Helloween

Να εδω πχ δες τι θαψανε

3 Likes

Συγκίνηση και μόνο που υπάρχει κόβερ. Το οποίο επιβεβαιώνει τις φήμες ότι υπάρχει ride στο κομμάτι :joy: Φωτιά!!:fire:

1 Like

Εκει μας καταντησαν οι αλητες να ψαχνουμε κοβερ να δουμε τι παιζει ο uli :joy:

Εχει 3 κοβερ ρε στο συγκεκριμενο. ειναι το κολλημα μου αυτο να βλεπω ντραμ κοβερς.

Παρε κ το δικο σου

3 Likes

Tι κομματαρα το Before The War

3 Likes

The blaster of the gods ρε πουστη μου

2 Likes

Για όποιον ενδιαφέρετε το τελευταίο έπος από το United Alive:

4 Likes

Βλέποντας όλο αυτό το χαμό, πρέπει να πάρω ΚΑΙ home cinema…

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ
ΕΠΟΣ Πιο πάνω το έχω γράψει για άλλα 15-20 κομμάτια αυτό
ΛΑΤΡΕΙΑ

Σε αυτούς τους ψόφιους από κάτου, τι έχουν κάνει; Λοβοτομή;

Με κάθε πέμπτη νότα που ακούω από αυτό το λάιβ, εκτιμώ ένα κλικ περισσότερο τον Άντη τον Ντέρη.

3 Likes

Αισθάνομαι αρκετά αμήχανα για αυτό που θα γράψω αλλά πραγματικά η χροιά της φωνής του πραγματικά δεν παλεύεται!! Δεν ξέρω ποιος είναι πιο ενοχλητικός στα αυτιά μου, αυτός ή ο Λαμπρής. Και δεν εννοώ τεχνικά ή από άποψη ορθών φωνητικών. Απλώς δεν την παλεύω με την πάρτη του ρε αδερφέ… Τεράστιος σεβασμός βέβαια στο ρόλο που έχει παίξει όλα αυτά τα χρόνια μέσα στην μπάντα και μπράβο του που στέκεται ισάξια (μπορεί και καλύτερα) σαν performer δίπλα στον Kiske.
Επίσης ξέρω ότι θα ακουστω σαν παράξενος γεροξουρας αλλά τέλος πάντων δεν ξέρω τι μου χτυπάει άσχημα στο μάτι περισσότερο πλέον…το ψοφιο κουνάβι που είπε κάποιος στο κεφάλι του Kai ή το ποζεροτσουλουφι του Sasha. Ημαρτον ρε φίλε πλέον.
Και τώρα κραξτε ελεύθερα, είπα τον πόνο μου!

3 Likes

Για τα φωνητικά δεν θα μπω σε debate, διότι όλα είναι υποκειμενικά όταν μιλάμε για ήχους (και τα αυτιά του καθενός). Σεβαστή η άποψή σου, δεν θεωρώ ότι ο Deris έχει καμία εκπληκτική φωνή, αλλά γι’ αυτό που παίζει/τραγουδάει είναι εξαιρετικός. Kiske δεν είναι, το ξέρουμε, ο καράφλας είναι άλλο πράγμα, αλλά νταξ, κάτι κάνει και ο άλλος.

Για το attitude ομως ειλικρινά δεν την παλεύω. Δεν ενεπλάκην στο παρελθόν (εκτός από εδώ, όταν τα νούμερα του φόρουμ έκριναν την περιοδεία από το κεφάλι του Hansen), αλλά τώρα θα το κάνω (πλιζ, διάβασε το υστερόγραφο). Πάμε ολοταχώς για τα 50 μας, είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με το image; Πόσο μάλλον, με το image ενός 55άρη ή ενός 60άρη μουσικού;

Δλδ έχει σημασία για τα αυτιά σου (μου/του κλπ) αν ο Hansen φοράει περούκα; Ενοχλεί στην κιθάρα; Ή αν ο Kiske δεν είναι ο ξανθόψειρας του 1990; Δεν βγάζει φωνή; Ή αν ο Sasha έχει τσουλούφι; Δεν πατάει καλά τα τάστα;

