House Of The Dragon [GoT thread]

Επιμενεις να κανεις αντιλογο μονο σου με πραγματα που εχω διατυπωσει διαφορετικα. Ξαναλεω, αλλη μια φορα, οτι δεν χρειαζεται να εισαι στρατηλατης η να εχεις ιδιαιτερο iq για να κανεις reconnaissance κ cοunterspying, στην περιοχη που με επιτυχια φυλας απο δυο παντοδυναμους οικους ως τωρα και επι τρια χρονια. Αυτα γινονται με μεγαλη επιτυχια πολυ πριν την εφευρεση των ελικοπτερων. Βασικη περιφρουρηση ξερει κ ο τελευταιος δεκανεας. Ποσο μαλλον καποιος που η σειρα παρουσιαζει σαν εναν πολυ πετυχημενο ηγετη στον ανταρτοπολεμο, εκτος αν βλεπουμε αλλη σειρα με αλλους διαλογους.

Παρεμπιπτοντως θα ηθελα πραγματικα να μου αναφερεις εστω ενα, αφου λες υπαρχουν πολλα, αντιστοιχο ιστορικο παραδειγμα πατατιας.

@LedZep το να ειναι καλα γραμμενη μια μαχη γιατι αποκλειει το να εντυπωσιασεις το κοινο με συγκεκριμμενες σεκανς? Επισης, γιατι αποκλειει την χρησιμοποιηση των Targaryen?

8 Likes

Ως τώρα η σειρά είναι ευχάριστη έκπληξη.Αρκετά απολαυστική.Έχει πάρει τα καλύτερα στοιχεία του GOT (αλληλεπίδραση χαρακτήρων - μηχανορραφίες - medievil ατμόσφαιρα - δράκοι - όλα σε φανταστικούς κόσμους, με δόσεις κυνισμού όμως) και παίζει μαζί τους.Εντυπωσιακή η μικρή πριγκίπισσα, είναι πραγματικά κρίμα που θα αντικατασταθεί πριν το τέλος της σεζόν.

Σχετικά με τα παράπονα για τις μη ρεαλιστικές μάχες, το σύμπαν αυτό ήταν πάντα πρώτα fantasy και μετά οτιδήποτε άλλο, από τις πράσινες μολότοφ του Τύριον, μέχρι το ντου του Μανς στο τείχος, δεν ήταν ποτέ το δυνατό του στοιχείο ο ρεαλισμός στο πεδίο πολέμου.Εάν εξαιρέσεις την αστεία φάση με τα βέλη να πέφτουν εκατοντάδες και να αστοχούν, το υπόλοιπο κομμάτι ήταν μια χαρά.

1 Like

True αλλά το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσπαθείς να δώσεις γενικά έναν ρεαλιστικό τόνο στην σειρά. Δεν είναι Tolkien εδώ όπου ο ρεαλισμός δεν ήταν ποτέ σκοπός είτε μιλάμε για μάχες είτε όχι. Αυτό δημιουργεί προβλήματα όταν έχεις μάχες από αυτή στο τέλος του 3ου επεισοδίου. Συνεχώς προσπαθεί να μας πείσει πόσο αληθινή, ρεαλιστική είναι. Κάμερα στο χέρι, συνεχώς προσπαθεί να σε κάνει να νιώσεις το κάθε χτύπημα, άντερα, αίμα, λάσπη παντού αλλά μου έχεις τον άλλον να κάνει ταρζανιές ξέρω γω και να αποφεύγει τα βέλη για πλάκα. Γενικά όλη η φάση με το πόσο εύκολα κέρδισαν μια μάχη που τους είχε σακατέψει μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αστεία. Αυτά ήταν θέματα που είχε και το Game of Thrones σε αρκετές περιπτώσεις.

Κατά τα άλλα και εμένα μου αρέσει ως τώρα. Μπήκα εύκολα στο κλίμα αν και κάργα ξενερωμένος από την τελευταία σεζόν GOT. Όντως εξαιρετική η μικρή στο ρόλο της πριγκίπισσας, δεν ήξερα πως θα την αντικαταστήσουν λόγω time jump, νομίζω χθες το διάβασα κάπου. Ελπίζω να μην τελειώσει το ίδιο άσχημα (δεν ξέρω τι γίνεται από πλευράς υλικού).

2 Likes

Μετά το 4o επεισόδιο, γκούγκλαρα να δω πόσων χρονών είναι η βασίλισσα και η Rhaenyra. Όλα καλά, έστω και οριακά.

Είπα και εγώ στον κόσμο του GoT δεν είμαστε που είναι η αιμομιξία;

19 δεν είναι στο 4ο η πριγκίπισσα;;;

Υγ όπως και να χει το 4ο είναι το καλύτερο μέχρι τώρα για μένα. Παίρνουν φωτιά οι δολοπλοκίες και οι πολιτικές ατζέντες

2 Likes

Για πραγματικές ηλικίες λέω, 19 και 22 αντίστοιχα.

Ναι την πραγματικη της την γνωριζω. Δεν θα την εβαζαν σε τετοιες σκηνες αν ηταν μερικα χρονακια πιο νεα θελω να πιστευω

Viserys, Daemon και Rhaenyra φανταστικοί χαρακτήρες μέχρι τώρα btw ειδικά του 2ου του έχω μια αδυναμία.

1 Like

Μικροδείχνουν και οι δύο, έστω και με τα make up και όλα αυτά.

Πανεμορφη γυναικα, 22 χρονων μια χαρα :stuck_out_tongue:

Τεραστια αληθεια. Θελω να βλεπω Daemon να τα γαμαει ολα απλα γιατι μπορει.
Φανταστικη ηθοποιια απο Matt Smith. Και συμφωνω οτι το 4ο ηταν φανταστικο επεισοδιο.
Για μενα η σειρα παει γαμιωντας ως τωρα, 4 επεισοδια διχως κανενα παραπονο.

6 Likes

Κ εμενα μου αρεσε πολυ το 4ο. Πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα. Μου θυμισε μια πιο εξελιγμενη μορφη μιας αλλης, πιο παλιας, αγαπημενης μου σειρας του HBO. Το Rome.
Φοβεροι χαρακτηρες αν κ δεν ειμαι team Dhaemon.

4 Likes

Chills everywhere, μόνο που διάβασα Rome ανατρίχιασα… <3

5 Likes

Φανταστικη σειρα φιλε. Σκοπευω να την ξαναδω αυτες τις μερες

4 Likes

Επος. Το Rome από τις καλύτερες σειρές που έχω δει. Δύο φορές μάλιστα…

4 Likes

Το είχα ξεκινήσει παλιά αλλά το άφησα στην πορεία γιατί μου ειχε φανεί λίγο αργό κ βαρύ…μάλλον θα το ξαναβάλω πάλι.

1 Like

Φοβερή σειρά και εμβληματικός Ciarán Hinds.

1 Like

Δεν περίμενα τόσα πολλά καλά σχόλια για την σειρά… Θα πέσω με τα μούτρα, δεν έχω δει τπτ ακόμα. Για να διαβάζω συγκρίσεις με Rome τότε είναι πολύ πάνω από τις προσδοκίες μου…

1 Like

Χαίρεσαι να βλέπεις την σειρά

Φανταστικο το 5ο επεισοδιο. Η ενταση στην σκηνη των γαμησιατικων εορτασμων δοθηκε αριστοτεχνικα, με την βοηθεια σκηνοθεσιας, μουσικης και φωτογραφιας. Μπορω να βλεπω τον Matt Smith να ειναι chaotic evil και να μην ξερεις τι μαλακια θα κανει ανα πασα στιγμη, για ωρες.

Δυστυχως χανουμε Milly Alcock που ηταν εξαιρετικη ως Rhaenyra γιατι στο επομενο επεισοδιο παμε 10-12 χρονια μπροστα, αλλα τι να γινει τωρα…

5 Likes

Το κακό με την “30άρα” είναι οτι ενω μοιάζει αρκετά, έχει αρκετά βαθύτερη και διαφορετική φωνή.

1 Like