I moufa tou thaumatos

Ειρήνη και ισότητα απο τη μια…πόλεμος και σφαγές απο την άλλη με τον σταυρό στο χέρι…Τέλοσπάντων απλά δεν πιστεύω οτι στη θρησκεία μου δίνεται μια διέξοδος σε οτι αφορά την κοσμοθεωρία μου ή τη στάση ζωής που επιλέγω…Δηλαδή και έξω απο όλα αυτά επιδιώκω την ισότητα και την ειρήνη και χωρίς να αρνούμαι την ατέλεια της ανθρώπινης φύσης μου,χωρίς να αποποιούμαι τις ευθύνες των λαθών μου και χωρίς να περιμένω τη σωτηρία από κάπου μακρυά ,έξω από εμένα και τον ‘‘μάταιο τούτο κόσμο’’…
Το έχω ξαναπεί και το πιστεύω ακράδαντα…τα ναρκωτικά και η θρησκεία δεν είναι λύση :expressionless:

Ναι, γι’αυτο σου λεω για παραλλαγη της θεωριας του Ιησου, τον οποιο και θεωρω εκ των κορυφαιων φιλοσοφων. Απο κει και περα, πεποιθησεις τυπου “πρωτα ο Θεος”, “θα γινει αυτο που θελει ο Θεος”, “θα με σωσει ο Θεος”, τις βρισκω μοιρολατρικες και σε καμια περιπτωση αρμοζουσα σε ανθρωπους της ηλικιας μας, που εχουν δηλαδη δυναμεις και ορεξη. Αλλα επιλογες ειναι αυτα, δεν κατακρινω κανεναν. Μπορει εμεις να ειμαστε λαθος στην τελικη.

Σωστός:wink:

Ετσι ακριβως!!!:slight_smile:

Οσο για το Αγιο Φως, εγω απ’οτι εβλεπα μικρος επειδη ημουνα στο Ιερο, ο παπας αναβει τη λαμπαδα με αναπτηρα… Βεβαια, δεν ξερω αν εχει αλλαξει αυτο καθως ειμαι εξω απο την εκκλησια περιμενοντας απ’τον παπα το συνθημα για να τα κανουμε μπουρλοτο…:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: 8)

Σωστος… Παρεμπιπτοντως και το νεοτερο ελληνικο κρατος βασισε την ενοτητα των πολιτων του πανω στην ορθοδοξια… Διοτι φυλετικα και πολιτισμικα κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο… Αλλωστε ειμαστε ισως η μονη ευρωπαϊκη χωρα που δεν εχει γινει διαχωρισμος κρατους-εκκλησιας ακομα…

εγω πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη συναμη η οποια δημιουργησε το συμπαν…δεν νομιζω οτι ολη αυτη η πολυπλοκοτητα και αρμονια του συμπαντος δημιουργηθηκε ξαφνικα απο μονη της…χωρις να συσχετιζω αυτη τη ανωτερη δυναμη με καποια θρησκεια συγκεκριμενα…

οσων αφορα την σχεση επιστημης-θαυματος και συγκεκριμενα στο χριστιανισμο…ενταξει η επιστημη εχει κανει τεραστεια αλματα προοδου και εχει απομυθοποιησει πολλα γεγονοτα που μπορει στο παρελθον να θεωρουνταν (θαυματα),η καινη διαθηκη ομως μιλαει και για γεγονοτα οπως αναστησεις νεκρων απο τον ιησου πραγματα δηλαδη που αμφιβαλω αν θα καταφερει ποτε η επιστημη να εξηγησει …

το συμπερασμα λοιπον οσων αφορα τον ιησου ειναι οτι η καποιος θα θεωρησει οτι οι μαθητες του δημιουργησαν μια ολοκληρη πλεκτανη και συνομωσια γραφοντας ψεματα στα ευαγγελια οτι καταφερε να νικησει το θανατο ειτε για τον εαυτο του ειτε για αλλους …η θα δεχτει την θεικη υποσταση του κυριου…

Καλα το εθεσες…

Εξαλλου, η Αγια Γραφη δεν αποτελει ιστορικο βιβλιο…