Και το 1990 δεν ξέραμε/δεν βλέπαμε/δεν ενημερωνόμασταν. Θεωρούσαμε ότι όλα πρέπει να είναι true. Όμως 30 χρόνια μετά, αυτά είναι πια γελοίο. Ίσως δεν με νοιάζει η εικόνα του άλλου επειδή μεγάλωσα πια, ίσως πάλι να φταίει ότι χάλασε πρώτα η δική μου, αλλά γιατί να καταναλώσω άσκοπα ενέργεια και φαιά ουσία για να αποασίσω αν το κουνάβι είναι χειρότερο από το τσουλούφι; Τόσο πολύ αλλάζει τη ζωή μου; Και στο τέλος τέλος: μετράει περισσότερο από την ίδια τη μουσική;

Υ.Γ.: Προφανώς η τοποθέτησή σου ήταν απλή αφορμή, no offence.

4 Likes

Ontos den einai Kiske o Deris, einai kalyteros.

1 Like

Ούτε εμένα με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η χροιά του Deris -είναι αρκετά ένρινη- αλλά δεν τον θεωρώ κακό. Κάπου ενδιάμεσα είναι η γνώμη μου.

Ο Labrie παλιότερα ήταν πολύ καλός, σήμερα όχι τόσο (ειδικά στα live). παρόλα αυτά κατανοώ ότι σε ορισμένους δεν αρέσει η χροιά του.

Μη συγκρίνουμε τον Άντι τον Ντέρη, που σε κάθε κομμάτι βγάζει την ψυχή του, (όποια και αν είναι αυτή), με τον Λαμπρή, που -σόρυ guys- νιαουρίζει εδώ και δεκαετίες. Και το λέω εγώ, που από εποχής Pink Cream 69 ΔΕΝ μπορούσα τον Άντη oύτε να τον βλέπω, πόσω μάλλον να τον ακούω (αλήθεια τι ΕΠΟC το Electrified…)…

Και σε μένα ο Άντι, φορά με τη φορά που ακούω το live -και το ακούω συνέχεια- ανεβαίνει συνέχεια στην εκτίμησή μου, κυρίως σαν performer, αλλά και σαν διαχειριστής της όλης κατάστασης, γιατί, κακά τα ψέματα, αν δεν ήθελε αυτός, τίποτα από όλα αυτά δε θα ζούσαμε.

Labrie και Deris μοιάζουν σίγουρα στη βαφή!

ΝΑΙ ΡΕ! Βέβαια εμένα μου αρέσουν οι PC69 και με Deris

Για να ηρεμίσουν λίγο τα πνεύματα δείτε και την δεύτερη μπαλάντα του United Alive:

Αν και για εμένα θέμα σύγκρισης δεν τίθεται και είναι ανούσιο, η διαφορά ακούγεται σε ΟΛΑ τα ντουέτα.

4 Likes

3 κιθάρες, αλλά η μπασούκλα του Markus ζωγραφίζει και ακούγεται μια χαρά. Μεγάλος παίκτης και μπράβο που τον έχουν τόσο μπροστά στη μίξη του ήχου, αν και στο “A tale that wasn’t right” δεν τον δείχνει καθόλου.

2 Likes

Εννοείται no offense… και φυσικά συμφωνώ σε όλα. Απλώς μάλλον έδωσα πιο σοβαρό τόνο στην πρόταση μου για αυτό ίσως να το παρεξηγησες. Φυσικά και η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι ο λόγος που θα σταματήσω να ακούω ή να παρακολουθώ μια μπάντα ή έναν καλλιτέχνη (αν και στους Manowar μάλλον έβαλε και αυτό το χεράκι του πέρα από την μουσική!) περισσότερο κουτσομπολιστικο σχόλιο ήταν. Όπως θυμάμαι εκραζα τον Harris πριν λίγα χρόνια που μου έβαφε το μαλλί κορακί… αν δεν μπορείς να πετύχεις την βαφή ρε φίλε, άστο φυσικό! :smile:
(Τατιάνα mode: off)

2 Likes

Το θέμα εμφανισης δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά σε εκείνους που έκριναν πρόπερσι και πέρυσι την περιοδεία από το χρώμα μαλλιού ή την περούκα του κάθε μέλους. Και μάλιστα χωρίς καν να έχουν ιδέα τι παιζόταν στη σκηνή κάθε δεύτερο βράδυ, αλλά το “ζούσαν” μέσα από τα βίντεο του γιουτιούμπι. Να 'χαμε να λέγαμε.

Στο 1.58 πλάνο για όσκαρ.