Husker Du

Προκειται για ενα Punk/Hardcore συγκροτημα με Alternative στοιχεια και σωστες κιθαρες(απο τον μεγαλο Bob Mould).

Αν και δε γνωρισαν ποτε τη μεγαλη επιτυχια(που ομολογουμενως τους αξιζε)επηρεασαν μια σειρα απο επιτυχημενες μπαντες οπως οι Pixies,Nirvana,Green Day κλπ.

Τα δυο παραπανω δισκακια ειναι αντιπροσωπευτικα του τοσο ξεχωριστου ηχου τους.

Δεν τα εχω ακουσει ολα τα αλμπουμ τους, θα το πραξω καποια στιγμη ομως. Νew Day Rising μεγαλη δισκαρα… Στην δεκαετια του 80 περνουσαν απαρατηρητα ομως αυτα τα αλμπουμς… δεν ηταν αρκετα κιτς και τσρου φαινεται:p

Pixies, Black Flag και Husker Du εθεσαν τα θεμελια των αμερικανικων 90’s

Σιγά μη ΔΕΝ εδινα το παρόν στους HUSKER DU! Υπα΄ρχει αραγε κόσμος που τους ακούει στην Ελλάδα? Μπράβο.

Παντως το κιτς ωρες ωρες το είχανε Γκιανης. Αυτο το μουστάκι…

edit Ποιους πιξις και νιρβανα… Εδω εχουν επηρρεάσει τους ENTOMBED.

Θεωρούντε και προπατορες του emocore ετσι;

Εγώ κάποτε είχα αγοράσει το Warehouse: Songs and Stories.

Δεν μου άρεσε όμως η φωνή του Mould και τους παράτησα.
Μετά έφτιαξε τους Sugar.
Πολύ επιδραστικό συγκρότημα πάντως για τον εναλλακτικό ήχο.

Don’t wanna know if you’re lonely…

:dance:

Ναι εχεις δικιο.:wink:

Οσο για τους Entombed μαλλον θ’αναφερεσαι στη διασκευη που κανανε στο Sons Of Satan.

Ω ναι. Ειναι παλιότερη βεβαια…

γαμάτη μπάντα και πολυ υποτιμημένοι. Το Ζεν Αρκαδε ειναι κορυφαιο!

ελα και ενα θρεντ για τον μικρο δεινοσαυρο

Αυτο που θες υπαρχει εδω.:smiley:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6127

Ανάλογως τί άκουσες… άμα άκουσες από Zen Arcade και μετά τότες μπορεί, αλλά αμά ακούσεις αυτό

ή πχ αυτό

τότε αλλάζει το πράμα, α?

(ούτε που φανταζόμουν ότι θα υπήρχε τόπικ για Husker)

λοιπον δαυτους τους εχω στα σουν ον μαι πλευλιστ αλλα δν εχω ακομα καταλαβει καλα τι παιζουν χαρντκορ πανκ η νεοφολκ;:-k

θα τους τσεκαρω σιγουρα, μιας κ τους προτεινει κ ο nicki sixx στο the dirt…:wink:

Το [I]Blah, Blah, Blah[/I] το 'χα ακουσει Παναγιωτη …συν τα [I]Turn On The News[/I], [I]Diane[/I], [I]Makes No Sense At All[/I], [I]Never Talking To You Again[/I], [I]I 'll Never Forget You[/I].

Νταξ, ισως εκανα εγω λαθος αρχικα, γιατι δεν καταλαβα οτι το hardcore ηταν επιθ. προσδιορισμος στο punk, αλλα καταλαβα οτι τους χαρακτηριζαν hardcore με punk στοιχεια και εκει κολλησα.

Αλλα, γενικοτερα, τα κομματια τους (αυτα τα 5-6 που ξερω δηλαδη) δεν κινουνται σε ενα στυλ, ουτε τα χαρακτηριζεις ιδιαιτερα σκληρα.

