλοι μου -και ειναι οι περισσοτεροι- μου λενε για χελογουιν και στρουμφακια και αυτο δεν ειναι μεταλ :heart_eyes:

8 Likes

Χαχα walls of Jericho απ’ τα καλύτερα speed metal άλμπουμ

2 Likes

μαζι παρεα με το ep ετσι;

δηλαδη υπαρχει αυτο το κομματι που ειναι τοσο ασχημο τοσο γραφικουρα με τοσο αθλιο ηχο αυτο το παραφωνο ωωωωω ωωωωω με τον επικο στιχο and the tyrants will feel the steel of my sword που καταληγει να θελεις να γυρισεις πισω στο χρονο στο 86 87 ξερωγω να βρεθεις σε μεταλαδικο της εποχης με στενο τζιν αμανικο κιλλεμολ μπλουζακι και ασπρα πονυ παπουτσια να ακουσεις την εισαγωγη με το σκρατς σκρατς του βινυλιου και να το νιωσεις.

4 Likes

Σαφώς

1 Like

Μην ξεχνάμε τον ύμνο Oernst of life απ το death metal sampler του 84…και πάλι του Weikath κομμάτι και μια πρώτη γεύση του τι θα επακολουθήσει ενα χρόνο μετά:heart_eyes:

3 Likes

E κοίτα συνθετικα -αν το δούμε συνολικα- κυρίως αυτός είναι οι Helloween…λίγο περισσότερο από ολους. Με την έννοια ότι και στη Deris era μέχρι και το Dark Ride (included) είχε τουλάχιστον 1-2 δικά του σε κάθε δίσκο που ήταν στα κορυφαία η που είχε συνεισφέρει στο γράψιμο. Και έχει αυτή τη μανιέρα στη μελωδία που είναι η βάση της κολοκύθας. Ήρθε και τη σκάλισε και ο κοντός με τα χέβι μεταλς του και βγήκε μια μπάντα γαμω τις μπάντες ξέρω γω

6 Likes

ρε παιδιά το bluray κυκλοφόρησε; να κατέβω Αθήνα να ψωνίσω;;;

το madrid είναι μόνο audio και το άλλο είναι blu e?

Ναι το United Alive in Madrid είναι audio (CD) και το United Alive video (DVD & Blu-Ray).

Η βίντεο έκδοση περιλαμβάνει και εκτελέσεις των I’m Alive, Rise and Fall, Forever And One, Halloween και Dr Stein από Sao Paulo και Are You Metal, Hansen medley, A Tale, How Many Tears και I Want Out από Wacken, τα οποία δεν υπάρχουν στο CD.

Χτες παρέλαβα το DVD και έχω πάθει την πλάκα μου. Το μόνο θέμα που έχω είναι με το βίντεο editing κάποιων τραγουδιών που δεν δείχνουν αρκετά τα drums (τα οποία τα σπάνε) ή τους τραγουδιστές σε κάποιες φάσεις που ξελαρυγγιαζονται.

Για όποιους δεν έχουν δει ακόμα το DVD:

Για όποιον ενδιαφέρετε εδώ μπορεί να δει ΤΟ ΕΠΟΣ:

2 Likes

Nα κλάψω τώρα ή μετά;;;

Νομίζω ότι η λέξη αυτή δεν αρκεί για να περιγράψει το μέγεθος αυτού του τραγουδιού και αυτού του βίντεο.

Όποιος δεν ανατριχιαζει από την κορφή ως στα νύχια στο a silly bum with seven stars με kiske και derris είναι αμουσος, κακόγουστος, αναίσθητος και παλιομ@&*£ς! Γνώμη μου, να περάσει…

1 Like

Πολύ ωραίο το τελείωμα στο 7:08, τους ξέφυγε και δεν έδειξαν γκομενάκια όπως στο 7:36

Επος ε.

Andi Deris :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts:

ΥΓ1. Weikath σαν Γερμανιδα γιαγια, ελπιζω να εχει ρολο στην τριτη σεζον του Dark
ΥΓ2. Εχω λιωσει με το πεθαμενο ρακουν στο κεφαλι του Χανσεν
ΥΓ3. Μακαρι να ειχαν παρει και Uli Kusch και Roland Grapow στην περιοδεια, τους αφανεις ηρωες της πιο ωριμης περιοδου τους

4 Likes

Uli Kusch, ο τύπος που έλεγε σε άτομα απο διάφορες μπάντες πληρώστε με 10.000ε και βαλτε τον τάδε να παίξει τα ντράμς και τέλικα παίρνανε οι άλλοι τον τάδε με 1000ε και έχει γίνει όνομα ο τάδε πλέον και ο Uli έχει μείνει στον άσσο και πουλησέ την ημέρα του tour announcement τα ντραμς του ingo. καλο παληκάρι. Ο Roland γενικά δεν τα πηγαίνει αψογά με τους άλλους αν και δεν έκανε τπτ τρελές χοντράδες αλλά και 4ός ? Πιστεύω οτι ο ντέρις κυρίως τους κράτησέ όρθιους τα πετρινα χρόνια.

Ρε φίλε δε μας νοιαζουν τα λογιστικά τους, για μουσική μιλάμε.

2 Likes

Τα writing credits στα καλυτερα τους, πιο ενδιαφεροντα και πιο heavy τραγουδια στα Master, Oath, Raw, Dark περαν του Deris, που οντως τους κουβαλησε, εχουν μεσα σχεδον παντοτε τον Kusch και πολυ συχνα και τον Grapow, ενω το drumming και οι lead μελωδιες ειναι κλασεις ανωτερα απο οποιονδηποτε τους αντικατεστησε κατα την γνωμη μου.

Αντιθετα τα πιο ευπεπτα τυρενια στρουμφοpower τραγουδια τους κατα την ιδια περιοδο, ειναι συνηθως του Weikath ( All Over The Nations, Salvation, Laudate Dominum για παραδειγμα) αν και εχει γραψει κι αυτος κομματαρες προφανως. Ειδαμε με το που εφυγαν οι αλλοι δυο τι εβγαλαν (Rabbit Don’t Come Easy). Οποια ενδιαφερουσα συνθεση υπαρχει σε δισκο Helloween μετα το 2000, ειναι οτι μπορει ο Deris να προσφερει συνηθως, αντε κι ο Grosskopf, κατα την γνωμη μου.

Πετρινα χρονια ειναι μονο το Chameleon και το Pink Bubbles. Τουλαχιστον καλλιτεχνικα. Τωρα για πωλησεις, μισθους, νουμερα κτλ, εμενα δε με ενδιαφερει ουτε κατα το ελαχιστο.

1 Like

Νομίζω ότι είμαι ο μόνος άνθρωπος στον πλανήτη που του αρέσει το Chameleon.

4 Likes

καλα σε μενα αρεσει το Pink Bubbles, μην σκας.

3 Likes