House Of The Dragon [GoT thread]

Δε νομιζω οτι γνωριζεις τι ακριβως εγινε ε :stuck_out_tongue:

Οι Benioff & Weiss αποχωρησαν απο μονοι τους απο την τριλογια Star Wars που ειχαν αναλαβει, γιατι εβλεπαν οτι εκεινο το καραβι βουλιαζει, οσον αφορα το μελλον στον κινηματογραφο. Μετα το φιασκο της sequel τριλογιας, η LFL δεν εχει κανενα πλανο για ταινιες τουλαχιστον μεχρι το 2025 αυτην την στιγμη και εχει αφοσιωθει πληρως στις τηλεοπτικες σειρες για το Disney+ .

Οι Benioff & Weiss δεν ειχαν κανεναν λογο να παραμεινουν σε αυτο το καραβι που βουλιαζει, και ειχαν ενα πολυ μεγαλυτερο συμβολαιο με το Netflix, οποτε ενημερωσαν την Kennedy οτι αποχωρουν, οπως δηλαδη εχουν κανει κι ενα σωρο αλλοι λογω της αθλιας διαχειρισης του franchise οσον αφορα τον κινηματογραφο. Δεν εφαγαν χυλοπιτα απο την Disney, μαλλον εριξαν την χυλοπιτα οι ιδιοι.

Αυτη η πορδη απο δολλαρια που λες, ειχε ηδη συμφωνηθει απο πριν. Πιστεψε με, οσο κι αν πονεσαν πολλους οπαδους του GoT με το τελος που εδωσαν, οι B&W θα ειναι μια χαρα :stuck_out_tongue:

image

ΟΚ, με βάση το παρακάτω μου είχε ξεφύγει ότι το ντιλ με το νετφλιξ προηγήθηκε αυτού της ντισνευ.

Και από ότι φαίνεται, δεν έκανε πίσω η ντισνευ λόγω του παγκόσμιου κραξίματος αλλά οι ίδιοι.Mea culpa αλλά no biggie, συνεχίζουν να είναι παπαρες διαστημικού βεληνεκούς (παν ιντεντεντ). :crazy_face::joy:

Meanwhile, Benioff and Weiss were also feeling the heat and began having second thoughts about jumping into Star Wars due to what one source described as “toxic fandom.”

The creators had built Thrones from the ground up — based on author George R.R. Martin’s sprawling novels — and were initially lauded by both critics and fans, who made the show HBO’s most watched original series ever. But the divisive six-episode final season that aired in the spring was met with such backlash that the duo backed out of a farewell panel at San Diego Comic-Con in the summer.

To go from Thrones to Star Wars, where fans have bullied actors off social media and taken aim at filmmakers like Johnson? “Who wants to go through that again? Not them,” notes another source with knowledge of Benioff and Weiss’ thinking. “This was in the ‘Life’s Too Short’ category.”

1 Like

Αυτα ειπα κι εγω και μου εβαλες τον Fry :stuck_out_tongue:

Έπρεπε πρώτα να τσεκάρω τα δεδομένα. :stuck_out_tongue:

Από αυτά όμως που έλεγες εσυ, θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει ότι οι δε κοπανοι έφυγαν από το πρότζεκτ σαν τον Tywin καβαλα στ άλογο μέσα στο throne room. Ενώ οι τύποι την έκαναν σαν τον Alfrid μη αντέχοντας ενδεχόμενο κράξιμο και άλλων (σκληροπυρηνικοτερων) φανς. :smirk:

1 Like

Το ενδεχόμενο κράξιμο που σίγουρα θα έτρωγαν (δικαιολογημένα σε μικρό βαθμό, αδικαιολόγητα σε τεράστιο βαθμό, όπως αναλύουμε στο Rings Of Power thread), έπαιξε σίγουρα κάποιον ρόλο, αλλά πίστεψέ με όταν παίζουν τόσα φράγκα στην μέση, αποτέλεσε και δικαιολογία για αυτούς.

Δε θα ακουγόταν το ίδιο αν έβγαιναν και έλεγαν ότι “ναι ξέρετε στο Νετφλιξ μας δίνουν λεφτά για να φάνε μέχρι και τα τρισέγγονα μας για να έχουμε πλήρη καλλιτεχνική ελευθερία να φτιάξουμε ότι γουστάρουμε, ενώ η Καθλην μας δίνει ένα μικρό κομμάτι σε λεφτά και θα μας βάζει δάχτυλο 3 φορές την ημέρα για το τι θα πρέπει να χώσουμε στις ταινίες μας και τι όχι” νομίζω :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Οπότε αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι μάλλον έφυγαν από το Star Wars project με ανακούφιση, και η Κένεντι ανακουφιστηκε με αυτήν την απόφαση επίσης, μιας και το πλάνο της LFL ήταν να μην φτιάξουν νέες ταινίες για 5-6 χρόνια και να αλλάξουν ρότα προς τις σειρές πλέον. Κοινώς, μάλλον και οι δύο πλευρές κερδισμένες βγήκαν. Προσωπικά μου φαίνεται αστείο όταν παίζουν τόσες εκατοντάδες εκατομμύρια να βγαίνει ο άλλος και να λέει “δε θέλαμε να φάμε κράξιμο από τους τοξικούς οπαδούς του Star Wars”, η φάση τους μάλλον θα ήταν κάπως έτσι:

Άσε που αυτά είναι εικασίες κιόλας. Οι δηλώσεις των ίδιων λένε πως έφυγαν γιατί πολύ απλά δεν θα είχαν χρόνο και για τα δύο. Και για ταινίες Star Wars και για projects στο Netflix. Αρκετά πιο πιστευτό νομίζω

image

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :crazy_face:

Δεν είμαι αντικειμενικός με τους παπαρες, να τους φάνε τα σκυλιά κανενός ψυχακια μπασταρδου λέω εγώ!

Episode 7 - Driftmark

3 Likes

Χαμός έγινε και σήμερα τρομερό επεισόδιο. Deamon μετά το σημερινό σε αγαπάω 100 φορές πιο πολύ.

3 Likes

Ειναι φανταστικος ο Matt Smith στον ρολο.

3 Likes

Η Vhagar είναι ίσως ο πιο καλοσχεδιασμένος δράκος που έχουμε δει μέχρι στιγμής γενικά στο franchise,όχι μόνο στο house of the Dragon. Επίσης μου αρέσει ο χαρακτήρας της Rhaenyra τώρα είναι μεν πιο ψυχρή αλλά και πιο ώριμη. Οι διαλογοι Κορλυς-Ραινυς και Αλισεντ-Οττο δείχνουν πόσο καλογραμμενη είναι η σειρά. Το μόνο που με χάλασε από ολο το επεισόδιο ήταν το τελευταίο πλάνο

Μετά από ένα μέτριο 6ο επεισόδιο, ήρθε ένα φανταστικό 7ο.

Γιατί; Θα ήθελες να παραμείνει σαν μισό-μυστήριο το τι είχει συμβει;

Σίγουρα πιο ώριμη. Αν εννοείς το “ψυχρή” ως “μη-παρορμητική” τότε συμφωνώ αλλά η τύπισσα βράζει μέσα της σε πολλά μέτωπα.

Σε κουτσομπολίστικο επίπεδο: Η μύτη της είνα λίγο ασχημούλα, θυμίζει σαν σπασμένη μύτη πυγμάχου… Χαζομάρες, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται.

Ένα πραγματικά φοβερό επεισόδιο που σε κάνεις να νοιώθεις σχεδόν “αβολα” που το βλέπεις

2 Likes

Θείος και ανιψιά βρήκαν τρόπο να σκορπίσουν τρόμο και να βάλουν μπρος ένα σχέδιο χωρίς να γίνουν άκαρδα μουνόπανα σαν τον τυπά που έκαψε τους δικούς του. Έμεινα μαλάκας μιλάμε για ένα από τα plot twist της χρονιάς το ότι δεν έκαψε τον άντρα της αλλά τον έστειλε μακριά για να είναι και οι 2 ευτυχισμένοι στο τέλος. O Daemon δίνει στην Rhaenyra αυτό που της έλειπε δύναμη στην βασιλική αυλή (Προφανώς της δίνει και έναν γάμο που ήθελε χρόνια). Γιατί αν και αμέσως επόμενη στην διαδοχή μόνο ασφαλής δεν μοιάζει με την Άλισεντ, τους γιούς της και τον βλάκα τον σερ Κριστον να την περιμένουν στην γωνία. Η Άλισεντ πλέον έχει χάσει κάθε μέτρο, κοιτάει την πάρτη της και τα παιδιά της μόνο κάνοντας αυτό που κατηγορούσε την Ρενίρα ένα επεισόδιο πριν. Το γυαλί έσπασε οριστικά πλέον δεν βλέπω πως μπορούν να ξαναφτιάξουν οι σχέσεις μεταξύ τους
ΥΓ1 Μετά τον Littlefinger η σειρά φαίνεται ότι βρήκε και τον Joffrey της. Ο μικρός γιος του Viserys έχει όλο το πακέτο. Αλαζόνας, κακομαθημένος, πονηρός και ύπουλος
ΥΓ2 Πλακώνονται στην αίθουσα φίλοι, συγγενείς, λόρδοι και ιππότες και ο Daemon αράζει στην πόρτα και γελάει. Μπλέκεται μόνο όταν πάει ο Κρίστον να κάνει κακό στην Ρενίρα. Είπαμε αγαπάμε Daemon και Matt Smith

5 Likes

Καπου εδω θα ερθουν οι βιβλιακηδες να σου πουν οτι στο βιβλιο ο Laenor οντως πεθαινει.

Πολυ καλυτερα ετσι οπως το εκαναν στο επεισοδιο.

Καλυτερη φαση του επεισοδιου, ο Daemon απλα γουσταρει να βλεπει το χαος

2 Likes

Πονηρός σίγουρα, αλλά νομίζω ότι ως τώρα ο σκηνοθέτης περνά ότι είναι και το πιο “γατόνι” σε σχέση με τα αδέλφια και ξαδέλφια του, όχι μπουμπούνας όπως ο μεγάλος του αδελφός ή συναισθηματικός όπως τα ξαδέλφια του (αγόρια και κορίτσια).

1 Like

Θα ήθελα να ήταν διαφορετικά ,σε γενικές γραμμές τρομερό επεισόδιο. H Rhaenyra είναι πολύ καλύτερη και πιστεύω ότι ταίριαξε απίστευτα η Emma ποιο καλά από την μικρή Rhaenyra

Χρειάστηκαν 7 επεισόδια για να κόψει τον ομφάλιο λώρο του GoT αλλά κάλλιο αργά παρα ποτε. All hail to Fire & Blood.

υγ. Και έχω και την σύζυγο να μονολογεί, «αυτό δεν είναι Martin!». Δεν πειράζει λέω εγώ, άλλωστε σε κανέναν δεν απαγορεύεται να επανεφευρίσκει τους χαρακτήρες που φτιάχνει και κατά συνέπεια, τον ίδιο του τον εαυτό ως συγγραφέα.

3 Likes

Ισχύει. Κάτι μου λέει πως θα μας εκνευρίσει πάρα πολύ αυτός ο χαρακτήρας στο μέλλον

2 Likes

εχουν πεί ποσες σεζόν θα κάνουν ? 2-3 ?