Τελικα, πως προφερονται καποιος;;; :stuck_out_tongue:

Hüsker Dü=Χούσκερ Ντου αλλά να «γαλλίζουν» τα ου.

Χάσκερ ντού νομίζω. Γενικά η μουσική τους έχει πολλά στοιχεία, ειδικά το Zen Arcade(τι δισκάρα), βασίζεται όμως στο πάνκ.

εγώ τουλάχιστον, από μικρό παιδί ως hardcore εννοώ τους θυμωμένους πάνκηδες. Όσο για την προφορά, νομίζω ότι το σωστό είναι χούσκερ ντου, αλλά εγώ τους λέω xάσκερ ντου.

bump, oχι μονο επειδη ξαναλιωνω τον τελευταιο καιρο, αλλα και για μια παρατηρηση

ΟΚ, μπανταρα, επιδραστικοτατοι κτλ, αλλα μονο εγω εχω την αποψη οτι στα αλμπουμ τους απουσιαζει η ισορροπια και υπαρχουν αρκετα (συγκριτικα παντα) φιλλερζ;;;

Και το λεω εχοντας ακουσει (αλλα περισσοτερο, αλλα λιγοτερο) τα Everything Falls Apart, Zen Arcade, New Day Rising, Flip Your Wig …δε νομιζω, δηλαδη, οτι ειναι βιαστικο συμπερασμα.

Γενικα, οι δισκοι τους μου φαινονται αρκετα μεγαλοι για να περιεχουν τοσο διαμαντια οσο και μετριοτερα, δυστυχως, κομματια.

exei mia bash auto pou les, alla gia mena ta album twn husker du einai gia na akougontai oloklira. Pote den lew “as valw na akousw kanena kommati husker du” alla as “as akousw to tade album husker du”. Epi pleon, ama petakseis ena kommati husker du se mia random 80’s sullogh, tote paizei na min tou dwseis kai kammia shmasia! H omorfia twn Huskers nomizw einai sto klima pou dhmiourgoun, authn thn zalada kai to mperdema telospantwn kata tin akroash oloklirwn twn album.

συμφωνω ως ενα βαθμο. ωστοσο δεν ξερω αν μπορουμε να μιλησουμε στην ιδια γλωσσα γιατι εγω εχω ασχοληθει περισσοτερο με τα πρωτα, ενω απο τα τελευταια εχω ακουσει περισσοτερο το candy apple grey. και εξαρταται τι εννοει ο καθενας filler. ισχυει οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας στο υλικο αλλα, για παραδειγμα, ποσο πιθανο ειναι να υπαρχουν σ εναν δισκο μονο dont want tο know if you are lonely; το συγκεκριμενο, για μενα, ειναι οσο τελειο μπορει να ειναι ενα ποπ κομματι και το θεωρω πρακτικα σχεδον αδυνατο να ειναι ολος ο δισκος στο επιπεδο αυτου, η ακομη και των crystal και sorry somehow. ακομη και στα πρωτα τρια wipers ας πουμε [τα οποια παρουσιαζουν αρκετα μεγαλυτερη συνοχη και ποιοτικα και απο θεμα υφους] υπαρχουν τραγουδια που μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο αλλα, χωρις ποτε να θεωρησω τα δευτερα φιλλερς. εκτος αυτου, θεωρω πως στα everything falls apart και metal circus δεν υπαρχουν fillers η μετρια κομματια. για παραδειγμα, το ομοτιτλο στο everything falls apart, ειδικα η μελωδια στα φωνητικα, δεν μου αρεσει οσο τα υπολοιπα. παρολαυτα, η συγκεκριμενη φωνητικη γραμμη ειναι πολυ πιασαρικη, απλως εμενα μου φαινεται καπως βαρετη. εκτος αυτου, απο τη μεση και μετα ειδικα, οι κιθαρες γαμανε. οποτε δεν ξερω αν θα το ελεγα filler, δεν το προσπερναω οταν ακουω το δισκο, ακομη κι αν στα καπακια ερχονται wheels και target που γαμανε πατοκορφα ολοκληρα. μεχρι το zen arcade που μπορω να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη, θα ελεγα πως η ισσοροπια απουσιαζει αλλα κυριως σε θεμα υφους, οχι ποιοτητας.

