Homeland (Showtime)

Μόλις το είδα. Πολυ καλό.
Δυνατός τελευταίος κύκλος, πολύ αξιόλογο φινάλε. Θα μπορούσαν να βγάλουν μέχρι και spinoff. Άριστη σειρά. Νομίζω μπάίνει στο τοπ 10 μου σαν σύνολο.
Saul berenson μεγάλο αλάνι.

Ξέρει κανείς το όνομα της μπάντας στο τέλος και κατα πόσο είναι πραγματική;

2 Likes

Τελικά δε θα μάθουμε ποτέ ποιος παγίδεψε τον Μπρόντυ με τη βόμβα στο αμάξι του στη CIA ε;

Πραγματικοι ειναι. Τους εψαξα και εγω. Πολυ ωραιο τραγουδι. Kamashi Washington ο καλλιτεχνης

1 Like

Eλα μου ντε. τα χω ξεχασει αυτα

Ο Kamashi Washington είναι πάρα πολύ γνωστός να ξέρετε ε :grinning:!

1 Like

χαχα το φανταστηκα. Το πιστευεις οτι οταν το ψαξα για καποιο λογο σκεφτηκα εσενα και τον Μαρινο

2 Likes
3 Likes

Μόλις τελείωσα την 8η σεζόν σε δύο μέρες. Το φοβόμουν το τέλος. Είναι πολύ εύκολο να τα κάνεις μαντάρα στο τέλος. Να τσατίσεις κόσμο. Από κάτι πολύ μικρό, μέχρι χοντράδα. Και η αλήθεια είναι ότι για λίγο, στα τελευταία επεισόδια, έπαιξαν λίγο με αυτό. Προφανώς σκόπιμα. Η απάντηση του Σολ όλα τα λεφτά. Τέλος καλό, όλα καλά :grin:

Άντε να σας δούμε και πουθενά αλλού!

3 Likes

Εδώ θα την εκτιμήσεις πολύ περισσότερο. Άσε που είναι και εξαιρετική σειρά:

3 Likes

Ελα ρε!! Πω και μου αρεσουν και τα γουεστερν. Θα τσεκαρω. Θενξ!!!

3 Likes

Να τσεκάρεις πάραυτα. Είναι από τις σειρές που τους αξίζει θρεντ, αλλά μέσα στον καταιγισμό αυτών χάνονται. Έχει κι έναν από τους καλύτερους κακούς εβερ

3 Likes

Βρηκα επιτελους την ορεξη και το σωστο mindframe για να κατσω να κανω binging της τελευταιας σεζον.

Ως τωρα εχω δει 3 επεισοδια και το μονο που μπορω να πω ειναι πως ως τωρα ειναι αψογη.

Και τα 3 επεισοδια πολυ δυνατα, και αν μου αρεσει κατι, ειναι η σαφης υπονοια στους τιτλους αρχης πως καποια πραγματα θα δεσουν ακομα και με πραγματα που εχουν γινει στην 1η σεζον και τον Nicholas Brody. Ο Χακανι ειναι εκπληκτικα ψαρωτικος villain, η ατμοσφαιρα και η σκηνοθεσια και τα παντα βασικα θυμιζουν την 4η (και μια απο τις καλυτερες) σεζον, και ολα δειχνουν αν κρινω κι απο τα ελαχιστα σχολια στο θρεντ πως παμε για υπεροχο κλεισιμο σειρας.

Δεν μπορω να σκεφτω καμια αλλη σειρα με 8 σεζον που να ειναι σε τοσο υψηλο επιπεδο και στις 8 σεζον σταθερα.

ΥΓ. Ποσο υπεροχη η σκηνη που Χακανι και Σολ μιλανε μεσα στη μεση της νυχτας στην ακρη του λοφου.

4 Likes

Άψογη έως το τέλος της, μου θύμισε ένα πραγματικό γεγονός λίγο

2 Likes

Πω ρε πστ γδτσαγωφδτυσαγωδβησναξδνασδλκ

Τελειωσα επεισοδια 4 και 5 με τους τιτλους Chalk One Up και Chalk Two Down, τα δυο ελικοπτερα.

Τι υπερεπος ηταν και τα δυο. Αγωνια και ενταση στο over 9000.

Αν πεθανει ο Μαξ θα τα σπασω ολα.

  • Do you have the black box
  • It’s orange

:joy: :joy: :joy:

1 Like

Εχω 4 επεισοδια ακομα κι εχω νευριασει παρα πολυ ε

Προφανως η πλοκη και τα παντα ειναι απλα αψογα ολα, μονο που ο εμφανης παραλληλισμος του προεδρου με το σιχαμα την πορτοκαλι αμοιβαδα με νευριαζει παρα πολυ οσο βλεπω, γιατι θυμαμαι πως ζουμε σε μια δυστοπια χειροτερη απο τις τηλεοπτικες σειρες. Και βλεπω και τους στρατοκαυλους Αμερικανους στην σειρα, τους Ταλιμπαν, τους Αλλαχου Ακμπαρ και καθε αλλον βλαμμενο που υπαρχει στον κοσμο και νευριαζω ακομα περισσοτερο.

Και εφαγαν και τον Μαξ γαμω το χριστο τους.

2 Likes

Τριτο σερι ποστ γιατι τελειωσα την τελευταια σεζον επιτελους κι εγω μετα απο τοσο καιρο.

Εχω τα εξης σχολια:

  • Μακραν η πιο σκοτεινη και πεσιμιστικη σεζον ως τωρα, στην πραγματικοτητα πηγαν ολα εντελως σκατα, σε καθε επεισοδιο ετρωγα και μια ξενερα ακομα. Πρωτα πεθαινει ο γαματος (και προφανως fictional) Προεδρος των ΗΠΑ, μετα πεθαινουν οι φουκαραδες οι marines που τι φταινε κι αυτοι στην πρωτη γραμμη των πυρων, μετα πεθαινει ο Μαξ, μετα ο επομενος προεδρος ειναι κακεκτυπο του Trump, μετα παιρνει εξουσια ο πανηλιθιος μετα μουσια, μετα πεθαινουν οι αιχμαλωτοι απο το Πακισταν special ops αφου τους προδωσε η ιδια τους η συναδελφος (!) - πρωτη φορα που σιχαθηκα Carrie Mathison τοσο πολυ - , μετα η Carrie προδιδει ακομα και τον Saul για πρωτη φορα τοσο πολυ (αλλο να παρακουει τις εντολες του, αλλο να τον δινει ουσιαστικα στους Ρωσους), μετα πεθαινει η Ανα Ποτσμεκαροβα ή οπως την ελεγαν που ηταν λατρεια, ε ποσο πια να αντεξει κανεις.

  • Αριστουργηματικο για μια ακομα φορα το Homeland στους τομεις της πλοκης, σκηνοθεσιας, visuals, σκηνοθεσιας, ηθοποιιας, σεναριου, σκηνοθεσιας και επισης στην σκηνοθεσια. Πλεον και αφου ολοκληρωθηκε, μπορω να πω με βεβαιοτητα πως για μενα ειναι η πιο αρτια και συμπαγης σειρα που εχει βγει ποτε σε δραμα. Απο κοντα και το Mr. Robot, αλλα το Homeland με 8 σεζον αξιζει λιγο praise παραπανω.

  • Καθε σκηνη στην οποια ο Saul νευριαζει ειναι για ανελεητο rewatch. Ο ινιγκο μοντογια ειναι εξαιρετικος και απο τους καλυτερους ηθοποιους σε επιπεδο τηλεορασης.

  • Απιστευτα ικανοποιητικο το τελος, παρολο που μεχρι εκεινα τα τελευταια 5 λεπτα με ειχε επηρεασει που πηγαν ολα τοσο σκατα πια. Παρολα αυτα, απλα απειρο praise στο οτι η λογικη και η πλοκη καθορισαν την πορεια της ιστοριας, και οχι το αντιθετο. Αν υπαρχει μια σειρα χωρις plot armor, αυτη ειναι το Homeland.

  • Ισως η πρωτη σεζον στην οποια δεν επαιξε καποιο τρελο plot twist. Περιμενα για πολλα επεισοδια στο τελος να δω πως ΟΛΟ αυτο το σχεδιο με την κατασκοπο στην Ρωσια ηταν σχεδιασμενο απο Saul και Carrie για μια ακομα φορα (οπως εχουν κανει σε αλλες σεζον και μας εχουν αφησει μαλακες), και πως ειχαν ηδη σχεδιασει την διαφυγη της Αννα, αλλα τελικα η Carrie οντως ξεφυγε και απλα τρυπησε και με βελονα τον Saul. Ακραιο ομολογω, αλλα… εβγαζε νοημα.

Αυτα τα λιγα :stuck_out_tongue:

Συνολικα σιγουρα οχι η αγαπημενη μου σεζον, αλλα μια σεζον που εκλεισε παρα πολυ καλα την σειρα.

Αν επρεπε να βαλω βαθμους σε καθε σεζον και πλεον in retrospect αφου τελειωσε θα ελεγα τα εξης:

1η (Βιρτζίνια): 10/10
2η (Μέση Ανατολή): 10/10
3η (Βενεζουέλα - Ιραν): 7/10
4η (Πακισταν): 10/10
5η (Βερολίνο): 8/10
6η (Νέα Υόρκη): 9/10
7η (Ουάσινγκτον): 8/10
8η (Αφγανιστάν): 9/10

3 Likes

Συμφωνω σε ολα. Φοβερη σειρα σε ολη την διαρκεια της. Μπραβο τους. Ανα Ποτσμεκαροβα γυναικαρα :stuck_out_tongue:

1 Like