Αγαπημενο horror film της δεκαετιας1990-1999

για να μην λεω μονο καλα λογια να πω οτι ειδα το the people under the stairs και ηταν πολυ μουφα. βασικα ειναι ταινια για παιδακια. αν τη δεις για πρωτη φορα μετα τα 15 ειναι πολυ δυσκολο να σου αρεσει πιστευω… αν ημουν μικρος ισως να με… στοιχειωνε, αλλα τωρα με τιποτα…

Συμφωνω μαζι σου,ψιλομουφα ειναι .

ΨΟΦΟC

Ένα ban στους 2 πρώτους αυτής της σελίδας παρακαλώ πολύ.

2 ειδα απο αυτες που προταθηκαν εδω:

9th gate: αρκετα ως πολυ καλο ψυχολογικο θριλερ θα το ελεγα. αρκετα καλογυρισμενο απο τον πολανσκι και γενικα σου κραταει το ενδιαφερον συνεχεια στα υψη! μετα και απο αυτη την ταινια συνειδητοποιησα οτι ο depp μου κανει μοο για πειρατης. σε καμια αλλη ταινια δεν με εχει γεμισει. περα απο αυτο, ηταν μια πολυ καλη προταση! :thumbup:

The Faculty: περα απο το οτι ειδαμε καποιους ηθοποιους που μετα εγιναν αρκετα διασημοι κατα τα αλλα η ταινια ηταν το πολυ μετρια. δεν μπορω να πω οτι δεν ηταν διασκεδαστικη αλλα το τελικο αποτελεσμα ηταν μετριο. ταινια μονο για ποπ κορν. :slight_smile:

Στη φαση λοιπον της ανανεωσης των λιστων,ειπα να κανω κατι αντιστοιχο και για τα 1990’s και απλα να προσθεσω μια ταινια που εχω δει παλια και μια που ειδα προσφατα>.

1)’’[B]In Dreams[/B]’’ (1999) του [B]Neil Jordan[/B]
Πραγματικα απορω κι εξισταμαι για το τοσο χαμηλο rating της ταινιας στο IMDB.Δεν ειναι και το αριστουργημα,αλλα προσωπικα το βρηκα μια χαρα ατμοσφαιρικη ταινια.Δωστε του μια ευκαιρια,δεν ειναι χαλι σε καμμια περιπτωση!!!

2)’’[B]Stir Of Echoes[/B]’’(1999) του [B]David Koepp[/B]

Ομολογω οτι την εν λογω ταινια αργησα να την δω και πριν δτο βδομαδες την ειδα κι εγραψα αποψη την οποια και μεταφερω αυτουσια.

Στα πλαισια του αφιερωματος και μια ταινια καθολου αστυνομικη βεβαια,αλλα με mystery/thriller/horror στοιχεια και αναφορες σε ταινιες οπως το ‘’[B]Dead Zone[/B]’’ ας πουμε!!!
Το θριλερακι αυτο ,που μαλλον ολοι σας εχετε δει,πλην εμου που μολις ειδα,ειναι συμπαθεστατο ως πολυ καλο.Αν και τον [B]Kevin Bacon[/B] δεν τον ειχα για τετοιυς ρολους,μια χαρα τα βγαζει περα.Δυο λογακια τωρα για την υποθεση…
Ο [B]Βacon[/B] μετα απο εναν υπνωτισμο ανακαλυπτει οτι εχει ενα χαρισμα(?) να βλεπει καποια μελλοντικα/παρελθοντικα πραγματα,ιδιον που εχει και ο γιος του.Κλασσικα μετα μπλεκουν πραγματα και καταστασεις και μεσα απο μια γρηγορη σκηνοθεσια και καποιες σεναριακες συμβατικοτητες,διοτι αναλογης θεματολογιας ταινιες εχουμε ξαναδει,αν μη τι αλλο,βλεπουμε ενα εργο μιαμισης πολυ ευχαριστης και τυλιγμενης σε μυστηριο,μεταφυσικα τερτιπια κι αγωνια ωρας!!!
Αυτο που λιγο μου ξενισε ειναι η μη επαρκως ανεπτυγμενη σχεση μεταξυ πατερα και γιου,που ουσιαστικα εχουν το ιδιο χαρακτηριστικο,αλλα δεν βλεπουμε πολλες κοινες επαφες…Επισης σε σημεια βλεπουμε μια επιτηδευση του μυστηριου,οπου λες ‘‘αντε ρε εξηγησε μας τι γινεται’’,αλλα οσο αυτο δεν γινεται,τοσο τσατιζεσαι και γουσταρεις συναμα!!!Να μην πολυλογω,η ταινια,αν και την περιμενα λιγοτερο mainstream και καπως πιο ανεξαρτητη,ειναι καλη και την προτεινω σε οσους fans του ειδους δεν την εχουν δει ακομη!!!

Eπηρεασμενος απο τον Moon για παιξτε εδω quiz και πειτε score!!!

http://www.funtrivia.com/trivia-quiz/Movies/Horror-Movies-1990s-19474.html

Ψαξτε το καλα αν σας ενδιαφερει ,εχει πολλα!!!

καλα, το in dreams δεν τοχω δει αλλα imdb και ταινιες τρομου του Neil Jordan δεν συμβαδιζουν, εδω εχουν 6.6 στο Company of Wolves-το οποιο btw δες το αν δεν τοχεις δει!

Το εχω δει και μου αρεσε!!!

Κανε και το quiz!!!:slight_smile:

χαχαχα! τι γαματο το κουιζ!

εκανα [I]σκορ 637 με 8/15[/I]. πειτε και κανας αλλος. θα ειμαι ειλικρινης κ θα πω οτι 2 τις βρηκα στην τυχη!

1136 με 12/15 και δύο στην τύχη. Σχετικά mainstream quiz.

Eγω 11/15.Δεν θυμαμαι ποντους!
Εχει κι αλλα και ειναι πολυ καλα!!!

ναι εχει 150! (ισως κ παραπανω αλλα τοσα μ εμφανιζει). εχω πορωθει γ να πω την αληθεια αλλα δεν εχω δει κατι nightmare on elm street, friday 13th, scream sequel που μπαινουν πολυ… :frowning: :lol:

863, 9/15. Έχασα κανα 2 επηρεασμένος από το μαγικό ποδόσφαιρο του ΑΠΟΕΛ.

το’δα αυτο σημερα, μου’χε ξεφυγει, συμπαθητικο

‘’[B]Ravenous[/B]’’(1999) της [B]Antonia Bird[/B]

Oταν πρωτοειχα κανει τα horror threads ανα δεκαετια, στο αντιστοιχο θεμα για τις ταινιες τρομου της δεκαετιας του 1990,ο DeKay ειχε προτεινει το ‘‘Ravenous’’,μια ταινια που απο παλια ειχα εντοπισει,αλλα δεν ειχε τυχει να δω.Σημερα την ειδα κι εχω να πω πολλα…
O[B] Robert Carlyle[/B] ειναι απο τους βρετανους ηθοποιους που πραγματικα γουσταρω πολυ,ενω ο [B]Guy Pierce[/B] δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε ποτε.Εδω ομως εχουμε μια σχεδον ταινιαρα με δυο παρα πολυ καλες ερμηνειες,κυριως απο πλευρας [B]Carlyle[/B] και ενα θεμα δυσπεπτο και ιδιαιτερο.
Ενας ομολογουμενως δειλος λοχαγος,παρα το γεγονος οτι παρασημοφορειται,κρινεται δειλος εκ νεου και στελνεται σε ενα οχυρο.Εκει γνωριζεται και συμβιωνει με αλλους 8 ανθρωπους ωσπου ολοι δεχονται μια περιεργη επισκεψη απο εναν ξενο,τον οποιο περιποιουνται βεβαια,αλλα εν συνεχεια αφηνονται ολοι στη δινη του παραλογισμου του και των οσων περιεργων πραγματων αυτος διηγειται!!!Απο εκει και μετα η ταινια αποκτα σαρκα και οστα και πραγματευεται ενα πραγματικα αποκρουστικο θεμα,τον καννιβαλισμο,αλλα με τροπο πραγματικα αξιοθαυμαστο
.Η [B]Bird[/B] δεν κανει μια ταινια με καννιβαλους και gore για να γλιστρανε καλυτερα τα πατατακια και τα ποπ κορν πιο ευκολα,αλλα μια ταινια που εγειρει τον προβληματισμο και της οποιας το θεμα ειναι παρουσιασμενο με επιχειρηματα και κατα συνεπεια αποκαλυπτεται οτι βρισκεται μια ολοκληρη φιλοσοφια απο πισω ,με πολλους μυστες και κοινωνους και που αποτερο σκοπο εχει να συνταραξει τον συνεσταλμενο και δειλο [B]Guy Pierce[/B] και να δειξει σε ολους μας το τι μπορει να κανει ο ανθρωπος προκειμενου να επιβιωσει.Επιπλεον η ταινια δειχνει πως εκτος απο την επιβιωση υπαρχει και η απολαυση κατι στο οποιο επιδιδονται οι ηθοποιοι με αποκαλυπτικο και προκλητικο τροπο προκειμενου να κορεσουν την πεινα τους και οχι μονο…
Η ταινια δεν μπορει να ενταχθει ευκολα κατω απο καποια ταμπελα και να πει κανεις οτι ειναι καθαροαιμο horror.Εχει στοιχεια απο πολλα ειδη,ειναι πραγματικα γρηγορη ,ρυθμικη και σφιχτοδεμενη με εντυπωσιακες σκηνες και μια καταπληκτικη μουσικη και θεωρω οτι απο τους δυο πρωταγωνιστες ξεχωριζει ο [B]Robert Cralyle[/B] ,ο οποιος ειναι πραγματικα απολαυστικος!!!

Μπορούμε να διορθώσουμε τον τίτλο να λέει horror και thriller για να μη βρίζω βραδιάτικα με τις μαμακίες που ποστάρονται σαν horror?
Ευχαριστώ.
P.S. Hellraiser 3 δεν έχει;

Αν διαβασες προσεκτικα,ειπα οτι η ταινια δεν εντασσεται ευκολα σε καποιο ειδος.Οταν το imdb την εχει στα horror,την βαζω εκει κι εγω κατα συνθηκη.

ένα πολύ καλό αφιέρωμα για τις καλύτερες ταινίες τρόμου της δεκαετίας του ?90 μπορείτε να δείτε και εδώ:
horrormovies.gr

Ένα πολύ καλό αφιέρωμα για τις καλύτερες ταινίες τρόμου της δεκαετίας του ?90 μπορείτε να δείτε εδώ:
http://www.horrormovies.gr/specials/kaliteres-tenies-tromou-90/