House Of The Dragon [GoT thread]

Πλέον είναι εφικτό, και σίγουρα είναι franchise που εξετάζουν πολύ σοβαρά. Η δική μου, προσωπική υπόθεση, είναι πως η απεικόνιση ενός ασπρομάλλη φαντασυ χαρακτήρα είναι κάτι πολύ συνηθισμένο εδώ και πολλά χρόνια, και ο Ελρικ, ενώ είναι το πρωτότυπο, κινδυνεύει να θεωρηθεί πλέον αντίγραφο η ακόμη ένας χαρακτήρας του σωρού, επειδή κάποιου είδους μεταφορά δεν έγινε ποτέ και απλώς πρόλαβαν άλλοι. Ειδικά με την τεράστια απήχηση του Witcher πιστεύω πως σίγουρα διστάζουν λόγω πολλών ομοιοτήτων. Ο αθεόφοβος ο Sapkowski δε κώλωσε να δώσει το παρατσούκλι “white wolf” στον Geralt, το οποίο είναι και παρατσούκλι του Ελρικ. Στο ευρύ κοινό που έχει περιορισμένη γνώση και ενασχόληση με το φαντασυ, οι πολλαπλές ομοιότητες θα χτυπήσουν μάλλον έντονα και πιθανώς αποτρεπτικά. Δε μπορώ να σκεφτώ άλλο σοβαρό λόγο.

2 Likes

Ο Μαρτιν εχει, οπως εχει πει κ ο ιδιος, αρκετες αναφορες κ τριμπιουτς στον Ελρικ. Ολο το Ταργκαρυεν σκηνικο καθως κ καποιοι χαρακτηρες, αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο. Υπαρχει νομιζω πιο καρμπον απο τον Ντεημον αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του.

Αναφορικα με την μεταφορα του Ελρικ, νομιζω οτι ο ιδιος ο Μουρκοκ εχει πει οτι μετα την επιτυχια του Γουιτσερ, θεωρει οτι δεν υπαρχει χωρος για αλλον ενα παρομοιας αισθητικης χαρακτηρα. Μπουρδα μου φαινεται αυτο. Η βαριεται κ δεν θελει κατι τετοιο η δεν υπαρχει ενδιαφερον.
Ειναι σκοτεινη σειρα αισθητικα, αλλα νομιζω ο Μαρτιν ειναι πιο σοκινγκ. Για Ελρικ θα ταιριαζε τελεια ενα καλο ανιμε.

2 Likes

12 Likes

Μεγαλύτερος μπούφος κι από τον Τζώννυ τον Σνόου λέμε

6 Likes

Αλλη μια επιλογη μετριου γραψιματος για μενα. Δεν ειναι ετσι εξαλλου στο βιβλιο. Χαλαλι τους, γτ το επεισοδιο ελεγε πολυ

Καλά δεν είναι κακό ή μέτριο γράψιμο το να είναι χαζός κάποιος χαρακτήρας. Ή εν προκειμένω αυτός ο χαρακτήρας να παρουσιάζεται διεξοδικά σε όλο το επεισόδιο ως κάποιος που εχει υποστεί ερωτική απογοήτευση και που οι αρχές του και ο κώδικας τιμής του τον ωθούν σε παρορμητικες αποφάσεις. Ολοσωστη ήταν η επιλογή του να τον δείξουν έτσι κατ εμέ.

Πάρτε κι άλλο meme :stuck_out_tongue:

6 Likes

Μου θυμίζει τους αμάν τότε που έκαναν τον Αγγελόπουλο

αυτός ο τύπος με την μαγκούρα , τι φοβερή μορφή είναι ρε γμτ ; (φοβερή και ανατριχιαστική ερμηνεία θα έλεγα)

2 Likes

Παίρνοντας πάσα από αυτό το meme θα ήθελα να πω ότι ο King Viserys είναι μια ομάδα μόνος του σε ότι έχει να κάνει με το πως κουμπώνει ο ηθοποιός πάνω στον χαρακτήρα.
Χωρίς να έχω κανένα μα κανένα παράπονο από τους υπόλοιπους, νιώθω ότι παίρνει από το χεράκι τα επεισόδια και τους ανεβάζει το ήδη υψηλό επίπεδο.

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα.

χα, πριν δω το σχόλιο σου, όταν έβλεπα τη σκηνή, σκέφτηκα τον Stallone ασυναίσθητα… :sweat_smile:

Ναι, για μένα η μάχη ήταν λες και ξαφνικά η σειρά άλλαξε ύφος και έβλεπα κάτι διαφορετικό. Τύπου “αρκετό μπλαμπλα, πρέπει να δώσουμε θέαμα” ακόμη και αν ο τρόπος είναι προβληματικός.

Δεν συμφωνώ προσωπικά με τη συγκεκριμένη οπτική, και την έχω δεi ως δικαιολογία και για άλλα franchises. Κάθε είδος κοσμοπλασίας έχει μια εσωτερική λογική, συνοχή και απαράβατους κανόνες, οι οποίοι θέτονται προφανώς από τον εκάστοτε δημιουργό, είτε μιλάμε για fantasy, είτε για sci-fi, είτε για τρόμο, για κάθε είδος αφήγησης. Ο απαιτούμενος ρεαλισμός που ο ίδιος ο Martin έχει θέσει ως βασικό κανόνα θα πρέπει να διατηρείται, είτε έχουμε να κάνουμε με μάχες, είτε με δράκους, είτε με μαγεία, πάντα σύμφωνα με την εσωτερική λογική του setting προφανώς. Γενικά, τo GoT ισορροπεί πολύ καλά μεταξύ ρεαλισμού και έντονων fantasy στοιχείων, είναι από τα βασικά στοιχεία της ταυτότητας του αυτό άλλωστε. Καμία σκηνή μάχης στο GoT δεν μου χτύπησε τόσο “εκτός ορίων” του συγκεκριμένου setting και του ύφους που το διακατέχει, απλά να τρέχει ένας τύπος σαν τον Rambo και να μακελεύει πλήθη μαχητών ενώ βροχή από βέλη πέφτει από τον ουρανό, δε μπορώ να θυμηθώ κάτι τόσο έντονα off στο GoT τουλάχιστον. Οι τελευταίοι κύκλοι εξαιρούνται προφανώς, για ευνόητους λόγους. Κατανοητή η ανάγκη του eye-candy και της δράσης, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η εκτέλεση είναι υπερβολική και με έχασε.

Παρόλα αυτά οκ, τα μάτια δεν ξεκολλάνε από την οθόνη, απολαυστική σειρά προς το παρόν.

4 Likes

Ε ναι λοιπόν, το ξεκίνησα:

1 Like

4 Likes

Δεν είναι μουφα? Η θα βρούμε νέες περιπέτειες στο χιόνι?

Άντε με το καλό, μπας και μάθει τπτ το παληκάρι.

5 Likes

Καθόλου μουφα

1 Like

Θα ξενερωσω τοσο πολυ αν βγει αυτο το spinoff. Προκειται για τον αγαπημενο μου ηρωα στη μικρη οθονη (αν και στη τελευταια σεζον τον καταντησαν οριακα καρικατουρα) και αυτο το bittersweet τελος που του εδωσαν ηταν οτι καλυτερο θεωρω για να μας αποχαιρετησει τηλεοπτικα. Στο μυαλο μου ειναι σαν να εχει βγει σικουελ με τις νεες περιπετειες του φροντο και του σαμ αφου εφυγαν απο τη μεση γη.

Τι μουφα? Ειναι γνωστο εδω και μηνες, και μαλιστα ο Kit Harrington θα παιξει τον ρολο (προφανως).

Εγω την θελω αυτην την σειρα, απο τα λιγα πραγματα που με χαλασαν στο τελος του GoT ηταν η μοιρα του Jon Snow. Επρεπε να μαθευτει η αληθεια για το ποιανου παιδι ειναι κατ’έμε σε ολο το βασιλειο, και να γινει αυτος ο ruler of the 7 kingdoms, κι ας μην το επιθυμουσε.

1 Like

Περί ορεξεως, εγώ νομίζω ότι ήταν πιο κοντά το τέλος του σε αυτό που είχε πάνω κάτω ο Μάρτιν που το happy end δεν ήταν ποτέ μέρος του GoT και με βρίσκει σύμφωνο εν τελει.ιδικά από τη στιγμή που η νταυνερυς πήγε στην dark side. Κι ο John ως άλλος δίκαιος στο μυαλό του κ ψύχραιμος θεώρησε ότι ο θρόνος πρακτικά ξελογιάζει και τρελαίνει το διάδοχο (ή όποιον ήταν κοντα) και τον οδηγούσε σε κακές αποφάσεις, διαπλοκές κτλ. και για αυτο προτίμησε να πορευτεί όπως μεγάλωσε και κέρδισε.

Αυτό περί του θρόνου θα το δούμε και στη νέα σειρά σε λίγο καιρό ίσως στη λήξη της σεζόν.

Εγώ ξέρω αν την θέλω αυτή την σειρά. Εξαρτάται τι θα μας δείξει. Αν είναι να δω μια σειρά όπου θα έχουμε τον Snow και τις περιπέτειες του όχι δεν νομίζω ότι ενδιαφέρομαι. Αν μας δείξει όμως τι έγινε με την Arya η τι γίνεται στον Βορά η τον Brand στο King’s Landing τότε έχει ενδιαφέρον. Η επίσης τί θα γίνει αν θελήσει ο Snow τον θρόνο και επίσης υπάρχει ακόμα ένας δράκος ζωντανός.Και εδώ έρχεται η απορία μου πως θα στηρίξουν την σειρά εφόσον δεν υπάρχουν τα απαραίτητα βιβλία. Θα γραψει ο Martin καινούριο σενάριο?

Εδώ δεν έχει γράψει αυτά που πρέπει είναι για καινούρια; Υποθέτω θα τον συμβουλευτούν αλλά θα πάρουν πρωτοβουλίες αρκετές