I-pod

-Σε τι διαφερει απο το mp3 player, περα απο το μεγεθος?
-Ποια ειναι η διαφορα του i-pod και του i-pod nano?
-Ποσο παει το κομματι?
-Γενικοτερα, αξιζει?

Princess εχω το απλο i-Pod,το οποιο ειναι χωρις οθονη με 512 MB μνημη .Με βολευει παρα πολυ γιατι εχει μεγεθος αναπτηρα,οποτε μπορω να το βαζω στην τσεπη μου κ να το κουβαλαω συνεχεια μαζι μου,σε αντιθεση με τα CD-player κ τα Mini-Disc.Η τιμη του συγκεκριμενου πρεπει να ειναι κατω απο 100 ευρω.
Και το i-Pod mp3 player ειναι,απλα το ονομαζει ετσι η Apple…
Οσο για το νανο δεν το’χω ψαξει και δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες

ego exo to i-pod 30GB exromo me video…to ipod nano ine kai ekeino exromo ine vevea pio mikro alla i xoritikotita tou ine 2 GB diladi giro sta 300-400 tragoudia…
episis afto ton 30GB mporei na exei xoritikotita ipologise 5000-6000 tragoudia alla episeis ti xoritikotita video clips…os tora to exo gemisei me 30 video clips kai 2000 tragoudia kai gemise mono ta 14GB apo ta 30GB…den ine katholou megalo,ine mia xara to varos mporeis na to pareis mazi sou opou dipote…
to ixa parei apo tin agglia molis vgike giro tis 200 agglikes lires…ipologizo pos i timi tou exei pesei stis 150… ara prepei na ine giro sta 200-250 EURO…
pistevo a3izei ola ta lefta tou…exo minei efxaristimenos kata to epakro afou kathe proi sto leoforio ine oti prepei…
isos to mono pragma pou theorite san mionektima ine oti i mpataria xannete efkola otan vlepeis videos…i mpataria gia na vlepeis mono videos paei giro stis 2-2.30 ores…alla gia tragoudia giro stis 15 ores…parola afta to sistino anepifilakta…

ok με πεισατε. Απο βδομαδα θα παω στο Γερμανο…
:stuck_out_tongue: :smiley:

Ψάξε πρώτα και άλλες μάρκες. Εγώ έχω της Sony (20GB) και έκανε ?40 λιγότερο από το αντίστοιχο της apple.

Noμιζα οτι μονο η apple ειχε i-pod, δεν ειχα ακουσει και για sony. Εχει τις ιδιες λειτουργίες?

Noμιζα οτι μονο η apple ειχε i-pod, δεν ειχα ακουσει και για sony. Εχει τις ιδιες λειτουργίες?[/quote]

i-pod το έχει βαφτίσει η apple. η sony το λέει walkman:)
ναί, τις ίδιες λειτουργίες έχουν,mp3 παίζουν όλα ,υπάρχουν και μοντέλα που υποστηρίζουν και video/photos αλλά είναι σαφέστατα ακριβότερα.

den onomazete ipod:p den to exo dokimasei afto alla kalitera na pas ston germano kai na dokimaseis kai ta dio…

Οk.Eυχαριστω για τις διευκρινησεις! :smiley:

Pleon twn 30GB einai stis 180 lires… Ante na mazepsw kai egw gmt kai na parw kanena,exw varethei na kouvalaw to Discman kai kathe fora pou teleiwnei to cd na travaw ta vizia mou.

Exei dokimasei kaneis kanena mp3 player odigontas mixani??? exo dokimasei 2 sony mexri tora kai kanena apo ta dio den eixe tosi entasi oste na akouo kala…
kamia idea???

Η εταιρία Koss έχει βγάλει κάτι ακουστικά που εκτός από την ένταση του mp3 player έχουν και δικό τους ενσωματωμένο αυξομειωτή έντασης.

Όσο για τα i–pod καλά είναι αλλά σιγουρευτείτε πως θέλετε τόσα πολλά Gigas. Εγώ με το φλασάκι mp3 που είχα έπαιρνε 1 GB και ήμουν μια χαρά. Χόραγε περίπου 10 δίσκους οπότε το θέμα τίθετε νομίζω στα πόσα Gb θες…

egw eixa parei to pasxa to 30ari pou pairnei kai videos, alla den borw na valw videos ute eikones, dhladh ta vazw sto itunes kai apo ekee sto ipod alla vgainei mia m@l@ki@ kai mu leei oti o tipos arxeiu den ipostirizetai kai kati tetoia, to idio kai me tis eikones, borei kaneis na voithisei?

