Αγαπημενο horror film της δεκαετιας1990-1999

μα φυσικα. ειναι και καλα θρεντ για αναλογες συζητησεις ωστε οποιες ταινιες δεν εχουμε δει να μπορουμε να τις μαθουμε απο αυτα τα θρεντ και να τις δουμε!

και δεν κανεις…

παντως αν και δεν το χω με το συγκεκριμενο ειδος(:p) θα θελα να γινει με καποιο τροπο αναφορα σε πολυ παλιες ταινιες.υπαρχει γενικο θρεντ?
ξερετε bella lugozi,τετοια πραματα.

Θα σε φτιαξω κι εσενα.
Κανε λιγη υπομονη,τωρα κανω για 80’s.
Το επομενο που θα κανω θα ειναι για 30’s,40’s,50’s,!!!

καλυτερα ενα πιο γενικο ρε συ. αλλωστε σιγουρα μπαινουν κατι vertigo, north by northwest, birds του τιτανομεγιστου… :slight_smile:

Αυτα ρε συ δεν ειναι horror.Ειναι μεγαλη συζητηση ο Hitchcock.
Για μενα horror ειναι μονο το ‘‘Psycho’’ απο Hitchcock!!!
Aυτα που αναφερεις προσωπικα τα θεωρω film noirs,crime,mystery,αλλα οχι horror με την παραδοσιακη εννοια.Για την εποχη τους βεβαια ηταν,αλλα …
Ο,τι πειτε βεβαια!

χμμ οκ δεν διαφωνω, ανοιξε και των 80ς, αλλωστε ξερουμε ηδη τος 2 που θα μπουν χεχεχεχεχεε.

Arachnophobia και chucky έβαλε ο άλλος.! :cry:

Το Arachnophobia το είδα λάθος περίοδο της ζωής μου, λάτρευα τότε τις αράχνες και στην ταινία σχεδόν τις υποστήριζα :lol::lol::lol:

Eχω ορεξη πρωινιατικα,οποτε ας βαλω άλλες τρεις.
1)??[B]The Ninth Gate[/B]??(1999)του [B]Roman Polanski[/B]
Αυτή η ταινια νομιζω ότι δεν εχει παρει την προσοχη που της αξιζει,διοτι είναι πραγματικα πολύ καλη ταινια!

2)??[B]The Wisdom Of The Crocodiles[/B](Aka [B]Immortality[/B])??(1998 του[B] Po Chih-Leong[/B]
Δεν το λες horror διοτι δεν εχει gore,αλλα ειναι vampire movie!Προκειται για εντελως αδικημενη κ παραγνωρισμενη ταινια.Μπορω να πω ότι μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση όταν την ειδα!Mεχρι και ο [B]Jude Law [/B]υποφερεται εδω!

3)??[B]Τhe Addiction?[/B]?(1995)του [B]Αbel Ferrara[/B]
Καλα αν η προηγουμενη είναι αδικημενη,αυτή εδώ είναι απλα ο ορισμος!Απο τις καλυτερες του [B]Ferrara[/B],φοβερη ερμηνεια από τη [B]Lili Taylor[/B] και τον [B]Christopher Walken[/B] που παιζει ελαχιστο όμως!Ασπρομαυρο,αρρωστο και σαπιο!!!

το 9th gate το χω βαλει στην δεκαδα μου. πραγματικα πολυ καλη ταινια.

[B]υποτιμημένες;[/B] Μα…αφού είναι άπαντες ΓΝΩΣΤΕΣ.

Και η ΈΝΑΤΗ ΠΥΛΗ ([I]γαμάτο το βιβλίο του Αρτούρο[/I]) και ο “ΕΘΙΣΜΟΣ” του τιτανοτεράστιου Α. Φεράρα [I]είναι γνωστές ταινίες με πολλούς έλληνες φανς[/I].
[B]Απλώς, ευχαριστούμε που μας τις ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΣ και μας έδωσες αφορμή να τις ξεθάψουμε από τις ταινιοθήκες μας…!!![/B]:D:wink:

misery, οχι απλα καλυτερη ταινία τρόμου, αλλά και από τις αγαπημένες μου γενικά ταινίες.

Καλα με δουλευεις,ε?
Eκανα thread Ferrara κι οι μονοι που γραψαμε ησουν εσυ,ο Euroboy κι εγω και μαλιστα 5-6 μηνες μετα.
Ειχα παρουσιασει το '‘The Wisadom Of Vrocodiles’'πριν κανα μηνα στο ‘‘Ti ταινια ειδατε…’’ και δεν σχολιασε ανθωπος.
Δεν ξερω,αυτο καταλαβαινω,οτι οι ταινιες αξιζουν,αλλα τις γνωριζουν λιγοι!

λοιπον, τι ειδαμε απο τις προτασεις:

  1. IN THE MOUTH OF MADNESS: πολυ καλη τανια, φοβερος καρπεντερ=εγγυηση. γενικα γουσταρω πολυ την παρανοια στα θριλερ και ο νειλ ηταν πολυ καλος στο ρολο του τρελου. μονο αρνητικο αυτο απο το οποιο πασχουν τα πιο πολα θριλερ της εποχης: μερικα ψιλομουφα εφε. κατα τα αλλα ειναι τρομερο θριλερ!

  2. CANDYMAN: αλλη μια πολυ καλη ταινια. αν ηταν λιγο πιο αληθοφανεις οι σκηνες με τον καντιμαν θα μιλουσαμε για υπερταινια! κατα τα αλλα φοβερη σκηνοθεσια οπως ειπωθηκε και γενικοτερα επεσε πολλη πορδη!

  3. eXistenZ: με αυτη την τανια ειμαι πολυ μπερδεμενος οσον αφορα στο ποσο μου αρεσε τελικα. απο τη μια το σεναριο ηταν φοβερο και απιστευτα γαματο αλλα απο την αλλη στις στιγμες “εντονου gaming” ηταν πολυ βαρετη για τα γουστα μου. εκει που οι χαρακτηρες περιμενουν την καταλληλη φραση κλπ… η ιδεα φοβερη, το περιτυλιγμα λιγο με χαλασε… γενικα ομως και αυτη ηταν πολυ ευχαριστη ταινια!

Προσκυνω και τις τρεις για διαφορετικους λογους την καθε μια!!!

in the mouth of madness ρε φίλε χωρις πολλά πολλά. Οαση στην έρημο

[B]100 + από μένα![/B]
…διότι έχει αλησμόνητες σκηνές [I]που τιμούν τη “λογοτεχνία τρόμου”![/I]
…διότι το αλλόκοτο χωριο is ALL THE MONEY!!!
…διότι ο SAM NEILL είναι ερμηνευτι. ΓΙΓΑΝΤΑΣ!!!

[I][COLOR=“DimGray”]ΚΑΙ λίγα λέω…[/COLOR][/I]

Ταινιαρα!Περιεργως μου αρεσε ο Rupert Everett σ’αυτον τον ρολο αλλα την παρασταση κλεβει,για μενα,το θεομουνο Anna Falchi!

λοιπον παιζει να ξεχασω μερικες αλλα για να δουμε
Μαυρες κωμωδιες τρομου
[B]Braindead
Dr. Giggles
The Dentist[/B]

Υπολοιπες
[B]Audition[/B]
[B]The Addiction[/B]
Begotten
[B]John Carpenter Presents Body Bags[/B] αν και ηταν για την τηλεοραση και αυτο εχει ισχυρες δοσεις μαυρου χιουμορ
The Borrower
Bride of Chucky
[B]Buried Alive[/B]
[B]Candyman[/B]
The Craft σεξη μαγισες κτλ
[B]Existenz[/B]
The Exorcist III το περιμενα χειροτερο
The Faculty Φαμκε εισαι θεομουνο
[B]Frankenstein[/B]
From Dusk till Dawn
Hellraiser: Bloodline
[B]In the Mouth of Madness
Nightbreed
The Ninth Gate
Ringu[/B]
[B]The Silence of the Lambs[/B]
[B]Society[/B]
[B]Species[/B] αχ Natasha
Strangeland
Terror Firmer επος trauma
[B]Vampires [/B]ταινιαρα
Wishmaster
[B]Dracula[/B]
Kolobos διαμαντακι

μπολνταρισμενα αυτα που ξεχωριζω

Πραγματικα εχεις βαλει ταινιαρες!!!:wink: