House Of The Dragon [GoT thread]

:joy:

7 Likes

^ κλαιω απλα

Την Κυριακη ηρθε η στιγμη να δουμε και το νεο καστ (!)
Ανυπομονω για το ντεμπουτο του κυριου αποκατω στην μικρη οθονη:

Rhaenyra Targaryen μετα το time jump

308036869_607136410868157_187363458433925788_n

5 Likes

Λογικά αν και δεν ξέρω πως θα βγει αυτό😛

HBO ALREADY PREPARING THE PREQUEL OF THE PREQUEL OF ‘GAME OF THRONES’

The great success obtained by the premiere of ‘House of the Dragon’ has made HBO green light a new prequel, which has already been presented.

It is about ‘10,000 Ships’. The series will be set about a thousand years before the events of ‘Game of Thrones’ (about 800 before the new series) and will focus on Princess Nymeria and her journey to Dorne, a story that we have already anticipated in the first episode from ‘House of the Dragon’.

Nymeria’s adventures would inspire a young Arya Stark, who named her direwolf after the famous warrior.

There are stories of ‘Game of Thrones’ for a while.*

Και έρχονται και άλλες σειρές

Με την επιτυχια που εχει πλεον αυτο το franchise, δεν εκπλησσομαι καθολου. Ο Martin αλλωστε δηλωσε οτι θελει να το κανει Cinematic Universe, ολες οι σειρες με βαση τις ιστοριες του Martin εχουν ως εξης:

  • House Of The Dragon - Το βλεπουμε ηδη, τα σπαει
  • Snow - προφανως οι περιπετειες του Jon Snow μετα το τελος του Game Of Thrones
  • The Sea Snake - οι περιπετειες του Corlys Velaryon πριν το House Of Dragon
  • Dunk and Egg - Ser Duncan The Tall & Aegon Targaryen (90 χρονια πριν το GoT)
  • 10000 Ships - το πιο ενδιαφερον για μενα, Princess Nymeria (1000 χρονια πριν το GoT)
  • The Golden Empire - animated σειρα για την ανατολικη ακτη του Essos
2 Likes

Dunk and Egg πολυ καλη ιστορια!

Πω πω πω ενας χαμος στο 6ο επεισοδιο… Καριολα Alicent, sociopath Larys.
Μνημειωδεις σκηνες απο την αρχη ως το τελος, εντωμεταξυ ηταν 70 λεπτα επεισοδιο.
Τι θεουλης ο Aegon τον οποιο μαλιστα υποδυεται ο γιος του David Tennant.
Οι σκηνες με δρακους λιγες αλλα αψογες. Θελω λιγο παραπανω βεβαια.
Παμε για πολυ δυνατο φιναλε στα επομενα 4 επεισοδια λογικα.
Πλεον ειμαι team Daemon (και φυσικα παντα Rhaenyra).
Εξαιρετικες στον ρολο τους D’Arcy και Cooke.
Criston Cole λυπηρο ανθρωπακι.

4 Likes

Για κανά 5λεπτο, νόμιζα πως έβλεπα Euphoria:

Summary

1 Like

Έλα ρε μην μας γ…ς την μέρα πρωινιατικα. Έχω ακόμα 12 ώρες μέχρι να το δω. :smiley:

1 Like

Το 6ο είναι το πρώτο επεισόδιο που δεν με ενθουσίασε. Δεν μπορώ να διευκρινήσω το γιατί , ίσως επειδή είχε πάρα πολλά τεκτενόμενα ταυτόχρονα, ίσως η αλλαγή ηθοποιών, ίσως επειδή χάθηκε η κάποια αθωότητα που υπήρχε στα πρώτα και τώρα όλα είναι 100% πόλιτικς, ίσως όλα μαζί.

Όπως και να έχει παραμένει πολύ καλή η σειρά.

Ο ορισμός όλων των εννοιών του lowlife το ασπόνδυλο

2 Likes

Nτάξει ειναι καλό το επεισόδιο αλλά ειλικρινά ποιος είχε την φαεινή ιδέα
να κόψει τη σκηνή που ο Daemon αγκαλιάζει τις κόρες του; αν ο Daemon ήταν καλός σε κάτι είναι η σχέση του με τα παιδιά και η Rhaena είπε ότι δεν την προσέχει καν… Η Emma και η Olivia είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικές

1 Like

Απορώ τι σας άρεσε από το επεισόδιο. Για 'μένα - σεναριακά και σκηνοθετικά - ήταν κακό και κυρίως βιαστικό. Πολλά σημαντικά γεγονότα, ακόμα και με νέους ήρωες, τα ξεπετάμε μεταξύ 2 σκηνών. Για κάποιο λόγο βιάζονται να δείξουν πολλά και να τα χωρέσουν όλα σε ένα επεισόδιο. Για ό,τι κράζαμε την τελευταία σεζόν του Game of Thrones αντίστοιχη λογική είδα και σε αυτό το επεισόδιο. “Σκοτώνω για να σκοτώσω” χωρίς να σου δώσει καν το χρόνο να δεθείς με τους ήρωες, όχι για τίποτα άλλο, αλλά έστω για να νοιαστείς ή να πωρωθείς και να έχει μια σεναριακή βαρύτητα ο θάνατος. Τεσπα, θα δείξει πως θα πάει.

3 Likes

Εμένα προσωπικά μου άρεσε κυρίως το ότι γάμησε από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Επίσης, δεν έχω σοβαρά προβλήματα με την τελευταία σεζον του GoT. Μόνο κάτι πολύ ασήμαντα παράπονα.

Γούστα είναι αυτά, και σε πολλούς άλλους αρέσει το “Τόλμη και γοητεία”, το δέχομαι μεν, όμως εμένα δε μου κανει. Απλά αν συγκρίνεις την τελευταία σεζόν του GoT με όλες τις υπόλοιπες, έχεις δυο τελείως διαφορετικές κινηματογραφικές λογικές και εκδοχές. Από τη μία μπορεί να σου αρέσουν και οι δυο, από την άλλη μπορεί (οι ίδιοι σκηνοθέτες) να σε έμαθαν αλλιώς και να μη δέχεσαι τις τόσο υψηλές ταχύτητες και να σου φαίνονται προχειροδουλειές, λέω και εγώ την άποψη μου γιατί είναι ακόμα η αρχή. Προσωπικά ελπίζω να μην εξελιχθεί με την ίδια λογική το υπόλοιπο, γιατί έτσι δε θα μπορώ να το παρακολουθήσω και να δεθώ μαζί του, κατά τα άλλα, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Βασικά το τελευταίο επεισόδιο λειτούργησε σαν κανονικότατος πιλότος για αυτό που θα ακολουθήσει
Για εμένα δεν έχει κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. Οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές, οι χαρακτήρες έχουν επίσης φοβερό ενδιαφέρον και φαίνεται όλοι να κινούνται σε έναν τραγικό χορό γύρω από το θρόνο. Επίσης είναι και αρκούντως προκλητικό/σκοτεινό και απρόβλεπτο , αλλά αυτό που μου μένει πιο πολύ από όλα όσα βλέπω είναι η τραγικότητα μίας αλυσίδας από γεγονότα που ξεκίνησαν από την 1η ατυχή γέννα και ποιος ξέρει που θα οδηγήσει…

Δεν συμφωνω καθολου. Το GoT ηταν συνεπες στο οραμα του σε ολες τις 8 σεζον. Δεν ειδα πουθενα προχειροδουλεια, το οποιο το θεωρω και αδοκιμο ορο οταν χρησιμοποιειται απο τους θεατες μιας σειρας ή ταινιας που δεν εμειναν ικανοποιημενοι. Δεν ειδα απολυτως τιποτα προχειρο στις τελευταιες σεζον του GoT, οπως δεν ειδα και τιποτα προχειρο ως τωρα πουθενα στα επεισοδια του HotD.

Ρωτησες “απορω τις σας αρεσε απο το επεισοδιο” και με την ιδια ευκολια κι εγω μπορω να ρωτησω “απορω τι δε σου αρεσε”, αλλα ετσι δεν παμε και πουθενα :stuck_out_tongue: Δεν καταλαβαινω γιατι να πρεπει να δεθεις με τον Harwin Strong πριν πεθανει ας πουμε. Σεναριακη βαρυτητα μια χαρα ειχε ο θανατος του.

Εξήγησα επακριβώς τι δε μου άρεσε στο επεισόδιο, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε στον τρόπο που βλέπουμε τις δυο σειρές προφανώς.

Οι τελευταίες σεζόν του Got δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελαν να μας δείξουν. Ανουσιες τελείως, ασε που φάνηκε ότι έγινε σε φάση ελα να τελειώνουμε

1 Like

Το δίδυμο της συμφοράς (ακα Ντι&Ντι) πιο πολύ είχε στο νου του να ξεμπερδεύει όπως-όπως με το GoT για χάρη των Star Wars (που είχαν-σχεδόν?-συμφωνήσει να αναλάβουν) παρα να πει κάτι ουσιαστικό με τη σειρά που την ξεκίνησαν εκπληκτικά και στο τέλος τη σοδομισαν.

Επειδή όμως κάρμα ις α μπιιιιιτς, μετά το κράξιμο που έφαγαν από περίπου 4 δις κόσμο για το τέλος του GoT, ιν α τρου ντισνευ φασιον, η εταιρεία με σήμα το ρουφιανοποντίκι έκανε πίσω φοβούμενη την επανάσταση (για τέτοια πράγματα γίνονται άλλωστε επαναστάσεις στο βορειοδυτικό ημισφαίριο) και ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος έμειναν με το πουλί του τζαρ τζαρ μπινγκς στο χέρι.

Μέχρι που φέτος έπιασαν στον αέρα μια πορδη από δολάρια που ξέφυγε από το Νετφλιξ και έκαναν ένα μουβι για μέταλ εφήβους. ΤΣΑΠΟΥ.

1 Like