Helloween

Προσωπικά λατρεύω τη ποζερια του I live for your pain, αν έπρεπε να διαλέξω ένα κομμάτι ως λιγότερο καλό θα ήταν το escalation.

1 Like

Salvation?

1 Like

πονταρω στο if I could fly…

2 Likes

Εμενα πάντως αυτό δε μου αρέσει (πια). Κορεσμός μάλλον

Τα έβλεπα 2-3 μέρες να μαζεύονται, δεν ξέρω γιατί έχω κάνει tracking αυτό το topic αφού δεν έχω ακούσει ποτέ μου ούτε μία νότα, και υπέθεσα ότι πιθανώς παίζει ξεκατίνιασμα, πήρα τη fanta μου και tsakiris ρίγανη και διάβασα τα 100+ posts.

Δηλώνω πως κατάλαβα αυτά:

  • Γύρισε κάποιος να βγάλει αλμπουμ μετά από 25 χρόνια και έγραψε πολλά τραγούδια στον επερχόμενο δίσκο που έχει γαμάτο εξώφυλλο.

  • Οι Gamma Ray και οι Helloween είχαν/έχουν κοινά μέλη, έχουν βγάλει από 4 album τα τελευταία 25 χρόνια και είναι στο ίδιο genre με τους Blind Guardian, όπου πιθανώς είναι το αγαπημένο συγκρότημα του greektrooper.

  • Υπάρχει τριχόπτωση και playback από ηγετικό μέλος των Helloween.

  • Σε ένα φοβερό live τους τα 2 εναρκτήρια κομμάτια τα έγραψε αυτός που γύρισε.

  • Τα υπόλοιπα τα διάβαζα με πολύ μικρό attention span γιατί περίμενα να πέσει κανά μπινελίκι, αλλά τελικά ήταν μερικές μόνο τρολιές από kbil και φλωριές του στυλ “οκ ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε φίλε κουίντομ” “ναι έχεις δίκιο τζονκυρ δε χρειάζεται να συμβαδίζουμε σε όλα”.

:handshake: :handshake: :handshake:

6 Likes

Τριχοπτωση ενα μελος playback αλλο μελος. Ξεματιασμα χρειαζονται.

Τι εννοείς με το «ούτε μια νότα» Γιάγκο; μίλα ξεκάθαρα σου λέω! :crazy_face:

3 Likes

Ένα έγραψε!

2 Likes

Πολιτισμος, οχι @@

Φαντα ρε μλκ; Ελεος!

1 Like

Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι και αυτος με το playback εχει ενα μικρο θεμα τριχοπτωσης.
Οποτε για να σου ειναι πιο ξεκαθαρο.
2 με τριχοπτωση, ο ενας φοραει κατι ψοφιο στο κεφαλι του ενω ο αλλος οποτε ποναει ο λαιμος του παιζει playback.

Μπες να δεις σαματά μόλις κυκλοφορήσει ο δίσκος ή έστω κανά σινγκλ. Γνώμη μου, ψυχανεμίζομαι πως θα πρόκειται για τρελή πατάτα, οπότε θα πρόκειται για το thread της χρονιάς!

2 Likes

image

image

Για να εχεις προσωπικη αποψη

1 Like

Παίζει να είναι και το καλύτερο του δίσκου. Μαζί με άλλα 5.

2 Likes

Το Salvation δεν μου φανηκε ποτε ως τοοοοοσο χαρουμενο τραγουδι προσωπικα, αλλα ειναι το δευτερο χειροτερο μου

Το All Over The Nations ειναι για μενα ο ορισμος του skip, δεν το ακουω ποτε. Χαλια τραγουδι για τα δικα μου γουστα… και μου χαλαει και πολυ την καυλα μετα απο το επος Mr. Torture.

Απο οτι φαινεται ομως το All Over The Nations ειναι το αγαπημενο του @pantelis79 .
Και μετα λετε εμενα κουφο.

Το If I Could Fly ειναι για μενα αναμφισβητητα το καλυτερο του δισκου :joy:

Ευτυχως.

Τεραστια καρδια.

Παρτε για περιοσσοτερο ξεκατινιασμα:

  1. Beyond The Portal - 9
  2. Mr. Torture - 10
  3. All Over The Nations - 4
  4. Escalation 666 - 8
  5. Mirror Mirror - 9
  6. If I Could Fly - 10
  7. Salvation - 5
  8. The Departed - 10
  9. I Live For Your Pain - 8
  10. We Damn The Night - 7
  11. Immortal - 10
  12. The Dark Ride - 10
1 Like

Τι επίπεδο αλήθεια.

Εκπομπή της Βίκυς Φλέσσας η αποψινή.

Δεν κάνουμε δουλειά έτσι παιδιά. Θα μας κόψουν.

2 Likes

Μαχαιρια στην καρδια ηταν αυτα τα δυο :smiley:

Το all over the nation (ενικος) ξεκιναει με ενα πολυ ωραιο πραγματακι κατι αναμεσο απο ριφ και lead, συνεχιζει με κουπλε με τον andi ολο χαρα και τσαχπινια xara kai tsaxpinia.avi - YouTube , τιμιο στρουμφατο χελογουην ρεφρεν και πριν το τελος ενα απο τα καλυτερα leads του δισκου, πραγματικα χελογουην. Ενας απο τους λογους που λατρευω τους χελογουην ειναι αυτα τα leads, οποτε για μενα δεν θα μπορουσε να μην ειναι ψηλα σε εκτιμηση.

Το Salvation ειναι ολοκληρο ενα μικρο επος, παλιοι χελογουην με Andi ομως στο μικροφωνο και την φοβερη παραγωγη του dark ride.

Βλεπω πως τα κομματια που σου αρεσουν περισσοτερο ειναι τα πιο χαρακτηριστικα dark ride κομματια, οχι τοσο αυτα που θα μπορουσαν να ειναι σε σχεδον οποιοδηποτε δισκο των χελογουην. Καλη φαση, εμενα μου αρεσουν ολα!

1 Like

Το Spotify το εχει λανθασμενα, All Over The Nations ειναι το τραγουδι, ειχα το CD απο τη μερα που βγηκε :stuck_out_tongue:

Οι Helloween μου αρεσουν για τα τραγουδια τους που δε θα μπορουσαν να εχουν γραφτει απο καμια αλλη μπαντα (ολα οσα βαθμολογησα με 10 ανετα ταιριαζαν στο Better Than Raw) . Ως εκ τουτου, τα δυο που βαθμολογησα χαμηλα, τα οποια νιωθω πως θα μπορουσε να εχει βγαλει οποιαδηποτε αλλη γνωστη μπαντα του ευρωπαικου power metal των 90ς, δεν μου λενε κατι. Και γενικα δε μου αρεσε ποτε το χαζοχαρουμενο στυλακι στην μουσικη, αλλα και ειδικοτερα στους Helloween.

1 Like

Κι ομως εχεις δικιο με ξεγελασε η μαλακια το Spotify! Και εχω το εχω το cd σπιτι μου (θαμμενο στη ντουλαπα των αναμνησεων) αλλα σπανια θα βαλω πλεον να ακουσω κατι απο φυσικο μεσο

To Dark ride γενικα ειναι μια φυσικη συνεχεια του Better than Raw με τον λιγο πιο σκοτεινο ηχο που ειχε σε σχεση με το Time of the oath*. Βλεπε κομματια οπως push, don’t spit on my mind, revelation, handful of pain και αλλα. Πλακα πλακα, τρελο σερι αυτοι οι τρεις δισκοι (το master of the rings το θεωρω ενα κλικ πιο κατω, αλλα πολυ αξιολογο οπως γραφαμε και χτες). Στο rabbit μου αρεσουν παρα πολυ περιπου τα μισα κομματια, τα αλλα μισα δεν με ενθουσιαζουν

*Με εξαιρεση φυσικα το θεϊκο και αρκετα σκοτεινο για χελογουην ομωνυμο

2 Likes

Καλα το CD αυτο δεν υπαρχει πλεον, ή βρισκεται καπου στην Ελλαδα χωμενο σε καποια αποθηκη… απλα εχω καλη μνημη με τιτλους τραγουδιων και διαρκειες :stuck_out_tongue:

1 Like

Τι 35 ποστςςς ρε;;; :joy: :sweat_smile:

Επειδή αναφέρθηκε κ το better than raw να πω ότι το midnight sun ειναι το καλύτερο του άλμπουμ- στην 5αδα στην εποχή ντερις -στην 10αδα οβερολ δισκογραφίας -νο.2 τραγούδι που δεν θ ακούσουμε ποτε ζωντανά.

Α ναι. Κατά την γνώμη μου.

Κατά τ άλλα χαίρομαι για την αναγνώριση του dark ride αλλα εμένα δεν μ έκατσε καλά. Σταρχιδια σας βέβαια.