θυμαμαι μια συνεντευξη τους, πριν την κυκλοφορια του metal circus, απου μιλωντας για το land speed, ειχαν πει πως τους αρεσει πολυ, επαιζαν τα τραγουδια αυτα ζωντανα πανω απο δυο χρονια, και ενω καποια ειναι πιο μετρια, οι ιδιοι ηταν σε φαση “ειτε θα βγουν τωρα ειτε ποτε”. λιγο πολυ αυτην ηταν η νοοτροπια αρκετων hardcore μπαντων τοτε και θεωρω πως παρεμεινε ετσι για τους ιδιους, ακομη κι αν εφυγαν απο το hardcore. τουλαχιστον αυτο δειχνει η ποσοτητα του υλικου και τα μικρα διαστηματα μεταξυ των κυκλοφοριων. εξαλλου, νομιζω πως η ποιοτητα των τραγουδιων και ο αντικτυπος που εχουν αυτα, αλλαζει στην αντιληψη καποιου που για παραδειγμα ακολουθουσε τους χουσκερ το 82, συγκριτικα με τη δικη μας ας πουμε. εμεις εχουμε ολη την εικονα, εχουμε το αλτερνατιβ σχηματοποιημενο, το ποστ χαρντκορ αποκρυσταλλωμενο, εχουμε ακουσει μπαντες που πηραν ετοιμη τη συνταγη και την τελειοποιησαν ηχητικα. εχει μικροτερο αντικτυπο σε μας ενα "μετριο’’ χαρντκορ τραγουδι με μελωδικες κιθαρες και αρμονιες στα φωνητικα, γιατι απλως μας ειναι δεδομενο. δεν ηταν συνηθες για μια χαρντκορ μπαντα με τα μπουνια χωμενη στην diy νοοτροπια να γραφει στιχους σαν αυτους του real world επειδη τους εννοει κι οχι για να μπει στη μυτη καποιου αλλου πανκη, ουτε να ειναι τοσο ποικιλομορφο το υλικο της. τοσο που ισως φανταζει ασυνδετο, αναρωτιεσαι για παραδειγμα πως χωραει στον ιδιο δισκο το punchdrunk με το sunshinesuperman. οταν τα ζεις αυτα την ωρα που γινονται ομως και τα συνδεεις με καταστασεις, ενα μετριο τραγουδι δεν ακουγεται και τοσο μετριο, ολα φανταζουν απαραιτητα γιατι η διαδικασια ειναι σταδιακη. εμεις ξερουμε για τη σπουδαιοτητα τους και για την επιρροη τους, αλλα θεωρητικα ολα αυτα, εχουμε χασει ολη τη διαδικασια που οδηγησε εκει. μεσα σαυτη τη διαδικασια, ενα μετριο ακουστικο κομματι ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο ενα απλο ακουστικο κομματι. δεν ξερω αν με πιανεις :Ρ οταν τα βλεπεις εξ αποστασεως ειναι λογικο να εισαι πιο “αντικειμενικος”, γιατι ειναι δυσκολο να σε αγγιξουν το ιδιο.

Η δευτερη παραγραφος σου τα λεει ωραια και, οντως, δικαιολογει πολλα. :thumbsup:

Για να μη δημιουργειται κακη αποψη με τη λεξη φιλλερ, ας πουμε οτι εννοω μια ανισορροπια οσον αφορα την ποιοτητα (η οποια ΔΕΝ υπαρχει στους Wipers :stuck_out_tongue: ).

Ως εκει …ουτε σκιπαρεις κομματια, ουτε τιποτα, απλα το παρατηρεις.