Υπάρχει αντικειμενικότητα ή υποκειμενικότητα στην τέχνη? Iδού το δίλημμα!

Γιατι?

Αυτο βασικα. Το “ποιος ειναι ο καλυτερος ποδοσφαιριστης” εχει απο πισω καποια implied μετρησιμα κριτηρια, οπως αριθμο γκολ, τιτλους κτλ. Αμα αλλαξουμε τα κριτηρια, πχ “ποιος ειναι ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που να ειναι ξανθος, Σουηδος και να εχει περασει απο την Παναθα” τοτε ναι η απαντηση ειναι ο Μπεργκ. Απλα τα implied κριτηρια ειναι πολυ καθολικοτερα οταν μιλαμε για μπαλα.

Ε στην τεχνη σορυ αλλα δεν υπαρχουν τετοια καθολικα αποδεκτα κριτηρια, μονο ο,τι βαλει ο καθενας. Εσυ λες για τεχνικη, εμενα μου κανει κουκου η ατμοσφαιρα, ο Χ θελει επιθετικοτητα και ο Ψ γουσταρει να ακουει κλιμακες, ενας αχταρμας δηλαδη. Οποτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κοινως αποδεκτα κριτηρια και αρα ακομα και αυτη η επιφαση αντικειμενικοτητας που εχουμε στον αθλητισμο στην τεχνη παει περιπατο.

1 Like

Ακριβώς αυτό, επίφαση.

3 Likes

''Θεωρώ πως ανά τους αιώνες η ανθρωπότητα έχει αναπτύξει τρόπους επικοινωνίας και συνεννόησης μεταξύ συνομιλητών προκειμένου να υπάρχει κάποιο νόημα στην όλη φάση. Είναι τόσο απλό. Δεν καταλαβαίνω γιατί λοιπόν αυτές οι λέξεις κάνουν τόσο τζιζ.

‘’

το τελευταιο ηταν ολα τα λεφτα, συμφωνω και επαυξανω…αν και το tragic idol δεν θα το θεωρουσα αντικειμενικα στα καλυτερα τους :stuck_out_tongue:
αντικειμενικο παντως ειναι πχ οτι εσυ εισαι 1.75 και ο αλλος 1.80 δεν παιζει υποκειμενικοτητα εκει, η στα παραδειγματα με τα κλιματιστικα που ανεφερες, οποτε μπορουμε να λεμε οτι εχει να κανει με προ-συμφωνημενες ιδιοτητες που εχει ενα κομματι, πχ, αρτιοτητα στην εκτελεση, originality, Κτλ,

οι συνομιλητες εφ’οσον εχουν συμφωνησει σε μετρησιμα κριτηρια μπορουν να μιλησουν αντικειμενικα μετα.

Απο την αλλη ακομα και αν κατι ειναι αντικειμενικα πληρεστερο δεν σημαινει οτι α αλλος ειναι υποχρεωμενος να του αρεσει περισσοτερο, γουστο του , καμαρι του που λεμε

1 Like

Στα κλιματιστικά παίζει. Αντικειμενικό είναι ότι μεταξύ δύο ανθρώπων που ο ένας είναι 1.75 και ο άλλος 1.80, αυτός που είναι 1.80 είναι ψηλότερος. Στα κλιματιστικά μπορείς να πεις ποιο έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ποιο κάνει περισσότερο θόρυβο, ποιο έχει πιο ογκώδη εξωτερική μονάδα, ποιο έχει περισσότερα BTU. Για να πεις ποιο είναι καλύτερο, πρέπει να ιεραρχήσεις μια σειρά από κριτήρια όπως αυτά που παρέθεσα. Οπότε, όχι, συνήθως δεν είναι αντικειμενικό να λες ότι ένα κλιματιστικό είναι καλύτερο από ένα άλλο.

1 Like

αυτο εννοουσα μωρε :stuck_out_tongue:

τελικα το Obsidian Νομιζω οτι αντικειμενικα συμφωνουμε ολοι οτι εχει περισσοτερα καθαρα φωνητικα απο οτι το Medusa ;p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ε αυτο λεω και εγω. Τα αντικειμενικα κριτηρια πρεπει να ειναι ομως και μετρισιμα. Μετρισιμο ειναι το “σε ποση ωρα τρεχει καποιος το 100αρι” η ποσα γκολ εχει βαλει ανα αγωνα. Στην τεχνη καλως η κακως δεν υπαρχουν μετρισιμα στοιχεια (η αυτα που υπαρχουν ειναι μικρης σημασιας) γιατι η τεχνη εχει να κανει με συναισθηματα πανω απ’ολα.

μετρησιμα στοιχεια ναι, το ειπα στο κειμενο μου, αλλα ναι και στην τεχνη υπαρχουν τετοια
πχ σε θεματα παραγωγης, τεμπο, τεχνικης, δομης κτλ

το οτι ομως σε καποιον αρεσει η χαρουμενη διαθεση ενω στον αλλο η σκατιλα δεν σημαινει οτι η ματζορε κλιμακα βγαζει σκατο-σκοτεινια η οτι ενα πολυ διαφωνο διαστημα μπορει να θεωρηθει ‘’[χαρουμενο’’

το αν προτιμαει καποιος τη σκοτεινια για χιλιους δυο λογους ομως ειναι καθαρα υποκειμενικο και δεν μπορει να κρινει κανεις ποια ειναι η καλυτερη επιλογη (συναισθηματων) συμφωνα με την ιστορια ενος ατομου

διαφωνουμε στο οτι ειναι μικρης σημασιας τα κριτηρια αυτα με αλλα λογια, παραγωγη, κλιμακες, διαστηματα, χροια , ολα παιζουν ρολο στην τελικη ατμοσφαιρα

Ναι και όταν μιλάμε για μουσική (τέχνη ) , γυρνάει κάποιος “αντικειμενικά” και λέει οτι ο 1.80 είναι καλύτερος από τον 1.75. Ψηλότερος είναι , όχι καλύτερος.

2 Likes

Το αν κάποιο κλιματιστικό έχει πιο ογκώδη εξωτερική μονάδα δεν είναι κριτήριο ποιότητας. Μπορεί να είναι κριτήριο αγοράς όμως. Αυτός που θα το αγοράσει εκείνη την ώρα λοιπόν δεν το αγοράζει βάση ποιότητας αλλά έκανε συμβιβασμό γιατί ενδεχομένως είχε μικρό μπαλκόνι. Είναι εντελώς διαφορετικό από το να έχεις να αγοράσεις μεταξύ δύο, το Α στους μετρήσιμους συντελεστές να καλύτερο 8/10 και το Β 2/10. Το Α αυτομάτως και αντικειμενικά είναι καλύτερο σαν μονάδα. Αν όμως για κάποιον συγκεκριμένο λόγο (επαναλαμβάνω: συγκεκριμένο!) εγώ έχω ανάγκη κάποιον από τους δύο παράγοντες που είναι καλύτερο το Β και το επιλέξω, έκανα την καλύτερη αγορά βάση το επιλογών/παραμέτρων που είχα. Δεν πήρα το αντικειμενικά καλύτερο. Π.χ:

Α κλιμ.: Μεγαλύτεροι βαθμοί Scop & Seer, μεγαλύτερη παροχή αέρα, χαμηλότερα db θορύβου, εγγύηση 4 χρόνια.
Β κλιμ.: Πιο οικονομικό στην τιμή, εγγύηση 7 χρόνια.

Αντικειμενικά το Α είναι καλύτερο του Β. Εγώ όμως επειδή δίνω μεγάλη βάση στο κομμάτι εγγύησης, παρακάμπτοντας όλες τις άλλες παραμέτρους του Α, αγοράζω το Β. Συνειδητά λοιπόν έκανα κάποια έκπτωση στην ποιότητα και έκρινα με βάση τις ανάγκες μου. Δεν αγόρασα λοιπόν αντικειμενικά το καλύτερο κλιματιστικό, αγόρασα εις γνώσην μου κάτι υποδεέστερο γιατί εκείνη την ώρα ζητούσα κάτι άλλο.