τωρα μου θυμησες παρομοιο προβλημα στο κινητό.
Εχω το Μotorola Pebl U6 και δεν μπορώ να βαλω mp3 γιατι λεει οτι δεν ειναι σωστός ο τυπος του αρχείου και κατι τετοια. Επισης οι εικόνες που μεταφερω απο τον υπολογιστη βγαινουν πολύ μικρές στο κινητό.
Ξερεις τι κανουν σ’αυτές τις περίπτωσεις?

Σε κάνα 2μηνο θα βάλω ηχοσύστημα στο αυτοκίνητό μου και μου πρότειναν
να βάλω πηγή με έξοδο για ipod αντί για stick!!
Τι λέτε;; Πιο πολύ χωριτικότητα θα έχει!!

ειχα σονυ και αλλαξα μονο και μονο λογω του κωλοsonicstage, δεν υπαρχει χειροτερο προγραμμα για να περνας μπ3 σε μπ3πλειερ. Πηρα ενα i pod nano (παλιας γενιας οχι τα καινουρια) στα 8g με 180e και ειμαι κατι παραπανω απο ικανοποιημενος. Βασικα αμα εχεις τα λεφτα παρε I-pod μην το σκεφτεσαι.

λοιπόν εγώ παιδια και συγκεκριμάνα princess πήρα το ipod το classic το καινούργιο που έχει 80 GB…δηλαδή μία βιβλιοθήκη από δίσκους…παίζει video,φωτογραφίες, ημερολόγιο , έχει ωραίο σύστημα με τα εξώφυλλα και τους στίχους να βάζεις…άξιζε τα λεφτά του…ουσιαστικά είναι εξωτερικός σκληρός στο χέρι σου…και έτσι δεν κρατάω τίποτα στο pc…πήγαινε όχι σε γερμανό ,δες και multirama και plaisio…:wink: καλή αγορά!

Παίδες το “iPod” είναι σήμα κατατεθέν της Αpple. Πώς λέμε Coca Cola; Είναι σαν να λες η Pepsi είναι Coca Cola. Δεν είναι! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Και τα δύο είναι Cola (ίδιο είδος αναψυκτικού) αλλά άλλη μάρκα. Το iPod λεπόν είναι ένα MP3 player, αλλά τέτοια υπάρχουν πολλά και μικρότερα και φθινότερα.

To ipod παραείναι ακριβό για αυτό που προσφέρει και έχει το μειονέκτημα πως δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα για να μεταφέρεις μουσική. Δηλαδή αν βάλεις ένα κομμάτι μέσα μπορείς ή να το ακούς ή να το σβήσεις. Δεν μπορείς να το συνδέσεις σε ένα υπολογιστή φίλου σου ας πούμε και να του το δώσεις. Επίσης, άμα σου χαλάσει ή αν τα παίξει η μπαταρία, τότε θα κλαίς πολύ γιατί η επισκευή (όταν λήξει η εγγύηση) κοστίζει πιο πολύ από το να αγοράσεις καινούριο.

Τώρα, το μεγάλο ατού τους iPod είναι το φοβερό ντιζάιν, που τόσοι έχουν ερωτευτεί και μαζί κι εγώ.

Το δικό μου είχε χαλάσει κάπου στο 10μηνο, πριν λήξει η εγγύηση (κολλούσε συχνά πυκνά). Τους το πήγα και υποτίθεται το έφτιαξαν, αλλά μου έδωσαν ολοκαίνουριο μετά από λίγες μέρες!
Αυτό που με χαλάει είναι ότι τα ακουστικά αρχικά είχαν φοβερό ήχο και τώρα ούτε παίζουν τόσο δυνατά όσο πριν, ούτε έχει διαφορά άμα βάλεις μπάσα κλπ… Και νομίζω κάνουν κάπου στα 40 ευρώ για να πάρεις καινούρια :-s

μην είσαι τόσο σίγουρη … :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: