House Of The Dragon [GoT thread]

Σόρυ, νοτ σόρυ, αλλά δεν κρατήθηκα. Μου ρθε με την μία ο συνειρμός:

Summary

Επίσης μέχρι τώρα, μου θυμίζει περισσότερο τους Βοργίες παρά GoT, που δεν είναι κακό. Ίσα ίσα.

2 Likes

Ενα απο τα καλυτερα επεισοδια, που ηταν το καλυτερο τελος του πρωτου μερους του κυκλου. Εθεσε πλεον καθαρα τις βασεις για το τι θα ακολουθησει. Ηταν η ολοκληρωση του χτισιματος για το κυριο μερος της ιστοριας, τον κανονικο Χορο των Δρακων. Το γραψιμο πολυ καλο, & η σκηνοθεσια, ειδαμε χαρακτηρες να ξεδιπλωνονται, εναν νεο χαρακτηρα που θα ξεπερασει τον Littlefinger θα ελεγα. Ειδαμε τελικα πραγματικους χαρακτηρες, που δεν ειναι “αγγελικοι” ή “σατανικοι”, εκτος απο 1 - 2 ισως. Κινουνται στα ορια συνεχως, ικανοι για την πιο ευγενη αλλα & την πιο ποταπη πραξη. Απολαυστικες οι σκηνες στο Driftmark, η συναντηση Viserys, Corlys & φυσικα Rhaenys εδωσε μεσα σε ελαχιστα λεπτα οσα θα μπορουσαν να γινουν σε 2 επεισοδια αλλων σειρων. Ειδαμε εστω & λιγο εναν απο τους ωραιοτερους δρακους, την Κοκκινη Βασιλισσα Meleys. Εδω θα ηθελα να πω οτι οι δρακοι δεν ειναι για να τραβηξουν το κοινο που του αρεσουν αυτα, οχι μονο αυτο δλδ. Υπαρχει ολοκληρη μυθολογια απο πισω, υπαρχουν πραγματα που δεν ξερουμε που φτανουν μεχρι & την Καταστροφη της Valyria, ειναι συνδεδεμενοι με τους αναβατες - ανθρωπους τους, & με τη μαγεια γενικοτερα. Αυτα ειναι μερικα θεματα που θα αναπτυχθουν στη συνεχεια της σειρας, αλλα & στα βιβλια, ελπιζω & σε επομενα spin-offs.

2 Likes

Συνεχίζει να κενταει η σειρα

1 Like

Επεισοδιαρα

1 Like

Τέτοιες συγκεντρώσεις είναι ό,τι πρέπει για να αρχίσει το μπάχαλο :wink:

2 Likes

Είδα 3 επεισόδια σήμερα, η σειρά είναι φανταστική.
Συμφωνώ ότι η καβουρομάχη είχει πολύ παπάτζα και με εκνεύρισε αλλά το υπόλοιπο είναι αριστούργημα.
Μεγάλη χαζομάρα η επιλογή του βασιλιά για νύφη, αυτό επίσης ήταν πολύ κλισέ αλλα και πάλι καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικό συγγραφικό εργαλείο για να γίνει της καριόλας στη συνέχεια.

1 Like

Δεν είχα κανένα ενδιαφέρον για τη σειρά, αλλά βλέποντας το 1ο επεισόδιο αυτό άλλαξε. Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, μου φάνηκε πολύ καλό. Επίσης, βλέποντας τον Smith ΕΤΣΙ

…μόνο εγώ σκέφτομαι πόσο τέλειος Ελρικ θα ήταν? Μάλλον όχι ε?

10 Likes

:pinched_fingers: :pinched_fingers:

3 Likes

Εχουν φαγωθει στα Ελρικογκρουπς για το ποσο κλεψια ειναι

1 Like
1 Like

Έχω δει τις 2 νέες πρωταγωνίστριες σε διαφορετικές σειρές/ταινίες και ψηφίζω πως είναι απείρως καλύτερες υποκριτικά από τις μέχρι τώρα/πρώην/νεότερες εκδοχές τους.

Ίδωμεν.

ωχ, emma d’arcy, wtf, mini crush μου στο Truth Seekers <3 < 3 !!! Didn’t knew that!!
Και πάνω που έλεγα να το παράταγα και ίσως να το binge-αρα στο μέλλον, απέκτησε ξαφνικά νέα προοπτική :stuck_out_tongue:

Θα διαφωνησω καθετα προκαταβολικα, καθως η Milly Alcock ηταν για μενα 10 στα 10 στην ηθοποιια, ουτε κλασμα βαθμου πιο κατω. Και η Emma D’Arcy σε οτι συνεντευξη την εχω δει μου φαινεται εντελως οτι ναναι. Μπορει σε υποκριτικη να ειναι μια χαρα, αλλα η μονη λεξη που μπορω να σκεφτω για αυτην ειναι παρτσακλο. Εχω ηδη ξενερωσει βασικα με την αλλαγη στις ηθοποιους, αν και δεν με ενοχλει τοσο η αλλαγη της Alicent.

Ε, αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

ξέρω γώ, αυτό μάλλον δεν μετράει από έναν ηθοποιό περισσότερο, σε μια… τηλεοπτική σειρά/ταινία/θέατρο/whatever? :face_with_raised_eyebrow:;

Ναι, απλα ειπα να αναφερθω και στην ηθοποιο, η οποια με προδιαθετει αρνητικα :stuck_out_tongue:

Η συγκριση μεταξυ της μικρης και της μεγαλης Rhaenyra ειναι ασχετη με αυτο βεβαια.

Θα πρεπει να με εντυπωσιασει εξωφρενικα η D’Arcy για να την προτιμησω απο την Alcock.

Ναι διευκρινισα αποπανω, δεν υπηρχε λογος να με ρωτησεις το ιδιο πραγμα που ρωτησε ο pot, εκτος αν δεν ειχες δει την απαντηση του :stuck_out_tongue:

Παρολα αυτα να προσθεσω οτι οι εκφρασεις που παιρνει με το προσωπο καποιος ή καποια ηθοποιος ειναι μερος της υποκριτικης, και γι αυτο ακομα και η υποκριτικη ειναι εν τελει μια υποκειμενικη οντοτητα οσον αφορα την κριτικη πανω σε αυτη. Ολοι μας ανεξαιρετως, κρινουμε ηθοποιιες με βαση και το κατα ποσο μας ταιριαζουν ή οχι οι εκφρασεις ενος ανθρωπου.

nope, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως δεν την είχα δει

:no_mouth:

Χμ, όπως κάθε ασπρομάλλης fantasy χαρακτήρας, από τον Sephiroth μέχρι τον Geralt, έτσι και ο Daemon οφείλει πολλά στην αισθητική του Ελρικ, οκ, αλλά εδώ το παράκαναν λιιιγο κατά την άποψη μου. Όταν τον είδα με την πανοπλία βασικά σκάλωσα, λέω “ωπα κάτσε τι κάνει ο φιλάσθενος αλμπίνος στο GoT, και γιατί αντί για την Καταιγίδα κρατάει κοντάρι”

Κάποια πράγματα είναι καταδικασμένα να επηρεάζουν κυριολεκτικά τα πάντα και να λαμβάνουν ελάχιστη αναγνωρισιμότητα, τίποτα καινούργιο ή πρωτόγνωρο :sweat_smile:

Πάω για το 2ο τώρα πάντως, με κέρδισε άμεσα το 1ο επεισόδιο. Μόνο το HBO φαίνεται να μπορεί να κάνει πραγματικά εξαιρετικό fantasy προς το παρόν…

5 Likes

Λίγο off topic, αλλά επειδή πιάσαμε την κουβέντα για Έλρικ: Προς το παρόν τον χαίρομαι μόνο από τα φοβερά graphic novels που βγήκαν πρόσφατα και παραμένω με την απορία, γιατί κανένας ακόμα δεν τολμά να τον αγγίξει τηλεοπτικά/κινηματογραφικά. Αν όχι τώρα, που το fantasy πάει τρένο, τότε πότε;

1 Like

Ποτέ. Πάρα πολύ σκοτεινό και δύσκολο να γυριστεί, χωρίς να στείλει το budget στο θεό. και λογικά θ αρμέγουν GOT, LOTR, Witcher για κάμποσο ακόμα, οπότε σιγά μην ασχοληθούν. Κάτι λέγανε το 2019 νομίζω αλλά ο covid παίζει και να το σκότωσε εντελώς το θέμα.