Hibria

Εδώ και 2-3 μέρες περίπου το “Heavy/Power” thread έχει πάρει κυριολεκτικά φωτιά. Ο λόγος είναι 5 Βραζιλιάνοι, οι οποίοι κάτω από το ονομα HIBRIA έχουνε φέρει τα πάνω κάτω στο πλανήτη metal.

Η αρχή έγινε με το ντεμπούτο “Defying The Rules” του 2004:

Τα έχουμε πει και αλλού, σολάρες, ριφφάρες, ταχύτητες, μια φωνή να σκίζει τους αιθέρες, απίστευτη τεχνική κλπ.

Στη συνέχεια ήρθε το 2008/2009 όπου ακολουθεί το “The Skull Collector’s”:

Όσοι το έχουν ακούσει να μας πούνε:P

Άνετα από τις καλύτερες μπάντες που έχει να επιδείξει το metal σήμερα, και ας μην έχουν το status που τους αναλογεί. Αν και η αναγνώριση θα έρθει αργά ή γρήγορα.

Επίσης κάπου διάβασα οτι άνοιξαν το σοου των maiden στο Πόρτο Αλέγκρε.

Και μια διασκευή στο Two Minutes To Midnight:

http://www.youtube.com/watch?v=5-GwaLldELw&feature=related

Kαλά ντε ηρέμησε, εγώ προχθές τους άκουσα πρώτη φορά, ούτε ήξερα ότι υπήρχαν. Να πας να ακούσεις Holy Land πρώτα και ασε τις βραζιλιάνικες σημαίες :Ρ

Εχουμε βαρεθει να το εκθειαζουμε αλλα χωρις πλακα το ντεμπουτο ΣΒΗΝΕΙ δισκογραφιες πολυ πολυ πιο γνωστων power συγκροτηματων.

Ακουστε το και οι παουεραδες και οι μη παουεραδες,ολοι…μιλαμε για masterpiece.

Αυτα.

HIBRIA!!:bow2::bow2:

:bow2::bow2: Απλα μπαντάρα!τι φωνητικα τι γεμισματα!τι σολαρες!αυτα ειναι!:slight_smile:

Εχω γραψει για την μπαντα σε αλλα 2 threads, δεν λεει να κανω copy-paste τα ιδια. :slight_smile:

Οποτε εδω θα πω οτι οι Hibria ξερουν να παιζουν Power Metal με τα ολα του.

Πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω οτι υπαρχει καποιος που να λεει οτι ακουει Metal και δεν θα κολλησει με το ντεμπουτο.

Oι κιθαρες εχουν παρει φωτια και καθε δευτερολεπτο θεριζουν !
Τα riffs και τα solos εναλασσονται συνεχως, χωρις να σε αφηνουν να παρεις ανασα !
Σε βουτανε απο το λαιμο μεχρι τελικης πτωσεως !
Η φωνη δυνατη, καθαρη, πορωμενη και πορωτικη !

Mε μια φραση: [SIZE=“3”]LOUD AND PROUD[/SIZE] :metal:

σωστά όλα αυτά. το άκουσα κι εγώ μια φορά το ντεμπούτο και είναι τουλάχιστον promising (το μιλενιουμ κουεστ μόνο σε μένα θυμίζει riot στο ξεκίνημα?). όμως, το 2004 δε βγήκε? :stuck_out_tongue:

Ονως θυμιζει riot εκει,οπως και πολλα σολιδια ειναι τελειως helloweenιστικα!!(η πχ στην αρχη του the faceless in charge σκαει ενα Strato φαση riff)Γενικα εχουν γαμω τις επιρροες τα παλικαρια:D

(ρε γαμωτο στο 3:53 του high speed breakout ο σκοπος που τραγουδει ο τυπας μου θυμιζει και πολυ εντονα απο τη πρωτη στιγμη που το ακουσα αλλα δε μου ρχεται τι ρε γαμωτο…)

Η κραυγη στο τελος του The Faceless in Charge ολα τα λεφτα!:metal:

Μου ελεγε ο akis272 (παει και αυτος και ο Eagleheart :() oτι εχει ξαναπροταθει στο φορουμ το εν λογω αλμπουμ.

και έλεγα να ανοίξω θρέντ αλλά με πρόλαβαν τα μαγάλα κεφάλαια.
κλασικά με την σειρά μου εδώ και 2-3 μέρες ακούω Hibria(εκτός από λίγες ώρες που καίω paramore8))…
όπως είπε ο φίλος pumpkin πατάει χαραλά δισκογραφίες η πρώτη δουλειά.επίσης το δεύτερο ελαφρός κατώτερο,αλλά δεν παύει να είναι γαμάτο!


Now playing: Paramore - Misery Business
via FoxyTunes

Ισχυει,το πε κι ο Warlord στις κυκλοφοριες,αλλα προφανως ειχε θαφτει τοτε:(

Γενικα στο topic με τις προτασεις δινουν καπως περισσοτερο βαση οι φορουμιτες οποτε καλυτερα που το ξαναναφεραμε και το μαθε και περισσοτερος κοσμος:)

(Και ηδη μετραει απο οτι ειδα 10 φορουμικους φανμποιδες:D:metal:)

Ναι τρελο αγορι!
No offence meant!Απλα μιλαγα με τον Ακη το πρωι και του ειπα οτι το και το ,το φορουμ εχει τρελαθει με τους
ταδε και μου ειπε το γεγονος.
Η βραζιλια εχει πολυ καλες μπαντες εκτος απο τις 3-4 γνωστες…

(ναι ρε,καταλαβα οτι το πες ετσι:wink:)

Ω ναι!Καλα ειδικα η underground power της Νοτιας Αμερικης δεν υπαρχει μιλαμε!Εκει ειναι να χεις χρονο να καθεσαι να ψαχνεις!:smiley:

(Ποοο…ακουω τωρα Tiger Punch απο το καινουριο.Τι μπασο-κανονι ειναι αυτο8O Α ρε Sielck παραγωγαρα!!

Χωρια που παιζει τις καλτσες του ο τυπος…)

Τωτα ακουω και εγω και μπορω να πω πως τα χωνουν αγρια!!:smiley:
Μια παρατηρηση,μονο σε μενα η φωνη και νομιζω η χροια κυριως,φερνει αρκετα σε Μaine(Scorpions ντε!)??
Φωναρα τρελη παντως ο τυπος!

Πρωτο αρνητικο σχολιο για τη μπαντα:lol::lol::p:p

Το δεύτερο δισκάκι αρκετά πιο κάτω από το πρώτο, χωρίς να είναι άσχημο όμως.

Κατέβασα κι εγώ λοιπον. (Εμένα δεν μου θυμίζει τον Μaine.:p)

Καλοί είναι. Ο τύπος φωνάρα. Αυτό που με χαλάει είναι ο μπασίστας που παίζει με πένα.

Αν και στο βιντεο π πόσταρε ο φριδομ είδα οτι παίζει με δάχτυλα. Άρα μάλλον και με τα 2:s

Πόσο τέλειο μπορεί να είναι το Devoted to Fear? Γιατί δε το βάλανε στο Defying…?:frowning:

Γιατι σε χαλαει που ειναι στο 2ο αλμπουμ?Δε σε πιανω:-s

Επειδή είναι τόσο κα*λα που θα ταίριαζε καλύτερα στο πρώτο. Βέβαια το Skull Collectors θα έβγαινε πιο αδύναμο, αλλά anyway!:stuck_out_tongue:

Πολύ ωραίος ο δίσκος παιδιά. Nice. :thumbup: