Ian gillan

Έχω τσατιστεί αφάνταστα με την εδώ και 21 έτη νοοτροπία του GILLAN να αρνείται να πει τραγούδια των DEEP PURPLE από την περίοδο του DAVID COVERDALE (Burn, Stormbringer, Come Taste The Band). Νομίζω πως η συμπεριφορά του αυτή είναι δείγμα μικροπρέπειας και μόνο. Αντίθετα ο Bruce Dickinson (τυχαίο παράδειγμα) δεν έχει κανένα πρόβλημα να ερμηνεύει ζωντανά τραγούδια από την περίοδο του Blaze Bailey, αποδεικνύοντας το πόσο ακομπλεξάριστος και μεγάλος performer είναι.
Για να μην παρεξηγηθώ, δε θέτω θέμα σύγκρισης των δύο τραγουδιστών. Φωνητικά τουλάχιστον ο Gillan σήμερα υπερέχει. Ας έχει κατά νου όμως ότι δε βρίσκεται στην IAN GILLAN BAND, αλλά στους DEEP PURPLE και ας σεβαστεί την ιστορία και τους φίλους του συγκροτήματος…

kala pes oti ta leei ta fonitika toy hughes pios tha ta kanei o glover ?

xaxaxa

oso gia ton dickinson kala min to sigrineis me ton gillan
gia manaviki kai gia kana trooper kalos einai
ta kala afiste ta se kana harnell kai se tipota tetoioys

Ισως γιατι ο Gillan εκδιωχθηκε απο τους Purple…(λεω εγω τωρα…)

ΥΓ: Μην μπερδευετε την βουρτσα με την π**τσα

Συμφωνώ με τον Jim Lick, εξάλλου η μουσική των Purple είναι εντελώς διαφορετική χωρίς των Gillan. Δεν νομίζω ότι μπορεί ο Gillan να ερμηνεύσει Hughes αλλά μην ξεχνάς ότι μέχρι το
The Battle Rages On κιθάρα έπαιζε ο Blackmore , πιστεύεις ότι θα δεχότανε να παιίξει τραγούδια του Tommy Bolin(ΘΕΟΣ) ? Άρα δεν ήτανε μόνο ο Gilllan ου δεν ήθελε, βασικά πιστεύω ότι δεν έχει συζητηθεί ποτέ μεταξύ τους να παίζουν κομμάτια Hughes εποχής, ο Gillan είναι αρκετά δύστροπος, δυστυχώς :frowning: :frowning: :frowning:

Συμφωνώ ότι υπάρχει η δυσκολία των διφωνιών, αλλά υπάρχουν και τραγουδάρες (βλ. Mistreated) τα οποία τραγουδούσαν είτε ο Coverdale είτε ο Hughes μόνοι. Αλλά και όσο για τις διφωνίες οι Purple είχαν αρκετές ευκαιρίες επί σκηνής, όταν εμφανίστηκαν με άλλα ονόματα (βλ. Royal Albert Hall κ.α.). Η επίσημη δικαιολογία του Gillan (ROCK ON - Ιούλιος 2003) είναι ότι τα τραγούδια αυτά είναι έξω από το μουσικό του στυλ (λες και οι “Μπανάνες” είναι απόλυτα εναρμονισμένες με ό,τι έχουν κάνει οι Purple μέχρι τώρα)…

Ας μην ξεχνάμε ότι το 1991, όταν ο Gillan είχε φύγει για μια ακόμη φορά από τους Purple, το συγκρότημα ξεκινούσε τις συναυλίες του με το Burn (με Joe Lynn Turner στα φωνητικά). Άρα δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τα φωνητικά του Hughes.

Την εποχή που ήταν οι Coverdale/Hughes δεν ήταν ούτε ο Morse ούτε ο Glover(τον Airey δεν τον μετράω γιατί είναι μόνο δυο χρόνια στο group),συνεπώς ούτε αυτοί μπορεί να θέλουν να πουν τραγούδια από εκείνη την εποχή.Επίσης μην ξεχνάς οτι και όταν ήταν ο Cov και ο Hughes οι Purple λέγαν ελάχιστα τραγούδια απο τη Gillan εποχή(1969-1973):Το Smoke άντε και το Space Truckin.
Κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν γιατί εκτός των άλλων, οι φωνές του Gillan και του Coverdale είναι πολύ διαφορετικές.
Όσο για το Bananas εγώ τον βρίσκω εκπληκτικό δίσκο.Και στη τελική οι Purple ποτέ δεν κάναν δίσκο που να μοιάζει με κάτι που είχαν κάνει στο παρελθόν, οπότε δεν έχει νόημα να λες ότι δεν είναι εναρμονισμένος με ότι κάναν στο παρελθόν!(Για παράδειγμα το Machine Head το Stormbringer και το purpendicular είναι όλοι υπέροχοι δίσκοι αλλά κανένας δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον άλλο!!)

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά το Purpendicular είναι καταπληκτικός δίσκος ο καλύτερος purple δίσκος των 90’ies

!!!NTOINK!!!
Σιγά …το καλσον…
ακου ο GIllan καλύτερος απο τον Bruce…Na γίνει δημοψήφισμα…

Συμφωνώ με τον jimlick στο θέμα του πανμέγιστου Hughes…
Όσον αφορά τους άλλους δύο Gillan και Dickinson δεν πιάνουν μία μπροστά στο Δαυίδ που λέει και ο μέγας Αγαμέμνων Πορφυρογέννητος…
Ακόμα κι όταν φαλτσάρει εμφανώς, τους έχει για πλάκα…
Coverdale ρεεεεεεεεε. Τον γουστάρει και το κολλητάρι μου η chl chillin…

Συμφωνώ απόλυτα με τον Τέλη.
Τι να λέμε ρε παιδιά όταν ακούω DC κάτι με πιάνει, να, σα ρίγος, σα δέος… Είναι σα να ακούω τον αη Γιάννη το Βαπτιστή (μεγάλη η χάρη του).

Τέλος στο θέμα μας, ο Gillan κι ο Dickinson έχουν σπουδαίες φωνές και δεν τίθεται θέμα καλύτερης φωνής. Είναι απλά λίγο πιο κάτω από το ΘΕΟ (Βασικά άμα τεντώσουν τα χέρια τους του ξύνουν λίγάκι τα αρχ…α).

Δε μ’αρέσουν οι Maiden ιδαίτερα (χέστηκα για την ακρίβεια) αλλά να λέμε τα σύκα σύκα.

den 3ero…den to xonevo afton ton gillan… oxi mono den tragouda epitixies allon era ton deep purple, alla ke pou piege stous sabbath, APAITOUSE na pe3oun to “smoke on the water”
aaxxx… N<NSA)(&(^A(D

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να τον αντιπαθούμε επειδή δεν λέει τραγούδια άλλων!!Εμένα μου φαίνεται απόλυτα λογικό να θέλει να πει τα δικά του!!Γιατί δηλαδή, είπε ποτέ ο Ozzy τραγούδια του Dio;;;

O OzzY δεν μπορεί να πεί τραγούδια του Dio… Ούτε ο Gillan του Hughes… Αλλά αυτό δεν κάνει το Gillan μαμάκα ή κάτι τέτοιο, απλά μαμάκα τον κάνει γεγονός ότι σνομπάρει τα τραγούδια του Hughes

o tipos exi kapia a3ioprepia:P

Απληροφορητος…
Για να μαθαινεις λοιπον αυτος που απαιτουσε να παιζουν το Smoke on the water ητανο Iommi και μαλιστα μετα απο λιγο ο Gillan απαιτησε να μην το ξαναπουν live…

Οσον αφορα για τα τραγουδια της Coverdale/Hughes era λαβε υπ’οψην πως τοτε ο Gillan ειχε [size=7][/size]εκδιωχθει[size=3][/size] απο την μπαντα και αρχισε μια αρκετα ασχημη περιοδο για αυτοιν αρα ειναι λογικο τα albums αυτα να μην θελει να τα βλεπει μπροστα του…

Και κατι αλλο ο Gillan εχει βγαλει 10 albums με τους Purple. Οπως και να το κανουμε εχει ενα αρκετα μεγαλο ρεπερτοριο, κατι που ο Turner(μιας που αναφερθηκε) δεν εχει…

Αυτα…

ΥΓ: Ο Glillan της In Rock εποχης ειχε τον Cοverdale για πρωινο…

Απληροφορητος…
Για να μαθαινεις λοιπον αυτος που απαιτουσε να παιζουν το Smoke on the water ητανο Iommi και μαλιστα μετα απο λιγο ο Gillan απαιτησε να μην το ξαναπουν live…
[/quote]

kala, ego pos exo ton iommi se video na to lei??

Απληροφορητος…
[/quote]

kala, ego pos exo ton iommi se video na to lei??[/quote]

Ο Iommi ειχε δηλωσει οτι εποιασε τον Dio να ανεβαζει κρυφα το vol της φωνης του οταν εκανα το Dehumanizer πραγμα το οποιο δεν ισχυε…Μιλαμε για αξιοπιστη πηγη…
Επισης αν αρχισω να αναφερω δηλωσεις ροκ μουσικων που ηταν ψεματα θα τελειωσω αυριο…

Αν θελεις να μαθεις τι πραγματικα συνεβαινε σε ενα συγκροτημα πρεπει να βρεις συνεντευξεις της εποχης και σχολια του τυπου καθως και δηλωσεις απο μη εμπλεκομενα μελη…

afto pou les to ixan pi Iommi ke Geezer se mia sinedev3i tous. Argotera omos paradextikan oti ixan la8os!

Χμμμ… διαφωνώ αλλά επειδή τα πρωινά είναι υποκειμενικό θέμα ας το αφήσουμε…