I moufa tou thaumatos

#-o :lol: :lol: :lol:

Υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι πιστεύω και στιγμές που νομίζω πως όχι…
Το σίγουρο είναι ότι με όλα αυτά τα θαύματα και τα λείψανα και όλες αυτές τις μαλακίες ξενερώνω αφάνταστα!!

Όσο για το δίλημμα αναπτήρας ή τσακμακόπετρα, είναι δυνατόν κοτζάμ πάμπλουτοι ιερείς να κάθονται να τρίβουν πέτρες??

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Κι εγώ δεν είμαι και καμιά φανατική χριστιανή αλλά πιστέυω σε κάποια πράγματα,όπως το όλο σκηνικό με το άγιο φως!Δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση αλλά δε με ενοχλεί!Άλλωστε είναι βαρετό να υπάρχει για όλα μια λογική εξήγηση!:wink:

για ολα υαρχει μια λογικη η επιστημονικη εξηγηση! ετσι κ για το αγιο φως!

Η επιστήμη εξηγεί όλα αυτά που συμβαίνουν… Έτσι εξ’ορισμού σύμφωνα με την επιστήμη είναι αδύνατο να υπάρξει θαύμα. Δηλαδή, ακόμα και αν γίνει κάτι που όμοιό του δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, η επιστήμη θα προτείνει μια θεωρία που θα το εξηγεί. Έτσι συμβαίνει παντα, η επιστήμη αλλάζει για να εξηγεί όλα τα φαινόμενα. Αυτή είναι η φύση της.

Συνεπώς είναι εντελώς άτοπο να αναρρωτιόμαστε αν κάτι είναι θαύμα ή εξηγείται Τα πάντα μπορούν να εξηγηθούν και τα πάντα μπορούμε να τα πιστέψουμε ως θαύματα… Για κάποιους, το να πιστεύουν ότι το άγιο φως είναι θαύμα τους δίνει δύναμη και κουράγιο και ακόμα και αν έιναι απάτη, το αποτέλεσμα που είναι ότι ξεπερνούν τα προβλήματά τους είναι πέρα για πέρα αληθινό… Από την άλλη μεριά, αν δεν υπήρχαν αυτοί που έβλεπαν στα πάντα μια λογική επιστημονική εξήγηση τώρα θα ζούσαμε ακόμα στο Μεσαίωνα.

Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν υπάρχουν κάποιοι επιτήδειοι που εξαπατούν και έχουν προσωπικό όφελος από αυτήν την ιστορία, και εκεί είναι που εξοργίζομαι!!

το ‘‘η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά το έχετε ακουστά?’’:-k

Oxι πάντα…

:wink:

κανενας επιστημονας δεν το λεει αυτο…

είσαι σίγουρος???

το 'εχω ακούσει εγώ στα νοσοκομείααααα!ουουουουουου! άπειρες φορές από επιστήμονες! και το ‘‘μόνο με θάυμα θα επιζήσει’’ κλπ!

κ ποιος σου ειπε οτι στα νοσοκομεια εχει επιστημονες?
:lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8O :lol:

[COLOR=“Purple”]Μικρή κάποτε είχα ρωτήσει τη μαμά μου… Αν το Άγιο Φως το στέλνει όντως ο καλός Θεούλης στο παπά… Και μου είπε πως όχι… το θαύμα το κάνει ο καλός αναπτήρας του παπά… (σημείωση: η μάνα μου είναι φανατική χριστιανή.) Και μετά εγώ τη ρώτησα γιατί το λέμε Άγιο Φως τότε.
Σήμερα… 11 ή 12 χρόνια μετά… ακόμα περιμένω απάντηση.

Αν όντως το Άγιο Φως είναι θεία φλόγα που στέλνεται από τον ουρανό στη λαμπάδα του παπά κάθε Πάσχα την Ανάσταση, με την ίδια λογική η Θεία Κοινωνία είναι ανθρώπινη (ή θεία, όπως θέλει ο καθένας) σάρκα και αίμα ειδικά επεξεργασμένα γιατί, θα έλεγα, έχουν τη γεύση κρασιού με ψωμί!![/COLOR]

(… μπερπ… :? )

στα πυρηνικά εργαστήρια είναι όλοι κρυμμένοι! να κατάσκευάζουν οπλικά συστήματα για να αφανίζουν τον πλυθυσμό της γής! έχεις δίκιο! ας τους ακολουθήσουμε πιστά!:-s

Πιστεύετε ωρέ…Το τέλος έρχεται…:lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

http://www.liako.gr/products.jsp;jsessionid=B9B7498DA884E81F5B44080F91C3D054
:-s :-s :-s:bow2: :bow2: :bow2:

Ε αν φτασουμε να θεωρουμε επιστημονες τους γιατρους που πηραν πτυχειο απο την Βουλγαρια ή μετα απο κατι χρονια στην Ελλαδα κι εκαναν να διοριστουν αλλα τοσα χρονια και τα ξεχασαν ολα, ναι, υπαρχουν θαυματα.
Αν παλι θεωρουμε επιστημονες γιατρους οπως τον Γιακουμπ, τοτε μαλλον δεν υπαρχουν θαυματα.

Και μιας και μιλαμε για αγιο φως κλπ, αλλο να σου πει οτι ειναι θαυμα ο φυσικος του σχολειου σου κι αλλο να στο πει ο Maxwell ας πουμε.

ξέρεις τι τους κάνουμε εμεις τους φυσικούς και τους λοιπούς επιστήμονες???:lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι αλλα ξερω τι θα επρεπε να τους κανετε. Οπως και ολοι μας δηλαδη.

Το οτι δεν εχει ανακαλυφθει κατι επιστημονικα δε σημαινει οτι δεν θα γινει στο μελον.Αλλωστε το ανθρωπος ειναι ακομα πρωτογονος τεχνολογικα μιας και μπορει να χρησιμοποιησει μονο το 10% του εγκεφαλου του

Πάντως ο φώσφορος αναφλέγεται σε θερμοκρασία δωματίου απο μόνος του.Γιαυτό παλιά τα σπίρτα που είχαν φώσφορο στην κεφαλή τα αντικατέστησαν γιατί ήταν επικίνδυνα…

Δεν ξέρω αν κάτι ανάλογο συμβαίνει κι εκεί μέσα που κλείνονται οι ‘‘Θείοι’’ Πατέρες πάντως αυτά τα ‘‘θαύματα’’(όπως και τα λεγόμενα στίγματα , οι δακρυσμένες εικόνες και άλλα) δίνουν τροφή για να διαιωνίζεται μια θρησκεία που συμβουλεύει τον δούλο να υπακούει στον αφέντη γιατί όλα θα κριθούν στην άλλη ζωή, που λέει γύρνα και το άλλο μάγουλο όταν σε χτυπήσουν, που λέει ου κλέψεις ακόμα κι αν πεθαίνεις και ο άλλος δίπλα αγοράζει ιδιωτικό τζετ και πληρώνει πεντικιούρ για τη γυναίκα,που λέει λέει λέει…

Θαύμα θα ήταν να καιγόταν μπροστά στα μάτια μας όλο το παπαδαριό :papas:

:naughty:

Ελα μωρε, ο Χριστιανισμος δεν ηταν τοσο τραγικος. Με την παροδο του χρονου η Εκκλησια εκοβε κι εραβε πανω στην (κοσμοθεωρια για μενα) θρησκεια αυτη ετσι ωστε να εξυπηρετουνται διαφορα συμφεροντα, ειτε δικα της ειτε του κρατους. Πρεπει να τα εχω πει αυτα και σε αλλο τοπικ, αλλα σε πολυεθνικες και πολυπολιτισμικες αυτοκρατοριες οπως οι Μεσσαιωνικες (π.χ. Βυζαντιο) το μονο που εδενε τους ανθρωπους ηταν η θρησκεια τους. (στους πολεμους μπροστα εμπαινε ο σταυρος, οχι καποια σημαια ή κατι τετοιο-απλα δεν υπηρχαν) Γι’αυτο και ΕΠΡΕΠΕ να ειναι ολοι θρησκοληπτοι, γι’αυτο και μπηκαν διαφορα δογματα τυπου “πιστευε και μη ερευνα” (που μας το παιζουν τωρα μαλακες και λενε οτι ηταν "πιστευε και μη, ερευνα-ασχετα αν εκαψαν μπολικους στην πυρα), για να μενει ο κοσμος αδαης και να φοραει παρωπιδες.
Κατα τ’αλλα μια κοσμοθεωρια που μιλαει για ισοτητα, ειρηνη κλπ εμενα μου φαινεται τουλαχιστον ομορφη.