Αν φωνάξεις έναν μηχανολόγο μηχανικό στο σπίτι για να σου βγάλει μελέτη για ανάγκες ψύξης θέρμανσης, η μελέτη του δεν θα στηρίζεται στον όγκο της εξωτερικής μονάδας, στην εγγύηση ή στα δικά σου “κουσούρια”. Θα στηρίζεται στα μετρήσιμα αντικειμενικά κριτήρια που καθορίζει την ποιότητα του κλιματιστικού άρα και στο σωστότερο αποτέλεσμα της μελέτης του. Αν εσύ παρόλα αυτά πας και επιλέξεις το πιο φθηνό οικονομικά, αυτό δικό σου θέμα.

Δέχομαι πάντως το γεγονός ότι στην τέχνη είναι πιο “δύσκολη” έννοια η αντικειμενικότητα. Κάποιοι λένε δεν υπάρχει, κάποιοι ότι υπάρχει με την μορφή “κοινής αποδοχής”. Το γεγονός προφανώς ότι εγώ είμαι πιο απόλυτος ή δίνω κάποια βάση παραπάνω σε κάποια στερεότυπα, αυτό μάλλον είναι δικό μου θέμα-πρόβλημα.

1 Like

Σκεψου ποσο τραβηγμενη απαιτηση ειναι να αναζηταει ο οποιοσδηποτε αντικειμενικοτητα στην τεχνη, οταν δεν μπορειτε ουτε καν 2 ατομα να συμφωνησετε στα κριτηρια που θα επιλεχθουν για την κριση αυτη, και ποια ειναι τα πιο σημαντικα.

Ηδη μερικα απο οσα ανεφερες (παραγωγη, χροια) ειναι κριτηρια που εχουν υποκειμενικες αξιολογησεις σε εναν μεγαλο βαθμο.

Αλλοι βαζουν ως κριτηριο αξιολογησης για μια μπαντα, εναν δισκο, ενα τραγουδι, την επιδραστικοτητα εντωμεταξυ. Η οποια για μενα ειναι απλα ανυπαρκτο κριτηριο, καθολικα. Το ποσο θα με κανει να νιωσω ενα τραγουδι ή το ποσο καλο το θεωρω, εχει κυριολεκτικα μηδενικη σχεση με το ποσο κοσμο θα επηρεασει.

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ σε αλλο θρεντ, οταν μια επιτροπη αποφασισει ποια ειναι τα κριτηρια που πρεπει να χρησιμοποιησουμε για να αξιολογησουμε την τεχνη, πως ακριβως ειναι μετρησιμα αυτα τα κριτηρια και με ποιες παραμετρους, τοτε ειδοποιηστε με για να ερθουμε να αξιολογησουμε την τεχνη αντικειμενικα. Εκτος αν τοτε φυσικα ερθω και σας πω “ναι αλλα με τι κριτηρια επιλεχθηκε η επιτροπη επιλογης κριτηριων αξιολογησης, και ποια επιτροπη την εξελεξε αυτην?” και το παμε μερικα επιπεδα πιο περα. :sunglasses:

Μεχρι τοτε, μπορουμε απλως να καταργησουμε την λεξη της χρησης αντικειμενικα στην τεχνη, ακομα κι αν συγκρινουμε καποια συμφωνια του Μπετοβεν με το τελευταιο single που ειναι κορυφη στα charts των ελληνικων ελαφρολαικων ποπ. Γιατι αν το κριτηριο ειναι ακροαση σε ραδιοφωνο, ο Μπετοβεν χανει την μαχη.

Τωρα τα υπολοιπα που λετε για κλιματιστικα, υψος ανθρωπων, αθλητες κτλ δεν εχουν καμια σχεση με τεχνη, οποτε δεν καταλαβαινω που κολλανε στην κουβεντα προσωπικα.

ΥΓ. Τρωω πλεον την πλειοψηφια των τροφων που υπαρχουν εκει εξω (σε αντιθεση με οταν ημουν παιδακι), συμπεριλαμβανομενων ολων των ψαριων και θαλασσινων, αλλα σιχαινομαι τις ελιες, τον πατσα, παστουρμα, και ενω δεν σιχαινομαι ακριβως, αποφευγω να τρωω αρνι και κατσικι σε κρεας, και εχω πολλα χρονια να φαω βασικα, δεδομενου οτι εχω να κανω Πασχα σε Ελλαδα απο το 2009. Ανοιγω αλλο θεμα για αντικειμενικοτητα για να γελασουμε με παντογνωστες φαγητου.

1 Like

Κατσίκι παϊδάκια στα κάρβουνα ό,τι καλύτερο έχει υπάρξει

2 Likes

Ουτε στα 100 καλυτερα φαγητα. Αντικειμενικα.

4 Likes

Εγώ βλέπω πάντως ότι υπάρχει αρκετή γνώση στο φόρουμ για ερ-κοντίσιο… ψάχνομαι να πάρω 3 καινούρια για το σπίτι… δεν περίμενα να με βοηθήσει αυτό το θέμα στο δικό μου θέμα :rofl:

9 Likes

Δώσε κυβικά δωματίων, μόνωση, budget και δω είμαστε, μην αγχώνεσαι αυτά είναι τα εύκολα :laughing:.

3 Likes

Δακρυσα ε

4 Likes

Για budget μην αγχώνεσαι πάντως. Θα βάλουν όλοι από ένα ποσό. Τι διάολο αλληλεγγύη υπάρχει σε αυτό το φόρουμ; Metal solidarity.

6 Likes

Mitsubishi. Από τα πιο απροβλημάτιστα.

1 Like

Το ότι δεν συμφωνούν δύο άτομα σε κάτι, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει μια αλήθεια για αυτό το κάτι. Και η θέση σου ότι δεν υπάρχει αντικειμενικοτητα στη τέχνη είναι κάτι που μπορούμε η όχι να συμφωνήσουμε, σίγουρα για σένα είναι αληθές ότι δεν υπάρχει.

Δεν κατάλαβες πως το είπα. Το ποσό καθαρή είναι μια παραγωγή, τι συχνότητες έχει επί το πλείστον κτλ πως μπορεί να είναι υποκειμενικό;

Μα δεν είπαμε ότι πρέπει να έρθει μια επιτροπή και να επιβάλλει σε όλο το κόσμο τι κριτήρια πρέπει να υπάρχουν, αυτό είναι κάτι που θα συμφωνήσουν μεταξύ τους κάποια άτομα θέτοντας ποια κριτήρια τους ενδιαφέρουν και βάση αυτού να συζητήσουν για τη μουσική που θέλουν.

Πχ ένας προγκ ροκερ με έναν άλλο, για το πόσα διαφορετικά μέτρα υπάρχουν σε ένα κομμάτι :stuck_out_tongue_winking_eye:(κάτι που νομίζω δεν θα ενδιέφερε ένα μπλακ μέταλλα :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:)

Αυτά που λέμε είναι αναλογικά παραδείγματα, μιλοντας για έννοιες οι οποίες είναι μετρήσιμες ψάχνοντας να δούμε ποιες είναι οι αντίστοιχες στην τέχνη. Επίσης και εσύ ανέφερες μόλις ένα κριτήριο για τα τσαρτ του ποπ κομματιού
. Δεν λέμε κάτι διαφρετικό, εμείς βάζουμε τα κριτήρια όταν θέλουμε να μετρήσουμε αντικειμενικά κάτι, όχι το αν αυτό το κάτι πρέπει να σου αρέσει η να μου αρέσει η να αρέσει σε ολους. Περί ορέξεως… Και τώρα πάμε στα φαγητά που λες :stuck_out_tongue_winking_eye: κρέπες με ζαμπόν και κρέμα γάλακτος :heart_eyes:

1 Like