Helloween

Το Chance και το Kids μόνα τους κατουράνε εύκολα οτιδήποτε μετά το Dark Ride!
Ορίστε… το πα και ξαλαφρωσα!

1 Like

Σίγουρα δεν είσαι μόνος, δισκάρα είναι. Οχι Helloween βέβαια αλλά δισκάρα.

1 Like

Ep/Walls of Jericho 85 %
Keeper of the Seven Keys: Part I 95 %
Keeper of the Seven Keys: Part II 95 %
Pink Bubbles Go Ape 30 %
Chameleon 20 %
Master of the Rings 75 %
The Time of the Oath 75 %
Better Than Raw 80 %
Metal Jukebox -
The Dark Ride - 80 %
Rabbit Don’t Come Easy 25 %
Keeper of the Seven Keys: The Legacy 85 %
Gambling with the Devil 60 %
Unarmed – Best of 25th Anniversary - Ενδιαφέρον.
7 Sinners - 60 %
Straight Out of Hell - 85 %
My God-Given Right - 70 %

χοντρικά.

Για μένα το “Pink Bubbles go ape” είναι το 4-5ο καλύτερο Helloween άλμπουμ. Και το “Chameleon” κάτω από οτιδήποτε βγήκε μέχρι το 2000 αλλά πάνω από οτιδήποτε βγήκε μετά το 2000.

Άκουγα τις προάλλες μετά από πολλά χρόνια το “Keeper… Legacy”, το πρώτο κομμάτι είναι τεράστιο έπος, αλλά με το ζόρι άντεξα να ολοκληρώσω το πρώτο CD. Χάλια.

2 Likes

Ψιλοσυμφωνω μόνο που θα έβαζα από 10-15% παραπάνω σε κάθε ένα από τα 4 της Kusch-Grapow περιόδου.

Και θα έβαζα 80% στο 7 Sinners, που είναι για μενα ό,τι καλύτερο έβγαλαν μετά το Dark Ride. Keeper Legacy έως και κακό.

το pink bubbles και το chamelon τα άκουγα την περίοδο που βγήκαν… δυστυχώς δεν έχουν αντέξει στο πέρασμα του χρόνου ειδικά το chameleon.

Στο pink bubbles τα τραγούδια του Grapow είναι καλά αλλά έχει και αρκετά αδιάφορα.
Οι ερμηνείες του Kiske είναι άψογες και στα 2 αλμπουμ.

1 Like

Συμφωνώ σε αυτο που λες παρόλο που μου αρέσουν τα album μετα grapow/kusch εποχής…απλα για εμένα η κιθαριστική δουλειά σε αυτα τα 4 album master,time,raw και dark ride ειναι πολυ πιο πολύπλοκη και προφανως περισσότερο καλοδουλεμένη οπως και το drumming του uli εχει πολλα πιο εμπνευσμένα parts απ οτι ο dani loble που στην αρχη πειραματιζόταν πολυ παραπάνω απ οτι στα τελευταια album…πάντως για να μην παρεξηγηθω για εμένα δικαιως κατεχει την θέση του drummer στους helloween και έχει αποδείξει γιατι…

Οσο για την μετα dark ride περίοδο για εμένα με την σειρά gambling with the devil,seven sinners και straight out of hell θεωρώ οτι ειναι καλύτερα απ τα υπόλοιπα με το legacy να εχει τι στιγμές του οπως και το rabbit…Το My god given right για εμενα ειναι πραγματικα το πιο μέτριο εως και αδιάφορο album της μετα dark ride περιόδου

2 Likes

Και για μένα το αγαπημένο μετά dark ride album τους είναι το Gambling… τα υπόλοιπα τα βαριέμαι από λίγο έως πολύ. Στα 2 τελευταία του Kiske υπάρχουν αριστουργήματα.

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα. Τραγούδια σαν το The Chance, το Kids Of The Century, το Someone’s Crying, το Giants, το I Believe και άλλα είναι αριστουργήματα και κακός ξεχάστηκαν από πολλούς.

Άλλο ένα έπος από το United Alive πραγματικά καταπληκτικά παιγμένο και τραγουδισμένο:

Και το τρομερό bonus track:

2 Likes

Η “ζωηρή” κουβέντα γύρω από τους Helloween αποδεικνύει το πόσο επιτυχημένη είναι η επανένωσή τους. Πραγματικά, σημείο αναφοράς για ενδεχόμενες μελλοντικές απόπειρες άλλων συγκροτημάτων.

Αν δε και το album κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα, τότε θα καθιερωθούν ως “ιερά μεγαθήρια” για τα επόμενα 5 - 10 χρόνια, διάστημα κατά το οποίο οι υπόλοιποι “μεγάλοι” θα εγκαταλείπουν με γοργούς ρυθμούς.

1 Like

Βλέπω το έχεις λιώσει το DVD :smile: Εγω τρελάθηκα και με τον χαμο που γίνεται sao paolo στο halloween με τα χιλιάδες μπαλόνια η στο i’m alive…βασικά εύκολα είναι το live της χρονιάς και για εμένα που τους είδα και απο κοντά το dvd αποτυπώνει παρά πολλά απ την pumpkins united tour έχοντας διαλέξει τις καλύτερες στιγμές είναι σαν το ξαναζώ απο κοντά

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες φίλε… Μακάρι να κυμανθεί και ο δίσκος σε υψηλά επίπεδα

Και μέτριο ναναι θα αποθεωθεί. Συζηταγα με γνωστό που έχει ακούσει Harris και Guardian και μου λέγε και τα δύο οτι είναι για φαράγγια, λιγο πολύ. Και δώστου 9αριά, λόγω ιστορικότητας.

καποια στιγμη πρεπει να συζητησουμε σοβαρα για το chameleon

ας ξεκινησω με κατι που σκεφτηκα ακουγοντας καθε φορα το I believe ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του αλμπουμ που βεβαια οταν διαβαζεις την λεξη “καλυτερα” σε τετοιο αλμπουμ λιγο μπορει το νευρικο σου συστημα να αντιδραει περιεργα…σ αυτο λοιπον το καλυτερο κομματι υπαρχει το/τα σολο που με τρελαινουν να τ ακουω καπου εκει στο ¨2και30 και υπαρχουν οι στιχοι που δειχνουν ξεκαθαρα την…εχμμμμ…στροφη του kiske στον χριστιανισμο ή τελος παντων οχι οτι ηταν σατανιστης ή κατι τετοιο αλλα εδω μας το δειχνει ξεκαθαρα…αν επρεπε να διαλεξουν ενα τραγουδι απο αυτο το αλμπουμ για τους United θα ηθελα αυτο.

τωρα για ολο το αλμπουμ φαινεται δακτυλος εταιρειας για να πουλησουν ή αποτυχημενη προσπαθεια να κανουν κατι διαφορετικο ως αποτελεσμα πολυ πολυ κακα τραγουδια με αποκορυφωμα το -εγινε και κλιπ παναθεμα το- when then sinner.

“Διασωζονται” -πολλα εισαγωγικα αυτο το αλμπουμ- προσωπικα τα

first time για το χαρντροκαδικο της υποθεσης και τους χαβελοστιχους για το σπασιμο της παρθενιας
crazy cat γιατι ειμαι ηλιθιος και μ αρεσουν τα ηλιθια τραγουδια και για τα πνευστα σε δισκο helloween
giants εχει ωραια σολο ωραια ατμοσφαιρα
windmill γιατι ειναι πολυ ωραιο νανουρισμα για μωρακια αρα μια καλη αρχη για την 1η τους επαφη με το συγκροτημα
και η δυαδα longing ωραια μπαλαντουλα με την φωνη του Kiske πρωταγωνιστη και το i believe που τα εγραψα πιο πανω

τελος το red shocks and the smell of trees που μπηκε σε καποιο σινγλ δε θυμαμαι πιο ως bside ειναι ενα πολυ ωραιο bluesy instrumental κομματακι που το θυμηθηκα μολις τωρα.

για να μη μπερδευτει κανεις ειναι ακομα το χειροτερο αλμπουμ των helloween

θενκ γκοντ φορ Andi

1 Like

Όντως το έχω λειώσει. Είναι σίγουρα το live της χρονιάς και το πακέτο DVD/CD προσφέρει άφθονο υλικό, διαφορετικές εκτελέσεις κομματιών, κτλ. Για μένα η video έκδοση είναι από τις καλύτερες live metal video εκδώσεις όλων των εποχών. Το μόνο μου θέμα είναι με το video editing που σε κάποιες φάσεις δείχνει το κοινό ενώ ο Kiske βγάζει τα πνευμονία του και ο Hansen και ο Weikath σολάρουν. Συμφωνώ το κοινό στο Sao Paolo είναι αφηνιασμένο, θυμίζει κάτι από συναυλίες στην Ελλάδα. Είσαι πολύ τυχερός που τους είδες από κοντά.

1 Like

Ναι ουτε επιτηδες να το εκαναν :sweat_smile:

1 Like

Συμφωνώ με τα κομμάτια που ξεχωρίζεις από το “Chameleon”, αλλά χειρότερο των Helloween δεν είναι με τίποτα. Κλάσεις ανώτερο από οτιδήποτε κυκλοφόρησε μετά το “Dark ride”, ίσως καλύτερο κι από το “Better than raw”, που το άκουγα χρόνια με ενθουσιασμό αλλά στα δικά μου αυτιά δεν έχει “γεράσει” καλά.

Εννοείται thank god for Andi πάντως, ειδικά για εκείνο το τεράστιο σοκ που έπαθα στα 17 μου όταν νόμιζα ότι έχουν διαλυθεί, βρήκα το βινύλιο του “Master of the rings” στο 7+7 χωρίς να ξέρω αν είναι νέο άλμπουμ ή κάτι άλλο, το πήρα και όταν το έβαλα στο πικάπ και μπήκε το “Sole survivor” έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα!

Απλώς και το “Chameleon” δεν είναι τόοοοοσο χάλια, εκτός αν το πόσο καλό είναι ένα άλμπουμ μετριέται με το πόσο metal είναι.

1 Like

Χρόνια τώρα :sweat_smile:!

3 Likes

κοιτα εγω γουσταρω που υπαρχει το Chameleon γιατι μ αρεσει να υπαρχει ενα τοσο διαφορετικο αλμπουμ ενος συγκροτηματος που αγαπαω ωστε ν το ακουω σαν κατι το διαφορετικο το καινουργιο ασπουμε.

το χειροτερο το βαζω με βαση το παρελθον τους το οτι υπαρχει ακομα ο Κισκε και ισως της ξενερας οταν το ακουσαμε και περιμεναμε κατι αλλο. δεν το λεω “επειδη το λεει ο Χακος” ασπουμε.

και εμενα τ αλμπουμ μετα το gambling που ειναι πολυ καλο δεν μου λενε και τιποτα ιδιαιτερο εχουν διασπαρτα ωραια τραγουδια -ισως το καλυτερο ειναι το burning sun- αλλα δεν μπορω να τα αποκαλεσω χειροτερα του chameleon.

Υγ: το αποτυχημένη προσπάθεια που εγραψα πριν εννοω εμπορικα

1 Like

Κοίτα που δεν είμαι μόνος τελικά…

2 Likes